Info: Slike koje postavljate na besplatne servere imaju ogranicen vijek trajanja. To je razlog zasto slike koje postavljate na Forum nakon nekog vremena jednostavno nestanu. Trajnost slika se moze produziti registracijom na besplatni servis a trajno se mogu sacuvati jedino na placenim servisima. Nije obavezno, ali je preporuèljivo da slike koje postavljate ne prelaze sirinu od 600 piksela, radi preglednosti forumskih stranica.


FORUM : Fotografije : ŠKOLA FOTOGRAFIJE
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
malisa
Nivo: Forumski doajen
maybe not

Registriran(a): 11-04-2002
Lokacija: hotel california
Odgovori: 3106
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon ŠKOLA FOTOGRAFIJE

nešto kontam, ako veæ imamo forum za fotografije, nebi bilo zgoreg ubaciti i ovu temu.
samo da napomenem da se ni u kojem sluèaju ne želim nametnuti kao instruktor br.1 ili bilo šta slièno. ja znam dosta o fotografiji ali daleko od toga da sam struènjak, uostalom svi ponešto znamo o ovoj oblasti tako da je svaèiji doprinos podjednako vrijedan.
ubacite koji dobar link, pohvalite ili popljujte neki novi fotoaparat ako imate iskustva u radu sa njim, itd.
tehnike photoshopa, tehnike fotografisanja, sve ide samo da je ono edukativnog karaktera. 


sto je danas lijep i suncan dan?
30-04-2006 at 13:50 | Ukljuèi u odgovor
malisa
Nivo: Forumski doajen
maybe not

Registriran(a): 11-04-2002
Lokacija: hotel california
Odgovori: 3106
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: ŠKOLA FOTOGRAFIJE

Evo za pocetak, nešto sasvim cudno ali više nego zanimljivo.
možda je nauèna fantastika a možda i nije.
zanimljivo za proèitati u svakom sluèaju.
mrsko mi bilo prekucavati pa sam puko image.
1013kb (hebi ga, veliko jeste)



[Edited by malisa on 30-04-2006 at 13:57 GMT] 


sto je danas lijep i suncan dan?
30-04-2006 at 13:53 | Ukljuèi u odgovor
malisa
Nivo: Forumski doajen
maybe not

Registriran(a): 11-04-2002
Lokacija: hotel california
Odgovori: 3106
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: ŠKOLA FOTOGRAFIJE

Svi ga hvale. narocito zbog kvalitetne slike na - za ovu klasu - do sada nedostižnim ISO vrijednostma. Kvalitet fotkica slikanih sa ovim modelom na ISO 1600 mogu se bez bojazni uporediti sa pravim profesionalnim aparatima
Drugim rijeèima, zašto je FujiFilm uopšte ugradio navoj za stalak u ovaj fotoaparat?

Napomena: poreðenje važi samo za zone visokih ISO osjetljivosti, dok u zonama od ISO 100 do 400 profesionalni aparati jos uvijek nemaju konkurencije.

FUJIFILM F11


klikni na slicicu!

[Edited by malisa on 30-04-2006 at 14:22 GMT] 


sto je danas lijep i suncan dan?
30-04-2006 at 14:09 | Ukljuèi u odgovor
RPM
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 23-03-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 7103
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: ŠKOLA FOTOGRAFIJE

malo sam pogledao, nebih bas rekao da se moze porediti s profi aparatom, makar i onim starijim, evo jedan podatak iz specifikacije:

Min shutter 3 sec ...

ako je bilo ko slika po noci ili bez dovoljno svjetla gradsku panoramu to zna ici sigurno preko 5 s.

da ne pominjem:

Aperture range F2.8 - F5.0 ...  


pišanje ubija jutarnju romantiku, više nego zadah ... pišanje!
30-04-2006 at 14:17 | Ukljuèi u odgovor
malisa
Nivo: Forumski doajen
maybe not

Registriran(a): 11-04-2002
Lokacija: hotel california
Odgovori: 3106
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Re: ŠKOLA FOTOGRAFIJE

citat:
RPM wrote:
malo sam pogledao, nebih bas rekao da se moze porediti s profi aparatom, makar i onim starijim, evo jedan podatak iz specifikacije:

Min shutter 3 sec ...

ako je bilo ko slika po noci ili bez dovoljno svjetla gradsku panoramu to zna ici sigurno preko 5 s.

da ne pominjem:

Aperture range F2.8 - F5.0 ...

eto gore korekcija prvog posta o F11 da se neko nebi zbunio.
i rekao sam KVALITET FOTKICA a ne mogucnosti aparata, o bože zašto ljudi ne èitaju sa više pažnje?

da pojebnostavim aparat je u klasi pristupacnih a prevashodno bi se dobro pokazao za slikanje koncerata, pozorišnih predstava, i tako tih situacija gdje je svjetlo nedovoljno a želimo slikati objekat u pokretu koji je van dometa našeg blica, a bez da se objekat u fokusu zamuti van granica prepoznatljivosti.
jel sad malo jasnije?

ovo ja bolan stavio radi laika koje ne zanima nista drugo nego da skljocnu i postanu umjetnici. hail cezar!

od sad cu ja to vako laièkim jezikom objašnjavati, bez previše tehnièkih detalja. dobar je za to to i to, i taèka.

[Edited by malisa on 30-04-2006 at 14:36 GMT] 


sto je danas lijep i suncan dan?
30-04-2006 at 14:25 | Ukljuèi u odgovor
malisa
Nivo: Forumski doajen
maybe not

Registriran(a): 11-04-2002
Lokacija: hotel california
Odgovori: 3106
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: ŠKOLA FOTOGRAFIJE - FOTO SAVJET DANA

KADA SLIKATE SA BLICEM, VRLO JE BITNO ZNATI DOMET VAŠEG BLICA.

AKO VAM JE OBJEKAT KOJI SLIKATE MRAÈAN IAKO JE BLIC OKINUO, PRIBLIŽITE SE! (OVO SE UGLAVNOM DEŠAVA KADA ZUMIRATE OBJEKAT KOJI JE VAN DOMETA VAŠEG BLICA)

AKO VAM JE OBJEKAT KOJI SLIKATE, BLIC PREVISE OSVIJETLIO, ODMAKNITE SE!

DALJINA SA KOJE SLIKATE POMOÆU BLICA JE OD PRESUDNOG ZNAÈAJA ZA PRAVILNO OSVJETLJENU FOTOGRAFIJU! 


sto je danas lijep i suncan dan?
30-04-2006 at 14:46 | Ukljuèi u odgovor
malisa
Nivo: Forumski doajen
maybe not

Registriran(a): 11-04-2002
Lokacija: hotel california
Odgovori: 3106
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: ŠKOLA FOTOGRAFIJE - FOTO SAVJET DANA

KADA SLIKATE PORTRET, TRUDITE SE (AKO VAM TO APARAT DOZVOLJAVA) IZOŠTRITI OKO ŠTO JE MOGUÆE PRECIZNIJE.
OSNOVA SVAKOG USPJEŠNOG PORTRETA JE JASNO IZOŠTRENO OKO!

ŠTO SE TIÈE ZATAMNJENIH NAOÈARA, TU OVO PRAVILO GUBI SVOJ SMISAO.
ŠTAVIŠE, MOŽE SE DESITI DA VAS AUTOFOKUS IZNEVJERI JER JE MNOGIM APARATIMA TEŠKO OBAVITI TAÈNO IZOŠTRAVANJE UKOLIKO KADROM DOMINIRAJU REFLEKTUJUÆE POVRŠINE. 


sto je danas lijep i suncan dan?
01-05-2006 at 03:58 | Ukljuèi u odgovor
malisa
Nivo: Forumski doajen
maybe not

Registriran(a): 11-04-2002
Lokacija: hotel california
Odgovori: 3106
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: ŠKOLA FOTOGRAFIJE

nije da kontriram, veæ samo želim reæi da na osnovu mog iskustva nije dobro uzeti jeftin digitalni foto aparat, i to iz jednog jedinog razloga - fakat imaju bezveze optiku.

kvalitetna optika je kamen temeljac kvalitetne fotografije!

tako da ono što ja uvijek kažem je ako voliš fotografiju i želiš malo ovladati tom materijom: KUPI APARAT KOJI SI MOŽEŠ PRIUŠTITI, ALI GLEDAJ DA BUDE ŠTO SKUPLJI!
skup aparat æe uvijek ostati vrijedan i neæete ga u potpunosti odbaciti èak ni kada kupite noviji model.
jeftiniji aparati kad tad dožive sudbinu igraèke za vaše dijete, a to su veæ BAÈENE PARE!!! 


sto je danas lijep i suncan dan?
01-05-2006 at 04:21 | Ukljuèi u odgovor
malisa
Nivo: Forumski doajen
maybe not

Registriran(a): 11-04-2002
Lokacija: hotel california
Odgovori: 3106
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: ŠKOLA FOTOGRAFIJE - FOTO SAVJET DANA

AKO ŽELITE SLIKATI SOLIDNE AMATERSKE SEXY FOTKE SAME SEBE, A TO VAM TEŠKO POLAZI OD RUKE, ZOVITE ME DA VAM POKAŽEM KAKO SE TO RADI JER SE TO RIJEÈIMA OBJASNITI NE MOŽE.
CIJENA: KAFA, TANJUR GRAHA (BEZ HLJEBA) I ÈAŠA JOGURTA. TU I TAMO MOŽE I ÈOKOLADA AKO STE ZADOVOLJNI USLUGOM.
KOJA MI UMJESTO GRAHA SKUHA BAMIJU, JA NJOJ KUPIM ÈOKOLADU I TO ONU OD 5 MARAKA.

[Edited by malisa on 01-05-2006 at 22:26 GMT] 


sto je danas lijep i suncan dan?
01-05-2006 at 22:24 | Ukljuèi u odgovor
malisa
Nivo: Forumski doajen
maybe not

Registriran(a): 11-04-2002
Lokacija: hotel california
Odgovori: 3106
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: ŠKOLA FOTOGRAFIJE

eh, tako nakon silnog nerviranja koje me obuzelo u posljednja tri sata, sad jedna lekcija iz fotografije da se malo smirim, a ako se budem istreso na vas ovim putem vjerujte mi, to je za vase dobro

´vako, ono kad slikate rodbinu, djecu, raju, itd... tj kad vam doticni poziraju jer hoce da ispa´nu lijepi na toj slici primjetio sam da je vazda glava (ili glave) SMJESTENA tacno na centru slike. o cemu se tu radi u stvari.
kad neciju glavu spakujete u centar slike ostane vam gornja polovina slike PRAZNA, a co´eka sto ste ga slikali na slici ima samo do struka, a nekad ni toliko.
najgore su mi vala slike sa nekih proslava koje se uglavnom odrzavaju u nekom zatvorenom prostoru pa tu gornju polovinu slike popuni neki ruzno obojen zid ili najobicniji mrak. FUJ
nego da sad ne ispadne da ja tu nesto pametujem (jer sam u stvari htjeo da podjebavam, al dabogda da cete vi to tako shvatit i da ce na kraju ispast da ja ipak pametujem), zelim vam dati jedan prijedlog da ne ispadne da je savjet.
GLAVU/GLAVE osoba koje slikate postavite tik do vrha fotografije (ukljucujuci i njihovu frizuru, nemojte ih sisati ako vec ne morate) jer ce tako fotografija izgledati cjelovita i nece biti ruznih pozadina da dominiraju na preko 50% fotografije.
ovo naravno, kao i svako neko pravilo koje izmislim da vam zagorcavam ljubav prema fotografiji nije obavezno i mozete slobodno nastaviti slikati fotke kako vi zelite jer ko sto rek´o jedan poznati fotograf "U FOTOGRAFIJI NE POSTOJE PRAVILA, POSTOJE SAMO DOBRE FOTOGRAFIJE!"
 


sto je danas lijep i suncan dan?
15-05-2006 at 01:01 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 52
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Fotografije : ŠKOLA FOTOGRAFIJE New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice