Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Kome je bilo najgore?
Strana: 1 2 3 4 5 6
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
mustajbeg
Nivo: Forumski doajen
Bosnjak koji mrzi cetnike

Registriran(a): 15-10-2010
Lokacija: naci cu te sigurno-K
Odgovori: 1379
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kome je bilo najgore?

Na rubovima Bosne uzas i strava prevazisla je samu sebe.Tamo se vidjela prava slika, tamo su pale sve iluzije...

Pitanje se moglo prosiriti, mislim tema je mogla biti nesto drukcija, ali nejse...

31-05-1992 zadnji put sam vidio roditelje, istog dana su izgorjeli u kuci Osmana Hodzica.
Danas je 29 sep-2013 od mog rahmetli oca nista nije pronadjeno.Od majke samo tri kosti.

29-09-2013 at 20:33 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kome je bilo najgore?

citat:
mustajbeg wrote:
Na rubovima Bosne uzas i strava prevazisla je samu sebe.Tamo se vidjela prava slika, tamo su pale sve iluzije...

Pitanje se moglo prosiriti, mislim tema je mogla biti nesto drukcija, ali nejse...

31-05-1992 zadnji put sam vidio roditelje, istog dana su izgorjeli u kuci Osmana Hodzica.
Danas je 29 sep-2013 od mog rahmetli oca nista nije pronadjeno.Od majke samo tri kosti.


Zao mi je . Pretuzno

29-09-2013 at 20:51 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kome je bilo najgore?

citat:
yugi wrote:


Definitivno æu se složiti sa ovim jer znam da sam se za vrijeme agresije prilikom boravka na liniji uvijek više brinuo za porodicu koja je u gradu nego za sebe.Naravno tu je sad i ona prièa o nedostatku hrane i elementarnih potrebština koje roditelji nisu mogli obezbjediti svojoj djeci a o brigama i patnjama vezanim za ranjavanja i pogibiju djece da i ne govorimo.


A porodice kako je onima na liniji, ispratis a ne znas hoce li se vratiti. Nije majkama bilo kako, iako sam pred kraj rata rodila dijete, ostalo mi u sjecanju strah kako izaci sa bebom i bojati se granata. I dan danas kad vidim ta ratna godista sada i punoljetnih, neka me sjeta uhvati.
29-09-2013 at 20:54 | Ukljuèi u odgovor
mustajbeg
Nivo: Forumski doajen
Bosnjak koji mrzi cetnike

Registriran(a): 15-10-2010
Lokacija: naci cu te sigurno-K
Odgovori: 1379
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kome je bilo najgore?

citat:
sunce wrote:


Zao mi je . Pretuzno




hvala ti @sunce

Najgore je ipak bilo 11 jula 2006 kad sam svojo kcerki (od tada set godina) morao priznati istinu.Kako je kcerka plakala mislio sam da ce se ugusiti.
29-09-2013 at 20:58 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kome je bilo najgore?

citat:
mustajbeg wrote:


hvala ti @sunce

Najgore je ipak bilo 11 jula 2006 kad sam svojo kcerki (od tada set godina) morao priznati istinu.Kako je kcerka plakala mislio sam da ce se ugusiti.

nemoj nikad kriti ovo jer treba da se zna i treba pricati o tome... mislim strasno je sta ti se dogodilo i vjerujem da si tada bio jako mlad. strasno i zao mi je jako...
mislim ja sam cula hiljade prica i raznih patnji. najgore mi je bilo kad sam radil sa jednom zenom, okolica Yvornika, i ona mi je ispricala kako joj je beba umrla od gladi u sumi, a imala je samo 4 mjeseca. za mene je to bilo strasno, strasno, jer ja sam tad imala malu bebu i kad pomislim da izgubis tako majusnebice koje nista nije krivo, je jako tesko... ja nocima tada nisam spavala samo sam razmisljala o tome, o zeni koja ne moze da spasisvoju bebu.
i jako mi je tesko recimo ici na mjesta gdje su bili logori. ne znam, ja odomah imam slike ispred sebe od svega onoga sta sam cula i kao da su oni zidovi puni patnje pa me guse...
iskreno svima je bilo tesko, zivijeli smo u nenormalnom vremenu, ali ove ljudske tragedije se ne smiju zaboraviti. treba pricati i cuti druge...
29-09-2013 at 21:09 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kome je bilo najgore?


Prosle godine je organizovan Javni dijalog o seksualnom nasilju. Bile su i silovane zene, njih par, doktori i malo novinara. Ostalo mi u sjecanju koji stid te zene osjecaju, one osjecaju stid a ne zlikovci. Toliko mi je zao tih zena, jer njihov je zivot unisten, kako jedna rece "osjecam se prljavo" .

29-09-2013 at 21:16 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kome je bilo najgore?

citat:
sunce wrote:

Prosle godine je organizovan Javni dijalog o seksualnom nasilju. Bile su i silovane zene, njih par, doktori i malo novinara. Ostalo mi u sjecanju koji stid te zene osjecaju, one osjecaju stid a ne zlikovci. Toliko mi je zao tih zena, jer njihov je zivot unisten, kako jedna rece "osjecam se prljavo" .


stid i krivnja jako su prisutni... kod osoba koje su prezivjele i izgubile svoje najmilije krivnja je prisutna, osjecaju se krivim to su prezivjeli..
29-09-2013 at 21:22 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kome je bilo najgore?

citat:
laly wrote:

stid i krivnja jako su prisutni... kod osoba koje su prezivjele i izgubile svoje najmilije krivnja je prisutna, osjecaju se krivim to su prezivjeli..


Muka prava, a evo linka sa tog skupa, tako malo svijeta, malo to koga zanima, svijet ne voli tuzne price, budu oni koji su profesionalno okrenuti prema tome.

Da ima kakve pravde pa da svi budu kad tad sretni

http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzlarije/viewnewnews.php?id=46744

29-09-2013 at 21:25 | Ukljuèi u odgovor
mustajbeg
Nivo: Forumski doajen
Bosnjak koji mrzi cetnike

Registriran(a): 15-10-2010
Lokacija: naci cu te sigurno-K
Odgovori: 1379
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kome je bilo najgore?

evo ovdje se moze osjetiti djelic uzasa.
puno gramatickih gresaka ali istinito.
ovo sam posvetio rahmetli Berizu Hodzicu.


Postovani forumasi,

Evo po prvi put odaslacu stravicnu pricu u ovaj virtuelni svijet.
Napomena;
Forumasi koji imaju slab zeludac trebalo bi da ovu pricu preskoce.

Suha-Bratunac,maj 1992
Slucaj B.Hodzica,prvog rodjaka po majcinoj liniji.
Tenkovi JNA nadirali su prema Suhoj,pravili su tzv sendvic,jedna kolona isla je prema Burnicama(zaseok)druga kolona isla je od ciglane prema Simicima(zaseok)i tako je bilo planirano da zatvore Suhu.Sivo maslinaste ubice na gusjenicama milile su ka svom odredistu kao da im se nije puno zurilo,da,sigurno im se nije zurilo,znali su oni da je iscekivanja smrti gore od same smrti.Ja brat i jos petnaestak rodjaka skupili smo se kod moje kuce.Brat je samo nekim cudnim prosto zapovjednickim glasom rekao,pravac Spasovnica(MALO BRODO IZNAD SUHE)neko se usprotivio, medjutim, on je rekao pravac Spasovnica.Tamo gore su bili domaci cetnici i on je to znao.Od naoruzanja imali smo jedan noz,bombu,napravljenu pusku i nista vise.Nastalo je komesanje,strah,prkos,ponos sve se pomjesalo i uzburkalo tako da ti se cini da u tebi ima pet razlicitih osoba.Odjednom se pojavi rahmetli efendija Bratunacki Mustafa Mujkanovic(ubijen u OS Vuk Karadzic na svirep nacin,bezbol palicom su mu prosuli mozak,prije toga su ga tjerali da se u fiskulturnoj sali penje uz konopac i da pjeva od Topole pa do Ravne Gore)onako blagog izraza lica bez trunke straha,brat ga upita,efenija ides li sa nama,ne,idem ja kod mojih eno ih kopaju kropmpir,idem da im kazem da se neplase.Krenusmo,nesjecam se trkom ili kao puz kad gamize,mozda je bilo ovo drugo da razvucemo vrijeme do smrti koja nas je gore cekalo.Otprilike 150 metara od moje kuce vidjesmo cetnike,Spasovnica je bila zatvorena.Brat naredi;svi u onu zaru pomjesanu sa ostrugom(ona bodljikava biljka sto radza maline.Puzeci da se uvucemo sto dublje u tu malu prasumu od korova osjetih potoke krvi sa lica,nisam znao da li sam pogodjen ili me to ostruga izgrebala.Brat koji je predvodio grupu sa nozem u zubima onako puzeci dade znak da se zaustavimo.Zvizde meci na sve strane,cujem skolskog druga od brata kako vice mom skolskom,pucaj.pucaj,pucaj.Nije se moglo razanati sta vise puca.Tisina.Strah me uhvati da se neko ne zakaslje.Oni su znali da smo tu negdje,napravili su pauzu ocekujuci da pomislimom da su otisli,mozda i da oslusnu jel'neko jauce.Ponovo je zatrestalo,puskomitraljez,ubitacna stvar,meci od puskomitraljeza fijucu i taj reski zvuk prosto ubija i vazduh.Opet tisina.Opazih na nekih set sedam metara sa moje lijeve strane cetnika.Bio je nizak,nekako zgoljav,kretao se tromo vjerovatno pod teretom redenika bobmbi i pancirke.Poznavao sam ga,isli smo zajedno u skolu.Odjenom se okrenuo u pravcu zbunja gdje smo lezali i uperio u nasem pravcu.Stravicno krestanje kalasnjikova i zadah baruta izazivao je rad mozga brzinom svjetlosti.Smrt.Zivot ti u sekundi proleti kroz glavu,vidis djetinstvo,roditelje,dogadjaje,prvu simpatiju,prvu pohvalnicu na kraju skolske godine...
Nisam ni primjetio kad je prestalo trestanje,tek kasnije cu saznati da nas je spasila neka zivotinja koja je na dugoj strani zasuskala tako da se taj cetnik okrenuo kontra od nas i ispraznio sanzer.Odjednom tisina.Odlaze sapnu neko tiho...
----------------------------------------------------------------------------------------
Preskacem dalje detalje previse je dugacko.
-------------------------------------------
Otac B.Hodzica bio je slogiran i nepokretan.Kad su cetnici tog dana tjerali zene i djecu prema igralistu(tamo su radvajali muskarce koji su im pali u sake i zenue i djecu)njega i njegovu zenu su ostavili kod kuce,za kasnije.Moj rahmetli otac iskopao je sebi neku zemunicu blizu kuce.Njega su u drugom sv ratu kao sedmogodisnjaka cetnici prebili i na kraju upucali u vrat ostavljajuci ga otisli su misleci da je mrtav.Otac je prezivio ali je citav zivot nosio na ljevoj strani vrata oziljak o metka,oziljak je bio dubok i mogao je orah stati u njega.Pricao mi je moj rahmetli otac da ga je djed 14 dana zamotavao u ovcije koze da izvuku bol i podlive krvi.
Mama ikao tesko bolesna toga se dana uspjela izvuci iz kolone djece i zena koje su cetnici tjerali prema fudbalskom stadionu u Bratuncu i vratila se kuci.Zena B.Hodzica sa dvoje maloljetne djece bila je vracena posto su autobusi bili prepuni zena i djece koje su cetnici vozili prema Kladnju,Olovu...
Iste noci vratili smo se kucama.Pokupilai smo malo hrane i povukli se prema Spasovnici u nadi da cemo nesto do sledeceg dana smisliti.Sutrasnji dan se razvukao kao hiljadu godina,grmi,tutnji,pucnjava na sve stane.Stize noc.Krecemo njemo prema nasim kucama.Na nekih 150 metara od nasih kuca brat vrisnu."Nema nam kuce".Brzinom leoprarda bili smo tu ja i brat,ostali pristigose koji minut kasnije.Nase kuce nije bilo vise samo poneki betonski stub strcio je okovan jos uvjek dimom.Brat je poce da doziva;baboooooooooooooooooo,mamaaaaaaaaaaaaaaaaaa,od tog glasa koji se nemoze razaznati ledi se krv u zilama.Kuca B.Hodzica dogorjevala je,kao bez glave uletjeli smo u dim i pepeo,zar i vatru,poceli smo golim rukama da rovimo po rusevini i pepelu.U jednom trenu B.Hodzic uzdize ljudski grudni kos,Safet rodzak rahmet mu dusi okrenu dzepnu lapmpu prema B.Hodzicu,grudni kos raspade se i ispade iz ruku B.Hodzica.Vrisnu.Zapalili su mi djecu,glas je bio drhtav,jeziv izletio je vani izvadio bombu jedinu koju smo imali u namjeri da se ubije.Moj brat zgrabi ga za prsa i dize ga iznad sebe.Protrese ga i ostrim glasom koji se mjesao sa necim misticnim rece;
Hoces da se ubijes,je li?Hocu,zapalili su mi djecu,zenu i roditelje nije ni spominjao u tom casu.Brat rece,ako hoces da se ubijes hajmo u Bratunac ubiti bar jednog cetnika pa nek' nas pobiju sve.Bila je to sok terapija koju je moj brat primjenio.Izgubljeni u vremenu i prostoru otupjeli od straha i boli krecemo ka kuci moje teteke.Probijajuci se do tetkine kuce koja je bila blize Bratuncu culo se rikanje gladne stoke,cudno zavijanje pasa,neke crne ptice kruzile su iznad kuca koje su dogorjevale.Stigosmo do tetkine kuce.Nisu je zapalili.Mrak.Ulazimo u kucu,Safet napipa mlaku ringlu na sporetu,tu su pomislismo.Uletjesmo u jednu sobu,Safet upali dzepnu lampu.Dva kauca postavljenja u obliku slova L i na njima dva bjezovita tjela.Na jednoj strani tetak sa krvavom rupom na celu na drugom kaucu moj dajdza isto sa rupom na celu,mrtvi.Obadvoica su bili bolesni(rudarski radnici obolili tesko)tako da su vjerovatno smrt docekali lezeci.Safet poce da povraca,neko ga izvede vani.Ja mu zgrabi dzepnu lampu i uleti u kuhinju.U cosku kuhinje kao slomljena mlada biljka u polucucnju presjecena vjerovatno puskomitraljezom bila je moja tetka.Pola tjela je visilo ka podu dok su joj noge bile kao kad covjek cucne.Izletio sam vani.Hotel Fontana u Bratucu vazdusnom linijom bio je jedno 300 metara udaljen.Muzika je iz tog hotela trestala,Oj Vojvodo SindZelicu...
Odjenomm zapuca iz pravca pilane.Cini mi se da smo se povukli bez puno zurbe,bilo nam je svjedno,smrt bi bila mozda nagrada u tom casu.
Kad smo dobro odmakli prema sumi dogovorili smom se da se sledece veceri vratimo i da ukopamo tetka tetku i dajdzu.Medjutim sutradan ih nismo nasli.
----------------------------------------------------------------------------------------
Preskocicu probijanje do Srebrenice.
B.Hodzic po dolasku u Srebrenicu bio je van sebe,morali smo da mortrimo na njega.Nakon izvjesnog vremena ubjedili smo ga da se ozeni posto djecu nije mogao preboljeti.Poslusao je.Ozenio se i dobio dva sina.B.Hodzic nije prezivo Srebrenicu.

p.s
Izvinjavam se na mogucim greskama,dok sam ovo pisao tastertura je naprosto podrhtavala.
@cupo
Hvala ti!

29-09-2013 at 21:26 | Ukljuèi u odgovor
mustajbeg
Nivo: Forumski doajen
Bosnjak koji mrzi cetnike

Registriran(a): 15-10-2010
Lokacija: naci cu te sigurno-K
Odgovori: 1379
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kome je bilo najgore?

citat:
Aidatuzla wrote:
mustajbeze, ne mogu sebi da dodjem
je li ta osnovna skola bila ona u kopjoj ej brutalno ubijala jedna uciteljica? mislim da je tog efendiju spomenuo Jasmin Imamovic u knjizi "Ubijanje smrti" (ako se dobro sjecam naslova). jos mi je u glavi ostao opis jednog svjedoka kako su ubili tog efendiju i druge u toj skoli

tadasnja osnovna skola vuk karadzic.
e sad zamisli, kad cetnici sa odsjecenom glavom, jednog pekara iz Bratunca postavljenom na haubu kola defiluju Bratuncem, tu staje pamet.
ima o tome i video zapis svjedoka...
29-09-2013 at 21:40 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 23
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: AK-47, Ceznja, Chello, dada, davor m, gardista4795, habul, komentatorka72, mihajlod, preslano, salt city boy
FORUM : Politika : Kome je bilo najgore? New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice