Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Umjetnost : Knjige koje se moraju procitati!
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Knjige koje se moraju procitati!

"Lessie se vraca kuci"
(Eric Mowbray Knight)

15-11-2011 at 14:53 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Knjige koje se moraju procitati!

Knjiga 'Njemaèka bez stranaca'


Knjiga 'Njemaèka bez stranaca' šamar je u lice svima koji su mislili kako su imigranti u najbogatijoj èlanici EU-a tek paraziti na državnoj kasi.

Prema istraživanjima, Njemaèka je najbolja zemlja za kvalificirane imigrante, djelomièno zahvaljujuæi sve veæem broju jeziènih škola.

Prošlo je skoro dvije godine otkada je Thilo Sarrazin, socijaldemokratski politièar i bivši bankar, argumentirao u svojoj knjizi kako su imigranti (posebice muslimani) neproduktivni, lijeni i niže inteligencije.

"Njemaèka ukida samu sebe" prodana je u nakladi od 1.5 milijuna, što æe reæi da su ideje o štetnosti islama i preziranju svih koji se nisu dovoljno integrirali u njemaèku kulturu pronašle put do mnogih germanskih srdaca ili, drugim rijeèima, Sarrazina je podržalo preko polovice Nijemaca.

Njih èak 18 posto dali bi mu glas ukoliko bi osnovao stranku. Brojka je utoliko teža ukoliko znamo da je Angela Merkel dospjela na èelo njemaèke vlade sa 33.8 posto osvojenih glasova.

Kako bi, pak, izgledala njemaèka stvarnost kada bi svi stranci napustili zemlju, u svojoj su knjizi ovih dana detaljno elaborirali Matthias Thieme i Pitt von Bebenberg. "Njemaèka bez stranaca" direktan je odgovor na poprilièno opasni entuzijazam koji se proširio oko Sarrazinovih tvrdnji.

Dakle, scenarij autorskog dvojca je sljedeæi: Sedam milijuna ljudi koji žive i rade u Njemaèkoj, a nisu vlasnici njemaèkog pasoša napuštaju zemlju. Prvo, porezna primanja države pala bi za 50 milijardi eura. Potom – federalni budžet skresao bi se za 25 milijardi, što je otprilike suma novaca kojom barataju ministarstva za obitelj, obrazovanje, ekonomiju i znanstvena istraživanja zajedno.

Istina, imigranti u Njemaèkoj plaæaju manji porez, ali zato imaju i manje socijalne beneficije i mirovine. Proporcionalno gledano, došljaci su produktivniji od domaæih, glasi zakljuèak autorskog dvojca koji nastavlja sa mraènom fikcijom: sektori njege, dostave i obrta izgubili bi više od petine zaposlenih.

Katastrofalni manjak radne snage mogao bi se pokušati riješiti autokratskim zakonom o radu, gdje bi svi nezaposleni bili prisiljeni na "prljave" i niskoplaæene poslove. BDP bi, nadalje, pao za 150 do 200 milijardi eura.

Kvaliteta života bi se stropoštala, baš kao i pozicija Njemaèke na globalnom tržištu. Imigranti druge i treæe generacije, kojima bi, pretpostavimo, bio dozvoljen ostanak, ne bi pristali na izgon svojih obitelji, ergo, dogodio bi se graðanski rat koji bi zemlju praktièki iskljuèio iz Europske unije i stavio ju pod meðunarodne sankcije.

Pitoreskni ishod: Njemaèka bi postala europski Iran.

Naravno, književni pothvat autora je vježba iz znanstvene fantastike, no fikcija je daleko moænija nego što smo spremni priznati. To najbolje pokazuje koliko je ljudi pozitivno reagiralo na ksenofobiène generalizacije sabrane u Sarrazinovom napadu na imigrante.

Ekstremna desnica je u Njemaèkoj daleko od moguænosti da galvanizira širu javnost i politièki realizira ijednu Sarrazinovu premisu.

Previše je institucionalnih prepreka, presvježe sjeæanje na nacionalsocijalizam, a i meðu sobom su podijeljeni. S druge strane, do juèer je i u Grèkoj bilo nezamislivo da u Parlament uðe stranka koja se otvoreno zalaže za izgon imigranata iz vrtiæa i bolnica.

Povratak u stvarnost: Njemaèka je prema najnovijem istraživanju najbolja zemlja za kvalificirane imigrante, zahvaljujuæi sve veæem broju jeziènih škola i niskoj razini ilegalnog zapošljavanja. Tek je svaki treæi stranac iz države izvan Unije imao problema sa pronalaženjem posla u Berlinu, dok je u Stuttgartu više od njih polovine izjavilo kako su brzo pronašli posao.

Studenti, naprotiv, nisu pretjerano oduševljeni perspektivom u Njemaèkoj. Prošlomjeseèna studija kaže da premda njih 80 posto u poèetku želi ostati njih svega 25 posto to doista i uèini.


U ostalom, knjiga vrijedna za procitati
"Njemaèka bez stranaca" ili "Njemaèka ukida samu sebe"

[Edited by arnie on 05-07-2012 at 15:34 GMT]

05-07-2012 at 15:33 | Ukljuèi u odgovor
arnie_returns
Nivo: Forumski vuk
when the time comes

Registriran(a): 23-08-2012
Lokacija: treca munara lijevo
Odgovori: 747
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Knjige koje se moraju procitati!

Sve o Sultanu Sulejmanu i njegovj ljubavi Hurem


"Dnevni avaz" od sutra u svom subotnjem prilogu "Sedmica" poèet æe ekskluzivno objavljivati dijelove iz knjige jednog od najboljih turskih pisaca Javuza Bahadirolua (Yavuz Bahadiroglu) "Sulejman Velièanstveni i sultanija Hurem", koju je prošle godine objavila izdavaèka kuæa "Paradoks" u Istanbulu.


Ogroman interes

S obzirom na ogromno interesiranje javnosti koje je i u Bosni i Hercegovini izazvala megapopularna turska serija "Sulejman Velièanstveni", naš list odluèio je svojim èitaocima pokloniti najzanimljivije i najintrigantnije detalje iz života u dvoru sultana Sulejmana, zatim njegove najveæe ljubavi Hurem, porodice, najbližih saradnika, robinja u haremu...


Autor knjige èije æe odlomke objavljivati Javuz Bahadirolu jedan je od najistaknutijih i najnagraðivanijih pisaca u Turskoj. Knjigu "Sulejman Velièanstveni i sultanija Hurem" pisao je na osnovu historijskih dokumenata i citirajuæi razne turske historièare poput Jilmaza Oztunua (Yilmaz), Hamija Danišmenda i drugih.


Kao što je poznato, serija "Sulejman Velièanstveni" trenutno se prikazuje u 61 zemlji svijeta, okupila je vrhunsku glumaèku ekipu, a i u BiH je izazvala burne reakcije. Mišljenja su podijeljena zbog tumaèenja brojnih historièara da ova dramska hit serija nije historijski precizna, da iskrivljuje percepciju o Osmanskom carstvu, a posebno kritiziraju prikazivanje sultana Sulejmana kao vladara koji je život proveo, maltene, u haremu.


Pravedan vladar

èitaoci veæ sutra æe moæi iz Bahadiroluove knjige saznati historijske èinjenice o djetinjstvu sultana Sulejmana, sistemu njegovog odgoja dok se školovao, njegovoj službi tekijama na putu ka duševnom usavršavanju, smrti njegovog oca sultana Selima, kao i o Sulejmanovom preuzimanju prijestolja, èuvanju titule, pravednosti, nadimku Zakonodavac.


Sulejman Prvi Velièanstveni (Kanuni ili Zakonodavac) postao je sultan 1520. godine. Pod njegovim vodstvom Osmansko carstvo doseglo je svoj vrhunac. Bio je poznat kao dobar i pravedan vladar. Donio je mnoštvo novih zakona i sagradio mnogo mostova, bogomolja, biblioteka i drugih korisnih objekata. U BiH su njegove zaostavštine, izmeðu ostalih, Stari most i Karaðoz-begova džamija u Mostaru te Aladža džamija u Foèi.

21-09-2012 at 17:45 | Ukljuèi u odgovor
Ema
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 23-03-2012
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 4829
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Knjige koje se moraju procitati!

"Kad je bio juli"

Nagraðeni roman o Srebrenici,prièa je o djeèaku Mirzi koji piše pismo mrtvom ocu o dogaðajima iz 1995. u najnezaštiæenijoj "zaštiæenoj" zoni suvremenog svijeta.

11-01-2013 at 00:01 | Ukljuèi u odgovor
stranac u noci
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 05-02-2013
Odgovori: 13
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Knjige koje se moraju procitati!

citat:
Aidatuzla wrote:
citat:
ZELENI wrote:
"Kronika najavljene smrti"
Markesov krimic



Ljubav u doba kolere isto je odlican roman








joj ja sam jednom krenula citati sve redom od markeza (procitala jedno 4-5 djela i ne znam zasto stadoh tu)
zanimljiva je i ona njegova "sjecanje na moje tuzne kurve"...nece se svakom svidjeti al et... nudi zanimljive teme za razmisljanje i diskusiju





[Edited by Aidatuzla on 31-01-2010 at 09:34 GMT]

09-02-2013 at 23:05 | Ukljuèi u odgovor
stranac u noci
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 05-02-2013
Odgovori: 13
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Knjige koje se moraju procitati!

Jel zna neko dobrih linkova za e-knjige

09-02-2013 at 23:06 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Knjige koje se moraju procitati!

citat:
stranac u noci wrote:
Jel zna neko dobrih linkova za e-knjige


ja ti mogu reæi gdje je u Tuzli biblioteka...meni je nešto to e-èitanje literature i beletristike na kompu bezze...
10-02-2013 at 07:08 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Knjige koje se moraju procitati!

citat:
Aidatuzla wrote:



stvarno jeste 2-3 knjige morala procitati sa ekrana i ubila sam se

ove e-knjige nisu losa stvar ako trazis nesto iz strucne literature, knjige sa raznim savjetima..., pa procitas samo one stranice koje ti tada trebaju.

nekada je punom parom radila stranica baneprevoz.com ali su je ugasili


znaèi nisam jedina...ja djetetu nisam dala da lektiru èita sa kompa,nego biblioteka i obavezan kontakt sa knjigom....mogu da razumijem da se na netu potraži literatura koja nije dostupna ili je nema u štampanoj formi,ali ono uzeti neku knjigu iz beletristièkog fundusa i èitati sa ekrana je meni totalno out i užasno je zamorno...nimalo opuštajuæe
10-02-2013 at 11:41 | Ukljuèi u odgovor
stranac u noci
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 05-02-2013
Odgovori: 13
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Knjige koje se moraju procitati!

citat:
soraya wrote:


znaèi nisam jedina...ja djetetu nisam dala da lektiru èita sa kompa,nego biblioteka i obavezan kontakt sa knjigom....mogu da razumijem da se na netu potraži literatura koja nije dostupna ili je nema u štampanoj formi,ali ono uzeti neku knjigu iz beletristièkog fundusa i èitati sa ekrana je meni totalno out i užasno je zamorno...nimalo opuštajuæe


Pa naravno slazem se, citanje sa ekrana i nije uzivanje,ali sa e-book aparata je drugacije ,ne umara oci,knjige jevtinije doduse ja za sad mogu kupovati samo strane ( koristim na francuskom )dobra je stvar i sto baterije mogu trajati i po mjesec dana i knjige mozes kupiti gdje si god,nternet konekcija je besplatna u te svrhe.Ja licno koristim kindle 3
10-02-2013 at 13:42 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Knjige koje se moraju procitati!

citat:
stranac u noci wrote:


Pa naravno slazem se, citanje sa ekrana i nije uzivanje,ali sa e-book aparata je drugacije ,ne umara oci,knjige jevtinije doduse ja za sad mogu kupovati samo strane ( koristim na francuskom )dobra je stvar i sto baterije mogu trajati i po mjesec dana i knjige mozes kupiti gdje si god,nternet konekcija je besplatna u te svrhe.Ja licno koristim kindle 3

možda je to tebi praktiènije...meni je to zamorno i nekako sterilno,robotski ...zamisli na plažu nosiš e-book i nema šanse da ga staviš preko oèiju kad ti se prispava ...možda je meni knjiga fetiš,ali fakat je za mene ritual okretanje listovai oduševljava me vizuelna percepcija korica naroèito kada su ilustrovane... sa druge strane knjiga je uvijek divan i vrijedan poklon prijatelji uli samom sebi(mene što se tièe u rangu unikata bez obziram da li je poklanjam ili je dobijam na poklon)...žao mi je što ti ne mogu pomoæi sa traženim linkovima možda da pokušaš na amazon.com da potražiš knjige koje te interesuju



[Edited by soraya on 10-02-2013 at 15:19 GMT]
10-02-2013 at 15:18 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 36
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Umjetnost : Knjige koje se moraju procitati! New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice