Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Religija i filozofija : Dobro došao Ramazan...
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Bosnjo
Nivo: Forumski doajen
Seljacina

Registriran(a): 26-03-2004
Lokacija: G. Dubrave
Odgovori: 17480
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Dobro došo Ramazan...
Bez chatanja molim

citat:
halosvabija wrote:
sretan pocetak posta onima koji su nanijetili
a sada jedno pitanje od neznalice:ovo u vaktiji sto pise zora(sehur),znaci li to da od tog momenta mogu jesti pa sve do izlaska sunca,ili tog momenta moram poceti post,tj.zavrsiti sa jelom?

[Edited by halosvabija on 12-09-2007 at 21:10 GMT]


Od tog momenta moras poceti post. 


Pravim musku djecu, 200 maraka komad. Ako bude zensko, vracam pare...
12-09-2007 at 21:21 | Ukljuèi u odgovor
Bosnjo
Nivo: Forumski doajen
Seljacina

Registriran(a): 26-03-2004
Lokacija: G. Dubrave
Odgovori: 17480
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Dobro došo Ramazan...
Bez chatanja molim

citat:
halosvabija wrote:
eh,da,i jos nesto...uporedila sam vaktiju za tuzlu sa vaktijom za studgart,i da li je moguce da je toliko velika razlika u vremenu...u tz pise da pocinje u 04 37,a u studgartu 05 14...


Pogledaj malo kartu Europe. Tuzla je istocnije od Studgarta. Moguce je.  


Pravim musku djecu, 200 maraka komad. Ako bude zensko, vracam pare...
12-09-2007 at 21:22 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dobro došo Ramazan...
Bez chatanja molim

citat:
klima wrote:
Evo ja sam se malo potrudio da napravim jednu vaktijicu, za podrucje tuzle, pa se nadam da ce biti od koristi,...




Jasna je pa sam je posudila za vijesti , nadam se da nemas nista protiv .


12-09-2007 at 21:38 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dobro došo Ramazan...
Bez chatanja molim

"Ramazan nas uèi da vrijeme ima dušu, pa ga možemo osjetiti. Uèi nas i da život, u svakom trenu, ima dušu. Ramazan nas odvraæa od mehanike življenja, koja nam guta i godine i ljepote. Najednom primijetimo mnoštvo detalja, koji se inaèe gube u svakodnevnici. Otud je ramazan za mene proputovanje kroz zaboravljene i zakrèene predjele naših duša. Ako su naše duše Božije bašèe, onda je ovo njihovo pljevljenje, ureðivanje, e, kako bi nas podarile bogatijim sokovima života."

12-09-2007 at 23:24 | Ukljuèi u odgovor
nadi
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-07-2003
Odgovori: 9070
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dobro došo Ramazan...
Bez chatanja molim

Onima koji ce sledecih 30 dana postiti,zelim lijep mjesec Ramazana  


Da te volim,duša zna...
12-09-2007 at 23:37 | Ukljuèi u odgovor
bajadera
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 26-01-2007
Lokacija: US
Odgovori: 2665
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dobro došo Ramazan...
Bez chatanja molim

RAMAZAN ŠERIF MUBAREK OLSUN

 


Mi Bosanci smo sampioni Svijeta u pricanju protiv drzave.Pricamo protiv one drzave u kojoj smo a pricamo i protiv one u kojoj nismo.Mi smo uvijek protiv.

13-09-2007 at 04:46 | Ukljuèi u odgovor
klima
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 20-06-2007
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 640
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dobro došo Ramazan...
Bez chatanja molim

citat:
sunce wrote:


Jasna je pa sam je posudila za vijesti , nadam se da nemas nista protiv .




apsolutno nista protiv.....To sam napravio z anase interne potrebe firme i trazio dozvolu da se plasira i na internet u te svrhe, njenog iskoristenja,...
Ali barem je trebalo u vijestima spomenuti ili ime autora odakle potice vaktije,...obzirom da je i logo ukinut itd,...

P.S. Ja sam na mail tuzlarija par puta slao mail, sa upitom, kako doprinijeti vijestima itd, na neki nacin, i nikada odgovora dobio nisam.

[Edited by klima on 13-09-2007 at 11:17 GMT]
13-09-2007 at 11:11 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Dobro došo Ramazan...
Bez chatanja molim

citat:
klima wrote:

apsolutno nista protiv.....To sam napravio z anase interne potrebe firme i trazio dozvolu da se plasira i na internet u te svrhe, njenog iskoristenja,...
Ali barem je trebalo u vijestima spomenuti ili ime autora odakle potice vaktije,...obzirom da je i logo ukinut itd,...

P.S. Ja sam na mail tuzlarija par puta slao mail, sa upitom, kako doprinijeti vijestima itd, na neki nacin, i nikada odgovora dobio nisam.

[Edited by klima on 13-09-2007 at 11:17 GMT]


Meni je jednostavnije da vratim staru. Jedno da ti znam ime ili sta pa da potpisem a ne nick KLIMA.

Drugo, mail [email protected] se pregleda cesto u toku dana, puno toga stigne, mozda se desi da nesto promakne ali sigurna sam 99% da od tebe nije stiglo nista.

Inace, sve sto se nama uklapa u koncepciju vijesti od onoga sto stigne na mail postavimo.

Ali da ne miniram temi Ramazan je
13-09-2007 at 11:31 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dobro došo Ramazan...
Bez chatanja molim

Evo jos jedan zanimljiv clanak


Odnos ljudi prema ramazanu

U svome odnosu prema ramazanu ljudi se mogu podijeliti na nekoliko vrsta:

-Oni koji docekuju ramazan sa velikom nestrpljivošcu, osjecaju veliku radost u njemu i natjecu se u cinjenju razlicitih vrsta ibadeta (dobrovoljnog namaza, sadake, savjetovanja, spominjanja Allaha, ucenja Kur´ana i sl.). Uzor ovoj skupini je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, za kojeg kaže Ibn Abbas, r.a.: "Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, je bio najdarežljiviji covjek, a njegova darežljivost posebno se isticala u ramazanu kada se sretao sa Džibrilom. Džibril mu je dolazio svaku noc i on je pred njim ucio Kur´an. U vrijeme susreta je bio darežljiviji od blagog povjetarca." (Buhari)

-Oni koji docekuju i isprate ramazan bez ikakve posebne promjene. Ramazan na njih ostavlja slab uticaj i ne povecava se njihova želja za dobrom i natjecanjem u njemu. Nema sumnje da ova vrsta ljudi propušta veliku priliku, jer dobra djela dobijaju na vrijednosti u posebnim vremenskim periodima, a jedno od tih vremena je vrijeme mjeseca ramazana.

-Oni koji znaju za Allaha samo u ramazanu. Kada nastupi ramazan vidiš ih kako padaju Allahu na sedždu, odlaze u džamiju, izbjegavaju odredene javne grijehe(koje obicno rade) kao što je pijenje alkohola, uzimanje kamate, prevara u trgovini, zakidanje ljudskih prava, a samo što se završi ramazan, vidiš ih kako se žurno vracaju svim ili vecini grijeha, koje su ostavili u toku ramazana.

Rekao je Imam Ahmed i Fudajl ibn Ijjad za ovakvu vrstu ljudi: "Loši li su ljudi koji znaju za Allaha samo u ramazanu. Porucujemo takvima da na taj nacin sami sebe varaju, pozivamo ih da se oslobode šejtanskih okova sacinjenih od lažnih obecanja i rijeci i da iskoriste želju (volju) koja se kod njih pojavila u ramazanu, za iskreno pokajanje i ostavljanje grijeha i nepokornosti Allahu, dž.š., a Allah je Taj koji prašta i prima pokajanje. Kaže Allah, dž.š.: "Ja praštam onome koji se pokaje, uzvjeruje, pocne raditi dobra djela, a zatim ustraje u tome." (Prijevod znacenja - Ta ha, 82.)

-Oni koji ostavljaju hranu i pice, a ne ostavljaju ono što je puno bitnije, tj. grijehe. Mogu slobodno reci da veliki broj postaca ulazi u ovu skupinu i da je glavni razlog tome neispravno poimanje ramazanskog posta. Post je propisan da bi ljude odvratio od grijeha i poroka i da bi ih navikao na plemenite osobine kao što su lijepo ponašanje, ustrajnost, strpljivost i saosjecanje sa drugima, a ne da bi ispitao ljudske sposobnosti za ostavljanjem hrane i pica.

Potvrdu za ovu konstataciju nalazimo u rijecima Allaha, dž.š.: "Propisuje vam se post kao što je propisan onima prije vas ne bi li ste se grijeha sacuvali." (Prijevod znacenja - El-Bekare, 183.), i rijecima Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem: "Allahu nije potrebno da covjek ostavlja hranu i pice ako nece ostaviti lažno svjedocenje i rad po njemu i vrijedanje drugih ljudi." (Buhari)

13-09-2007 at 17:17 | Ukljuèi u odgovor
bajadera
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 26-01-2007
Lokacija: US
Odgovori: 2665
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dobro došo Ramazan...
Bez chatanja molim

"Allahu nije potrebno da covjek ostavlja hranu i pice ako nece ostaviti lažno svjedocenje i rad po njemu i vrijedanje drugih ljudi."

 


Mi Bosanci smo sampioni Svijeta u pricanju protiv drzave.Pricamo protiv one drzave u kojoj smo a pricamo i protiv one u kojoj nismo.Mi smo uvijek protiv.

13-09-2007 at 20:52 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 30
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: fazlic, konik, mamsy
FORUM : Religija i filozofija : Dobro došao Ramazan... New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice