Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorkama (samo nemojte pitati kako se prave djeca)


FORUM : Roditelji i djeca : Bolje biti dosljedan nego idealan roditelj
Strana: 1 2 3
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Bolje biti dosljedan nego idealan roditelj


U nastavku je clanak sa sarajevo- x, koji ako zelite mozete ovdje prokomentarisati. Zaista se sad zna pretjerivati s djecom a posebno neki roditelji toliko hvale djecu da dijete dodje u skolu i misli da je savrseno dok ga neko grubo ne spusti na zemlju.

"Nedoumica koja se krije u suštini mnogih drugih problema je da roditelji znaju da trebaju postaviti granice u odgoju, ali ne znaju kako ih izreæi i kako postiæi da ih djeca shvate ozbiljno, a da ih istovremeno ne povrijede, te što uèiniti ako djeca ne poštuju zadane granice.
Psiholozi upozoravaju, nemoguæe je da djeca, kao i odrasli, stalno budu zadovoljna i sretna i to je jednostavno èinjenica s kojom se moramo pomiriti želimo li duševni mir.

Danas se zapravo javlja sve veæi problem previše mažene i zaštiæene djece koja uopæe ne smiju plakati niti ljutiti se, što nimalo nije dobro za njihov zdrav razvoj, upozoravaju struènjaci. Kada su poèele kampanje o pravima djece, njihov glavni cilj je bio zaštititi ih od zlostavljanja te ukljuèiti u odluèivanje o njihovom životu. No, dogodilo se da su djeca ojaèala u traženju svojih prava, dok su roditelji popustili u zadovoljavanju svojih prava i potreba u ime djece, postavši na taj naèin samo servis kojem se djeca obrate zatrebaju li što umjesto da im budu vodiè kroz život. To je pogubno za djecu, baš kao i zlostavljanje.

Danas se susreæemo s razlièitim primjerima preuslužnih roditelja. Primjerice, dijete se igra kockicama i odjednom mu se kuæica od kockica sruši, dijete poène plakati, a roditelji odmah skaèu, tješe ga i ponovno mu slažu kuæicu. Dok je oni slože, dijete se veæ zabavilo neèim drugim.

Druga pogubna stvar koju roditelji èine je pretjerano divljenje i hvaljenje djeteta za apsolutno svaku sitnicu koju uèini. Djetetovo samopoštovanje se ne razvija na ovaj naèin, veæ poštivanjem djeteta te poticanjem njegovog truda da doðe do odreðenog uspjeha. Preveliko dodvoravanje ne donosi ništa dobro, veæ samo frustracije i niz psiholoških poremeæaja.

Ponekad moramo malo zastati i zamisliti se kada nam djeca kažu "ne" ili "neæu", jer ona tada ne govore protiv nas, kako mi to najèešæe shvatamo, nego nam žele poruèiti nešto o sebi. Druga važna stvar koju ne smijemo smetnuti s uma jeste da smo mi ti koji moraju biti voðe, a ne djeca, jer æemo se inaèe pretvoriti u njihovu žrtvu, što nije dobro ni za jednu stranu.

Prvih 18 mjeseci moramo mnogim djeèijim potrebama reæi "da", a mnogim našim "ne", ali i to vrijedi samo za one najvažnije djeèije potrebe. Nakon toga, izmeðu prve i pete godine, djeca su obuzeta sobom, vlastitim potrebama i željama i upoznavanjem svijeta oko sebe pa i samih roditelja. To što nam se tada èini da nas stalno testiraju je zapravo ponavljanje lekcije koja bi upravo zbog toga trebala uvijek biti jasna i dosljedna."

18-02-2012 at 23:23 | Ukljuèi u odgovor
Dilber
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 11-08-2010
Lokacija: u kamionu
Odgovori: 4206
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bolje biti dosljedan nego idealan roditelj

Liskova motka je bolja od bilo kojeg psihologa

19-02-2012 at 15:46 | Ukljuèi u odgovor
cica
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 12-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 18418
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bolje biti dosljedan nego idealan roditelj

citat:
Dilber wrote:
Liskova motka je bolja od bilo kojeg psihologa


Majka (nena) mog bekrije je imala obièaj reæi da je motka iz raja izašla, a najdraži prut joj je bio tunjavac

da ne bude da chatam, da dodam da ne treba djetetu pustiti sve što hoæe, treba ga nauèiti šta smije, a šta ne, ponekad kad zasluži i malo išibat

ja osip dobijam kad vidim da jedna malica poène da se baca po podu kad nije nešto po njenom ili kad digne roditelje sa sijela nakon pola sata jer se njoj tobože ide kuæi od nervoze neke. Ma isplehala bi ja to dobro po dupetu, ne bi ono meni dirigovalo kako ono hoæe

da dodam takoðe da ne treba ni plehat plaho, tj.šamarat za svaku sitnicu, i na to dobijam osip

[Edited by cica on 19-02-2012 at 21:34 GMT]
19-02-2012 at 21:30 | Ukljuèi u odgovor
tuba
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 02-06-2006
Odgovori: 17436
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bolje biti dosljedan nego idealan roditelj

Nishta bRez prutove chorbe.

19-02-2012 at 21:31 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bolje biti dosljedan nego idealan roditelj


Kakve god da su metode (a ja ne tucem) slazem se da treba biti dosljedan.

Dijete zbunjuje kad istu stvar jednom moze jednom ne moze uraditi u zavisnosti od raspolozenja roditelja.

19-02-2012 at 21:47 | Ukljuèi u odgovor
Dilber
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 11-08-2010
Lokacija: u kamionu
Odgovori: 4206
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bolje biti dosljedan nego idealan roditelj

Ima ona stara izreka " mala djeca, mali problemi- velika djeca, veliki problemi"

moj sin od 20 godina... zena mi se poca stalno zalit na njega...nece ovo,nece ono, poceo je i vrijedjat... cak mi kaze da je i fakultet napustio...uzmem hevtu slobodnog, isprovjeravam sve navode... zakljucam sobu da mi ne moze pobjec.... i onda udri boga u njemu...7 dana nije iz kuce izisao... Kad se oporavio , za kapuricu i istjeram ga iz kuce... nakon 14 dana izbivanja, vratio se kuci placuc i molec za oprost.... i eno ga sad primjeran u svemu

Samo jos moram istjerat iz njega ono spustene hlace do pola gozica... al izgleda da sam mu i tome nasao lijek.... poceo sam i ja u njegovom prisustvu spustat hlace
cim vidi da ih ja spustam on svoje razdize

19-02-2012 at 22:31 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bolje biti dosljedan nego idealan roditelj

ha,poblem s udaranjem djece,je taj,da i to dijete jednom odraste,pa tvoja šaka vise nije dovoljna,to jest njegova je jaèa,ili kad osnuje svoju porodicu,zna da scve rješava šakama...
nema dosljednosti,nema ni uopÆenih pravila,slijedi instinkt ugasi žeð...okupacija,misli,ideja,djela...

20-02-2012 at 13:05 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Bolje biti dosljedan nego idealan roditelj

citat:
Dilber wrote:
Ima ona stara izreka " mala djeca, mali problemi- velika djeca, veliki problemi"

moj sin od 20 godina... zena mi se poca stalno zalit na njega...nece ovo,nece ono, poceo je i vrijedjat... cak mi kaze da je i fakultet napustio...uzmem hevtu slobodnog, isprovjeravam sve navode... zakljucam sobu da mi ne moze pobjec.... i onda udri boga u njemu...7 dana nije iz kuce izisao... Kad se oporavio , za kapuricu i istjeram ga iz kuce... nakon 14 dana izbivanja, vratio se kuci placuc i molec za oprost.... i eno ga sad primjeran u svemu

Samo jos moram istjerat iz njega ono spustene hlace do pola gozica... al izgleda da sam mu i tome nasao lijek.... poceo sam i ja u njegovom prisustvu spustat hlace
cim vidi da ih ja spustam on svoje razdize


Znaci u Americi se smiju tuci djeca?


Aida dobro kazes, najlakse je roditi, treba puno zivaca da mu se trasira dobar put
20-02-2012 at 20:34 | Ukljuèi u odgovor
flor
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 24-06-2010
Odgovori: 1156
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bolje biti dosljedan nego idealan roditelj


Nikad mi neæe biti jasno zašto roditelji još uvijek tragaju za nekim optimalnim tehnikama i metodama u odgoju djece, kad ionako to što je im je potrebno veæ u sebi prirodno i spontano imaju...

Èini mi se da što više roditelj gubi svoju spontanost, to više dijete postaje "nepodnošljivije", pa se možda zbog toga i propuštaju prilike da se roditelji i djeca "upoznaju" na pravi naèin i stvore smislen odnos. Kad negdje proèitamo savjete o prevencijama i opasnostima, k'o da prestanemo vjerovat u svoju subjektivni doživljaj i u sebe, kao da u tih par pravila sva djeca moraju biti univerzalno ista, kao i da postupci prema njima moraju biti univerzalni?

21-02-2012 at 13:56 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bolje biti dosljedan nego idealan roditelj

roditelj mora biti svom djetetu prijatelj. sada se na svakom koraku govori o pravima djeteta, a istovremeno niko ne govori o njihovim obavezama. zbog toga se djeca (posebno teenager-i) ponasaju kao da imaju pravo na sve, pa tako i da odbiju pomoci roditeljima, uciti ili vratiti se kuci na vrijeme.

ako roditelji zanemare prijatljski odnos i postanu "tirani", dijete ce se zatvoriti u sebe, a nakon toga ce roditelj poceti da gubi uvid u djetetov zivot, sto se, nerijetko, moze zavrsiti na putu koji niko svom djetetu ne zeli.

dosljednost je veoma bitna, ali ne i dosljednost koja se (lako) moze pretvoriti u tiraniju.

21-02-2012 at 14:06 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 44
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Aldarion, aly, golga, jaaah
FORUM : Roditelji i djeca : Bolje biti dosljedan nego idealan roditelj New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice