Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Kome je bilo najgore?
Strana: 1 2 3 4 5 6
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Crvena starka
Nivo: Forumski doajen
A woman of courage and honor

Registriran(a): 27-08-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11207
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kome je bilo najgore?

@mustajbeg, samo nenormalnog insana ne bi dirnulo tvoje svjedocenje. Primi moje iskreno saucesce.

"Svaka ljudska bol je drukèija, svaka boli drukèije. Neka razara dušu, neka tijelo, neka srce, neka um - ali nijedna nije ista."

Ja sam imala 11 godina kad je pocelo. Tata je odmah pristupio Armiji, a i mama je nakon par mjeseci obukla uniformu. Razduzise se 10.01.1996. Sad na to sve gledam kao na neki film, koji nema ni pocetka ni kraja, svasta se nesto izdesavalo. Meni je najteze padala neimastina, sreca pa je u zgradi bilo samo 12 stanova, pa smo svi sve dijelili. I neizlasci. Kad izadjem iz haustora, sa desne strane bilo sjediste Vojne policije, a sa lijeve 5.OG. Nema plaho hodanja, nikad ne znas kad moze zviznut. U skolu se islo u podrum, teke bile neke plave, tankih korica, na njima pisalo UNHCR. Pa se islo u Srebrenik, mijenjala se nova oceva odijela za kilu graha, pozlacene tacne za kilu brasna, zavjese i ambasadorke za teglicu kajmaka, fen za kosu za teglu pekmeza... "Mati draga, sta cemo bez fena?!" - "Suti, j*** te fen, jedi taj pekmez, vidi kake ste bijele, k'o da nemate kapi krvi u sebi!" Dade mati i burmu, i zarucnicki prsten, al' nikad ne rece za sta, garant je dobila nesto para za njih.


Eto... ma k'o film, reko' ja. Ne ponovilo se.

30-09-2013 at 08:21 | Ukljuèi u odgovor
borbeni
Nivo: Forumski doajen
ko je dir'o djeda mraza

Registriran(a): 31-01-2009
Lokacija: dunjaluk
Odgovori: 8575
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kome je bilo najgore?

mustajbeže, brate

da ti dragi Allah olakša bol, kad god je budeš osjetio

jedva i ovo napisah

30-09-2013 at 09:04 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kome je bilo najgore?

citat:
Aidatuzla wrote:


kad si mi napisao za svoju kcerku i to kako je plakala, neznam zasto ali sjetila sam se (navodno u nekim njemackom novinama izaslo) kako je reagovala tada cini mi se devetnaestogodisnja kcerka onog lika sa snimka kad je ubijeno 6 srebrenicana. glavnog od onih sto su ubijali. nije znala da joj je otac zlocinac. kazu da danima bukvalno nije progovarala



Nisam znao za ovo. Ima svega. Ono sto sam u prethodnom postu zaboravio spomenuti, ti si eto navela taj primjer ja imam i jedan drugi. Naime, u Bratuncu tokom komemoracije ove godine zena jedna nije htjela nista da prica sta je prezivjela, i samo je odmahivala glavom i ono uzdisala. I vamo tamo, ja uporan kakav jesam, uspijem da progovorim s njom i saznam od nje da na toj komemoraciji, u svojstvu policajca, pristustvuje kcerka od covjeka koji je ubio njenog sina. Taj se ubica danas krije u Srbiji, a njegova kcerka radi u policiji u Bratuncu.

Naravno da ne mogu kriviti njegovu kcerku jer nije ona ubijala, ali isto tako ne mogu da shvatim, obzirom da bratunacki Srbi sve znaju ko je ubijen, da su ljudi ubijani samo zato sto se drugacije zovu, da moze doci na mjesto zlocina u svojstvu policajca i da sve to posmatra. Zamisli tog reda i mira i suzivota i horora za nekoga kome su ubijeni clanovi familije. Ja npr kad bi zamijenili uloge to ne bih mogao od stida i srama. A toga kod njih, u tom gradicu, nakon svega ovoga nazalost nema. Ne kazem da policajka ne treba da zivi ali ne treba ona da cuva red i mir, ja se pored takvih saznanja o njenom ocu u tom gradu ne bih osjecao sigurno. Da je postojalo neko javno izvinjenje, pokajanje, bilo sta ljudski i normalno od Srba iz Bratunaca mozda bih uspio da prezvakam, ali ovako nikako. Jos ono od neki dan javno igranje, pjevanje uz pozive na genocid govori samo jedno o kakvim se poremecenim ljudima radi. Svako onaj ko se vrati u ovakve sredine ja mu zaista skidam kapu.


30-09-2013 at 09:39 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kome je bilo najgore?

ruku na srce,meni je najgore za mene bilo...

a realno,istocna bosna,prijedor,mostar,sarajevo,jebiga predug spisak...

30-09-2013 at 13:50 | Ukljuèi u odgovor
cica
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 12-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 18418
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kome je bilo najgore?

kome je bilo najgore, ne znam, nikome nije bilo lako....

bila sam mala, nisam ni u školu krenula još kad je sve poèelo...
sjeæam se da smo se krili u podrumu, u komšiluku, pola komšiluka se sjati ( podrum bio k'o dvije sobe), poredaju se spužve, tu se i spavalo... sjeæam se da je mati znala odletiti do kuæe da nam ispeèe šta da se jede, pa trkom se vrati...

sjeæam se da je iza komšijine kuæe pala granata, da su pucali prozori okolo na kuæama od detonacije, sjeæam se da smo znali negdje u po puta zaleæ jer poène pucat...

sjeæam se i ja tih plavih svešèica, starijim uèenicima su dijelili i patike...


kao što rekoh bila sam mala pa se ne sjeæam puno toga, ali nikad neæu zaboraviti one korake, kad me majka vodi ulicom, a dvije djevojèice, blizanke, starije od mene godinu i izlijeæu pred nas, govore mi, " tata ti pogin'o" .... èini mi se da sam èitavu vjeènost išla onih pedesetak metara do svoje kuæe, majka ne progovara, ni ja... a onda pred kuæom zatièem more obuæe, a iz sobe dopiru plaè i jecaji... sjeæam se da su mamu tetke kljukale tabletama... ni dan danas ne volim vidjet te cure

ne znam više ništa, rat je bio još malo i hvala Bogu dragom završio se...

30-09-2013 at 14:24 | Ukljuèi u odgovor
bubi
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 09-12-2008
Lokacija: tuzla
Odgovori: 113
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kome je bilo najgore?

citat:
cupo wrote:


Nisam znao za ovo. Ima svega. Ono sto sam u prethodnom postu zaboravio spomenuti, ti si eto navela taj primjer ja imam i jedan drugi. Naime, u Bratuncu tokom komemoracije ove godine zena jedna nije htjela nista da prica sta je prezivjela, i samo je odmahivala glavom i ono uzdisala. I vamo tamo, ja uporan kakav jesam, uspijem da progovorim s njom i saznam od nje da na toj komemoraciji, u svojstvu policajca, pristustvuje kcerka od covjeka koji je ubio njenog sina. Taj se ubica danas krije u Srbiji, a njegova kcerka radi u policiji u Bratuncu.

Naravno da ne mogu kriviti njegovu kcerku jer nije ona ubijala, ali isto tako ne mogu da shvatim, obzirom da bratunacki Srbi sve znaju ko je ubijen, da su ljudi ubijani samo zato sto se drugacije zovu, da moze doci na mjesto zlocina u svojstvu policajca i da sve to posmatra. Zamisli tog reda i mira i suzivota i horora za nekoga kome su ubijeni clanovi familije. Ja npr kad bi zamijenili uloge to ne bih mogao od stida i srama. A toga kod njih, u tom gradicu, nakon svega ovoga nazalost nema. Ne kazem da policajka ne treba da zivi ali ne treba ona da cuva red i mir, ja se pored takvih saznanja o njenom ocu u tom gradu ne bih osjecao sigurno. Da je postojalo neko javno izvinjenje, pokajanje, bilo sta ljudski i normalno od Srba iz Bratunaca mozda bih uspio da prezvakam, ali ovako nikako. Jos ono od neki dan javno igranje, pjevanje uz pozive na genocid govori samo jedno o kakvim se poremecenim ljudima radi. Svako onaj ko se vrati u ovakve sredine ja mu zaista skidam kapu.





Ne treba se bojati,jer ubijanje rezervisano iskljucivo za ratne sukobe.Osnovno pravilo je da ne sjedis kod kuce i vjerujes da te nece niko dirati jer si "nevin","posten","nisi nikoga dirao,niti krvavio ruke","nisi umjesan ni u sta"itd.

Sto se tice policije i zlocinaca koji hodaju,toga ima svuda ne samo u Bratuncu.
Toga je bilo i 1945 pa nadalje,pogotovo sto se cetnika tice,dakle onih koji su od 1943 poceli da "mjenjaju dresove"
30-09-2013 at 16:13 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kome je bilo najgore?

citat:
cica wrote:
kome je bilo najgore, ne znam, nikome nije bilo lako....

bila sam mala, nisam ni u školu krenula još kad je sve poèelo...
sjeæam se da smo se krili u podrumu, u komšiluku, pola komšiluka se sjati ( podrum bio k'o dvije sobe), poredaju se spužve, tu se i spavalo... sjeæam se da je mati znala odletiti do kuæe da nam ispeèe šta da se jede, pa trkom se vrati...

sjeæam se da je iza komšijine kuæe pala granata, da su pucali prozori okolo na kuæama od detonacije, sjeæam se da smo znali negdje u po puta zaleæ jer poène pucat...

sjeæam se i ja tih plavih svešèica, starijim uèenicima su dijelili i patike...


kao što rekoh bila sam mala pa se ne sjeæam puno toga, ali nikad neæu zaboraviti one korake, kad me majka vodi ulicom, a dvije djevojèice, blizanke, starije od mene godinu i izlijeæu pred nas, govore mi, " tata ti pogin'o" .... èini mi se da sam èitavu vjeènost išla onih pedesetak metara do svoje kuæe, majka ne progovara, ni ja... a onda pred kuæom zatièem more obuæe, a iz sobe dopiru plaè i jecaji... sjeæam se da su mamu tetke kljukale tabletama... ni dan danas ne volim vidjet te cure

ne znam više ništa, rat je bio još malo i hvala Bogu dragom završio se...

30-09-2013 at 19:31 | Ukljuèi u odgovor
mustajbeg
Nivo: Forumski doajen
Bosnjak koji mrzi cetnike

Registriran(a): 15-10-2010
Lokacija: naci cu te sigurno-K
Odgovori: 1379
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kome je bilo najgore?

citat:
cupo wrote:





Ja ne znam mustajbeg jel poznajes ovu zenu ali mislim da ona ima neke veze i sa Bratuncom. Vidio sam je u Bratuncu ove godine za Bajram, tako mi se lijepo javi, upamtila me, a ja se eto skamenim kad je vidim.


[Edited by cupo on 29-09-2013 at 23:27 GMT]


Da, Memnuna Hodzic je iz Suhe i prva mi je rodica po majcinoj liniji.Predivno stvorenje kao i sto joj je rahmetli majka bila.

@borbeni
@crvena strarka
ponekad vise zanjemim od spoznaje da moja prica zaboli i druge, cudan je to osjecaj, prosto mi bude krivo sto rastuzim neke ljude...
@cico...
30-09-2013 at 21:37 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kome je bilo najgore?

jbiga pored mustajbega mi ostali i nemamo pravo na kukanje,realno..
ono,kad covjek shvati tvoju pricu,onda je bespredmetno polemizirat i o drugim temama,jer te razumijem,..
ocu reci,ne znam kako ti je,slabo da iko od nas to moze, al te razumijem,kontas...




01-10-2013 at 08:30 | Ukljuèi u odgovor
neveli
Nivo: Forumski vuk
Baška ilum, baška pamet.
Registriran(a): 08-04-2006
Odgovori: 605
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kome je bilo najgore?

citat:
mustajbeg wrote:
evo ovdje se moze osjetiti djelic uzasa.
puno gramatickih gresaka ali istinito.
ovo sam posvetio rahmetli Berizu Hodzicu.


Postovani forumasi,

Evo po prvi put odaslacu stravicnu pricu u ovaj virtuelni svijet.
Napomena;
Forumasi koji imaju slab zeludac trebalo bi da ovu pricu preskoce.
...............
...............



Tuga, tuga, tuga..

Prije nekih 7,8 godina sam groznicavno istrazivala sta se sve izdesavalo u Podrinju i po logorina sirom Bosne, iscitavala izjave svjedoka, prezivjele ,zamisljala sam te momente kad katili zlostavljaju, sijeku, ubijaju - zamisljala nanovo i nanovo ..

Sve te zastrasujuce price, tragicne sudbine su nevjerovatno slicne, jer ih je sve ispecatila ista zlocinacka brutalnost, ista neljudskost, onaj mracni kukavicki nesoj, koji je veliki tek onda kada moze da se izivljavava na nenaoruzanom, slabom, bolesnom, starom, djetetu , zeni..

Nakon tog mog istrazivanja svaka moja ratna trauma mi se cinila beznacajnom, svi oni strahovi od granata na putu od kuce do skole i ona skrivanja po haustorima i memljivim podrumima..

Moj narod tamo negdje na obali Drine je mucenickom krvlju natopio bosansku zemlju.. Desilo bi se to isto svima nama da smo im pali u proklete im ruke..

Mustajbeze, podario ti dragi Allah svako dobro , i tebi i tvojim potomcima..



05-10-2013 at 21:28 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 30
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: AK-47, Ceznja, Chello, dada, davor m, gardista4795, habul, komentatorka72, mihajlod, preslano, salt city boy
FORUM : Politika : Kome je bilo najgore? New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice