Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Vjeène teme : Zvornik ratni zloèini i ukop civilnih žrtava
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Zvornik ratni zloèini i ukop civilnih žrtava

Zvornik, 23.05.2009: Godisnjica zlocina u Grbavcima

02-06-2009 at 05:06 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Zvornik ratni zloèini i ukop civilnih žrtava

Zvornik 01.06.2009 Komemoracija za žrtve genocida

02-06-2009 at 05:06 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Zvornik ratni zloèini i ukop civilnih žrtava

Šehidska dženaza u Memiæima 01.06.2009

05-06-2009 at 00:49 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Zvornik ratni zloèini i ukop civilnih žrtava

Ponedeljak, 08 JUNI 2009 16:04

U Beogradu nastavljeno suðenje za zloèine u Zvorniku

Pred Vijeæem za ratne zloèine Okružnog suda u Beogradu danas je nastavljeno suðenje Branku Grujiæu i Branku Popoviæu za ratni zloèin nad civilnim stanovništvom u Zvorniku 1992. godine. Rijeè je o tzv. predmetu “Zvornik 2”. Prema novoj optužnici podignutoj u augustu prošle godine, Grujiæ i Popoviæ se terete za zarobljavanje, neèovjeèno postupanje i smrt više od 700 bošnjaèkih civila.

U optužnici se navodi da su Grujiæ i Popoviæ, u svojstvu predsjednika privremene Vlade Srpske opštine Zvornik i komandanta Kriznog štaba, kao i komandanta Štaba Teritorijalne odbrane, smišljeno i sinhronizirano poduzimali akcije i radnje iz svojih ovlaštenja u cilju prinudnog razdvajanja i nezakonitog uzimanja za taoce muslimanskih civila, a koji su potom masovno lišavani života. Video linkom iz Sarajeva danas su svjedoèila dva Bošnjaka. I sutra æe, na isti naèin, iskaz dati zaštièeni svjedok.

Grujiæu i Popoviæu suðeno je u procesu „Zvornik1“, ali je na zahtjev srbijanskog Tužiteljstva sredinom prošle godine predmet razdvojen.
Draganu Slavkoviæu, Ivanu Koraæu i Siniši Filipoviæu Vijeæe je za zloèine u Domu kulture Èelopek, na zvornièkoj Ekonomiji i Ciglani, prvostepeno izreklo ukupno 31 godinu zatvora, dok je Dragutin Dragiæeviæ osloboðen optužbi. Pred Okružnim sudom u Beogradu od septembra prošle godine, vodi se i odvojen postupak protiv Gorana Saviæa i Saše Æilerdžiæa u tzv. Predmetu “Zvornik3”.

/RTV TK)

08-06-2009 at 20:27 | Ukljuèi u odgovor
Crni Vuk
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 06-05-2008
Odgovori: 342
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Zvornik ratni zloèini i ukop civilnih žrtava

ZVORNIK GOLUB MOJ BIJELI - 1/3

Dokumentari film o Zvorniku, èetnièkim zloèinima, i životu na slobodnim zvornièkim teritorijama za vrijeme agresije 1992-1995.

Dokumentarac je napravila ekipa Radio Glas Drine septembra 1995. godine

Da se ne zaboravi!

1.dio


2.dio


3.dio


[Edited by Crni Vuk on 27-08-2009 at 16:55 GMT]

27-08-2009 at 16:49 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Zvornik ratni zloèini i ukop civilnih žrtava

27-09-2009 at 15:32 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Zvornik ratni zloèini i ukop civilnih žrtava

28.09.2009

Tomiæ priznao da je prevozio tijela mrtvih

Milenko Tomiæ, svjedok Državnog tužilaštva i bivši vozaè kasarne „Standard“ iz Zvornika, tokom svjedoèenja je potvrdio da je 17. jula 1995. godine dobio zadatak da ode do škole „Kula“ u Pilici gdje "æe dobiti dalja nareðenja".

Prema njegovom iskazu, tada nije znao da æe od Pilice do Vojne ekonomije Branjevo prevoziti mrtva tijela.

Državno tužilaštvo tereti Momira Pelemiša, bivšeg zamjenika komandanta i naèelnika štaba Prvog bataljona Zvornièke brigade, i Slavka Periæa, bivšeg pomoænika komandanta za sigurnost, da su 15. i 16. jula 1995. godine uèestvovali u ubistvima oko 1.200 zarobljenih Srebrenièana, koji su prvo boravili u školi “Kula”, a potom su odvedeni u Vojnu ekonomiju Branjevo.

Pelemiš i Periæ su optuženi i za ubistva oko 600 muškaraca u Domu Pilica.

Tomiæ je isprièao kako je 17. jula 1995. godine od svog šefa Radisava Pantiæa dobio nareðenje da odveze kamion do škole “Kula” u selu Pilica, Opæina Zvornik:

“Pantiæ mi je naredio da odmah krenem do škole u Pilici gdje sam trebao da pokupim neku vojsku. Oko 9 ujutro sam krenuo iz Zvornika i na raskrsnici pred Pilicom saèekao me je jedan mlaði vojnik. Ušao je u kamion i rekao da vozim pravo do škole 'Kula'”, prisjetio se Tomiæ.

Nakon dolaska u Pilicu Tomiæ je po nareðenju vojnika sa kojim je bio u kamionu, parkirao taèno ispred ulaza u zgradu škole. Tada su mu vojnici koje je zatekao ispred zgrade rekli da izaðe iz kamiona i "skloni se sa vrata".

“Uradio sam kako su mi rekli. Sklonio sam se od vrata i otišao na kraj ulice gdje me je pozvala neka gospoða na kafu. Kod nje sam ostao dok me nisu pozvali da krenemo dalje. Tada ništa neobièno nisam ni vidio ni osjetio”, rekao je svjedok.

U daljem svjedoèenju Tomiæ je potvrdio da je sa istim vojnikom odvezao kamion do Vojne ekonomije Branjevo, kada mu je i prvi put reèeno da su u kamionu leševi.

“Ja iskreno to nisam vjerovao. Po dolasku u Branjevo parkirao sam kamion kraj neke rake i izašao napolje. Sve je bilo jasno. Tada sam vidio da su tu baèeni neki leševi, ali mi je toliko bilo loše da sam se sklonio do jedne štale. Vjerujte da ne znam koliko je bilo mrtvih ljudi, ali mislim da su bili obuèeni u civilna odjela”, kazao je Tomiæ.

Svjedok je rekao da je još jednom tokom dana vozio tijela mrtvih muškaraca iz Pilice do Vojne ekonomije Branjevo, a nakon završenog zadatka odvezao se u Zvornik.

“Cijeli kamion je bio krvav, toga se sjeæam. Znam da sam poslije dva dana otišao kod šefa Pantiæa kome sam se požalio i isprièao šta sam prevozio. Pantiæ mi je samo rekao: 'Služba je služba' i dao novi zadatak”, isprièao je Tomiæ.

Kako prenosi BIRN Justice Report, prema optužnici, 17. jula 1995. godine, nakon pogubljenja muškaraca u Pilici, Periæ je osigurao prisustvo vojnika, a potom im naredio da uklone i prevezu tijela ubijenih do vojne ekonomije Branjevo gdje su ukopana u masovnoj grobnici.

Takoðer se navodi da je Pelemiš uèestvovao u koordinaciji ukopa ubijenih tako što je osigurao gorivo, graðevinska vozila i ljudstvo iz Zvornièke brigade.

Nastavak suðenja zakazan je za 1. oktobra, kada æe odbrana unakrsno ispitati ovog svjedoka.

(Fena)

28-09-2009 at 22:07 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Zvornik ratni zloèini i ukop civilnih žrtava

BHDANI:

Procesi: Suðenje "Zvornièkoj grupi" u Beogradu zbog zloèina nad bošnjaèkim stanovništvom



Nikad nije bilo takvog rata

Vijeæe za ratne zloèine Okružnog suda u Beogradu vodi postupak protiv Branka Grujiæa iz Zvornika, nekadašnjeg predsjednika Ratnog štaba, i Branka Popoviæa, komandanta Štaba Teritorijalne odbrane (u ratu koristio ime Marko Pavloviæ, roðen u Somboru) zbog "kriviènog dela ratnog zloèina protiv civilnog stanovništva". Grujiæu i Popoviæu na teret se stavlja likvidacija 668 muškaraca s podruèja zvornièke opæine koji su ubijeni za svega nekoliko dana na poèetku juna 1992. Novinarka Dana prisustvovala je suðenju i èula stravièna svjedoèenja



Tijela ubijenih, njih oko 350, pronaðeno je i identificirano u masovnim grobnicama Berbiæa mezarje i Crni vrh
Nakon što su osmog aprila 1992. srpske snage - pripadnici JNA, rezervisti, aktivni i rezervni sastav milicije, i dobrovoljci iz Srbije - zauzele Zvornik, poèelo je èišæenje sela ove podrinjske opæine. Veæ 25. aprila su napadnuta i zapaljena sela Hajdareviæi i Dardagan, a stanovništvo protjerano u Klisu. Mjesec dana kasnije, 25. maja, na udaru su se našli Tršiæi, Kuèiæ Kula, Lupiæi, Radava, Ðuliæi, Æelišmani, Mahmutoviæi, Sjenokos, Džine i Šetiæi. Svi Bošnjaci su protjerani u Klisu gdje se u tom trenutku našlo oko 5.000 ljudi. Naveèer, 31. maja, Nurija Jašareviæ, predsjednik Mjesne zajednice Klisa, i Alija Ðuliæ, predsjednik MZ-a Ðuliæi, vodili su pregovore sa srpskom stranom. Dogovoreno je iseljavanje Bošnjaka na slobodnu teritoriju i narod je obaviješten da ujutro krene automobilima, kamionima i traktorima kako bi se formirala kolona koja æe iæi prema Sapni. Šta se nakon toga dešavalo u Okružnom sudu su prièali svjedoci, ili, preciznije reèeno, svjedokinje s obzirom da su u narednih nekoliko dana pobijeni svi muškarci, starosti od 15 do 80 godina.

Ubili su mi èetiri sina Ðulafera Džiniæ roðena je 1941. godine. Na put ka slobodnoj teritoriji krenula je s mužem, èetiri sina, troje unuèadi i tri snahe. "Moj sin Alija je živio u Austriji. Došao je na Bajram, htio voditi ženu i djecu. Jedva je došao, operisao je malo prije toga srce. Im'o je onaj pancir na sebi. Ni konce nije izvadio. Onda su poèele barikade i nije se mogao vratiti", isprièala je Ðulafera svjedoèeæi dalje: "Kad smo pošli, cestom ubijaju. Sve krvavo. Sve pobijeno. Pokupili oružje, nemaš se èime braniti. Moja su èetiri sina svezali i èo'eka mi. Došli smo na Bijeli Potok. Aliju su poèeli tuæi još na putu. Udarali su ga motkama, èime su stigli. Molila sam jednoga: 'Nemoj ga, molim te, udarati operisan je', odgovorio mi je: 'Neka, trebaju nama i nesposobni.' Možda ga ne bi toliko tukli, ali zbog operacije nije mogao da podigne ruke uvis kako su mu nareðivali. Nikad neæu zaboraviti kad su mu pokidali onaj skafander s njega. Odveli su ga u neku garažu na raskršæu. Kako ga udare, on zapomaga. Nisam mogla izdržati, otišla sam do te garaže. Bila su dvojica ispred s maskama na licu. Nisu mi dali ni priæi. U toj garaži su Aliju ubili..."

Nesreæa ove majke, nažalost, ni blizu nije bila okonèana. Kad se vratila na put kojim je išla kolona, vidjela je da joj tuku najmlaðeg sina Izeta: "Sav je bio krvav. Molila sam da mi puste bar njega. Nisu. Nikad nije bilo tak'og rata. Ubiše! Ubiše sve!"

Svoja èetiri sina: Aliju, Sejada, Rifeta i Izeta nana Ðula nikad više nije vidjela. Izeta je posljednji put vidjela kako se sav krvav penje na kamion: "Bio je nekakav garav, sav od pijeska, a kiša poèela padati. Izet je onakav krvav pokušavao da se popne na taj kamion."

Na pitanje sutkinje Tanje Vukoviæ da pojasni neke detalje, Ðulafera je odgovorila: "Meni su moju djecu ubijali i ja ništa nisam vidjela."

Poslije rata Ðulafera je samo jednog sina našla - Rifeta, u grobnici na Crnom vrhu. Njega je i ukopala. U ratu joj je poginula i jedna snaha i unuka. Vratila se i živi u Klisi. Muž nakon zatvaranja i tragedije koju je proživio više nikad nije bio dobro, godinama se lijeèio na neuropsihijatriji, a i sad je na lijekovima. Sa Ðulom živi dvoje unuèadi kojima su poginuli i otac i majka.

U Sudu je Ðulafera isprièala: "U nas isto k'o u Srebrenici. Sve je odvedeno. Poklano. Nemaš s kim da živiš. Proðeš kroz selo, sretneš dvoje-troje. Mojih pet sinova (jedan sin je prije rata živio u Beogradu i ostao živ) je imalo pet kuæa u selu. Kad smo se vratili, ništa. Nikad ovo nije bilo. Ubija te. Ubije ti srce. Ja srca više nemam. Èetiri puta su ga ubili."

Odvedoše mi djecu Šeæa Deliæ je Sudu opisala šta se dešavalo u Klisi pred njihov odlazak: "Došle su izbjeglice iz 17 sela. Mislim da istorija ne može opisati kako je to izgledalo. Narod je spavao na ulicama, više niko nikoga nije mogao primiti u kuæu. Davali smo, a onda je došlo vrijeme da nemamo ni mi." Sjetila se da je to jutro kad su trebali krenuti rano ustala. Srela je komšiju Beriza koji joj je rekao da im izlaza nema jer su u toku noæi došla puna tri autobusa vojske. S mužem, dvojicom sinova i svekrom je spremala stvari u traktor. "Vidjela sam vojsku kako iz okolnih kuæa izgoni narod. Krenuli smo i mi. Išli smo svega 50 metara kad nas je doèekao vojnik s puškom. Naredio je da krenemo pješke i uzmemo s traktora samo ono što možemo nositi. Uputili su nas na raskrsnicu koja je bila nasred Klise. Tu sam imala šta vidjeti, vojska, policija, rezervisti do zuba naoružani, a na raskrsnici tenkovi okrenuti prema nama. Murata Džiniæa ubiše samo što se pomaknuo od kolone. Mlaði sin Sejad je molio: 'Mama, daj mi vode.' Nisam imala, molila sam ga da se strpi."

Tog jutra, prvog juna, u Klisi je formirana kolona duga preko kilometar. No, od dogovora nije bilo ništa i, umjesto na slobodnu teritoriju, nareðeno je da se ide za Memiæe preko Karakaja. Oko kolone je formiran špalir dobro naoružanih vojnika koji su bili rasporeðeni od Klise preko Durakoviæa i Ðuliæa do Bijelog Potoka gdje su bili parkirani kamioni.

"U Bijelom Polju, kad smo mi stigli, bila je masa naroda", svjedoèila je Šeæa. Tu je poèelo odvajanje: muškarci na jednu, žene i djeca na drugu stranu. "Odvojili su sinove od mene. Zijad je išao u koloni muškaraca koja se kretala paralelno s nama. Ja u njega pogledam, on mene ne smije. Tako smo stigli u Bijeli Potok. Muškarce su poèeli bacati na kamione. Ušla sam meðu onaj narod. Idem, ne znam kuda æu. Šta æu? Èula sam Ðulu da pomaga: 'Ubiše moga Aliju.' Sretnem Kiæu, njega sam znala, uhvatila sam se za glavu i rekla mu: 'Sve mi odvedoše.' Odgovorio mi je: 'Neæe im ništa biti ako imaju crno na bijelo.' Nisam znala šta to znaèi. Prišao je još jedan vojnik. Rekli su da æe mi pomoæi. Taj vojnik je pitao: 'Ko je bolji? Alija ili Slobodan?' Briga me, odgovorila sam, odvedoše mi moju djecu. Kad smo prišli kamionu i ja pokazala svog mlaðeg sina, odbio je da mi pomogne rekavši: 'Vidi ga, on bi mogao dvojicu nositi.' Bio mi je taj sin razvijen. Krenuli su kamioni. Gledala sam za njima. Ispadoše mi oèi. Odvedoše mi djecu. Plakala sam. Kidala zemlju rukama... Meðu zadnjim su me strpali u kamion. Kad smo došli u Memiæe, vidim svoju sestru. Otimaju joj kæerku iz naruèja. Ona im govori: 'Nemojte, odveli ste mi muža i sina! Ostavite mi bar nju!' Tu su odvajali sve djevojke i mlaðe žene. I druge majke su zapomagale, trèale za svojim kæerkama koje su odvodili. Prolazila sam izmeðu naroda. Ljudi umiru. Nema vode."

Šeæa se 1999. vratila u Klisu. "Sve je bilo popaljeno, ostruga narasla. Naðem od jednog sina papuèu, od drugog majicu... Plaèem. Cræi nazor ne možeš. Kuæu sam radila. Sobe pravila, ureðivala za njih... Za svakog posebno, i vidim šta su im uradili i kako su ih muèili." Na pitanje sutkinje s kim živi, Šeæa odgovara: "Sama. S kim æu živjeti? Sve su mi odveli." Muža i sinove je ekshumirala poslije rata. Svekra nikad nije našla.

Muž se nikada nije vratio Muneveri Jašiæ su u Bijelom Potoku odveli muža. O tome je isprièala: "Bila je panika. Ostale su samo žene i djeca. Borila sam se s djecom. Bili su mali. Vrištali su. Oni su dolazili i tražili zlato i dokumente. Kiša je poèela padati. Do èetiri poslijepodne je bilo sve manje naroda. Nas su zadnje ukrcali na kamion. Vozaè kamiona bio je Slobodan Krstiæ, moj komšija. Kad smo ušli, onesvijestila mi se kæerka. Niko na kamionu nije imao vode. Naišao je komšija Petko Paniæ, aktivni policajac. Zamolila sam ga za malo vode. Rekao je nekome da mi donese. Borila sam se za svoje dijete. Kad smo prolazili kroz Karakaj, žene su nas gaðale kamenjem." Na slobodnu teritoriju je izašla sa svojom djecom, muža više nikad nije vidjela. Vratila se u Klisu. Jednom je srela Petka Paniæa: "Rekao mi je dobar dan, a ja sam ga pitala kako ga nije stid da me pozdravi."

Iako je Klisa bila slobodna za Bošnjake, sve do tog 1. juna 1992. se iz sela nigdje nije moglo izaæi, bilo je u okruženju. Hanifa Hasanoviæ je u svom iskazu navela: "Gledali smo kako gore okolna sela. U jednom je bila moja sestra. U drugom roditelji. Plakala sam. Nama su govorili da smo bezbjedni. Kad smo krenuli, ja sam bila trudna. Muž mi je rekao: 'Vratit æemo se kad se porodiš, za tri mjeseca.' Meðutim, moj muž se više nikad nije vratio." Hanifa je izašla sa sinom i kæerkom, a onda je rodila još jednog sina. O izlasku iz Klise je isprièala: "Potrpali su nas na kamione kad su odvojili muškarce. U mom kamionu je bila nana Ðula. Cijelu noæ je preplakala. Nisi to više mogao ni slušati."

U garaži u kojoj je ubijen Ðulin sin, likvidirani su i Mustafa Grebiæ, Junuz Majloviæ, Husein Pargan, Emin Selimoviæ i Alija Džiniæ. Ostalih 668 muškaraca potrpano je na kamione Autotransporta i Glinice iz Zvornika. Odvedeni su u Tehnièki školski centar gdje su zatvoreni u mašinsku radionicu. Tu je ubijeno oko 200 ljudi. Neki su se ugušili pod visokom temperaturom ukljuèenih kalorifera. Preživjeli, njih oko 460, nakon pet dana, prebaèeni su u Dom kulture Pilice da bi odatle kamionima bili prevezeni u Karakaj u Gerinu klaonicu gdje su strijeljani. Preživjela su dvojica, od kojih je jedan poginuo godinu dana kasnije. Tijela ubijenih, njih oko 350, pronaðeno je i identificirano u masovnim grobnicama Berbiæa mezarje i Crni vrh.

16-10-2009 at 16:18 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Zvornik ratni zloèini i ukop civilnih žrtava

26 oktobar 2009

Tomiæ i Josiæ: Materijalni dokazi Tužilaštva

Na suðenju za zloèin poèinjen na podruèju opæine Zvornik, uloženo nekoliko materijalnih dokaza od kojih se veæina odnosi na utvrðivanje identiteta triju ubijenih civila.

Tužilaštvo BiH je uložilo nekoliko materijalnih dokaza na suðenju Ljubi Tomiæu i Krsti Josiæu, optuženima za zloèin poèinjen u Zvorniku.

Neki od uloženih dokaza se odnose na utvrðivanje identiteta ubijenih èiji su posmrtni ostaci naðeni u šumi Marhoši, opæina Zvornik. Prema posmrtnim ostacima identificirani su Izet i Šemso Nuhanoviæ, te Muradif Ibrahimoviæ.

Obojicu optuženih Tužilaštvo BiH tereti da su, kao pripadnici Vojske Republike Srpske (VRS), 26. juna 1992. godine u mjestu Kozluk, opæina Zvornik, “pucajuæi iz vatrenog oružja lišili života tri bošnjaèka civila”.

Kao materijalni dokaz u spis je uložen i zapisnik Kantonalnog suda u Tuzli o ekshumaciji tijela ubijenih na lokalitetu Zvornika, te fotodokumentacija s lica mjesta od 20. oktobra 2003. godine.

Adnan Gulamoviæ, tužilac Tužilaštva BiH, u spis je uložio i dokumente prema kojima je ovaj predmet protiv Tomiæa i Josiæa iz Kantonalnog suda u Tuzli prebaèen na daljnje procesuiranje na Sud BiH.

Odbrana drugooptuženog je zatražila od Sudskog vijeæa da omoguæi vještaèenje za Krstu Josiæa kako bi dokazala da “nije mogao poèiniti djelo koje mu se stavlja na teret jer je u to vrijeme bio ranjen”. Branilac Nenad Rubež je kazao da posjeduju i odgovarajuæu medicinsku dokumentaciju.

Sudsko vijeæe æe naknadno odluèiti o tom prijedlogu.

Nastavak suðenja zakazan je za 4. novembar 2009. godine, kada bi trebao biti saslušan posljednji svjedok Tužilaštva BiH.

(BIRN)

26-10-2009 at 16:28 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Zvornik ratni zloèini i ukop civilnih žrtava

12.11.2009

Suðenje optuženima za ratne zloèine na podruèju opæine Zvornik

Suðenje Branku Grujiæu i Branku Popoviæu, optuženima za zloèine na teritoriji opštine Zvornik tokom 1992. godine nastavlja se pred Vijeæem za ratne zloèine Okružnog suda u Beogradu. Grujiæ, nekadašnji predsjednik takozvane Privremene vlade Zvornika, i Popoviæ, komandant Kriznog štaba Teritorijalne odbrane Zvornika, terete se, izmeðu ostalog, za zarobljavanje, zlostavljanje i ubistvo oko 700 osoba, od kojih je do sada iz masovnih grobnica na Crnom Vrhu i Grbavcima identifikovano 270. Grujiæ i Popoviæ su u pritvoru od 2005. godine.

12-11-2009 at 22:33 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 29
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Vjeène teme : Zvornik ratni zloèini i ukop civilnih žrtava New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice