Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Glasati u Srebrenici!
Strana: 1 2 3 4
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Glasati u Srebrenici!

citat:
statebriga wrote:
ja ne znam da li si ti samo povrsno upoznat sa inicijativom ili ti je promaklo.

naravno, ostali, koji nisu gradjani srebrenice, su takodjer pozvani da se pridruze akciji, a mnoge javne licnosti su se vec i odazvale.
citat:


posto sami sebe cesto demantujete nema potrebe da vas ja...

helem, ovaj komentar se ne odnosi samo na tebe vec na vas "cafirsku grupu"
ozlojadjenih komunjara koji zive u proslom vijeku i koji pokusavate omalovaziti svaki probosanski post ovdje,
o bilo cemu da se pise, vi imate protu-stav, na kraju svega cesto imate protu-stav na bilo sta moje postavljeno iako su vam to nevidjeni odroni nebuloza,
fakat je vrijeme da rezimirate svoje stavove i upise...

i naravno okupit cu cijelu familiju, prijatelje, one na koje imam utjecaj i one koje cu velikodusno platiti,
organizovano ih vodim u Srebrenicu na prijavu boravka i registraciju pa onda i na glasanje, Inshallah


P.S. vi ako ne vidite srpsku politiku nastavka genocida ja vidim, takvi nacini razmisljanja izjedaju ovu zemlju iznutra, kako vas nije sramota zivjeti u njoj
20-06-2012 at 08:56 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Glasati u Srebrenici!

Od politièkih partija iz Federacije BiH traži se da na lokalnim izborima u tom bh. entitetu ne kandidiraju Srebrenièane.


Graðanska inicijativa "Glasat æu za Srebrenicu" od politièkih partija iz Federacije Bosne i Hercegovine traži da na predstojeæim lokalnim izborima za vijeænike i naèelnike u Federaciji ne kandidiraju graðane porijeklom iz Srebrenice.

Oni koji su to veæ uèinili pozvani su da povuku svoje kandidature i na taj naèin omoguæe da što veæi broj Srebrenièana a i svih ostalih, prebivalište ipak prijavi u Srebrenici i na izborima 7. oktobra glasa za lokalnu vlast tog grada.

Kao dokaz da neko živi u Srebrenici nekad su dovoljne izjave dva svjedoka, nekad raèuni za komunalne usluge, saznaje Al Jazeerina reporterka Nadina Malièbegoviæ.

Cilj kampanje je skupiti novih 5.000 biraèa.

Problemi na terenu

Kasim Mustafiæ je iz Australije stigao kako bi prijavio prebivalište u ovom gradu.

"To je najmanje što mogu napraviti da pomognem ovom narodu", kaže on.

Prije odlaska u Ministrastvo unutrašnjih poslova (MUP), grupa aktivista u call centru pomaže u ispunjavanju zahtjeva i skupljanju potrebnih dokumenata.

Procedura je, kažu, jednostavna, problemi na terenu neizbježni.

"Od ljudi bošnjaèke nacionalnosti traže jednu vrstu dokumenata, od ljudi srpske nacionalnosti sasvim drugu", istièe Almir Salihoviæ iz Asocijacije studenata Srebrenice.

Ubijeni neæe glasati

Fazila Efendiæ je u Srebrenici veæ deset godina.

U policiji je pred ove izbore prvi put podigla svoju liènu kartu.

Uèinila je to, kaže, zbog onih koji su ubijeni jula 1995. godine i koji više nikada neæe glasati.

"Gdje su moja djeca, gdje je na hiljadu djeèaka ako nije bio genocid?", rekla je Fazila, dodavši da bi iz njezine kuæi još èetvero glasalo.

Negiranje SNSD-a

U Savezu nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), vladajuæoj politièkoj partiji u Republici Srpskoj (RS), uprkos sudskim presudama, negiraju da se u Srebrenici dogodio genocid.

"Ne priznajemo da je Srebrenici bio genocid. Genocid je bio ratni zloèin, veliki ratni zloèin, i žrtve su bili i Srbi i Bošnjaci", kaže Slaviša Jovanoviæ, šef odbornièke grupe SNSD-a u Skupštini opštine (SO) Srebrenica.

Emir Suljagiæ, koji je i sam preživio genocid, pokrenuo je kampanju glasanja za Srebrenicu.

Podsjeæa da za projekt negiranja genocida vlast u RS-u izdvaja velike novèane iznose.

Rok do 23. augusta

"To je 300.000 maraka koji se daju svake godine organizaciji u Holandiji - Historijski projekt Srebrenica, èiji je jedini zadatak negiranje genocida", kaže Suljagiæ.

Ali, kampanja glasanja za Srebrenicu ima i druge probleme.

"Neki naši sugraðani koji svoju buduænost vide u Federaciji, koji æe biti na listama u Federaciji, otvoreno rade protiv kampanje koju mi vodimo", ocijenio je koordinator kampanje.

Svi koji do 23. augusta prijave prebivalište u Srebrenici moæi æe i glasati u toj opštini.

Dnevno ih se sada prijavi oko 15, ali veæ sljedeæeg mjeseca, kada se obilježava godišnjica genocida, moglo bi ih biti znatno više. Ako Bog da



20-06-2012 at 10:58 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Glasati u Srebrenici!

Ako to svi ne uèinimo, izdali smo Srebrenicu


Graðanska inicijativa Glasat æu za Srebrenicu svaki dan dobija novi znaèaj.

Srebrenièani sa podruèja Federacije BiH dolaze u ured gdje im se pruža administrativna i materijalna pomoæ, a u prijavama registracije za izbore prednjaèe porodice žrtava genocida od majki i braæe do djece, koja æe u oktobru prvi put izaæi na izbore i to u svojoj Srebrenici.

Ako to svi ne uèinimo, izdali smo one što leže u Potoèarima, izdali smo Srebrenicu, poruèili su danas Srebrenièani koji su iz Ilijaša došli u svoju Srebrenicu.




20-06-2012 at 13:47 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Glasati u Srebrenici!

entitetski MUP u Srebrenici otvoreno i sistematski diskriminira graðane nesrpske nacionalnosti i radi ono što je najbolje radio i 1992. i 1995. godine: pravi spiskove.

Svi znamo šta se dogodilo ljudima na tim spiskovima i 1992. i 1995. godine.
Graðanska inicijativa "Glasaæu za Srebrenicu" obavještava javnost da su institucije entiteta Republika Srpska poèele da vrše otvoren i sistematski
pritisak na naše aktiviste i graðane Srebrenice nesrpske nacionalnosti.

Pritisak s kojim se suoèavaju graðani nesrpske nacionalnosti je najbolja najava onoga što æe se dogoditi u Srebrenici ukoliko negatori genocida
pobjede na lokalnim izborima u oktobru.

Ako je nekada bio trenutak da meðunarodna zajednica, u skladu sa javno preuzetom obavezom, osigura neometan proces registracije, ukljuèujuæi i
postavljanje posmatraèa u policijskoj stanici u Srebrenici, onda je to sada.

U suprotnom, znaæemo da se od jula 1995. godine nije promijenilo ništa i da bi kao i tada ostali da stoje skrštenih ruku.

20-06-2012 at 14:22 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Glasati u Srebrenici!

citat:
arnie wrote:
citat:
statebriga wrote:
ja ne znam da li si ti samo povrsno upoznat sa inicijativom ili ti je promaklo.

naravno, ostali, koji nisu gradjani srebrenice, su takodjer pozvani da se pridruze akciji, a mnoge javne licnosti su se vec i odazvale.
citat:


posto sami sebe cesto demantujete nema potrebe da vas ja...

helem, ovaj komentar se ne odnosi samo na tebe vec na vas "cafirsku grupu"
ozlojadjenih komunjara koji zive u proslom vijeku i koji pokusavate omalovaziti svaki probosanski post ovdje,
o bilo cemu da se pise, vi imate protu-stav, na kraju svega cesto imate protu-stav na bilo sta moje postavljeno iako su vam to nevidjeni odroni nebuloza,
fakat je vrijeme da rezimirate svoje stavove i upise...

i naravno okupit cu cijelu familiju, prijatelje, one na koje imam utjecaj i one koje cu velikodusno platiti,
organizovano ih vodim u Srebrenicu na prijavu boravka i registraciju pa onda i na glasanje, Inshallah


P.S. vi ako ne vidite srpsku politiku nastavka genocida ja vidim, takvi nacini razmisljanja izjedaju ovu zemlju iznutra, kako vas nije sramota zivjeti u njoj


arnie, prvo, ne znam ko je to u "cafirskoj grupi" ovdje, a jos manje "ozlojedjena komunjara". Drugo, da nije malo pretjerano to sto pises, s malo vise negativizma prema svima onima koji imaju svoj stav, a koji primarno nije antibosanski, a jos manje antibosnjacki?
Inicijativa je odlicna, ali licno ne vjerujem ni da ce sami Srebrenicani se odazvati inicijativi. Zasto? Zato sto je cista egzistencija u pitanju, na zalost, pa se ti sad zapitaj da li je sve bas onako kako nam se servira.
Na kraju, bez obzira sto apsolutno podrzavam sve sto se radi na dokazivanju, pojasnjavanju i ucenju da se DESIO genocid, ne pada mi na pamet da se registrujem tamo za mjesto prebivalista (kao sto ti tvrdis da hoces), jer ne vjerujem da moje iskreno za dobrobit tih tragicnih ljudi vide oni koji ce u svakom slucaju zloupotrijebiti dobre namjere ove inicijative.



[Edited by hurija on 20-06-2012 at 17:41 GMT]
20-06-2012 at 17:27 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Glasati u Srebrenici!

citat:
hurija wrote:


arnie, prvo, ne znam ko je to u "cafirskoj grupi" ovdje, a jos manje "ozlojedjena komunjara". Drugo, da nije malo pretjerano to sto pises, s malo vise negativizma prema svima onima koji imaju svoj stav, a koji primarno nije antibosanski, a jos manje antibosnjacki?
Inicijativa je odlicna, ali licno ne vjerujem ni da ce sami Srebrenicani se odazvati inicijativi. Zasto? Zato sto je cista egzistencija u pitanju, na zalost, pa se ti sad zapitaj da li je sve bas onako kako nam se servira.
Na kraju, bez obzira sto apsolutno podrzavam sve sto se radi na dokazivanju, pojasnjavanju i ucenju da se DESIO genocid, ne pada mi na pamet da se registrujem tamo za mjesto prebivalista (kao sto ti tvrdis da hoces), jer ne vjerujem da moje iskreno za dobrobit tih tragicnih ljudi vide oni koji ce u svakom slucaju zloupotrijebiti dobre namjere ove inicijative.

[Edited by hurija on 20-06-2012 at 17:41 GMT]


U Srebrenici se dnevno prijavi od 10 do 15 Bosnjaka, Elhamdulillah, (srpski mediji izvjestavaju i do 20-oro), sto Srebrenicana sto "ovakvih kao ja"

priznajem da ponekad pretjerujem u svojim postovima i zao mi je ako su se u istim nasli neki na koje fakat nisam mislio, imena ne navodim osim onih cafira koji znaju sta za njih mislim, ne znam kako si se ti nasla u svemu tome, mozda da ti smeta termin "komunjare"...

jednostavno sam izrevoltiran anti-srebrenickim, anti-bosnjackim i sl. stavovima nekih forumasa,
znam da nisam ni ja njima drag, pogotovo jugonostalgicarima i na zalost nekim Srbima ali ja sa svog puta ne skrecem niti od Srebrenice ovaj put odustajem,

prilijevo sam krv za ovu zemlju i svoju i agresorsku i opet cu ako bude trebalo, to je cinjenica koju oni kraj cijih glava nisu zvizdali cetnicki kursumi, granate i sijevale kame i oni koji nisu osjetili miris baruta i krvi i na sebi dijelove tijela svojih prijatelja i familije, nece NIKAD shvatit,

jednom su nas zajebali upravo ovakvi i slicni njima, svojom gluposcu sprijecili da se spasi progon i genocid neduznog naroda, danas pokusavaju ponovo, opstruiraju ovu inicijativu spasa i time kolaboriraju sa Didikovim sprovodjenjem konacnog plana "pada Srebrenice i ovjera genocida"

da su kojim slucajem malo veci Bosanci i Bosnjaci, pridruzili bi se se ovoj i slicnim inicijativama i generalno inicijativama za dobrobit i spas ovog naroda i ove zemlje,
ali NE, uvijek imaju neke kontra-stavove i misljena koja ovu zemlju drze u vakumu crne rupe, znaci ni zraka ni prostora za bosnjacki narod u ovoj zemlji sve dok se ne napravi cistka u vlastitim redovima i dok se Bosnjaci ne budu smatrali ravnopravnima na sirem planu a ne samo proglas konstutivnosti kao etnicke grupa a ovamo opet opleti, rastrgaj, raspameti (ko sto reko Mladic) do konacnog tzv. diskreditiranja Muslimana na ovim prostorima...


e nece moci, izginut cemo svi ako treba ali ugnjetavnja vise trpit necemo i Bosne NEDAMO!!!
21-06-2012 at 07:01 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Glasati u Srebrenici!

Opstrukcije prijava

Æamil Durakoviæ, koji je i nezavisni kandidat za naèelnika Srebrenice na predstojeæim lokalnim izborima, u izjavi za novinare kaže da u tom gradu policija RS opstruira registraciju biraèa iz FBiH koji žele glasati u Srebrenici.

- Onog momenta kada su se pojavile masovne prijave, oni šalju svoje patrole od adrese do adrese da vide žive li tu Bošnjaci. Krajnje je licemjerno da oèekuju da ljudi sjede na zgarištima više od 6.000 porušenih kuæa i èekaju policiju.

Naravno, provjeravaju samo prijave Bošnjaka, dok nekoliko hiljada fiktivnih prijava Srba njih ne zanima - kaže Durakoviæ.

21-06-2012 at 10:44 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Glasati u Srebrenici!

citat:
arnie wrote:


U Srebrenici se dnevno prijavi od 10 do 15 Bosnjaka, Elhamdulillah, (srpski mediji izvjestavaju i do 20-oro), sto Srebrenicana sto "ovakvih kao ja"

priznajem da ponekad pretjerujem u svojim postovima i zao mi je ako su se u istim nasli neki na koje fakat nisam mislio, imena ne navodim osim onih cafira koji znaju sta za njih mislim, ne znam kako si se ti nasla u svemu tome, mozda da ti smeta termin "komunjare"...

jednostavno sam izrevoltiran anti-srebrenickim, anti-bosnjackim i sl. stavovima nekih forumasa,
znam da nisam ni ja njima drag, pogotovo jugonostalgicarima i na zalost nekim Srbima ali ja sa svog puta ne skrecem niti od Srebrenice ovaj put odustajem,

prilijevo sam krv za ovu zemlju i svoju i agresorsku i opet cu ako bude trebalo, to je cinjenica koju oni kraj cijih glava nisu zvizdali cetnicki kursumi, granate i sijevale kame i oni koji nisu osjetili miris baruta i krvi i na sebi dijelove tijela svojih prijatelja i familije, nece NIKAD shvatit,

jednom su nas zajebali upravo ovakvi i slicni njima, svojom gluposcu sprijecili da se spasi progon i genocid neduznog naroda, danas pokusavaju ponovo, opstruiraju ovu inicijativu spasa i time kolaboriraju sa Didikovim sprovodjenjem konacnog plana "pada Srebrenice i ovjera genocida"

da su kojim slucajem malo veci Bosanci i Bosnjaci, pridruzili bi se se ovoj i slicnim inicijativama i generalno inicijativama za dobrobit i spas ovog naroda i ove zemlje,
ali NE, uvijek imaju neke kontra-stavove i misljena koja ovu zemlju drze u vakumu crne rupe, znaci ni zraka ni prostora za bosnjacki narod u ovoj zemlji sve dok se ne napravi cistka u vlastitim redovima i dok se Bosnjaci ne budu smatrali ravnopravnima na sirem planu a ne samo proglas konstutivnosti kao etnicke grupa a ovamo opet opleti, rastrgaj, raspameti (ko sto reko Mladic) do konacnog tzv. diskreditiranja Muslimana na ovim prostorima...


e nece moci, izginut cemo svi ako treba ali ugnjetavnja vise trpit necemo i Bosne NEDAMO!!!


dijelim s tobom misljenje o Srebrenici i uopste o nuzdi da se nesto mora uciniti u vezi nje, genocida i same BiH.
ali, arnie, vec sam rekla ranije, cinjenica jeste da inicijativa ima dobre namjere i casne, ali sumnjam u dobar svrsetak jer sam se licno nasitila deklarativnih govorancija o Srebrenici. I ova prijava je dokaz toga. Koliko ce se, zapravo, ljudi prijaviti tamo? Upitno..Sta poslije?..I to je upitno..igra bez granica sa postenim ljudima koji su obezglavljeni i sa cijom tragedijom se ocito trguje.
I ti i ja i mnogi drugi znamo puno o tome, zar ne?
Mi jesmo ti koji to ne trebamo dozvoliti, ali ne postoji zakon koji nakon toga moze tim ljudima obezbijediti golu egzistenciju, i ako postoji, nesprovodiv je, na zalost, dok god ovakve inicijative prave oni koji drze do Srebrenicana k'o do lanjskog snijega.

Sta raditi? Revolucija? Kako? Ja ne znam kako, ali znam da se najvise o tome prica kad se priblizava juli i kad se politicka kanalizacija razlije po cestitim gradjanima i dira se u najbolnije.

To sto pricas o krvarenju za vrijeme rata, vjeruj mi, ima ih ovdje mnogo koji bi ti o tome mogli pricati, ne lovacke, nego ratne. Radi takvih mi je licno zasmetalo ono "cafir", pa i "komunjara", bez obzira sto ne pripadam ni jednoj navedenoj grupaciji.

i haj' sad uz jednu limunaTu
22-06-2012 at 18:46 | Ukljuèi u odgovor
Inspektor
Nivo: Forumski doajen
Novus Ordo Seclorum

Registriran(a): 21-06-2005
Odgovori: 9543
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Glasati u Srebrenici!

Eto...

KOMENTAR ÈITATELJA/SREBRENIÈKE DILEME - LAŽI I ISTINE: Zašto se SDA bori za naèelnika Bošnjaka u Srebrenici?!
Petak | 22.06.2012.
Zašto je, navodno, važna funkcija naèelnika Srebrenice u unitarnoj i centraliziranoj Republici Srpskoj, funkcija i položaj koji ustvari i nemaju nikakva stvarna i važna ovlaštenja kako u Republici Srpskoj, tako i u Federaciji?

Piše: Nermin BAJIÆ

Pisati o Srebrenici a ne pomenuti rahmetli Izetbegoviæa je isto kao prièati prièu u kojoj se nikako ne pojavljuju glavni glumci (namjerno nisam napisao „junaci“). Ignorisati Hakiju Meholjiæa (voðu srebrenièke delegacije) i njegove razgovore sa Alijom Izetbegoviæem septembra 1993. godine u podrumima sarajevskog holiday-inna je guranje glave u pjesak. Vrijedi podsjetiti da je tada „naš“ predsjednik Izetbegoviæ srebrenièkoj delegaciji ponudio razmjenu Srebrenice za Vogošæu, što su Srebrenièani sa gnušanjem odbili.

Hakija Meholjiæ takoðe navodi, i kune se da je istina, da mu je Izetbegoviæ rekao sljedeæe: „Clinton mi nudi da Srbi ubiju 5000 Muslimana, a da æe onda uslijediti vojna intervencija“. Kaže dalje Hakija da nije siguran šta je Clinton rekao Izetbegoviæu, ali da je siguran šta je Izetbegoviæ Alija rekao njemu. Rijeè je o Aliji, ocu Bakira, sadašnjeg èlana predsjedništva BiH, izabranog nedavno od bošnjaèkog naroda... Koje li ironije. Najèudnije od svega je da negiranja izjava Hakije Meholjiæa skoro pa da i nema, ili ako ih ima, neuvjerljivo su mlake. Još više èudi opšta nezainteresovanost bošnjaèke populacije da se konaèno utvrdi prava istina oko ovih izjava i dogaðaja.


Da li se ikada povela javna debata o tome zašto je Srebrenica pala?... Kako to da je jedan osrednji srpski napad pregazio cijelu enklavu u ljeto 1995, samo koji mjesec prije potpunog sloma srpske vojske u BiH, a da se tokom 92. i 93. Armija BiH uspješnije brani u Srebrenici od mnogo jaèih napada, i to sa manje oružja? Ne samo da se brani, nego izvodi i ofanzivna dejstva u dubinu oko srebrenièke enklave.
Da li je Srebrenica „razmijenjena“ i bez saglasnosti njenih stanovnika tog famoznog septembra 1993. u nekoj polumraènoj prostoriji pomenutog hotela, nakaradno, neustavno i na neformalnim sastancima (èitaj sijelima) polupismenih ljudi (sjetite se onog mlinara iz Ustikoline), onako kako su se tada donosile sve važne odluke u ime Predsjedništva BiH?

Da se ne lažemo, tadašnji srpski i hrvatski èlanovi predsjedništva su bili obiène ikebane i to treba jednom konaèno javno reæi. Više je težine nosila rijeè i „savjet“ nekvalificiranih i neiskusnih Alijinih æerke Sabine i sina Bakira, nego intelektualaca kalibra Muhameda Filipoviæa, Šaæira Filandre, Adila Zulfikarpašiæa ili junaka britkog uma Nijaza Durakoviæa i Bogiæa Bogiæeviæa. Sramotno ali istinito.

Ta famozna SDA, koja je tih ratnih godina vedrila i oblaèila, skupljala (kao za Armiju BiH) po svijetu i posebno Njemaèkoj, pare, zlato, oružje, i to isto poslije prodavala svom narodu, zatvarala i nevine i krive, odluèivala o ljudskim sudbinama, i stvarala tajne jedinice muèitelja i ubica (prvenstveno bošnjaka), danas se nalazi na izdisaju. Hvala Bogu. Božanska milost nikada ne dolazi kasno. Mogu im samo poruèiti da æe biti sretni ako ne proðu kao Ben-Ali, Gadafi i Mubarak sa saradnicima. Žao mi je jedino što æe onaj zlotvor od Harisa Silajdžiæa, koji je odbijanjem Aprilskog paketa ustavnih promjena 2006. uništio svaku nadu o normalnoj državi BiH, iz svega ovoga pokušati izvuæi neku sitnu politièku korist. A vidjeæete da æe pokušati.

Ali vratimo se Srebrenici. Da li je sve onako kako su nam govorili više od deceniju i po? Da li je istina univerzalna? Da li se ikada povela javna debata o tome zašto je Srebrenica pala? Zašto se Srebrenica nije mogla odbraniti? Srpski napad je krenuo iz pravca juga – jugoistoka. Ono nekoliko srpskih tenkova nije moglo preko šume nego su morali putem ili drugim tenkoprohodnim terenom koji oko Srebrenice skoro da i ne postoji, sa izuzetkom jednog pravca, odakle su na kraju koljaèi i došli. Dalje, ustanovljeno je da je u tom trenutku u Srebrenici bilo dovoljno protivoklopnog oružja i da su se tenkovi mogli zaustaviti/uništiti i bez pomoæi onih holandskih kukavica. Omjer pješadijskih jedinica je bio na strani 28. Divizije Armije BiH. I na kraju, srpski napad na grad je izveden samo jednim glavnim pravcem (oèekivanim), koji se mogao braniti, što nedvojbeno implicira da je u redovima 28. Divizije Armije BiH vladala nedisciplina, haos i panika. Nije postojao vojnièki ustrojen lanac komandovanja, vojnièka subordinacija je bila skoro pa nepostojeæa kategorija. Dijelovi nekih jedinica su otkazali poslušnost komandirima i komandatima što je sa krajnje neodgovornim napuštanjem linije fronta neminovno vodilo u katatstrofu koja je zadesila narod Srebrenice.


Znajuæi za harizmu, fizièku snagu i uticaj Nasera Oriæa, za divljenje ili strah koji su pripadnici 28. divizije osjeæali prema njemu, jer je Naser kažnjavao kukavice, dezertere i one koji ne izvršavaju nareðenja – da li je Nasera i još neke komandire i komandante iz Srebrenice vrh Armije BiH namjerno helikopterom prebacio do Tuzle, pretpostavljajuæi da æe odsustvo takvih ljudi, vjerovatno u kombinaciji sa srpskim napadom, izazvati domino efekat kojim bi se srušio cijeli lanac zapovijedanja i komandovanja, sistem veze, i ono što se na kraju kao posljedica svega toga desilo?
Napoleon je rekao da je 'moral najvažnije oružje vojnika'. Oèigledno je da je moral Armije BiH bio na nedopustivo niskim granama a da je odsustvo Nasera Oriæa i njegove harizme kao komandanta stvorilo uslove za sveopšti raspad sistema. Srpska vojska je znala da Naser Oriæ nije u Srebrenici. Od koga su saznali? I koji se idiot sjetio da šalje prekaljene borce (komandante i komandire) iz Srebrenice na neke kurseve za oficire u Zenicu baš pred pad Srebrenice? I kako to da je jedan osrednji srpski napad pregazio cijelu enklavu u ljeto 1995, samo koji mjesec prije potpunog sloma srpske vojske u BiH, a da se tokom 92. i 93. Armija BiH uspješnije brani u Srebrenici od mnogo jaèih napada, i to sa manje oružja? Ne samo da se brani, nego izvodi i ofanzivna dejstva u dubinu oko srebrenièke enklave. Zbog tih je ofanzivnih dejstava Naser Oriæ završio u Hagu, ali su ga 03. jula 2008., odlukom Apelacionog vijeæa Tribunala u Haagu, oslobodili krivice. Vratio se kao slobodan èovjek u BiH.

Znajuæi za harizmu, fizièku snagu (što je vrlo važno sa psihološkog aspekta) i uticaj Nasera Oriæa, za divljenje ili strah koji su pripadnici 28. divizije osjeæali prema njemu, jer je Naser kažnjavao kukavice, dezertere i one koji ne izvršavaju nareðenja – da li je Nasera i još neke komandire i komandante iz Srebrenice vrh Armije BiH namjerno helikopterom prebacio do Tuzle, pretpostavljajuæi da æe odsustvo takvih ljudi, vjerovatno u kombinaciji sa srpskim napadom, izazvati domino efekat kojim bi se srušio cijeli lanac zapovijedanja i komandovanja, sistem veze, i ono što se na kraju kao posljedica svega toga desilo? Da li se time ostvario plan iz septembra 1993.? Da li je time vrh SDA dobio ono što je tražio od Meholjiæa i srebrenièke delegacije? Kritièari misle da je SDA imala uvijek dvostruke standarde po pitanju Srebrenice (i ratne i poražene poratne). To nije istina. Ta stranka je uvijek imala jedan i samo jedan poguban plan i standard za Srebrenicu, a naš je grijeh što to nismo razumjeli mnogo ranije.

Niccolo Machiavelli u svom djelu „Vladalac“ u jednom dijelu piše: “Treba napomenuti kako se mržnja zadobija kako dobrim tako i lošim djelima. I zato, vladar koji hoæe da saèuva vlast u državi èesto je primoran da ne bude dobar. Jer kad ti je narod koji ti je potreban da bi se održao na vlasti pokvaren, vladar mora da ide za njegovom æudi da bi ga zadovoljio, te su tada dobra djela samo na štetu vladara.“

Sudeæi po tome kako smo mi Bošnjaci prošli u zadnjem ratu, SDA (koja je vodila državu i rat) sigurno nije imala visoko mišljenje o narodu koji predstavlja i važnija joj je bila vlast od sudbine desetina hiljada ljudi. Pitanja vise u zraku a odgovori su na vrhu jezika.

Znajuæi sve ovo, komiènim se èini „briga“ koju ispoljava prvenstveno SDA za mjesto naèelnika u opæini Srebrenica. U Dejtonu, da su razmišljali o Srebrenici, sigurno su je mogli dobiti za zelenim stolom. Veæ tada se znalo za razmjere zloèina, masovne egzekucije, strijeljanja i masovne grobnice. Amerikanci su imali satelitske snimke masovnih grobnica ali je Srebrenica bila nevažna za SDA. Niko je nije ni tražio od bošnjaèke delegacije (u kojoj su, da ne bude zabune, odluèivali SDA-ovci Izetbegoviæ i Silajdžiæ).


Èak i ako se uspije (èisto sumnjam) izabrati naèelnik Bošnjak u Srebrenici, a ako Skupština opštine bude veæinski srpska (vjerovatnija opcija), naèelnik æe imati samo dvije nadležnosti i neæe ustvari niti imati nikakvu vlast i korisna ovlaštenja.
Mnogo je važnija i interesantnija druga strana ove borbe. To je borba za glasaèe, naroèito one koje još drma patriotizam i koji bi kao trebali da prepoznaju kako se „naše“ stranke bore za „naše“ interese u „mrskoj nam Republici Srpskoj“
Sad je ,navodno, važna funkcija naèelnika Srebrenice u unitarnoj i centraliziranoj Republici Srpskoj, funkcija i položaj koji u stvari i nemaju nikakva stvarna i važna ovlaštenja kako u Republici Srpskoj, tako i u Federaciji. Simplificirano, naèelnik opæine u Srebrenici je interesantno mjesto zato što još uvijek dolaze (istina, dosta manje nego prije), odreðene donacije pa se tu može nešto „zavrnuti“. Stvarne nadležnosti su naèelniku takve da može predstavljati opæinu - ali Dodiku, pošto je Republika Srpska jedina unitarna tvorevina u BiH, (kojeg li apsurda, s obzirom da se Dodik tako vatreno bori protiv centralizacije i unitarizacije), i može upravljati opæinskom administracijom (u prevodu „glavni“ je u jednoj zgradi u Srebrenici).

Uz odluku i saglasnost veæine u skupštini opštine, opština (a ne naèelnik opæine ili opštine), može skupljati lokalne poreze (ali nema od koga), može izdavati urbanistièke saglasnosti i graðevinske dozvole (sjetite se nelegalno izgraðene crkve iznad Memorijalnog centra Potoèari), može da propisuje kuæni red u ono nekoliko stanbenih zgrada (smiješno), ima neke beznaèajne nadležnosti (podijeljenje sa Republikom Srpskom) na polju kulture i sporta, može odreðivati erozivna podruèja i naèin korištenja pašnjaka (vrlo „važno“ za povratnike) i slièna minorna ovlaštenja. Sve lijepo piše u zakonu o lokalnoj samoupravi Republike Srpske. Naèelnik opæine u Republici Srpskoj, pored samo dvije (2) nadležnosti koje po zakonu o lokalnoj samoupravi ima, može još kukati OHR-u i onom anemiènom predstavniku EU, kojem treba 10 minuta da na karti BiH naðe Srebrenicu...

Èak i ako se uspije (èisto sumnjam) izabrati naèelnik Bošnjak u Srebrenici, a ako Skupština opštine bude veæinski srpska (vjerovatnija opcija), naèelnik æe imati samo dvije nadležnosti i neæe ustvari niti imati nikakvu vlast i korisna ovlaštenja.

Mnogo je važnija i interesantnija druga strana ove borbe. To je borba za glasaèe, naroèito one koje još drma patriotizam i koji bi kao trebali da prepoznaju kako se „naše“ stranke bore za „naše“ interese u „mrskoj nam Republici Srpskoj“. Bošnjaèke stranke (a posebno SDA koja je vladala u Srebrenici od rata) znaju da su proæerdali èetiri godine jer je na prošlim opæinskim izborima u Srebrenici jasno reèeno, dogovoreno, i sve su se stranke saglasile da æe to biti zadnji izbori u Srebrenici po „posebnom režimu“. Èekala je SDA (koja je držala vlast) opet zadnji èas i nadala se da æe stranci opet nametnuti gotovo rješenje. Ovi možda i bi, posebno Amerikanci, ali su izgleda bili iznervirani neaktivnošæu i nebrigom cijele stranke SDA i ispijenim sivim dosadnim demagogom Tihiæem i odluèili su da njemu i mlaðem Izetbegoviæu okrenu leða. Opravdano.


Ostaje još samo 11. juli i kolektivna dženaza. Ostaje tim jadnim ženama, žrtvama genocida, da istrpe SDA licemjerne politièke lešinare koji æe nad kostima njihovih najmilijih, bezobrazno i bez stida. opet skupljati politièke poene. Svi se nadamo da neæe imati obraza da doðu.
I ko je sad kriv? Naravno SDA, predvoðena Alijom Izetbegoviæem, Tihiæem i mlaðim Izetbegoviæem, jer je prvo prodala Srebrenicu još septembra 1993 i to rekla njihovoj delegaciji sa Hakijom Meholjiæem na èelu. Dalje i najtužnije, kada je svima bilo jasno da se više od 10.000 ljudi kreæe šumom prema Tuzli od 11. do 16 Jula 1995, SDA, koja je tada suvereno vladala vojskom, nije skoro ništa uèinila da im pomogne. Da nije Naser Oriæ skoro pa samoinicijativno sa svojim ljudima 16. jula 1995. otvorio koridor kod Baljkovice i držao ga otvorenim od 14 pa skoro do 18 sati popodne tog dana, umjesto 8372 žrtava genocida, bilo bi ih sigurno još par hiljada više. Naser Oriæ, junak koji je tog dana spasio više hiljada vojnika Armije BiH zarobljavanja i sigurnog strijeljanja, nagraðen je od strane 2. Korpusa Armije BiH tako što su ga najurili iz Armije BiH. Bio je sposoban a ne podoban, a to lopovima i „stratezima“ iz SDA nije nikakako odgovaralo.

I na kraju, ta ista SDA u Dejtonu na pregovorima uopšte se nije interesovala za Srebrenicu, ali zato jeste za Ustikolinu, rodno mjesto mlinara, Alijinog zatvorskog ahbaba i „savjetnika“. Tamo je Bakirov jaran Šaja (onaj što prijeti da æe dovesti crnca da nekom siluje æerku), napravio „Šajine dvore“. Naravno, sve pošteno i sa suzama u oèima zbog tragedije, zloèina, genocida koji je zadesio Srebrenièane i sve ostale izbjeglice iz istoène Bosne, koji su tada utoèište nalazili u Srebrenici kao „sigurnoj zoni“.

Majke, žene, sestre i æerke Srebrenice moraju ovo znati. Veæinu i znaju jer sam im lièno neke stvari rekao. Druge su stvari one znale same, pa su meni rekle. Mogu se pohvaliti da sam za neka srebrenièka udruženja lièno uradio više (pro bono), nego svi SDA-ovci zajedno.

Ostaje još samo 11. juli i kolektivna dženaza. Ostaje tim jadnim ženama, žrtvama genocida, da istrpe SDA licemjerne politièke lešinare koji æe nad kostima njihovih najmilijih, bezobrazno i bez stida. opet skupljati politièke poene. Svi se nadamo da neæe imati obraza da doðu. Ali ako doðu, obeæavaæe i lagati, slikaæe se pored nekog nišana, a onda æe sjesti u svoje klimatizirane automobile sa mini barom i požurivati vozaèa da doðe do Sarajeva prije mraka, kako bi se što prije osvježili u svojim privatnim bazenima. Bez vlasti to ne bi mogli.

E zato – do poslednjeg daha. Do sljedeæe dženaze u Potoèarima... Jer narod (ne) zna.... narod zaboravlja...

Stavovi u ovom tekstu izražavaju autorovo lièno mišljenje i ne predstavljaju nužno urednièku politiku DEPO PORTAL-a.

(DEPO PORTAL)

http://www.depo.ba/nedjeljni-magazin/zasto-se-nase-stranke-bore-za-nacelnika-bosnjaka-u-srebrenici

23-06-2012 at 00:41 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Glasati u Srebrenici!

Srebrenièani traže meðunarodni monitoring registracije biraèa: Durakoviæ poruèuje da ih policija RS neæe uplašiti!


Pripadnici policije manjeg entiteta provjeravaju prebivališta kako bi obeshrabrili Bošnjake da se registriraju

Ovo nije 1995. godina
Graðanska inicijativa "Glasat æu za Srebrenicu" nastavit æe s procesom registracije biraèa, uprkos otvorenim prijetnjama koje posljednjih dana dolaze iz Centra javne bezbejdnosti Bijeljina, obavijestili su juèer javnost èlanovi ove inicijative.

Rijeè je o akciji MUP-a RS, èija policija posljednjih dana provjerava osobe koje su prijavile prebivalište u Srebrenici pokušavajuæi ih tako zaplašiti, odnosno odvratiti od prijave sve one koji se namjeravaju registrirati u ovoj opæini, istièu iz srebrenièke inicijative.

Kandidat za naèelnika Srebrenice Æamil Durakoviæ potvrdio je ove navode, kazavši da Srebrenièane više niko ne može uplašiti.

- Provjere se rade na prepad, ali neka MUP RS zna da ovo nije 1995. godina i da ih se više niko ne plaši.

Odlaze na adrese gdje su se ljudi prijavili, misleæi valjda da æe ih oni kojima su od nekadašnjih kuæa ostala samo zgarišta, èekati na tim zgarištima. U Srebrenicu se prijavljuju ljudi koji su iz nje genocidom istjerani prije 17 godina i nema te policije koja æe im to zabraniti - poruèio je juèer Durakoviæ.

On napominje da niko nema ništa protiv kontrole nad onima koji se prijavljuju, ali traži da kontrola bude sveobuhvatna, odnosno da bude kontrolirano svih 12.226 osoba koje se nalaze na biraèkom spisku za Srebrenicu, a ne samo Bošnjaci.

- U ulici Reufa Selmanagiæa, naseljima Petrièa, Crvena Rijeka, Uèina Bašèa, Potoèarima, u kojima nikada nisu živjeli Srbi, nalaze se adrese nekoliko hiljada Srba koje nikada niko niti je vidio niti je èuo za njih. Ako je ikada bio potreban meðunarodni monitoring procesa registracije biraèa u BiH, onda je to sada u Srebrenici - upozorava Durakoviæ.

Inicijativa æe, kako nam je rekao, tražiti postavljanje meðunarodnih posmatraèa u Policijsku stanicu u Srebrenici, jer je to jedini naèin da se sprijeèi nasilje nad graðanima.

- Ne bude li to uèinjeno, onda je to znak da se u odnosu meðunarodne zajednice spram Srebrenice ništa nije mijenjalo od 1995. godine - kaže Durakoviæ.

"Dnevni avaz" saznaje da su meðunarodne institucije u BiH došle do spiskova osoba prijavljenih u Srebrenici za koje je MUP RS uporno tvrdio da ne postoje te da su na njima evidentirani samo Bošnjaci. Šta æe stranci poduzeti ovom prilikom, ostaje da se vidi.

23-06-2012 at 06:50 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 22
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: cantra, consiliere, Dva kalja, gocamm, jasmin_m, Klikly, Kraut, Lejla k, naj jaci, Tiburon, VY Canis Majoris
FORUM : Politika : Glasati u Srebrenici! New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice