Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Vjeène teme : Ispracaj Srebrenicana
Strana: 1 2 3 4
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
hurija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ispracaj Srebrenicana

Ljudi moji,svjedok sam dogaðanja u vezi Srebrenice u vrijeme kad je "padala". U mom vokabularu nema rijeèi kojima bi se opisao izgled tih ljudi,ponašanje,njihova bol koje ni oni nisu tada bili svjesni (a i kako bi bili)...Trebalo je doživjeti tako nešto i preživjeti. Kad razmišljam o njima, ne mogu a da ne vidim sliku ljudi koji haluciniraju, silne krvi oko njih i pogleda od kojeg bi se normalan èovjek trebao uplašiti.I ne bilo èudo poslije svega.
Ne mogu biti objektivna upravo zbog toga i nikada neæu ni biti.
Ljudi se zgražavaju "kako jadni psi lutalice nemaju doma",a tolika ljudska zla kob koncentrisana na jednom mjestu nema pravog odjeka. Svakog mjeseca majke idu sa izvezenim imenima..Kakvo li je njihovo srce?
Imaju li ga poslije svega?
Komentar o drugim sudionicima te tragedije je suvišan i ne prilièi ovom topicu.

26-03-2004 at 09:49 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ispracaj Srebrenicana

Moj narod je umro

Moj narod je umro, a ja , još uvijek živeæi, oplakujem ga u samoæi i povuèenosti.
Umrli su moji dragi, pa mi je život poslije njih postao samo stradanje.
Moj narod je umro, suze i krv potopiše visoravni u mojoj zemlji, a ja ovdje živim ...........
Moj narod je umro na raspeæu.
Umro je ruku ispruženih i istoku i zapadu, a pogleda uprtih u crnu prazninu.
Umro je æutke i èovjeèanstvo nije èulo njegove vapaje.
Umro je jer nisu bili nasilnici.
Umro je jer prema ugnjetaèima nisu bili okrutni.
Umro je zato što su bili mirni.
Umro je u zemlji u kojoj je teklo med i mlijeko.
Umro je i moj i vaš narod......

K. Gibran

Neka je vjeèni rahmet svim žrtvama genocida u Srebrenici


Ovaj post je premjesten sa topica Re: Srebrenica - ne zaboravi nikad
12-07-2004 at 10:50 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ispracaj Srebrenicana

Prije par dana gledala neku emisiju o udruzenju zena Srebrenice ,pricale su o svojim aktivnostima,kada je udruzenje osnovano ,sta rade i tako.Svakog 11. u mjesecu okupe se zene kod Pinge ,i produze do gradske cesme.Niko ne zove clanove porodica sami dodju ,nose zene vezene jastucice ,slike ,i to je uglavnom sve.Gledala sam pred kraj pa nisam cula imena zena koje su govorile.Zalosno je slusati da se o tome sve zna,sva ta silna njihova borba da svijet kao vidi i cuje sta se desavalo a sve se odavno zna je nesto sto nam mora biti krivo i sto boli a kako je njima one znaju.Pricaju kako im do skora u grad nisu dali ni uci ,ali sada kao odu ,gledaju svoja imanje ,mjesta gdje su zivjeli ,ono koji su tamo se zale sto im djeca uce po programu RS i njihovu istoriju .I pored toga sto se ti desio najveci genocid ikad zabiljezen vecina bi se vratila ako moze ,ali uz svu ovo pricu slabo ko pomaze da se zaista i vrate.Tamo nemaju od cega zivjeti.Zrtava iz Srebrenice se vecina sjeti kada su izbori i kada im treba a prave pomoci cini mi se i nema.
Kakav bi to knjiga bila kada bi se saznale muke svake zrtve od njih oko 10 000 .
Evo jedne zene iz Udruzenja,pogledajte kako ona ima neki blag izraz lica .Pricale su jos da ce danas biti ukopano jos 338 zrtava i da se ocekuje oko 20 000 gradjana ,rodbine,prijatelja.


Prica jedne majke me duboko potresla i stvarno ne mogu sebi doci da ovom zemljom hodaju takve zivotinje koje su mogle klati djecu ,da su tu negdje blizu nas i nase djece i da niko kaznjen nije a pitanje je i hoce li .Sramota !
Prica Ramiza Ajsic „moj Amir poginu 1992.Ukopali ga ovdje u selu.Boli dusa.Dodje juli 1995.,kazu valja bjezati.Ja u Potocare za zenskom celjadi i djecom ,a moji blizanci Mujo i Halil sa ocem Camilom odose u sumu.Stigli mi u Potocare ,kad se moji blizanci pomolise.Rekli im,idite vi u Potocare,vi se djeca,nece vam niko nista.U Potocarima sve dusa na dusu.Sutradan krenu konvoj prema Tuzli.Ode snaha sa djecom,odose i njih dvojica.Negdje oko podne ,eto ti mog Muje,nisu mu dali u konvoj,a Halila pustili.Nosi baloncic za vodu ,veli,“odoh ja,mati,donijeti vodu“.Ne,Mujo ,ja cu ti njemu,znam da kolju ljude gore u kuci Mehana konduktera,a on kaze da nece tamo ici,vec se iz rijeke donijeti.Kakve rijeke ,kad je sva krvava kao da je neko obojio,u nju bacaju zaklane ljude.Izadjose cetvorica iz Mehanove kuce,vidim idu prema Muji.Ja utrnula.Ne mogu da pomjerim...Strepim.Krenu jedna zena po vodu,velim joj de zeno vidi ima li mi djeteta.Koliki je pita ona mene ,a ja velim cetrnaesta godina.Kad se vratila nudi mi vode da pijem ,da se umijem.Cucnu pred mene i kaze da mi je dijete zaklano pred Mehanovom kucom.Aaaa zapomagam ,trcim.Ne znam kuda ,znam da nisam putem.Dodjoh gore.Pred kucom,vidim moje dijete,ali samo glava.Zgrabim glavu u svoje ruke,jos je vruca ,po neki damar se osjeti,oci ,valjda kako je u njih pogledao kao da su zive".Sjeca se jos da je pred nju izasao covjek ,na njemu krvava kecelja,kao u mesara."On je klao,a druga dvojica su mu dovodila na klanje.Ja i dalje drzim onu Mujinu glavu ,a on govori puscaj glavu ,velim necu,zakoljite i mene.On mi pusje balijsku majku.Sta je kasnije bilo ,ne znam.Sjecam se samo da sam ,kad sam se otrjeznila,bila sva mokra ,krvava.A u Mehanovoj kuci bilo je glava do vrata.Zaklano je Bog zna koliko ljudi „.

Kud sam i suslala i citala sad sam se pravo nasekirala.


Ovaj post je premjesten sa topica Re: Srebrenica - ne zaboravi nikad
12-07-2004 at 10:50 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ispracaj Srebrenicana

SREBRENIÈKI INFERNO" POSVEÆEN NEZNANOJ BOŠNJAKINJI KOJA ŽIVI DA BI POBJEDILA

Devet godina srebrenièke tragedije bit æe obilježena premijernim izvoðenjem predstave "Srebrenièki inferno" raðene prema istoimenoj poemi autora Džemaludina Latiæa. Rijeè je o poetsko-muzièkom performansu za koji je, inspirisan srebrenièkom poemom, muziku komponovao Ðelo Jusiæ.Predstava æe biti izvedena u Domu kulture Srebrenica, u subotu, 10. jula. - Ðelo Jusiæ napisao je veliku kompoziciju, vjerovatno svoje životno djelo kojim se odužuje i Srebrenici i našoj Bosni. Predstava i sama poema predstavljaju umjetnièko svjedoèanstvo o Srebrenici, kao simbolu stradanja muslimana na Balkanu, a prièa je posebno vezana za silovanje žena i ostale zloèine agresora. U predstavi, pored brojnih uèesnika, nastupa i djevojèica Nerina Buzaljko, kojoj su ubijeni njeni najbliži. Njena izvanredna solaža èini posebnu taèku u predstav. Poemu je posvetio neznanoj Bošnjanki, ženi kojoj ubijaju muža i sina te odvode kæerku u nepoznato. Ona æe, kao i njena kæerka, doživjeti silovanje, a bit æe i prinuðena da gola klanja kako bi spasila svoju kæerku. - Najstrašniji motivi knjige "Molila sam da me ubiju", u izdanju Saveza logoraša BiH, zasnovani na istinitoj dokumentaciji, inspirisali su me za moje djelo. Neznana Bošnjanka u njemu živi da bi pobijedila i nakon što sagleda stradanje Srebrenice, ona æe se naæi u Raveni. Taj grad sam odabrao zato što je tamo sahranjen Dante Alighieri, s kojim ja vodim jedan mali poèetni disput, komunikaciju. Ona æe se tamo susresti sa Marijom, kršæankom, kada i kreæe most komunikacije izmeðu islama i kršæanstva, kao jedini moguæi spas ovog kontinenta, koji je dopustio inkviziciju, Aušvic i Srebrenicu, istièe Latiæ. Poruka poeme je, prema autoru, poziv na razgovor ljudi svih vjera - ljudskih biæa koja univerzalno znaju da se raduju i pate. Treba da se osjetimo kao jedna porodica i dio cjeline èovjeèanstva te da ne dopustimo da ljudi stradaju zato što su druge vjere i što se Bogu mole na drugaèiji naèin. - Želim da se kulturom borim protiv barbarizma. Jer ovo je put da se ne zaboravi, ali da ne pozivamo na neke osvete. Borba kulturom je najbolji naèin da pobijedi dobro nad zlom, zakljuèuje Latiæ. "Inferno" se prevodi na turski jezik, a rad na tome trebao bi biti završen za tri mjeseca. Prevod je povjeren jednom od najboljih prevodilaca turskog jezika Sua Tungulu. Prevod svog djela na talijanski jezik, Latiæ, smatra svojim najveæim snom, želeæi da "u srce kršæanstva prenese pomenutu poruku iz Bosne". U predstavi æe uèestvovati Mješoviti omladinski hor iz Zenice pod rukovodstvom Milenka Karoviæa, koji æe izvesti dijelove iz poeme te sedm glumica Bosanskog narodnog pozorišta iz Zenice. Dramaturgiju potpisuje Hasan Džafiæ, dok je za režiju zaslužna Tanja Miletiæ-Oruèeviæ. Koreografiju je uradila mlada balerina sarajevskog Narodnog pozorišta Belma Èeèo. Ona je za FENU kazala da se radi o multimedijalnom projektu koji ukljuèuje sve vrste scenskog izražavanja. U performansu se ne koriste baletni elementi niti virtuozne dionice, veæ je u pitanju unutrašnji doživljaj prenesen u pokret. Glumci se izražavaju više simbolièki, pomoæu mimike i gesta. Kaže da se koreografija odnosi ne samo na glumce, veæ i hor, koji ne nastupa samo koncertno, veæ je aktivni sudionik predstave.- Raditi koreografiju za ovu predstavu za mene znaèi da sam sudionik jednog svjedoèanstva, jer ljudi treba da se sjeæaju. Kada mi umjetnici istupimo na taj naèin, to je veliki korak za sve nas. U koreografskom smislu, rad na "Infernu" za mene predstavlja veliki rad, jer je u pitanju tako obiman i znaèajan projekt, kazala je Èeèo u razgovoru za FENU. Zenièku premijeru predstava æe imati u Bosanskom narodnom pozorištu Zenica 12. jula.


½Proslost ce se ponoviti onom narodu koji je zaboravlja½, parola je jedne jevrejske organizacije koja se bavi istrazivanjem i hvatanjem njemackih zlocinaca iz II svjetskog rata. Ova parola morala bi nas zabrinuti i ne dopustiti da zaboravimo o svijetu i okruzenje u kojem zivimo.


Ovaj post je premjesten sa topica Re: Srebrenica - ne zaboravi nikad
12-07-2004 at 10:50 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ispracaj Srebrenicana

Srebrenica u ovim trenutcima


Ovaj post je premjesten sa topica Re: Srebrenica - ne zaboravi nikad
12-07-2004 at 10:50 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ispracaj Srebrenicana

Srebrenica u ovim trenutcima


Ovaj post je premjesten sa topica Re: Srebrenica - ne zaboravi nikad
12-07-2004 at 10:50 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ispracaj Srebrenicana

Srebrenicki inferno

Sulejman Tihic/Cliford Bond americki ambasador u BiH


Ovaj post je premjesten sa topica Re: Srebrenica - ne zaboravi nikad
12-07-2004 at 10:50 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ispracaj Srebrenicana

majke srebrenice


Ovaj post je premjesten sa topica Re: Srebrenica - ne zaboravi nikad
12-07-2004 at 10:50 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ispracaj Srebrenicana

U ovim trenutcima zavrseno je klanjanje dzenaze i tabuti se nose do mjesta vjecnog pocivalista


Ovaj post je premjesten sa topica Re: Srebrenica - ne zaboravi nikad
12-07-2004 at 10:50 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ispracaj Srebrenicana

zar je potrebno ista vise reci


Ovaj post je premjesten sa topica Re: Srebrenica - ne zaboravi nikad
12-07-2004 at 10:50 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 51
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: adisa, Amelaaaa, anqilan456, Asjaaa, asja_m, aurora, con, edin_messi, fake, fare, grande, indyy, jaaaaaa, kunisch, majaaa, necko1972, nuhbeg, schousgeben, speedy07
FORUM : Vjeène teme : Ispracaj Srebrenicana New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice