Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Neka drustveno/politicka pitanja...
Strana: 1 2 3
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Indijanac
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 24-01-2014
Lokacija: Tz
Odgovori: 176
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Neka drustveno/politicka pitanja...

Cesto mi se u glavi vrte pitanja potaknuta nelogicnostima, a neka od njih su:

Zasto u mijesanim brakovima postoji nepisano pravilo po kojem je musliman duzan da napusti svoje i prilagodi se onom drugom, glede vjere i tradicije? Takvih primjera oko nas je bezbroj, u nasoj sredini, i medju mojim poznanicima...

Zasto nasa djeca u skolama ne uce o agresiji na BiH, genocidu, i herojima koji su pali braneci nasu domovinu?

Zasto se u prevodima filmova i crtanih, koji su sinhronizovani/prevedeni od strane nasih tv kuca, uvijek koriste rijeci baka, ujak, stric... a nikada nena, dajdza, amidza...? S obzirom da su to rijeci koje su dio bosanskog jezika odnosno kulture i tradicije bosnjaka, postavlja se pitanje zasto se na taj nacin bosnjacka govorna tradicija zanemaruje i marginalizuje?

Zasto bosnjaci pate od kompleksa manje vrijednosti? Odnosno, zasto smatraju da sve sto je njihovo je manje vrijedno i seljacko a sve sto je tudje je bolje i vrijednije? Odnosno, da bi bosnjak bio moderan mora odbaciti svoju vjeru i tradiciju i sto vise se prilagoditi drugima?

Zasto je normalno vidjeti neke bosnjake da djecu salju u katolicku skolu da se tamo skoluje u katolickom(hrvatskom) ozracju, dok nikome ne pada na pamet da se zapita zasto srbi i hrvati nikada ne bi svoju djecu poslali u neku Islamsku skolu? Zasto se uvijek mi moramo prilagodjavati i ulizivati drugima, a ostali se ne moraju ulizivati i prilagodjavati nama?

Zasto je normalno vidjeti neke bosnjake da djeci daju srpsko/hrvatska imena, dok srbi i hrvati nikada svojoj djeci ne bi dali muslimanska imena?

Zasto je medju bosnjacima serijatsko vjencanje veoma rijetko i rezervisano je skoro samo za "fundamentaliste" i "seljake", dok se kod pravoslavaca i katolika podrazumijeva vjencanje u crkvi i to je sasvim normalno i ocekivano bez obzira koliko mladenci bili sekularani?

Zasto je normalno vidjeti da neko nosi krst oko vrata, i taj se smatra normalnom osobom medju kojima je obicna raja i mnoge poznate zvijezde, dok je kod nas mjesec i zvijezda rezervisano samo za cigane i ortodoksne seljake? (Nemojte mi samo reci da ne znate o cemu govorim!!)

Zasto kada gledamo reklame na nasim tv stanicama, kada se upotrebljavaju imana, nikada se ne koriste muslimanska/bosnjacka imena nego uvijek srpska i hrvatska? Zasto nasim imenima nema mjesta u tv reklamama?

Zasto se vrsi agresivna kroatizacija bosanskog jezika? Zasto nam se namecu rijeci i izrazi koje nikada prije nismo koristili? Odjednom je postalo normalno i moderno da se kaze nogomet, gledatelj, povijest, sportas... a sa druge strane se smatra seljackim kada neko kaze kaHva, meHko, laHko... Dakle ok je naginjati na jednu (hrvatsku) stranu ali nije ok naginjati na (nasu tradicionalnu) drugu stranu...

Zasto medju bosnjacima postoji neki ugradjen otklon od Islama, pa im malo fali da se potpapuce, pomoderne, i pogaze svoju vjeru i tradiciju?


Molim postovane forumase da bez cjepidlacenja, pametovanja, i glupiranja iznose svoje odgovore na postavljena pitanja.



[Edited by Indijanac on 17-03-2014 at 01:02 GMT]

16-03-2014 at 22:25 | Ukljuèi u odgovor
ZEHRUDIN
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 28-10-2007
Lokacija: AUSTRIA
Odgovori: 5981
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Neka drustveno/politicka pitanja...

Mislim da si ti sazrio za malo detaljnija ispitivanja strucnjaka
Koja je fobija u pitanju, samo dragi Allah zna ali u svakom slucaju, potrazi savjet mozda ti neko i pomogne, mozda jos nije sve izgubljeno, a da ti pomoc treba je evidentno

16-03-2014 at 23:46 | Ukljuèi u odgovor
Indijanac
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 24-01-2014
Lokacija: Tz
Odgovori: 176
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Neka drustveno/politicka pitanja...

Pitanja su na mjestu, samo se treba uzobiljiti i procitati ih i ozbiljno razmisliti o odgovorima. Cjepidlacenje, smijanje, glupiranje... ne vode nicemu. Umjesto toga treba pokusati odgovoriti na pitanja.

17-03-2014 at 00:08 | Ukljuèi u odgovor
ZEHRUDIN
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 28-10-2007
Lokacija: AUSTRIA
Odgovori: 5981
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Neka drustveno/politicka pitanja...

Nije cjepidlacenje s moje strane, nego sa tvoje, procitaj jos jednom sta si napisao i kad sam ti rekao da potrazis savjet strucnjaka, uopste se nisam salio niti ismijavao a ni glupirao mislio sam ozbiljno, kako drugacije da ti kazem da vidis i smeta ti ono sto je u nasem okruzenju nesto sasvim normalno, samo eto tebi kao smeta
Jedno zasmeta i meni, pa kad vec hoces da ti i kazem
Gadi mi se do povracanja na rijec i definiciju "mjesoviti brak" iz licnog iskustva, pa je zato mozda do mene, a gade mi se i oni koji tako nesto potezu i pametuju
Zato jos jednom, potrazi pomoc strucnjaka

17-03-2014 at 00:34 | Ukljuèi u odgovor
Indijanac
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 24-01-2014
Lokacija: Tz
Odgovori: 176
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Neka drustveno/politicka pitanja...

citat:
ZEHRUDIN wrote:smeta ti ono sto je u nasem okruzenju nesto sasvim normalno, samo eto tebi kao smeta


Da, smeta mi kada vidim kako se moj narod samoponizava i gazi od drugih. Za mene nije normalno da se moj narod uvijek mora drugima da ulizuje i dodvorava. Meni se to gadi! Nije normlano da u svojoj zemlji sve manje rezumijem svoj jezik jer se svakodnevno kroatizuje i cujem neke rijeci koje nikada prije nisam cuo pa se pitam gdje ja to zivim??
17-03-2014 at 00:59 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Neka drustveno/politicka pitanja...

Znas sta indijanac ovo vise govori o tebi nego o narodu. mozda ti SEBE prejektujes na narod i smatras da je narod takav. Malo razmisli o onome sto pises...

[Edited by laly on 17-03-2014 at 10:30 GMT]

17-03-2014 at 10:20 | Ukljuèi u odgovor
Indijanac
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 24-01-2014
Lokacija: Tz
Odgovori: 176
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Neka drustveno/politicka pitanja...

citat:
laly wrote:
Znas sta indijanac ovo vise govori o tebi nego o narodu. mozda ti SEBE prejektujes na narod i smatras da je narod takav. Malo razmisli o onome sto pises...

[Edited by laly on 17-03-2014 at 10:30 GMT]


Ja sam postavio pitanja a ti pokusaj odgovoriti na njih.
17-03-2014 at 12:10 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Neka drustveno/politicka pitanja...

citat:
Indijanac wrote:


Ja sam postavio pitanja a ti pokusaj odgovoriti na njih.

pa ja uopste ili ti uopce ne vidim tako i ne mogu dati odgovore na tvoja pitanja jer se ne slazem sa tvrdnjama koje si izlozio. bit Bosanaca je generalizacija svega, kao sto ti generalizujes ovdje vezano za bosnjake. Odmakni se od toga i probaj pokusati posmatrati sve to drugacije
17-03-2014 at 12:59 | Ukljuèi u odgovor
Indijanac
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 24-01-2014
Lokacija: Tz
Odgovori: 176
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Neka drustveno/politicka pitanja...

citat:
laly wrote:

pa ja uopste ili ti uopce ne vidim tako i ne mogu dati odgovore na tvoja pitanja jer se ne slazem sa tvrdnjama koje si izlozio. bit Bosanaca je generalizacija svega, kao sto ti generalizujes ovdje vezano za bosnjake. Odmakni se od toga i probaj pokusati posmatrati sve to drugacije


Ja upravo i posmatram drugacije i zato sam dosao do zakljucaka koje sam gore napisao. Meni nije normalno da se bosnjaci konstantno ulizuju i prilagodjavaju drugima. Sve sto sam napisao jeste stvarno onako kako je na terenu. A ti ako mislis da sam u krivu, onda mi reci konkretno sta nije tacno u mojim gore napisanim pitanjima/tvrdnjama.
17-03-2014 at 13:57 | Ukljuèi u odgovor
Shiva
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 08-12-2006
Odgovori: 5859
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Neka drustveno/politicka pitanja...

citat:
Indijanac wrote:
Cesto mi se u glavi vrte pitanja potaknuta nelogicnostima, a neka od njih su:

Zasto
Zasto

Zasto

Zasto

Zasto

Zasto

Zasto
Zasto

Zasto
Zasto

Zasto


Molim postovane forumase da bez cjepidlacenja, pametovanja, i glupiranja iznose svoje odgovore na postavljena pitanja.



[Edited by Indijanac on 17-03-2014 at 01:02 GMT]


Na svako svoje postavljeno zasto, sigurna sam, u tvojoj glavi vrti se i neko "zato".

Kao otvarac teme, duzan si da prvi odgovoris na postavljena pitanja.


17-03-2014 at 14:29 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 62
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Politika : Neka drustveno/politicka pitanja... New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice