Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Vjeène teme : Bratunac ratni zlocini i ukop civilnih zrtava
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bratunac: Obavljen ukop 41 Bošnjaka (slike+video)

tuga...


PAMTI I NE ZABORAVI!!!

13-05-2008 at 07:57 | Ukljuèi u odgovor
prepelica
Nivo: Forumski vuk
prepelica je ptica pjevica

Registriran(a): 24-04-2008
Lokacija: prizren
Odgovori: 665
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bratunac: Obavljen ukop 41 Bošnjaka (slike+video)

Nikad se ne ponovila ova tragedija  


sad me ima sad me nema
13-05-2008 at 09:07 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bratunac: Obavljen ukop 41 Bošnjaka (slike+video)

"Bratunac. Grad sto ima rijeku. Premalen grad za tako lijepu i veliku rijeku sto je Drina. Premalen grad, da bi usamljen zivio na granici sa Srbijom. Bratunac, nekako isuvise mali za toliko dobrih ljudi u njemu. To je tako malen gradic, da se crkve u njemu prave na tudjoj zemlji. Tako je malesan taj urbani prostor, pa se nema mjesta za mezarje u centru Bratunca pored dzamije. I zgrade u ovom gradu su male. Toliko male, da u O.S. Vuk Karadzic ne moze stati jedna izlozba. I pored toga sto je minijaturan u svakom smislu, Bratunac imase tuce ljudi sa velikom dusom. Toliko postenog i cestitog svijeta u tako malom mjestu nigdje na dunjaluku nije bilo. Radilo se u Kaolinu i obliznjim srebrenickim fabrikama. Uzgajala se stoka i duhan. Zivjelo se cestito. Svako je svakog znao. Vikendom se islo na pecanje i kupanje. Neko je isao i u lov. I odjednom to nekom ne valja. Odjednom neko nije cestit samo zato sto je musliman. Samo zato sto je neko Alija, Haso, Mujo, Muradif treba ga ubit, isjeci, zaklati, objesit, protjerati.
Danas Bratunac isto mali k´o sto je i bio. Bez Muradifa, Alije, Muje, Hase ... opet u njemu nema mjesta. Valjda su duse ovih prevelike za ovaj mali grad. Tamo na rubu Bosne. Zaboravljen. Usamljen i krvav.
Moj Bratunac. Moja Drina. Moja skola. Moj pradedo isjecen. Moj otac ubijen. Moj amidza ubijen. Moj dedo strijeljan. Moj rodjak izgladnio umro od gladi.Moj korak prije 16 godina i prvi miris krvi. Tamo u Bratuncu, sto je moj sa ili bez cestitih ljudi."

14-05-2008 at 01:41 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bratunac: Obavljen ukop 41 Bošnjaka (slike+video)


15-05-2008 at 18:50 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bratunac: Obavljen ukop 41 Bošnjaka (slike+vid

Pored ubistva civila u Bratuncu 1992 kao i u svim drugim gradovima danasnje genocidne tvorevine unisteni su svi objekti koji pripadaju bosnjackoj kulturi. Dzamija u centru Bratunca obnovljena je prije 3-4 godine.

Prvobitno je bilo planirano da se civilne zrtve rata pokopaju u haremu bratunacke dzamije ali vlasti genocidne tvorevine to nisu dozvolile. Kao sto nisu dozvolile ove godine da se u fiskulturnoj sali osnovne skole prikaze izlozba o prezivjelim logorasima iz Bratunca. Takodje su zabranili i postavljanje spomen ploce na skolu.

A sve to iz razloga kako bi prikrili svoje genocidne postupke. Mezarje Veljaci je poprilicno zabaceno i jedini razlog zasto nisu dozvolili da se zrtve ukopaju u haremu dzamije i ove navedene izlozbe je da i dalje nastave sa svojom genocidnom politikom prikrivanja zlocina.

Dzamija u Bratuncu




[Edited by cupo on 15-05-2008 at 20:09 GMT]

15-05-2008 at 20:08 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bratunac: Obavljen ukop 41 Bošnjaka (slike+video)

Pet godina trpe prijetnje onih koji su im uzurpirali zemlju

Izeta i Bešlija Mujanoviæ na kraju su snage zbog provokacija koje su primorani trpjeti od 2003. godine, kada su se vratili u selo Orlica kod Bratunca. Tokom rata njima je porodica Miæiæ iz Tegara uzurpirala i obraðivala 600 kvadrata privatnog zemljišta. Mujanoviæi su odmah po povratku tražili povrat imovine i nastali su problemi.



- Obraæao sam se hiljadu puta policiji. Geometri su izašli na lice mjesta i obilježili posjed. Ali, Miæiæi su i dalje nastavili da obraðuju zemlju i prave probleme - prièa Bešlija, koji se obraæao i OHR-u.

- Zagraðivali su mi prilaz putu, presjekli su vodu na mom imanju. Jula mi je prijetila da æe dovesti vojsku da me protjeraju i da æemo ponovo ratovati. Verbalni napadi su svakodnevni. Kazala mi je: "Dok je mog prijatelja komandira Marka Davidoviæa meni niko ne može ništa" - dodaje Bešlija.

Kako kaže Bešlija, ako provokacije ne prestanu, spreman je na kuænom pragu fizièki ih rješavati, istièuæi da je policija ostavila broj na koji može pozvati ako bude problema. A zasigurno æe ih biti jer ovakva situacija traje veæ pet godina.

Sin Selim bolestan

- Naša nevolja je još veæa jer nam je sin Selim (11) dijete sa posebnim potrebama. Boluje od sindroma Kavasaki, Hepatitisa AC i ima temperaturne napade. On i stariji Emrah redovno slušaju svaðe - prièa Izeta, koja èisti u Osnovnoj školi Tegare i sa svojom porodicom preživljava od poljoprivrede i 150 KM plaæe.


Kažnjeni sa 100 KM

- Protiv porodice Miæiæ podnesena je prekršajna prijava i kažnjeni su sa 100 KM. Spor oko zemljišta treba da rješava poljoprivredni inspektor - kaže Marko Davidoviæ, komandir PS Bratunac.

Autor: Ms. Mu.(Avaz)

16-05-2008 at 19:08 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bratunac: Obavljen ukop 41 Bošnjaka (slike+video)

28.05.2008

Bratunac

Ekshumirane žrtve iz 1992. godine

U grobnici su pored odjevnih predmeta žrtava pronaðeni bodljikava žica i žileti...
28.05.2008. 16:31

U zaseoku Rakovac u opæini Bratunac, Ekspertni tim Federalne komisije za traženje nestalih danas je ekshumirao èetiri tijela Bratunèana za koje se pretpostavlja da su ubijeni u maju 1992. godine.



Oèekujemo da na ovoj lokacijii ima sedam tijela, kazala je Danica Arapoviæ-Kovaèeviæ, tužiteljica Tužilaštva Tuzlanskog kantona.

Ekspertni tim, pod vodstvom Tužilaštva Tuzlanskog kantona u selu Pusmuliæi kod Srebrenice danas je zapoèeo skidanje zemlje i èišæenje prvih otkrivenih skeletnih ostataka.

U grobnici su pored odjevnih predmeta žrtava pronaðeni bodljikava žica i žileti.

Autor: FENA

28-05-2008 at 17:26 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bratunac: Obavljen ukop 41 Bošnjaka (slike+video)

12.05.2008

Dzenaza u Bratuncu - No comment TV (Euro news)

18-07-2008 at 23:49 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bratunac: Obavljen ukop 41 Bošnjaka (slike+video)

21.08.2008.

Nastavlja se gradnja Memorijalnog centra

Nakon što su na juèerašnjem sastanku predstavnici porodica žrtava, bratunaèkih udruženja i fondacije koja se brine o Memorijalnom centru u Bratuncu riješili nesporazume s "Gradskim grobljima" Visoko, ureðenje kompleksa u kojem æe biti ukopana 603 Bošnjaka, žrtve zloèina srpskih snaga u ovom gradu, trebalo bi biti nastavljeno poèetkom sljedeæe sedmice.

Gradnja ograde i ureðenje staza, za šta je novac obezbijedila Vlada FBiH te donacijom od 60.000 KM jedna visoèka firma, obustavljene su u maju ove godine, prije dženaze i ukopa dijela do sada identificiranih žrtava.

- Iako na raspolaganju imaju 211.000 KM, iz "Gradskih grobalja" Visoko nakon toga se nisu pojavljivali u Bratuncu. To je stvaralo nervozu meðu Bratunèanima, a udruženja prodica žrtava, kao i sama fondacija, bila su izložena velikom pritisku - kaže Abdulah Kariæ, predsjednik UO Fondacije Memorijalni centar Bratunac.

U Fondaciji su, kaže on, èak razmišljali i da od Vlade FBiH zatraže povlaèenje novca, kako bi se mogao pronaæi drugi izvoðaè radova. Ipak, nesporazumi su juèer riješeni, što potvrðuje i jedna od uèesnica sastanka, Šuhra Sinanoviæ, predsjednica Udruženja "Žene Podrinja" Bratunac.

- Dogovorili smo s direktorom "Gradskih grobalja" Asmirom Hodžiæem da radovi budu nastavljeni u sljedeæi ponedjeljak i od njega lièno dobili smo èvrste garancije da æe to tako biti. Takoðer, dogovorili smo da veæ poènemo prikupljanje sredstava kako bi se naredne godine mogla graditi i musala - kaže Sinanoviæ.

(AVAZ)

21-08-2008 at 10:28 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bratunac: Obavljen ukop 41 Bošnjaka (slike+video)

13.09.2008.

Fatiha i Jasin za 603 bratunaèka šehida



Svaki 12. u mjesecu za bratunaèke majke bolno je sjeæanje na maj 1992. godinu kada su ubijeni njihovi najmiliji. Porodice stradalih juèer su uèenjem Fatihe i Jasina na šehidskom mezarju u Veljacima i tevhida u gradskoj džamiji u Bratuncu, odale poèast za 603 civilne žrtve rata sa podruèja te opæine.

Hajra Ahmetoviæ (74) juèer je bila pored mezara sina Eneza koji je 1992. godine ubijen u OŠ "Vuk Karadžiæ". U prijeratni dom vratila se prije èetiri godine. Muž joj je, kaže, umro od tuge za sinom. Drugi sin i tri kæerke daleko su od porodiène kuæe u kojoj Hajra ramazanske iftare doèekuje sama.

- Zadnji put sam vidjela sina 11. maja 1992. godine kada je krenuo u šumu. Tad mi je rekao, mama ako se ikad vidimo dobro i jeste, ako ne vidimo, èuvaj moju djecu. Isti dan mene su protjerali u Kladanj. Muž mi je bio dva dana zarobljen i tu je saznao da mi je sin ubijen u školi. Da me nisu protjerali, ja bih njega tražila cijelu noæ i išla bih s njim kroz šume, samo da ga spasim- prièa Hajra i dodaje da su Enezovi posmrtni ostaci pronaðeni u masovnoj grobnici izmeðu Budaka i Bljeèeve.

Autor: Ms. Mu. (AVAZ)

14-09-2008 at 02:36 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 20
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Vjeène teme : Bratunac ratni zlocini i ukop civilnih zrtava New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice