Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Bosansko porijeklo
Strana: 1 2 3
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Hmmmm!
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Bosansko porijeklo

Jah, ... i znaci prezime ti je Tinic

11-12-2003 at 02:27 | Ukljuèi u odgovor
Hmmmm!
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Bosansko porijeklo

BTW, kad bi se porijeklo gledalo po lingvistickoj semantici prezimena, onda bih ja mogao biti i Japanac...


Obecavam da je ovo zadnji post od mene danas

11-12-2003 at 04:27 | Ukljuèi u odgovor
bebana
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Bosansko porijeklo

Ova tema je stvarno odlicna. Evo da dodam jedan primjer kao djete imala sam ridokosu (narandastu) i jako bljed ten i smede oci. Moja kcerkica je nasljedila moju boju kose i ten ali kod nje su zelene oci i svi misle da je Irkinja. Sta mislite na to? Odakle to porjeklo vodi?

16-12-2003 at 21:20 | Ukljuèi u odgovor
bebana
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Bosansko porijeklo

Drugi clanovi moje familije s tatine strane izgledaju slicni kao ja sa ridokosom boje kose i smedim ocima. To smo nasljedili od tatine mame tj. moje nene rahmetli njen otac je bio ridokos e sada odakle njihovo porjeklo potjece i ja sam skroz zbunjena. Prezivaju se "Dz"ulmez )stavila sam dz iz razloga toga da nebudes zbunjen sa "d". I nastanjeni su u Hercegovini jedno mjesto kod Stoca.

17-12-2003 at 00:03 | Ukljuèi u odgovor
Hmmmm!
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: Bosansko porijeklo

Jeste li kad culi za recesivni gen--eh u tom kontekstu, ako ljudi genetski poticu od para jedinki, onda zakljucite sami...(to sto se tice Irske i tih prica)...

17-12-2003 at 00:20 | Ukljuèi u odgovor
norra
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: Bosansko porijeklo

Prvo hmmmm izvinjenje sto se ne javih ranije,da iznesem svoje stavove i repliciram na tvoj post.
No,na ovom forumu mi je iznosenje stavova apsurdno,tako da sam prepustila to nekome drugom.Besmir je dao mnoge odgovore.

Zato sto nisam na vrijeme ovdje replicirala,zalim i to samo iz jednog razloga.A to je da razmjena misljenja u svakom slucaju moze bogatim ishodom rezultirati i sto si ti mozda spreman na jednu takvu vrstu komunikacije.


Besmir je vec dao odgovor na dio tvog posta,koji se na vezu sa Arapima odnosi.Vjeruj mi nikada nisam pomislila da imam arapsko porjeklo iako prezime je izvedena iz arapske rijeci.Besmir je na neki nacin uticao na to,da se i ja zapitam ima li ikakve veze to prezime sa arapskim porjeklom.I vjerujem da je i on na to nadosao sasvim slucajno...Mislim da tu nema nista lose i da takva "mozganja" mogu samo dobroga donijeti.Ako ne necega pametnog onda dobru zabavu.
Tako da nisam dosla do nekog zakljucka i zato sam napisala "mozda na onih 40% i ima utjecaja veza sa arapima(ne citiram-lijena sam da pogledam kako tacno pise)".
Dakle radi se o nekoj pretpostavci koja neke vece osnove nema,osim pretpostavke drugog sugovornika.
Ali ukoliko i ima neke veze,onda ostaje za buducnost da se i za te familije i potvrdi.




citat:
Hmmmm! wrote:
Velika vecina Bosanaca je slavenskog porijekla, sto je neupitno, dok, naravno, kao i svugdje, tu ima i, hajde da kazemo, genetskih uticaja ostalih. Mislim, hajde, ljudi mogu i trebaju o svemu pricati, ali bas dovoditi u pitanje slavensko porijeklo bosanaca je malo pretjerano. Pored toga, mislim da i samo povezivanje sa arapima dovodi u pitanje autohtonost Bosnjaka u Bosni--na cemu bi osobe tipa Karadzica voljele politicki da kapitaliziraju.



Nisam bas sigurna hmmmm da je neupitno slavensko porjeklo,pogotovu kod Bosnjaka.Kada se uzme u obzir naseljenost ovih prostora do dolaska Slavena(bilo je itekako naseljeno),pa onda dolazak varvara na ove podrucje i mjesta gdje se oni naseljavaju,te onda razlike u kulturi,te postojanje Crkve Bosanske kao necega veoma specificnog izrazenog u otporu i nehtjenju poistovjecivanja sa susjedima, onda je slavensko porjeklo Bosnjaka i vise nego upitno.Ovdje je bitno napomenuti i proces pokrstavanja na prostorima Balkana.Jako je interesantan redoslijed.Srbi su posljednji pokrsteni na ovim podrucjima,nekoliko stoljeca nakon Hrvata(nekad u 9 st.-nisam sigurna da li se radi o 9 ili 8 st. su Hrvati pokrsteni).Iz perioda kada su napokon Srbi pokrsteni(nekad u 12 st.-tacne periode morat cu provjeriti,da li se radi o prvoj polovini ili drugoj 12 st.) postoje i prvi dokazi o Crkvi Bosanskoj,koja se tada kao hereticka definira.Sto bi znacilo da je ona mozda u nekom cisto hriscanskom ucenju a ne spoju heretickog dualizma i hriscanstva postojala i prije pokrstavanja Srba.Meni ovaj redoslijed kao i postojanje Crkve Bosanske(njenom opstanku,odnosno borbi za opstanak kroz otpor i protivljenje kako Rimu tako i ortodoxima) kao posebnog smjera u religiji daje potvrdu o razlicitosti Bosnjaka od susjeda.
Za mene nije upitno vec definirano porjeklo Bosnjaka sa starosjediocima ovih prostora.Narodom koji se nazivao u ta doba Iliri.Ovdje se ne radi o tome da su Iliri s juga raselili se i kao narod rasirili,vec o nazivu koji se sa juga prosirio na ove prostore i kao takav definirao razlicita plemena kao jedan narod.Ne znam zasto ovo uvjek napisem ili kazem kada spominjem naziv za narod Iliri.
Ovim se ne dovodi u pitanje autohtonost Bosnjaka(sad bismo bili definirani kao Bosanci-u ovom kontextu) vec naprotiv potvrduje...

Ja sam vec spomenula gore dvije knjige koje bi bilo lijepo procitati.Pa ukoliko te to zanima onda bi bilo dobro da ih procitas.
Zao mi je da nisam u mogucnosti sve do u detalje obrazlagati i svoje stavove time poduprijeti.No,nadam se da ces ovdje naci par smjernica koje ce te navesti na to,zasto sam stava da Bosnjaci nisu slavenskog porjekla ili da slavensko porjeklo je manjeg ucesca nego li ilirsko,te kao takvo nema osnovu za generaliziranje.
Puno vise dokaza ima po meni za suprotno stajaliste,nego teoriju da smo slavenskog porjekla.Ta teorija je uzeta "zdravo za gotovo" bez temeljnih istrazivanja.I posluzila je samo u jednu svrhu.A to je slavenizacija prostora ex-YU,sto je u svakom slucaju najvecu stetu donijelo nama Bosnjacima(odnosno sada Bosancima,opet u istom kontextu).

Stvarno mi je zao da ne mogu sve do u detalje objasniti,ali to bi mi oduzelo i previse vremena.Ovako nekako ugrubo objasnjeno i izlozeno mozda ipak da neka obrazlozenja.
17-12-2003 at 01:02 | Ukljuèi u odgovor
Hmmmm!
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: Re: Re: Bosansko porijeklo

"Jebiga, Hmmmmmm, ti uvjek kazes nesto zajedljivo ko mi cemo se svi sad izbunjivat..."

Interesantno...nikada mi nije namjera da pitanja postavljam ili komentare ostavljam sa namjerom da izazovem ikakvu zabunu...Ukoliko je to slucaj, moje izvinjenje. Prije svega, ja cijenim komunikaciju, i tudja misljenja, ma koliko proturjecna bila mojim stajalistima, jer se u zivotu mnogo toga nauci samom izmjenom ideja--long live objektivnost. Zatim, mislim da sam koliko toliko elaborirao moja stajalista (izvinjavam se sto nemam vremena, a vala ni strpljenja, o tome da pisem disertacije--tema mi nije bas toliko zanimljiva). Mozda nisam pojasnio utjecaj recesivnog gena na fizionomiju osobe--recesivni gen je nedominantni gen koji utice na stvaranje specificnog fenotipa, npr. boju ociju...pa sad ono bukvalno, koliko se ja sjecam, neki od roditelja prosljedjuje ga na svoje dijete, a taj isti gen sadrzi npr. genetski materijal nekog od ranijih predaka (npr. dijete moze imati ridju kosu i plave oci, mada niti jedno od roditelja ima iste karakteristike); nisam u zivotu izucavao genetiku, pa je moje pojasnjenje maksimalno pojednostavljeno. Po onom mome komentaru, mislio sam reci da ukoliko svi poticemo od dvije ili, hajde, nekoliko jedinki (a adaptacija/evolucija je ucinila svoje u stvaranju naseg "specificnog" izgleda po pitanju rase ili nekakve etnicke fizionomske specificnosti), onda nosimo genetski materijal istih, te je moguce da se kod pojedinih osoba javljaju etnicki ili "teritorijalno" nekarakteristicni izgledi (eh, sad, sto nema crnaca "Irskog" izgleda, to ja ne znam, jer im nisam ja dijelio genetski materijal u bureku)... hajde pozdrav svima...bosancima arapskog, kineskog, japanskog, nepalskog, bangladeskog, peruanskog, irskog, ...ma, eto, i onim pojedinim slavenskog i tog ilirskog porijekla (mada ce te Albanci mozda kritikovat, jer se oni smatraju pravim potomcima Ilira (kako sam procitao, opravdano--al davno to bjese)...zacepi ja kanalizacioni odvod...

[Edited by Hmmmm! on 17-12-2003 at 04:04 GMT]

17-12-2003 at 03:46 | Ukljuèi u odgovor
Hmmmm!
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Bosansko porijeklo

Norra, hvala na replici. A, sto se tice ovoga "A to je da razmjena misljenja u svakom slucaju moze bogatim ishodom rezultirati i sto si ti mozda spreman na jednu takvu vrstu komunikacije," naravno da sam spreman za svaku komunikaciju, ali uz uvazavanje svih i svacijih stavova, ma koliko oprecni bili...

17-12-2003 at 03:51 | Ukljuèi u odgovor
Hmmmm!
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Bosansko porijeklo

ja kako znam na arapskom se poljoprivrednik/ ratar kaze fallahun (mi bi to izgovorili felahun)...(nije da te zezam, ali kako samo imas inspiraciju za nesto ovako u 4 sata ujutro...to iz Pariza)

17-12-2003 at 04:08 | Ukljuèi u odgovor
Hmmmm!
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: Bosansko porijeklo

Interesantno...ja rekoh da kad bih po prezimenu tumacio moje porijeklo onda bih se mogao klasificirati i kao Japanac...i to haman nekakav prominentni... na japanskom bi to moje prezime bilo "kruna," a opet moze i "majka" (hehhe Majkovichu, Majkovichu )

pozdrav svima (i ne zamjerite, ljudi smo da se zezamo, nismo Francuzi)

17-12-2003 at 04:15 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 16
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: fazlic, konik, mamsy
FORUM : Tuzlarije : Bosansko porijeklo New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice