Info: Ako imate neke nejasnoće, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.

FORUM : Zdravlje : Doniranje organa
Strana: 1 2 3 4
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Bambi
Nivo: Forumski doajen
since 1974

Registriran(a): 08-01-2003
Odgovori: 20620
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Doniranje organa
Bez chatanja molim

Cini mi se da smo imali ovu temu ili se ja nisam izjasnila?!

Elem, da li biste donirali svoje organe nakon smrti? Da li neko od vas vec ima donorsku karticu? Ako da, kakva je bila procedura?

Ja nemam donorsku karticu, ali bih darovala svoje organe.

27-01-2012 at 21:23 | Uključi u odgovor
Crvena starka
A woman of courage and honor

Registriran(a): 27-08-2009
Odgovori: 11206

icon Re: Doniranje organa
Bez chatanja molim

Procedura ne moze biti jednostavnija. Jednostavno uzmes karticu i potpises. Bar sam ja tako prije 5 godina. Doduse, neka je akcija bila u firmi, donijeli su par kartica, stojalo u kafe kuhinji na stolu, ko hoce da uzme... i neki smo papir potpisali, ne sjecam se al' od tada ta potpisana kartica stoji u mom novcaniku.

Da bezveze ne stavljam link, ima kontakt Udruzenja Donorska mreza i na netu.

27-01-2012 at 21:51 | Uključi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Odgovori: 19786

Bez chatanja molim

citat:
Bambi wrote:
Cini mi se da smo imali ovu temu ili se ja nisam izjasnila?!

Elem, da li biste donirali svoje organe nakon smrti? Da li neko od vas vec ima donorsku karticu? Ako da, kakva je bila procedura?

Ja nemam donorsku karticu, ali bih darovala svoje organe.

Svaka cast. Darivanje organa je vrlo humano, kao i sve sto moze nekome spasiti zivot.

Sto se mene tice, odgovor je ne znam. Zaista sam o tome razmisljala i nisam nacisto, sve znam i sve ok, ali jednostavno se najezim od same pomisli da mi se organi vade, dijele i sl.

Inace se i smrti bojim i nikako da shvatim da je to sastavni dio zivota, a ne volim o takvim stvarima misliti.

Takvoj meni se desilo da sam imala priliku da potpisem karticu i nisam, uzela da razmisljam.

Kako starka rece nije to problem, ali kod nas to jos nije zazivjelo pa i ako i neko kome je utvrdjena mozdana smrt ima karticu nista se ne moze bez odobrenja rodbine.

Sto je i glupo, covjek za svog zivota odluci sta ce a ispade ta odluka nista ne vrijedi ako se rodbina ne slaze.

I gdje nadje ovo temu u ovaj sat , sad necu moci spavati
27-01-2012 at 23:57 | Uključi u odgovor
Bambi
since 1974

icon Re: Re: Doniranje organa
Bez chatanja molim

citat:
sunce wrote:

Svaka cast. Darivanje organa je vrlo humano, kao i sve sto moze nekome spasiti zivot.

Sto se mene tice, odgovor je ne znam. Zaista sam o tome razmisljala i nisam nacisto, sve znam i sve ok, ali jednostavno se najezim od same pomisli da mi se organi vade, dijele i sl.

Inace se i smrti bojim i nikako da shvatim da je to sastavni dio zivota, a ne volim o takvim stvarima misliti.

Takvoj meni se desilo da sam imala priliku da potpisem karticu i nisam, uzela da razmisljam.

Kako starka rece nije to problem, ali kod nas to jos nije zazivjelo pa i ako i neko kome je utvrdjena mozdana smrt ima karticu nista se ne moze bez odobrenja rodbine.

Sto je i glupo, covjek za svog zivota odluci sta ce a ispade ta odluka nista ne vrijedi ako se rodbina ne slaze.

I gdje nadje ovo temu u ovaj sat , sad necu moci spavati

Gleda mati neku tursku seriju, zena i petoro djece...rekoh "jesu li sva njena?" kaze mati, nisu, oni su svi dobili organe njene kcerke. I tako, ja onako s neba pa u rebra pitam nju bi l' dala organe. Kaze bi ako sta valjaju I ja rekoh da bi. I eto, od turske serije do doniranja.

I spavaj mirno, sve se to racuna u zivot
28-01-2012 at 00:11 | Uključi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Odgovori: 19786

Bez chatanja molim

Lako je tebi reci, mene sve nesto ziga, a ti das organa a ne das para mislim stvarno nema smisla

28-01-2012 at 00:18 | Uključi u odgovor
Bambi
since 1974

Bez chatanja molim

Vidis, dobro sam ja pitala za proceduru. Ako ima kakva stavka da naglasim da organe NE DAM rodbini ako pare ne vrate

28-01-2012 at 00:21 | Uključi u odgovor
arnie
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Odgovori: 4391

Bez chatanja molim

donirati naravno,
moze spasiti druge zivote i sad postoji osjecaj bi zivjeli i posle smrti,
razmisljao sam o ovome i smatram da treba sto prije sklopiti takav dogovor sa odredjenim drzavnim institucijama...

28-01-2012 at 11:59 | Uključi u odgovor
Crvena starka
A woman of courage and honor

Registriran(a): 27-08-2009
Odgovori: 11206

Bez chatanja molim

"Ja, ___________________ sam razgovarao/la sa svojom porodicom i prijateljima o darivanju organa. U nadi da mogu pomoci drugima poslije moje smrti zelim da darujem organe i tkiva svoga tijela u svrhu lijecenja ljudi.

Datum:________ Potpis:______________ "

Ovo pise na kartici.

Bez obzira sto zna da imam karticu i sto smo vec pricali o tome, pitam ja evo sad muza da li bi se bunio kad bi doslo do toga da se moji organi doniraju. Nije kaze siguran. Eto potvrdjuje se ovo o cemu Sunce prica.

Al' evo dodaje jos da se ne sikiram da ce mi napraviti naaajljepse nisane

28-01-2012 at 12:09 | Uključi u odgovor
cica

Registriran(a): 12-02-2008
Odgovori: 18418

Bez chatanja molim

Ja nemam tu karticu, a mogla bi se potpisati, pa zašto ne, bolje je nekome spasiti život, produžiti ga barem malo, a onako istruhnut će u meni za nekoliko dana posle smrti

Glupo mi je to što se nisu ogradili od toga da se porodica pita i miješa u to, mislim ako ja potpišem svojom voljom i željom šta ima oni da se nameću.

Ako budem potpisala tu karticu, fino ću da posadim ispred sebe i čojka i porodicu i kažem da im nebi halalila ako bi se protivili....

28-01-2012 at 12:21 | Uključi u odgovor
arnie
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Odgovori: 4391

icon Re: Re: Doniranje organa
Bez chatanja molim

citat:
cica wrote:
Ja nemam tu karticu, a mogla bi se potpisati, pa zašto ne, bolje je nekome spasiti život, produžiti ga barem malo, a onako istruhnut će u meni za nekoliko dana posle smrti

Glupo mi je to što se nisu ogradili od toga da se porodica pita i miješa u to, mislim ako ja potpišem svojom voljom i željom šta ima oni da se nameću.

Ako budem potpisala tu karticu, fino ću da posadim ispred sebe i čojka i porodicu i kažem da im nebi halalila ako bi se protivili....

upravo tako...
28-01-2012 at 12:35 | Uključi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 6
Skriveni clanovi: 1
Aktivni članovi: 0
Sretan rođendan: argente73, danio, elko_ikan, haki66, Kurta_TZ, menso, mini moris, mrdugi, x.c., zvjezdana
FORUM : Zdravlje : Doniranje organa New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja forumaša u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net