Info: Slike koje postavljate na besplatne servere imaju ogranicen vijek trajanja. To je razlog zasto slike koje postavljate na Forum nakon nekog vremena jednostavno nestanu. Trajnost slika se moze produziti registracijom na besplatni servis a trajno se mogu sacuvati jedino na placenim servisima. Nije obavezno, ali je preporuèljivo da slike koje postavljate ne prelaze sirinu od 600 piksela, radi preglednosti forumskih stranica.


FORUM : Fotografije : Poznate osobe nekad i sad ili pred kraj zivota
Strana: 1 2 3 4
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
tuba
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 02-06-2006
Odgovori: 17436
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ko bi ovo mogao biti?

citat:
tuba wrote:
Nego mogla bi se ova igra nastaviti.


Shta mislite ko je ovo??




Ozzy Osbourne

06-07-2012 at 03:29 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poznate osobe nekad i sad ili pred kraj zivota

Ova dole samo da ne izadje pred malu djecu.

06-07-2012 at 17:26 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poznate osobe nekad i sad ili pred kraj zivota





Legendarnog nogometaša Crvene Zvezde i jednog od najboljih iz 'stare garde' bivše države, 71-godišnjeg Dragoslava Šekularca, pretukao je beogradski taksist. Više ga je puta udario po licu, razbio mu arkadu i rasjekao jagodicu nakon sudara u centru Beograda.

Iako sudar nije bio ozbiljan veæ su se samo okrznuli automobilima, udarcima je prethodila žuèna rasprava i masa psovki s obje strane, piše Blic.
'Sudar nije bio ozbiljan. Ali poèela je svaða koja je trajala 10-ak minuta. A onda je taksist dvaput udario Šekija tako jako da ga je odbacio na izlog. Pukla mu je arkada i bio je sav krvav. Udarci su bili takvi da su ljudi pomislili kako je netko pucao', kazao je jedan od oèevidaca koji je sjedio u obližnjem kafiæu.

'Bilo je grozno. Automobili su se samo ogrebli, ali vidjela sam da je taksist uhvatio Šekularca za glavu i bacio ga na asfalt. Šekularac je potom ustao, ušao u automobil, bijesno ponovno izašao van, skinuo registarsku tablicu s taksija i bacio je. Taksist ga je nakon toga nastavio udarati', kazala je sluèajna prolaznica.
Iako se svi koji su se tamo zatekli slažu kako je nemoguæe reæi tko je zapoèeo svaðu, složni su u tvrdnji da su psovke bile obostrane, ali i revoltirani èinjenicom da je je taksist prvi napao slavno lijevo krilo.
'Koliko god mislio da si u pravu, ne možeš tako brutalno napasti i udariti èovjeka koji ima 70 godina, koji je dvostruko niži i stariji od tebe. Šekularac je od udarca doslovno odletio metar i pol'.

Dragoslav Šekularac je roðen 8. novembra 1937. godine u Štipu (Kraljevina Jugoslavija), a po ocu vodi poreklo iz plemena Vasojeviæi (severna Crna Gora). Šeki je bio jedan od najpopularnijih fudbalera i legenda jugoslovenskog i svetskog fudbala, druga Zvezdina zvezda. Veliki majstor fudbala i gotovo nenadmašni dribler, zbog koga su hiljade gledalaca hrlili na stadione.

Posle blistave igraèke karijere, Šekularac je u fudbalu ostao kao trener. Poèeo je sa mlaðim uzrastima u Crvenoj zvezdi, potom vodio nižerazredni Mladenovac, a zatim je radio u Australiji i Gvatemali. Kao šef struènog štaba, sa Crvenom zvezdom je osvojio „duplu krunu" (1990), s timom koji je bio preteèa onog, koji æe godinu dana kasnije postati prvak Evrope i sveta. Šekularac je bio trener i Kluba Amerike (Meksiko), korejskog Busana, Obiliæa (1998-2000), i naposletku, 2006. godine, vodio je Srpske bele orlove iz Toronta.
U crveno-belom dresu je kao igraè bio 11 godina (1955-666). Za Crvenu zvezdu je odigrao 375 utakmica i postigao 119 golova (pet puta bio prvak Jugoslavije i jednom pobednik nacionalnog kupa). Kratko je bio internacionalac u nemaèkom Karlsrueu, a zatim pola godine prvotimac OFK Beograda. Od 1969. godine je ponovo u inostranstvu, otisnuvši se u daleku Kolumbiju, gde je igrao za Santa Fe, Milionaris i Ameriku iz Kalija, i nakratko u FK Pariz. Igraèku karijeru je završio u Severnoj Americi, igrajuæi u Kanadi za srpske „Bele orlove" i mali fudbal za Dalas (SAD).
Šekularac je ostavio veoma dubok trag i u reprezentaciji Jugoslavije, za koju je nastupao 41. put i dao šest golova. Na Olimpijskim igrama u Melburnu 1956, sa Jugoslavijom je osvojio srebrnu medalju. Dva puta je bio uèesnik svetskih prvenstava, 1958. u Švedskoj i 1962. u Èileu, gde je bio u životnoj formi i izabran je u idelni tim šampionata. Šekularac je bio najzaslužniji što je Jugoslavija bila èetvrta na svetu, mada je on kasnije izjavio da je trebalo da igramo veliko finale s tada nepobedivim Brazilom.

08-07-2012 at 01:44 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poznate osobe nekad i sad ili pred kraj zivota

Asim Ferhatoviæ – “Hase”



Za njega se kaže da je kao niko prije njega, demonstrirao školsko igranje fudbala, igru doveo do gotovo savršene skladnosti poteza, unio nekoliko noviteta i dokazivao superiornost tehnike nad snagom.. Asim Ferhatoviæ, majstor driblinga, lucidni graditelj, markantna figura, i napokon, najbolji strijelac jugoslovenskog prvenstva u sezoni 1963/64. Na nesreæu bio je neopravdano izostavljen u reprezentaciji, pa nije uspio svoju fudbalsku virtuoznost demonstrirati u veæem opsegu i na meðunarodnoj sceni.

U onom dijelu grada, Kovaèi, gdje je roðen, gdje je naèinio prve fudbalske korake, volio je odigrati mali fudbal sa vršnjacima i komšijama. Èovjek koji je prošao kroz jugoslovenski i evropski fudbal, uvijek je ostao èvrsto vezan uz rodni kraj. Popularni “Hase” nikada se nije mogao dugo odvojiti od svog rodnog grada, od komšija i prijatelja, pa mu je zbog toga i propao kratki angažman u Istanbul, jer Asim ni uprkos privlaènim novèanim ponudama nije izdržao izvan kluba i grada.

“Ne mogu, brate ja, igrati za novac i slušati kako trebam igrati. Hvala im. Bili su korektni i nisu mi pravili probleme. Rekao sam im da ja mogu igrati samo u Sarajevu”, izjavio je legendarni Hase nakon povratka iz Istanbula.

Odluèujuæi trenutak za daljnji razvoj njegove nogometne karijere je dolazak na Koševo. Kao i veæina vršnjaka sa Kovaèa, navijao je za FK Sarajevo. Divio se braæi Lovriæ, Mantuli, Glavoèeviæu, Konjevodu… Veæ na prvim treninzima sprijateljio se sa Ibrom Biogradliæem, pa æe njih dvojica zajedno igrati više od petnaest godina u istom dresu i biti, jedan u odbrani, drugi u napadu – oslonac ekipe. Dobre igre, vješti driblinzi i nezaboravni golovi u omladinskoj kategoriji donijeli su Asimu mnogo komplimenata, a trener Ruždiæ je znao govoriti: “Taj mali zna mnogo. Ima uroðeni dar, ali je potrebno da vježba više nego drugi, mora se brže oslobaðati lopte, hitrije igrati.” ”Miæa Ruždiæ je bio veliki struènjak i pedagog. Meðu nama je uživao autoritet, i mada nikada nije galamio, bojali smo se njegovih odluka. Najveæa kazna bila je izostanak iz ekipe.” – prièao je Hase. ”Hase”, kako su Ferhatoviæa zvali od malena, bio je toliko zaljubljen u fudbal, imao je toliko energije, da je osim na službenim utakmicama za omladince FK Sarajevo, èesto igrao i sa svojim vršnjacima. I tako se dogaðalo da odigra dvije utakmice u jednom danu; prvu ujutru na Kovaèima, a drugu onu službenu na Koševu.

Razdoblje pojave i zdrave igre Asima Ferhatoviæa sigurno je jedna od najblistavijih epoha sarajevskog fudbala: razdoblje u kojem se prelazilo s romantiènog shvatanja na modernu interpretaciju nogometne igre. Hase je bio spona izmeðu stare garde sarajevskih nogometaša, koji su oduševljavali, ali nisu znali okruniti svoju vrijednost (Franjo i Ðuka Lovriæ, Anèiæ, Mantula, Svraka, Glavoèeviæ, Arslanagiæ, Šehoviæ i drugi) i generacije koja æe, još igrajuæi zajedno s Asimom, osvojiti naslov jugoslovenskog prvaka. A to su bili Musemiæ, Blaževiæ, Fazlagiæ, Prodanoviæ, Prljaèa, Bajiæ, Jasenkoviæ…

Hase nije znao za posebne pripreme, ni za karantine, ni psihologe. On je jednostavno volio fudbal i igrao prvenstveno srcem. U nekoliko navrata Asim je znao i povrijeðen igrati za svoj voljeni klub. Znao je da pobjegne iz bolnice samo da bi obukao dres Sarajeva. Na jednoj utakmici, na Koševu, Hase je izvodio takve majstorije driblajuæi protivnièku odbranu da je radio-reporter Mirko Kamenjaševiæ u trenucima oduševljenja rekao:

“Dragi slušaoci, dok Hasetu ne uzmu loptu, slušajte muziku iz našeg studija!”

On je jednostavno s loptom mogao sve. I zato kao uspomena i istinita legenda može da bude jedan naslov u novinama kada se Asim Ferhatoviæ opraštao od fudbalskih terena. Tada je preko cijele stranice napisao novinar koji se godinama divio Ferhatoviæu: “JEDAN JE HASE”!

U timu sa Koševa nastupao je od 1948. do 1967. godine, a oprostio se nakon teške povrede u Rijeci. Za Bordo tim odigrao je 600 utakmica, od toga 422 prvenstvene. Ukupno je postigao oko 400 golova.. U prvenstvenoj sezoni 1963/64. bio je najbolji strijelac Prvenstva Jugoslavije sa 19 golova. U toj sezoni (1966./67.) Sarajevo osvaja prvu titulu prvaka. Asim Ferhatoviæ preminuo je 25. januara 1987., u svom Sarajevu, a njemu u èast danas Olimpijski stadion Koševo nosi njegovo ime.


11-07-2012 at 20:08 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poznate osobe nekad i sad ili pred kraj zivota

Zeljko Bebek





Razdoblje depresije

Nakon glazbene suradnje sa Zrinkom Tutiæem iz 2000., koja nije naišla na pozitivne reakcije, glazbenik je dvije godine bio u depresiji, nije mogao pronaæi autore u èije bi ideje vjerovao. Nakon toga uslijedila je turneja s Bijelim dugmetom i prije dvije godine, nakon što je èuo neke skladbe koje mu je ponudio Branimir Mihaljeviæ, uvidio je da se ima s èim vratiti na scenu.

– Ova pjesma pokazuje da imam drukèiji pristup glazbi i album je više umjetnièki nego, uvjetno reèeno, kavanski, ali spreman sam riskirati i ove pjesme pjevati u kavanama – kaže Bebek otkrivajuæi da ovakav radni polet nije osjeæao od 70-ih kad su mu svi govorili kako pjesme poput "Selme" ili "Hopa cupa poskoèit æu" ne mogu biti hitovi. Komentari publike na "Zaèarani krug" su pozitivni, a najviše hvale za novi Željkov izrièaj imaju njegov djeca i supruga Ružica.

– Kad idemo na put, uvijek me pitaju jesam li uzeo CD sa svojim pjesmama. Rock-bend koji ih je osvojio bio je The Who. Kad sam im pustio njihove pjesme, poèeli su se raspitivati što tekstovi znaèe i tada sam shvatio da su mi djeca genetski senzibilizirana za rock – veselo je ustvrdio. Otkrio nam je i tajnu svoje vitalnosti:

– Veliki je doprinos mom zdravlju i vitalnosti to što sam prije devet godina prestao pušiti i jako je bitno shvatiti da je kolièina hrane koju treba pojesti odreðena velièinom tanjura. Životnu energiju i moæ produljuje i smijeh, zabava i pjesma. Sve što želim jest da me zdravlje služi što dulje i zato kad nazdravljam uvijek kažem u zdravlje, a ne živjeli.
Kraci izvod. Vecernji list

19-07-2012 at 16:46 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poznate osobe nekad i sad ili pred kraj zivota





Doktori o oporavku legendarnog glumca: Bata više neæe biti kao ranije!

Iako je prošao kritièan period od tri sedmice otkako je Velimir Bata Živojinoviæ doživio moždani udar, slavni glumac neæe više biti isti.
Slabije i sporije æe govoriti, a bez pomagala neæe moæi ni da hoda. Ovo je za Kurir potvrdio dr Milan Saviæ, direktor bolnice “Sveti Sava”, u kojoj se Živojinoviæ nalazi na lijeèenju i oporavku.

“Bati se, nažalost, funkcije nikad neæe vratiti na staro, možda samo djeliæ toga. Njegovo zdravstveno stanje sigurno neæe biti kao ranije jer je on i srèani bolesnik. O trajnim posljedicama teško je govoriti, ali æe ih biti. Neæe moæi samostalno da hoda, biæe mu potrebno pomagalo. Poèeo je da pomjera ruke, govor mu je usporen, ali to se lijeèi terapijama. Preživio je kritièan period i njegovo stanje se dosta popravilo. Ipak, prilièno je iscrpljen i umoran, pa su mu potrebni odmor i apsolutni mir. Oèekujemo da æe poèetkom sljedeæe sedmice izaæi iz bolnice i da æe biti premješten u centar za rehabilitaciju, ali još uvijek nismo sigurni u koji. Pregovaramo s klinikom za rehabilitaciju u Sokobanjskoj ulici, ali još uvek se nismo dogovorili. Leèenje æe trajati dva meseca i posle æe se videti krajnji rezultati. Bata je veliki borac”, rekao je dr Milan Saviæ za Kurir.
Direktor bolnice “Sveti Sava” dr Milan Saviæ isprièao je za Kurir jednu anegdotu iz Batinog bolnièkog apartmana. “U toku jedne posjete smjestio sam Batu u stolicu. Upitao sam ga da li mogu da legnem na njegov krevet, a on mi to nije dozvolio. Rekao mi je: ‘Nije to, doktore, dobra ideja. Ko legne poslije mene, taj nadrlja!’”

26-07-2012 at 15:52 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poznate osobe nekad i sad ili pred kraj zivota

Neda ukrade





Nekad kazu dobra pjevaljaka koja je zivjela u Sarajevu. Nakon rata presleila se u Beograd i otuda porucila, " da u Sarajevu od tamosnjih Magbula nije mogla nastupati na RTV Sarajeo".Istina ili laz, hajde ga znaj?
Poslije rata zakazala je i jedan koncert sve mi se cini u Splitu. Na koncer su dosla samo 4 posjetioca.
Vremena se promijenila, sa vremenom i izgled, pa i popularnost, sto je sasvim normalno.

Evo jedan kraci izvod iz intervjua, datog poslije rata.

Svojevremeno ste snimili pjesmu "Sarajevo, gdje je moja raja". Gdje je sada ta vaša sva sarajevska raja i da li imate kontakt sa njima?
- Ja sam u duši Sarajka. To je moj grad. U Sarajevu sam postigla najveæe uspjehe, tu sam postala i dan danas ostala poznata pjevaèica. Sve moje najljepše uspomene me vežu za taj grad. Svu tu moju sarajevsku raju sreæem širom svijeta, mnogi doðu na moje koncerte bilo da su u Njemaèkoj, Americi, Srbiji, Hrvatskoj, Sloveniji...To neko sarajevsko društvo se odmah prepoznaje, mi imamo taj neki specifièan naèin komunikacije i humora. Kada smo zajedno onda smo apsolutno, stopostotno Sarajlije, bez obzira gdje danas živimo i kojim dijalektom ili jezikom govorimo.
Zbog èega ste snimili tu pjesmu?
- Kompletan autor te pjesme sam ja i ona je nastala u momentu kada sam bila tako blizu, a ipak tako daleko od Sarajeva. Ja nikada srcem nisam otišla iz Sarajeva. U tom gradu imam još nekretnina. Taj grad je dio moje životne prièe i èvrsto stojim iza toga. Tu pjesmu sam prosto usnila, jednog jutra sam se probudila i zapisala svoj san. Ja i kada neæu da razmišljam o Sarajevu, on je moja podsvjest.
Rekli ste da je Sarajevo dio vaše životne prièe. Da li je ta prièa završena?
- Jooj, ja se nadam da nije, iskreno se tome nadam. Ja sam upravo ovih dana završila snimanje spota za moju novu pjesmu "Na Balkanu", a prve kadrove snimila sam u Sarajevu. U tom gradu imam mnogo obozavateljki, a jedna od njih koja ih predvodi organizirala je cijelu tu ekipu. Svi smo povezani, svi smo vrlo bliski, a veže nas taj sarajevski duh.
Koliko u Nedi Ukraden ima volje, želje, a možda i straha da napravi solistièki koncert u Sarajevu?
- Na to pitanje bih mogla da vam odgovorim pitanjem: "Da li bih ja trebala da napravim koncert u Sarajevu?". U svim ovim proteklim godinama se dosta toga izdešavalo, mediji su dosta toga ružnog govorili o meni, a i neki ljudi koji su mi privatno bili jako bliski. Ja bih trebala da budem blesava, slijepa i gluha, pa da kažem kako to ne vidim i ne èujem. Ne želim koncert po svaku cijenu, a da ga želim to je potpuno jasno. Pa, prvi koncert u životu napravila sam u Sarajevu. Voljela bih zaista bih voljela, sa velikim žarom i elanom i da to bude koncert gdje bih se ja kao i svi koji doðu dobro osjeæali.
Da li mislite da su mediji krivi zbog svega?
- Mene nikada niko nije ništa pitao. Nikada nije sa mnom niko otvoreno razgovarao, evo kao što to vi sada èinite. U svakoj branši ima mnogo zavisti i ljubomore, mnoge moje kolege bile su zavisne na moj uspjeh. Mnogima je bilo jako, jako krivo što sam baš ja 1991. godine stajala rame uz rame sa rahmetli Alijom Izetbegoviæem i što sam dobila nagradu "Žena godine", a on "Muškarac godine", kao najpopularnija Sarajka i Sarajlija. Ja sam bila daleko od te ratno-huškaške priše. Ne znam da li je iko više nadrljao od mene u tim vremenima, pa i poslije, sa svake strane. Potjeèem iz Imotskog, danas živim u Beogradu i ne znam da li se ikome ista ružnije od Imotskog do Beograda desilo kao sto je meni. Od devastiranja imovine, devastiranje karijere, moralne dikreditacije, moga imena...Moj otac je sve to teško i tragièno podnio i on je jednostavno umro od tuge 1997. godine. Nije mogao vjerovati da se to se dešava sa mnom i našom porodicom..."
Zašto sada plaèete?
- Plaèem zbog sebe, plaèem zbog svih neistina, sav ovaj razgovor me jako teško pogodio...
Mnogo se prièalo i pisalo o vašem odnosu sa Hankom Paldum...?
- Posljednja osoba kojoj sam se bukvalno javila u Sarajevu, bila je upravo Hanka Paldum. Nisam se javila svojoj familiji, javila sam se njoj, kada još moguæe bilo telefonirati. Pozvala sam nju i njenu djecu da doðu kod mene u stan, iako je ona prije mene kupila stan u Beogradu na Bežanijskoj kosi. Kao prijateljica i koleginica željela sam da joj pružim gostoprimstvo, da se jednostavno skloni sa djecom, da djeca ne gledaju strahote rata, da ne budu pod bombama i granatama. To mi se obilo o glavu kao strašan bumerang. Nakon toga srbijanski mediji su se obrušili na mene, pljuvali su me sa svih strana, kao kako me nije sramota zvati Hanku Paldum. I mediji u BiH u to rijeme su udarali po meni, a koliko je ona bila dio te sve prièe, ja to ne znam. Meðutim, èitala sam par njenih izjava i gledala je na televiziji, nakon èega sam jednostavno ostala šokirana njenom kvalifikacijom mene. Ja nikada nisam bila politièki angažirana, nikada nisam bila èlan ni jedne stranke, od svega sam se distancirala. Meðutim, svi su pokušavali da mi spuste, da mi kažu da mi nigdje nije mjesto, da nigdje nisam svoj na svome i to je užasno. Za to se potrudio svaki nacionalista i to me jako boli. Ja sam se, meðutim, vremenom uzdigla iznad svega toga, pa i iznad Hanke Paldum. Bitna mi je moja porodica, moj život i sve ostalo je po strani. Devedesete su bile jako tragiène godine za mene, i ko je imao volje i želje za pjesmu kao i za koncertima, svaka mu èast. Ja to nisam mogla. Meni je u to ratno vrijeme bilo žao svih mojih kolega u Sarajevu, koji su možda morali biti dio tog nekog miljea, jer prosto nisi mogao govoriti drugaèije i vjerujem da je mnogima bilo jako, jako teško. Ja im na svaki naèin opraštam jer se kaže da se u ljutnji, u mržnji, u bijesu kažu neke ružne stvar iako se tako u stvari ne misli. Publika je ta, posebno mlaða, dokazala da se brzo i lako ruše te politièke barijere.


[Edited by Dajdza on 03-08-2012 at 03:05 GMT]

03-08-2012 at 03:03 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poznate osobe nekad i sad ili pred kraj zivota

Boro Stjepanoviæ: Kako sam pucao na Sarajevo



Kada je poèeo rat...
Da, bili smo u Sarajevu... Prvih èetrdeset dana gotovo da nismo izašli ili iz stana ili iz podruma. Onda je, sredinom juna 1992, neka srpska vojna ili policijska formacija provalila u naš stan i sina i mene nasilno mobilisala. Sina sam kasnije nekako uspio da izvuèem...
Kako su vas mobilisali?
Kako?! Rafal u vrata, a onda:
"Neka izaðu svi muškarci!"
Sišao sam sa sinom. Ispred zgrade su veæ bile okupljene ostale komšije.
"O, pa i ti si tu", prepoznao me je jedan od njih. "Ko ti je ovo?"
"Sin", rekao sam.
"Dobro, preðite obojica na onu stranu."
Svrstao nas je meðu svoje, meðu Srbe.
Šta da radim? Da vièem da nisam Srbin?! Jer, nisam...
Kako niste?
Nisam! Naprosto, ne osjeæam se tako. Dio sam hrvatske ili crnogorske kulture više nego srpske; a opet, nisam ni Hrvat, ni Crnogorac. Izjašnjavao sam se kao Jugosloven...
Znate, ne bih više nikoga da plašim sobom. Šta sam? Ništa! Ja sam ja, Boro Stjepanoviæ, ma kako da sam roðen. Kod Šekspira, to kaže jedan kopilan. Svejedno... Nemam nacionalno osjeæanje. Eto, znam da mi je etnièko porijeklo crnogorsko: moji su iz Nikšiæa – Riðani, nekakvi Ugrenoviæi starinom; jedni otišli ka Risnu, drugi u Bosnu, treæi u Rusiju. Ta ruska porodica je dala sedam generala. Ma ko da su, njima se baš i ne ponosim...
Šta se dogodilo kada su vas izveli iz stana?
Postrojili su nas, rasporedili: Srbe na jednu, Hrvate i Bošnjake na drugu stranu. Sjeæam se, Nikola Šupica – ogroman, krupan èovjek u nekim razvaljenim papuèama, magistar ekonomije, govori èetiri strana jezika – pobunio se kada su ga izveli:
"Ja sam Jugosloven!", rekao je. "Neæu sa vama!"
Nije pomoglo; kao i nas, i njega su odvojili na srpsku stranu. Odveli su nas na Vrace, iznad Grbavice, gdje su bili smješteni srpski magacini i komanda. Zadužili smo puške.
"Napunite ih!", naredili su.
Kako da ih napunimo, bog te vidio! Pokazali su nam i komandovali: pucaj!
Na koga?!
Eh, na koga!? Na Sarajlije, na komšije, na prijatelje, na braæu...
"Samo prebacujte preko Miljacke!", vikali su.
Dvije stotine metara ispred nas stajala je zgrada Lorisa, u kojoj se nalazila prodavnica slovenaèke sportske opreme. Tamo sam jednom davno kupio najbolju Adidas trenerku... Rekli su da pucamo na zgradu. Bio sam zgranut.
"Na koga da pucam, èovjeèe?!", pitao sam.
"Pucaj slobodno!", odgovorio je komandir. "Reci da sam ti ja naredio."
"Samo sam izvršavao nareðenja" – tako su se od sopstvenih zloèina branili i nacisti; tako se danas brane svi ti naši haški heroji.
Jeste li pucali?
U momentu sam uhvatio pogled svog sina: gledao me je preplašeno. Tek je bio poèeo da živi, tek napunio osamnaest godina... Prestravljeno su me gledala i èetvorica komšija... A nalazili smo se meðu "našima", meðu Srbima. Èudno, je l’ da?
Shvatio sam da od mene oèekuju da nešto uradim, da ih nekako spasim. Nanišanio sam i opalio u veliki, debeli dimnjak Lorisove zgrade. Odahnuvši, i ostala petorica su uèinila isto... I, eto, zamislite: ipak su nas natjerali da pucamo na Sarajevo. Nismo imali izbora, znate... Mogli smo ili da pucamo u neki prozor iza koga se – kao i mi do prije sat, dva – sluðena i prestrašena krila neka sarajevska porodica; ili da gaðamo u dimnjak, sigurni da neæemo nikoga ubiti.
Nakon tog psihièkog loma, odveli su nas na stražu, na prvu liniju fronta. Stajali smo tu, na ovoj strani; svi ostali su bili – tamo. S tim što sam navijao za one tamo.
Za koga ste navijali?
Za graðane Sarajeva, za žrtve koje su branile cjelovitu Bosnu.
Pred poèetak rata, potpisao sam Deklaraciju za jedinstveno Sarajevo, zbog èega me je napao taksista koji je, kao i njegove voðe, htio da podijeli Sarajevo "kao Bejrut". Taksi stanica mu se nalazila ispred Hotela "Zagreb", gdje se okupljao vrh Srpske demokratske stranke.
"Šta hoæe ona uštva, onaj Boro Stjepanoviæ?!", èuo je, rekao mi je, od njih. "Beograd mu je dao sve, a on potpisuje Deklaraciju o jedinstvenom Sarajevu!"
A u Sarajevu, u cijeloj Bosni, preko noæi su napravljene granice. Bosna je podijeljena i, u toj suludoj podjeli, moj brat je ostao na Dobrinji, u muslimanskom dijelu, ja na Grbavici, u srpskom. I onda je trebalo da idem na Dobrinju i pucam na brata?!
"Ko ga jebe što je ostao kod Alije!", rugali su se ovi sa Pala.
Znate li šta se dogodilo sa vašim komšijama – Hrvatima i Bošnjacima – koje su, kao i vas, srpske snage izvele ispred zgrade?
Postali su roblje: odvoðeni su u takozvanu radnu èetu. Kao i moj brat...
Šta je radna èeta?
Naiðe kamion, pokupi vas i odvede na prvu liniju fronta da kopate ili rovove ili grobove.
"Šta da radimo, ubijte ih, to su vaši! Znate da su vaši. Ne bismo svoje izlagali na taj naèin...", govorili su.
Ko ih je vodio na prvu liniju fronta?
Sve vojske su kupile: ako vas procijene kao Bošnjaka ili Hrvata, odvodi vas srpska vojska; i obrnuto... Pošto je odbio da uzme pušku, moj brat je, kao i mnoge Sarajlije, morao u radnu èetu.
Kako ste uspjeli da oslobodite sina?
Zahvaljujuæi sestri od tetke moje žene koja je za dvadeset i èetiri sata napravila nekakva dokumenta koja su potvrðivala da sam, kao, bolestan, nesposoban za vojsku, da je moj sin vojni obveznik Srbije, u Beograd pozvan na regrutaciju. To je fotokopirala i poslala na Pale, na faks komande srpske vojske.
Marko i ja smo otišli kod komandanta.
"Ovo vam ništa ne vrijedi", rekao je ulazeæi u džip. "Džaba!"
Sin me je pogledao... Taj pogled ne mogu da zaboravim... Onda smo otišli kod zamjenika komandanta koji je odmah potpisao.
"Slobodni ste!", rekao je.
Obojica?
Èekajte!... Rekli su nam da moramo da proðemo još jednu provjeru. Poslali su nas na Lukavicu, gdje nas je opet doèekao komandant sa poèetka prièe. Pored njega je sjedio komandir èete, otac djeèaka koji je sa mojim Markom išao u školu.
"Marko je možda roðen u Beogradu, ali je odrastao u Sarajevu; uèio je sa mojim sinom, znam!", rekao je bijesno.
I to baš u trenutku kada se njegov šef spremao da potpiše papir koji je mom djetetu obezbjeðivao odlazak iz pakla. Komandant se dvoumio. Nekoliko puta je vadio olovku iz džepa, a onda odustajao. Æutali smo i èekali. Kao pred giljotinom.
"Evo šta æemo", rekao je konaèno. "Sina æemo ti pustiti, neka ide; ali ti, ti æeš ostati!"
Ostali ste?
Ostao. Mislio sam – samo dijete da izvuèem; u januaru je bio napunio osamnaest... Sutradan sam njega i ženu utrpao u neka kola, poslao ih, nadao sam se, na sigurno, u Beograd. Tamo su mi živjeli tast i tašta. Imaju potpisana dokumenta, izvukli su se, dobro je...
"Pravo da ti kažem, ti papiri im ne vrijede mnogo", rekao mi je bezbjednjak iz èete. "Opšti je haos, ništa se ne zna. Svaka straža do Drine može da ga skine sa autobusa i pošalje ga u Žepu."
Zašto u Žepu?
Žepa je bila najveæe srpsko stratište. Mrtve i ranjene su dovozili kamionima... Bio sam oèajan. Meðutim, moja žena je, stigavši sa sinom na Pale, otišla da kupi hljeb. Nismo ga vidjeli mjesec dana. Tražeæi radnju, vidjela je helikopter koji je trebalo da krene za Beograd.
"Izvinite", prišla je pilotu, "ako ima mjesta, da li bismo sin i ja mogli sa vama?"
"Prazan sam, gospoðo", odgovorio je. "Ali..."
Šta – ali?! Odluèio je njegov kolega, oficir.
"Pusti ljude, èovjeèe! Prazni smo, ulazite!", nasmijao im se.
U pola dva su stigli na Batajnicu.
Kako ste saznali da su stigli?
Bio sam pod utiskom razgovora sa bezbjednjakom. Ne javljaju se, mislim, nemamo kontakt; ko zna šta je... Veze su bile u prekidu... Ipak, histerièno sam okretao beogradski broj: 322XXXX. Nakon bezbroj pokušaja, èuo sam slab zvuk.
"Zorica i Marko su krenuli za Beograd, stiæi æe...", vikao sam u slušalicu.
"Stigli su, veæ su stigli", prekinula me je tašta i isprièala šta se dogodilo.
Slušalicu je preuzela Zorica.
"Kako je tamo?", prošaputao sam moleæivo.
Zapravo, tražio sam da mi kaže kako je u svijetu u kome ti na glavu svakodnevno ne padaju granate, u kome postoji nekakav život. Ili – njegova imitacija. Gušile su me suze... Nalazio sam se na mjestu gdje se bez prestanka pucalo, gdje se ginulo i gdje molite boga da barem na sekund zastanu, da èujete tišinu.
Kada ste vi izašli iz Sarajeva?
Nakon desetak dana. Vodili su me okolo, pokazivali vojnicima...
"Hej, majstore, hoæemo li jednoga dana o ovome snimati filmove?", pitali su me.
Nisam smio da kažem, iako sam znao da nikada neæe biti snimljen ni jedan pošten kadar o tom sramnom ratu, o toj sramnoj opsadi. Dramska struktura mora biti zasnovana na neèem pozitivnom, herojskom; film bi trebalo nešto da afirmiše. Šta ovo da afirmiše?! Kako da snimite film velièajuæi sopstveni zloèin?! Ne može!
Ubrzo, ona ista roðaka moje žene napisala je molbu koju su potpisali dekani tri sarajevska fakulteta, rektor, profesori svih vjera i nacija, u kojoj se od komande na Palama traži da mi dozvole da se sa svojim studentima prebacim u Beograd. Pismo je poslala Nikoli Koljeviæu.
Koljeviæa ste poznavali odranije?
Nikolu Koljeviæa sam svojevremeno angažovao da, kao poznati šekspirolog, predaje na sarajevskoj Akademiji scenskih umjetnosti, na kojoj sam bio i dekan i profesor. Sada sam èekao da me Koljeviæ pozove. Nije se javio. Nekako sam izmolio da me puste da odem kod njega na Pale, da pitam šta je sa mojom molbom.
Sastanak sa Koljeviæem zakazala mi je Mira Nogo sa kojom je moj brat nekada radio u Izvršnom vijeæu BiH; kada je poèeo rat, prešla je na Pale.
Nije u srodstvu sa slavnim prezimenjakom, Rajkom?
Ne, ne... Mislim da nije. Mira mi je obezbijedila i prevoz do hotela u kome se nalazio Nikola Koljeviæ. Vozaè je bio odnekud sa juga Srbije, došao na Pale da se bori... Na njegovoj glavi sam prvi put vidio crvenu beretku.
"Ratovao sam u Hrvatskoj, u Vukovaru", brbljao je. "Evo, sada i u Bosni, u Sarajevu... Ali, vjeruj, jedva èekam da pukne na Kosovu pa da se Šiptarima naj***m majke."
Koljeviæ me je primio hladno...
U kakvim ste odnosima sa Koljeviæem bili prije rata?
Normalnim: nikada pretjerano bliskim, ali – pristojnim. Sada kao da se trudio da mi stavi do znanja da sve što je nekada bilo više ne važi. Pita – šta se dogodilo.
"Ništa", kažem, "dobili ste, pretpostavljam, moja dokumenta... Znate, ipak bih da se bavim svojim poslom."
U momentu sam shvatio da sam rekao nevjerovatnu glupost.
"Svi bismo mi da se bavimo svojim poslom!", skoèio je od stola kao oparen. "Ali, šta æemo sa srpstvom?! Neko ovdje mora da se bori za srpstvo! Nama dolaze ljudi sa svih strana svijeta; juèe je došao èovjek iz Amsterdama, a vi biste da se bavite svojim poslom! Drugim rijeèima, hoæete da bježite?"
"Ma, ne, ne...", pravdao sam se. "Porodica mi je u Beogradu... Htio bih da izaðem sa svojim studentima..."
"Riješili smo da zadržimo sve svoje vrijedne ljude", prekinuo me je nervozno. "U deset imamo zakazano Predsjedništvo, iznijeæu vaš problem, pa – šta odluèe! Javite se sutra predsjedniku vlade."
Ko je bio predsjednik vlade?
Vjerujte da se ne sjeæam... Koljeviæ mi je dao do znanja da je razgovor završen. Do svijesti mi je doprlo da su me smjestili meðu svoje "vrijedne ljude". Osjeæao sam se bijedno. Da, pitao me je i da li imam još nekog u Sarajevu.
"Na Dobrinji mi je ostao brat sa porodicom". rekao sam.
"I moj brat je ostao dolje!", prosiktao je. "Nekoliko puta sam ga pozivao, obezbijedio mu da izaðe, ali nije htio. E, više ne mogu za njega da odgovaram!"
Inaèe, prije rata se znalo: Nikolica Koljeviæ – tako su ga zvali – bio je amerièki ðak, doktorirao u SAD; njegov brat Svetozar takoðe profesor Univerziteta – poznati srpski nacionalista! E, sada je Svetozar odbio da izaðe iz opkoljenog Sarajeva; a Nikolica je otišao na Pale.
Kako ste to razumjeli?
Nikako! Samo se sjeæam da sam, kada je krenula opsada Sarajeva, u mislima svakodnevno pisao pismo Nikoli Koljeviæu.
Zašto baš njemu?
Zato što nisam oèekivao da æe se pretvoriti u to; ipak smo se poznavali, rekao sam vam...
I dok su moji sin i žena sa komšijama silazili u podrum – na èije smo prozorèiæe, èuvši da bi to moglo zadržati metke, bili postavili sunðere – ja sam ostajao u stanu; taènije – u hodniku, jedinoj prostoriji u kojoj se kako-tako moglo živjeti. Na zid sam bio dovukao plakar, na drugi – biblioteku; knjige æe nas, vjerovali smo naivno, zaštititi od granata. E, tu, u tom hodniku sam ležao na dušeku i èitao Šekspira. Ponovo æu ga proèitati, mislio sam; cijelog, vama u inat!
Kome?
Koljeviæu, Paljanima, bezumnicima, ratu... Neka bombarduju, govorio sam sebi, ne mogu mi ništa! Èitaæu Šekspira i, sve i da poginem, neæu biti na gubitku. Tako sam, èitajuæi sa olovèicom u ruci, došao do Mletaèkog trgovca, do Šajloka, koga ovih dana igram...
Jevrejine, imaš pravo na svoji funtu mesa; to ti dozvoljava venecijanski zakon. I, kada veæ insistiraš, uzmi je – kaže Porcija. Ali, ovdje piše i još nešto: ne smiješ proliti kap krvi. Jer, ako je proliješ, visiæeš!
Taj dio sam bijesno podvlaèio, u glavi pišuæi pismo Nikoli Koljeviæu. Zanimljivo, u hrvatskom prevodu se ne kaže – visiæete, nego – moliæete boga da presudite sebi... Tako nešto. Upravo se to dogodilo Nikoli Koljeviæu. Nažalost, ne zbog griže savjesti, to se zna...
Šta se zna?
Zna se zbog èega se Nikola Koljeviæ ubio, kako, ko mu je donio pištolj...
Ko?
Radovan Karadžiæ. Ali, ne bih to, pustite...
Za razliku od ostalih Sarajlija koje su èetrdeset i èetiri mjeseca proveli pod snajperima i granatama, ubrzo sam izašao iz grada. Ipak, nikada neæu zaboraviti naredbu Ratka Mladiæa; slušao sam je sopstvenim ušima:
"Rastresite im mozak! Rastresite im mozak!"
Dakle, on meni i mom djetetu hoæe da rastresa mozak. Zašto? Tu sam valjda pukao... Zauvijek sam se distancirao... U tom smislu, donekle razumijem Emira Kusturicu: kao i mene Srbi, i njega su "njegovi" htjeli da posvoje. Nije se dao, ali je ušao u drugu klopku...
Mislite da je rijeè o upadanju u klopku?
Vjerujete, iz mjesta bih preskoèio tu temu.



Cijeli intervju, izuzetno zanimljiv.
http://www.nezavisne.com/novosti/intervju/Boro-Stjepanovic-Kako-sam-pucao-na-Sarajevo-154071.html

14-08-2012 at 02:27 | Ukljuèi u odgovor
tuba
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 02-06-2006
Odgovori: 17436
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Poznate osobe nekad i sad ili pred kraj zivota

citat:
Dajdza wrote:
Neda ukrade





Nekad kazu dobra pjevaljaka koja je zivjela u Sarajevu. Nakon rata presleila se u Beograd i otuda porucila, " da u Sarajevu od tamosnjih Magbula nije mogla nastupati na RTV Sarajeo".Istina ili laz, hajde ga znaj?
Poslije rata zakazala je i jedan koncert sve mi se cini u Splitu. Na koncer su dosla samo 4 posjetioca.
Vremena se promijenila, sa vremenom i izgled, pa i popularnost, sto je sasvim normalno.

Evo jedan kraci izvod iz intervjua, datog poslije rata.

Svojevremeno ste snimili pjesmu "Sarajevo, gdje je moja raja". Gdje je sada ta vaša sva sarajevska raja i da li imate kontakt sa njima?
- Ja sam u duši Sarajka. To je moj grad. U Sarajevu sam postigla najveæe uspjehe, tu sam postala i dan danas ostala poznata pjevaèica. Sve moje najljepše uspomene me vežu za taj grad. Svu tu moju sarajevsku raju sreæem širom svijeta, mnogi doðu na moje koncerte bilo da su u Njemaèkoj, Americi, Srbiji, Hrvatskoj, Sloveniji...To neko sarajevsko društvo se odmah prepoznaje, mi imamo taj neki specifièan naèin komunikacije i humora. Kada smo zajedno onda smo apsolutno, stopostotno Sarajlije, bez obzira gdje danas živimo i kojim dijalektom ili jezikom govorimo.
Zbog èega ste snimili tu pjesmu?
- Kompletan autor te pjesme sam ja i ona je nastala u momentu kada sam bila tako blizu, a ipak tako daleko od Sarajeva. Ja nikada srcem nisam otišla iz Sarajeva. U tom gradu imam još nekretnina. Taj grad je dio moje životne prièe i èvrsto stojim iza toga. Tu pjesmu sam prosto usnila, jednog jutra sam se probudila i zapisala svoj san. Ja i kada neæu da razmišljam o Sarajevu, on je moja podsvjest.
Rekli ste da je Sarajevo dio vaše životne prièe. Da li je ta prièa završena?
- Jooj, ja se nadam da nije, iskreno se tome nadam. Ja sam upravo ovih dana završila snimanje spota za moju novu pjesmu "Na Balkanu", a prve kadrove snimila sam u Sarajevu. U tom gradu imam mnogo obozavateljki, a jedna od njih koja ih predvodi organizirala je cijelu tu ekipu. Svi smo povezani, svi smo vrlo bliski, a veže nas taj sarajevski duh.
Koliko u Nedi Ukraden ima volje, želje, a možda i straha da napravi solistièki koncert u Sarajevu?
- Na to pitanje bih mogla da vam odgovorim pitanjem: "Da li bih ja trebala da napravim koncert u Sarajevu?". U svim ovim proteklim godinama se dosta toga izdešavalo, mediji su dosta toga ružnog govorili o meni, a i neki ljudi koji su mi privatno bili jako bliski. Ja bih trebala da budem blesava, slijepa i gluha, pa da kažem kako to ne vidim i ne èujem. Ne želim koncert po svaku cijenu, a da ga želim to je potpuno jasno. Pa, prvi koncert u životu napravila sam u Sarajevu. Voljela bih zaista bih voljela, sa velikim žarom i elanom i da to bude koncert gdje bih se ja kao i svi koji doðu dobro osjeæali.
Da li mislite da su mediji krivi zbog svega?
- Mene nikada niko nije ništa pitao. Nikada nije sa mnom niko otvoreno razgovarao, evo kao što to vi sada èinite. U svakoj branši ima mnogo zavisti i ljubomore, mnoge moje kolege bile su zavisne na moj uspjeh. Mnogima je bilo jako, jako krivo što sam baš ja 1991. godine stajala rame uz rame sa rahmetli Alijom Izetbegoviæem i što sam dobila nagradu "Žena godine", a on "Muškarac godine", kao najpopularnija Sarajka i Sarajlija. Ja sam bila daleko od te ratno-huškaške priše. Ne znam da li je iko više nadrljao od mene u tim vremenima, pa i poslije, sa svake strane. Potjeèem iz Imotskog, danas živim u Beogradu i ne znam da li se ikome ista ružnije od Imotskog do Beograda desilo kao sto je meni. Od devastiranja imovine, devastiranje karijere, moralne dikreditacije, moga imena...Moj otac je sve to teško i tragièno podnio i on je jednostavno umro od tuge 1997. godine. Nije mogao vjerovati da se to se dešava sa mnom i našom porodicom..."
Zašto sada plaèete?
- Plaèem zbog sebe, plaèem zbog svih neistina, sav ovaj razgovor me jako teško pogodio...
Mnogo se prièalo i pisalo o vašem odnosu sa Hankom Paldum...?
- Posljednja osoba kojoj sam se bukvalno javila u Sarajevu, bila je upravo Hanka Paldum. Nisam se javila svojoj familiji, javila sam se njoj, kada još moguæe bilo telefonirati. Pozvala sam nju i njenu djecu da doðu kod mene u stan, iako je ona prije mene kupila stan u Beogradu na Bežanijskoj kosi. Kao prijateljica i koleginica željela sam da joj pružim gostoprimstvo, da se jednostavno skloni sa djecom, da djeca ne gledaju strahote rata, da ne budu pod bombama i granatama. To mi se obilo o glavu kao strašan bumerang. Nakon toga srbijanski mediji su se obrušili na mene, pljuvali su me sa svih strana, kao kako me nije sramota zvati Hanku Paldum. I mediji u BiH u to rijeme su udarali po meni, a koliko je ona bila dio te sve prièe, ja to ne znam. Meðutim, èitala sam par njenih izjava i gledala je na televiziji, nakon èega sam jednostavno ostala šokirana njenom kvalifikacijom mene. Ja nikada nisam bila politièki angažirana, nikada nisam bila èlan ni jedne stranke, od svega sam se distancirala. Meðutim, svi su pokušavali da mi spuste, da mi kažu da mi nigdje nije mjesto, da nigdje nisam svoj na svome i to je užasno. Za to se potrudio svaki nacionalista i to me jako boli. Ja sam se, meðutim, vremenom uzdigla iznad svega toga, pa i iznad Hanke Paldum. Bitna mi je moja porodica, moj život i sve ostalo je po strani. Devedesete su bile jako tragiène godine za mene, i ko je imao volje i želje za pjesmu kao i za koncertima, svaka mu èast. Ja to nisam mogla. Meni je u to ratno vrijeme bilo žao svih mojih kolega u Sarajevu, koji su možda morali biti dio tog nekog miljea, jer prosto nisi mogao govoriti drugaèije i vjerujem da je mnogima bilo jako, jako teško. Ja im na svaki naèin opraštam jer se kaže da se u ljutnji, u mržnji, u bijesu kažu neke ružne stvar iako se tako u stvari ne misli. Publika je ta, posebno mlaða, dokazala da se brzo i lako ruše te politièke barijere.


[Edited by Dajdza on 03-08-2012 at 03:05 GMT]



Shesheljova jebachica.
25-08-2012 at 13:40 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poznate osobe nekad i sad ili pred kraj zivota

Nisam to znao. Ali jedan vise ili manje kad je u pitanju veliki broj ne znaci nista. Ma danas je to moda. Ako si k.... , onda ti nude dobro placeno mjesto i jos mnjogo toga. Evo ovoj poklonili auto. Ali ima ona narodna "nema dzabe ni u stare babe" ili "plati pa klati"





[Edited by Dajdza on 27-08-2012 at 02:56 GMT]

27-08-2012 at 02:50 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 45
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: aronofsky, auspuh, B.S, marina95, medeni, Memo, Probisvjet, pupa, realnosttuzle, sdds, smiljana, tweety
FORUM : Fotografije : Poznate osobe nekad i sad ili pred kraj zivota New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice