Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Ukinuti Federalni i Kantonalni nivo vlasti
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
VV Cephei A
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Ukinuti Federalni i Kantonalni nivo vlasti

Ono što je Alispahiæ izjavio je zaista sramotno - reæi da su Bosanci sauèesnici u genocidu je krajnje imbecilno i takvi degenski stavovi zaista ne zaslužuju ni da se o njima prièa. Za to je dobar samo degenek.

Presuda Sejdiæ-Finci je na mjestu. Apsolutno sam za brisanje dijelova Ustava koji se tièu nacionalne pripadnosti (ovo nije država konstitutivnih naroda, veæ država svih onih koji imaju njeno državljanstvo).

Ipak, to je nešto što Bosanstvo zasigurno neæe riješit. ;)

12-12-2012 at 20:02 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ukinuti Federalni i Kantonalni nivo vlasti

citat:
bajke wrote:
I sve je naravno povezano sa definiranjem teritorijalnog ustroja sto je i tema ove diskusije


Garant teritorijalnog integritetata svake države je njen graðanin(pojedinac,državljanin BIH...) ,ne etnièka skupina ma koliko bila konstitutivna.Pravo na teritorijalno otcepljenje po Ustavu SFRJ nisu imali konstitutivni narodi ,veæ federalne republike(Badinterova komisija).
12-12-2012 at 20:10 | Ukljuèi u odgovor
naso-strankovac
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 05-09-2010
Lokacija: tuzla
Odgovori: 35
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ukinuti Federalni i Kantonalni nivo vlasti

citat:
goofy wrote: sta o predlogu iz naslova misle stranke/partije, a i vi, sta bi to znacilo za obicne ljude


nasa stranka je ljetos izasla u javnost s projekcijom ustava bih.

jos podataka o stavovima i nadama za bih mozes naci ovdje



nasa stranka zeli ukidanje entiteta i kantona i o tome javno pise i govori.
12-12-2012 at 20:33 | Ukljuèi u odgovor
bajke
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 01-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 198
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ukinuti Federalni i Kantonalni nivo vlasti

citat:
soraya wrote:

o kako to onda oni koji se izjašne na popisu kao Bosanci ugrožavaju one koji se izjasne kao Bošnjaci? Odkud onda pravao fašisti Fatmiru Alispahiæu da sve one koji se izjasne kao Bosanci optuži da su odgovorni za genocid ?

To nisi našao za shodno da komentarišeš niti da se pozoveš na presudu Sejdiæ -Finci.ali se pljuvanje po ljudima kojima koji izjavljuju da æe se izjasniti kao Bosanci upotno nastavlja....



Gospodjo,Vas jezik je izgleda preostar?

Prvo,ja nisam Alispahiæev advokat pa da komentarišem Alispahiæeve izjave.

Drugo,kada me vec prozivate iako ja nisam njegov advokat,taj isti Alihiæ ima pravo da govori sta hoce jer trenutno zivimo u demokraciji

Trece taj isti Alihiæ bi mogao da tuzi i Vas i ovaj portal zbog rijeci koje upotrebljavate

Cetvrto bi trebalo biti da se ako je ikako moguce drzite tematike i diskusije i ako je moguce da se diskutuje kao civilizovani ljudi a ne kao na temi o popisu stanovnistva

Hvala


12-12-2012 at 20:36 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ukinuti Federalni i Kantonalni nivo vlasti

citat:
bajke wrote:


Gospodjo,Vas jezik je izgleda preostar?


ne ja samo koristim svoje demokrasko pravo na mišljenje što ti i tebi slièni nazivate bezobrazlukom...
još mi nisi objasnio ovo što tvrdiš :

bajke wrote:
a cilj tkzv "bosanaca i hercegovaca" koji zele stvoriti jos jednu cetvrtu konstitutivnu etnicku skupinu nije nista drugo nego da umanje broj Bosnjaka ....


od kad su to Bosanci i Hercegovci "takozvani " i kako to da æe njihovim postojanjem smanjiti broj Bošnjaka?...
btw,"bosanci i hercegovci " se pišu velikim slovom ,èak i kada se pišu pod navodnicima

[Edited by soraya on 12-12-2012 at 20:59 GMT]
12-12-2012 at 20:58 | Ukljuèi u odgovor
bajke
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 01-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 198
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ukinuti Federalni i Kantonalni nivo vlasti

citat:
soraya wrote:


Garant teritorijalnog integritetata svake države je njen graðanin(pojedinac,državljanin BIH...) ,ne etnièka skupina ma koliko bila konstitutivna.Pravo na teritorijalno otcepljenje po Ustavu SFRJ nisu imali konstitutivni narodi ,veæ federalne republike(Badinterova komisija).



Naravno Gospodjo,pa ja sam Vam na temi o popisu bar pedeset puta rekao da konstitutivnost daje etnicitetu sve osobine nacije osim suvereniteta sto znaci da konstitutivni narodi nemaju pravo na otcjepljenje.
Ali zato,upravo zbog toga ce se ici na stvaranje federacije pa ce se Srbi legalno moci otcjepiti iz BiH. Pristace oni i na promjenu imena republike srpske samo da dobiju federalnu jedinicu.Evo to nam govore dame i gospoda iz Nase,odnosno Vase Stranke a oni su kao i Vi tkzv "bosanci/hercegovci" zalazu se za cetvrtu etnicku skupinu koja zapravo po definiciji ne moze biti etnicka skupina jer je zapravo skup razlicitih etniciteta,a pametuju o tome sta je nacija a sta etnicka skupina...

Izvod iz prijedloga ustavnih promjena Nase Stranke

”• 6.Teritorijalni ustroj: namjesto dva entiteta i deset kantona ustrojiti šest visoko osamostaljenih teritorijalnih jedinica: dva distrikta (Brèko i Sarajevo) i èetiri federalne jedinice (entitete). Entiteti se moraju nominirati prema pravilu etnièke neutralnosti. Proces podrazumijeva denominaciju Republike Srpske i zamjenu ovog imena etnièki neutralnim imenom. To je kljuèna pretpostavka za uspostavljanje pravnog reda (Teza 7).
• 7.Organizacija parlamenta: uspostavljanje simetrièno federalizirane složene države. Misli se na dvodomi parlament koji se sastoji od predstavnièkog doma i doma entiteta/distrikta. To je èist parlamentarni model složene države sa jednim unitarnim organom (predstavnièki dom) i jednim federalnim organom (dom entiteta) (Teza 7).”


I onda kada se pogleda sta se vec crta iza zavjesa,sve bude jasno





Cetiri entiteta - cetiri federalne jedinice,dva distrikta



Federalna jedinica :Srpska -Srpska federalna jedinica
Federalna jedinica :Hercegovina -Hrvatska federalna jedinica
Fedrealna jedinica Bosna
Federalna jedinica Palestina

Dva distrikta








[Edited by bajke on 12-12-2012 at 21:34 GMT]
12-12-2012 at 21:07 | Ukljuèi u odgovor
bajke
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 01-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 198
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ukinuti Federalni i Kantonalni nivo vlasti

Postavljam pitanje:

Zasto BiH nebi bila "uredjena kao distrikt" kao multietnicka drzava sa "ekonomskim regijama" kako je bilo prije rata?

Zar to nije u interesu svih Bosanaca i Hercegovaca? (ovaj put,da nebi bilo kakvih zabuna, mislim na nas "nationality",dakle drzavljansvo pa iz tog razloga pisem velikim slovima)

Gradjanska drzava,ustrojena "ekonomskim regijama" u kojoj bi gradjani birali jednog predsjednika

12-12-2012 at 21:32 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ukinuti Federalni i Kantonalni nivo vlasti

citat:
bajke wrote:
,a pametuju o tome sta je nacija a sta etnicka skupina...



Pojam nacija je pojam koji se vezuje za državu, njen politièki i teritorijalni suverenitet.

Iz politièkog aspekta etnièke grupe se mogu razlikovati od nacija po tome što etnièke grupe nemaju suverenitet.

pismenom dosta
12-12-2012 at 21:33 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ukinuti Federalni i Kantonalni nivo vlasti

Ja da se pitam ,a u stvari mene niko ništa i ne pita

12-12-2012 at 21:40 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ukinuti Federalni i Kantonalni nivo vlasti

citat:
bajke wrote:
Postavljam pitanje:

Zasto BiH nebi bila "uredjena kao distrikt" kao multietnicka drzava sa "ekonomskim regijama" kako je bilo prije rata?

Zar to nije u interesu svih Bosanaca i Hercegovaca? (ovaj put,da nebi bilo kakvih zabuna, mislim na nas "nationality",dakle drzavljansvo pa iz tog razloga pisem velikim slovima)

Gradjanska drzava,ustrojena "ekonomskim regijama" u kojoj bi gradjani birali jednog predsjednika

graðanska država podrazumjeva opciju jedan èovjek -jedan glas (pojedinac,graðanin),a bez obzira kojoj naciji,etnièkoj skupini ,narodu,nacionalnoj manjini pripada...znaèi gradjanska država ispred kolektivnih prava(jednog naroda,jedne etnièke skupine,....) stavlja individualna prava (pojedinca,graðanina)...
12-12-2012 at 21:42 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 23
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: admin, Daks, Little One, mace, Morton1905, Prosvjetar, sana
FORUM : Politika : Ukinuti Federalni i Kantonalni nivo vlasti New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice