Info: Ovo nije bogomolja, ovo je samo forum, ovdje ne vaze pravila ponasanja kao za njih ali je uljudnost i tolerancija pozeljna. Ovdje se raspravlja o religijama i filozofiji, ali forum nije vjerski ni filozofski i ne pripada ni jednoj religiji, ni jednoj filozofiji.


FORUM : Religija i filozofija : Ogovaranje i klevetanje kao grijeh (u islamu)
Strana: 1 2 3 4
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Ogovaranje i klevetanje kao grijeh (u islamu)

Citat iz knjige 40 pravila ljubavi (Elif Safak) kao uvod u temu

"Iako se u Kur'anu jasno kaze da se ogovaranje i klevetanje jedan od najgorih grijeha, vecina ljudi se uopste ne obazire na to upozorenje. Redovno osudjuju one koji piju vino, a jos lakse kamenuju lake zene, ali kada je ogovaranje i klevetanje u pitanju, koje je kod Boga, Uzvisenog, veci i gori grijeh od oba spomenuta, gotovo da se ne smatraju grijehom uopste."


Mogu samo reci, kao i mnogo sta, prisutno je selektivno prihvatanje onog sto nekome odgovara, pa ne moze to tako.

Neka se kamenom baci ko na ovom forumu nije pocinio ove grijehe.

02-12-2013 at 23:02 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ogovaranje i klevetanje kao grijeh (u islamu)

citat:
sunce wrote:
Citat iz knjige 40 pravila ljubavi (Elif Safak) kao uvod u temu

"Iako se u Kur'anu jasno kaze da se ogovaranje i klevetanje jedan od najgorih grijeha, vecina ljudi se uopste ne obazire na to upozorenje. Redovno osudjuju one koji piju vino, a jos lakse kamenuju lake zene, ali kada je ogovaranje i klevetanje u pitanju, koje je kod Boga, Uzvisenog, veci i gori grijeh od oba spomenuta, gotovo da se ne smatraju grijehom uopste."


Mogu samo reci, kao i mnogo sta, prisutno je selektivno prihvatanje onog sto nekome odgovara, pa ne moze to tako.

Neka se kamenom baci ko na ovom forumu nije pocinio ove grijehe.



pa nije grijeh ako npr. pricas sa nekim o nekome na pp.. razgovor dvije osobe o nekom trecem, ne mora uvijek biti definisan kao trac i ogovaranje.. cak sta vise, ukoliko je u normalnim okvirima, moze se smatrati kao sve drugo, samo ne trac i ogovaranje..
03-12-2013 at 10:02 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ogovaranje i klevetanje kao grijeh (u islamu)

citat:
Aidatuzla wrote:


samo ne skontah sta hoces da kazes za ovo selektivno

[Edited by Aidatuzla on 02-12-2013 at 23:20 GMT]


Pa mislim ne moze se ne jesti svinjetina ni slucajno a ogovarati ko nista. U tom smislu.

A sto se tice ovog sto je napisao camac, pa mislim da je pricanje o nekome i klevetanje i ogovaranje neuporedivo.


03-12-2013 at 18:31 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ogovaranje i klevetanje kao grijeh (u islamu)

citat:
sunce wrote:


Pa mislim ne moze se ne jesti svinjetina ni slucajno a ogovarati ko nista. U tom smislu.

A sto se tice ovog sto je napisao camac, pa mislim da je pricanje o nekome i klevetanje i ogovaranje neuporedivo.


poredim pricanje o nekom i ogovaranje.. klevetanje ne uzimam u obzir.. moze li se po tebi pricati o nekome a da se to ne tretira kao ogovaranje? ja mislim da moze..

03-12-2013 at 18:39 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ogovaranje i klevetanje kao grijeh (u islamu)

citat:
Aidatuzla wrote:


a ako jedes svinjetinu, mozes ogovarati?



Pa ne, zato sam i rekla nema selektivnog, ili se po pravilima ili nije.

A znas da kod nas recimo neki ne jedu svinjetinu, ali piju i sl,

Ovo je ipak citat iz knjige, kao nesto za razmisljanje, a valjda je do sada jasno da se ja trudim da zivim po pravilima ljudskosti a vjerskim.

Camac, procitaj sta sam napisala, da ne ponavljam


03-12-2013 at 19:08 | Ukljuèi u odgovor
borbeni
Nivo: Forumski doajen
ko je dir'o djeda mraza

Registriran(a): 31-01-2009
Lokacija: dunjaluk
Odgovori: 8575
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ogovaranje i klevetanje kao grijeh (u islamu)

kad se veæ prièa sa vjerskog aspekta, ne smije se zaboraviti da dragi Allah sve vidi i sve zna, tako da nije osobito bitno šta ljudi misle, jer su oni(ljudi) uvijek skloni razlièitim tumaèenjima.

nekome pijenje alkohola nije poseban grijeh (poznati je nonsens "grijeh iz usta izlazi, a ne u usta) a meni je npr. jedan od najveæih. u nekim uslovima bi npr. bilo opravdano pojesti nešto sa svinjetinom, dok nema apsolutno, nikakvog opravdanja da se konzumira alkohol.

sad ne znam, jel se ogovaranje poistovjeæuje sa klevetanjem ili se to smatra odvojenim disciplinama

po meni je isto, a po islamu je okarakterisano kao veliki grijeh. božiji poslanik ga je uporedio sa jedenjem mesa mrtvog muslimana, tako da, kad se neko uhvati da negativno govori o drugoj osobi, pa èak i kad je to istina, èini grijeh, ende (što bi yugin reko)

problem èini uèestalost svih ovih grijeha, pa se takvi èine manjim i opravdanim. u svakom sluèaju, trebamo se kloniti razgovora o drugim osobama, osim da ih pozitivno spomenemo, koliko god je moguæe, mada je teorija uvijek bila lakša od prakse. bar u mom sluèaju.

03-12-2013 at 22:22 | Ukljuèi u odgovor
Bongo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 05-03-2013
Odgovori: 647
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ogovaranje i klevetanje kao grijeh (u islamu)

citat:
sunce wrote:
Citat iz knjige 40 pravila ljubavi (Elif Safak) kao uvod u temu

"Iako se u Kur'anu jasno kaze da se ogovaranje i klevetanje jedan od najgorih grijeha, vecina ljudi se uopste ne obazire na to upozorenje. Redovno osudjuju one koji piju vino, a jos lakse kamenuju lake zene, ali kada je ogovaranje i klevetanje u pitanju, koje je kod Boga, Uzvisenog, veci i gori grijeh od oba spomenuta, gotovo da se ne smatraju grijehom uopste."


Mogu samo reci, kao i mnogo sta, prisutno je selektivno prihvatanje onog sto nekome odgovara, pa ne moze to tako.

Neka se kamenom baci ko na ovom forumu nije pocinio ove grijehe.




Evo ja se prvi smijem baciti kamenom kada je kleveta u pitanju, nikada to nisam ucinio niti cu sigurno uciniti, ali ima malo hejbe stvari za koje nebi smio baciti kamen, primjera radi:
poslije sporta nista ljepse nema nego hladnu pivu popiti, to rado cinim a i casa vina je nesto za ne oprostiti.

Na drugu stranu smo kolektivni bludnici, tacnije receno, nase zene u Bosni i Hercegovini, svake godine uvjek nanovo nase plaze u Neumu i bilo gdje drugo su pune sa nasim haman nagim/golim hanumama...kako je to moguce da se pred tudzim/stranim muskarcima skidaju takoreci do gole koze, jedan od kapitalnih harama.

Po pitanju harama, nema nigdje vecih haramlija kao kod nas Bosanaca i Hercegovaca uzmemo li u obzir pojam novonastalih vjernika takozvani pokret M92, svi se Bogu molimo, 5 namaza klanjamo a iz nas 100 shejtana viri.

Nigdje u Evropi nema vece korupcije i kurvaluka kao kod nas, nije li to zabrinjavajuce kod tolikog broja vjernika ?
04-12-2013 at 06:53 | Ukljuèi u odgovor
Lion_1
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 15-03-2003
Lokacija: Tuzla pored Dubrava.
Odgovori: 2221
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Ogovaranje i klevetanje kao grijeh (u islamu)

Jel mi se cini ili mi je neko obris'o post  


04-12-2013 at 08:29 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ogovaranje i klevetanje kao grijeh (u islamu)

citat:
sunce wrote:
Citat iz knjige 40 pravila ljubavi (Elif Safak) kao uvod u temu

"Iako se u Kur'anu jasno kaze da se ogovaranje i klevetanje jedan od najgorih grijeha, vecina ljudi se uopste ne obazire na to upozorenje. Redovno osudjuju one koji piju vino, a jos lakse kamenuju lake zene, ali kada je ogovaranje i klevetanje u pitanju, koje je kod Boga, Uzvisenog, veci i gori grijeh od oba spomenuta, gotovo da se ne smatraju grijehom uopste."


Mogu samo reci, kao i mnogo sta, prisutno je selektivno prihvatanje onog sto nekome odgovara, pa ne moze to tako.

Neka se kamenom baci ko na ovom forumu nije pocinio ove grijehe.



pa kad te neko "ogovara" ,
zamisli da je ta(j) ,kao šmirgl-papir.
Izbrusi te i sjajiš se, a on(a) se istroši
04-12-2013 at 11:41 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ogovaranje i klevetanje kao grijeh (u islamu)

citat:
djecko wrote:

pa kad te neko "ogovara" ,
zamisli da je ta(j) ,kao šmirgl-papir.
Izbrusi te i sjajiš se, a on(a) se istroši


Svidja mi se odgovor , ima i toga, ma ogovaranje je i razumljivo u nekom okolnostima, nikad i nesvjesno nekome stanemo na zulj, ili i ne stanemo nego eto samom pojavom smetamo. Problem su ruzne lazi koje neki bez pardona sire, e to je vec da se zabrinem za nije psihicko zdravlje.

Kad se samo sjetim kako su sirili pricu da ja od svakom napisanog posta dobijem marku , pa godine su trebale da neki nesto i nauce o forumima, i da shvate sta je i kako je
04-12-2013 at 11:52 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 58
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Religija i filozofija : Ogovaranje i klevetanje kao grijeh (u islamu) New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice