Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Vjeène teme : Bratunac ratni zlocini i ukop civilnih zrtava
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bratunac ratni zlocini i ukop civilnih zrtava

07.05.2009

Identificirano još 11 tijela ubijenih Bratunèana

Meðu žrtvama djeèak od 6 i starica od 109 godina

U Komemorativnom centru u Tuzli danas je izvršena identifikacija još jedanaest tijela Bošnjaka civilnih žrtava genocida poèinjenoga u Bratuncu 1992. godine. Prema rijeèima dr Vede Tuce, tijela su pronaðena u masovnim grobnicama Bljeèeva, Podèauš, Hodžiæi i Hranèa, a bit æe ukopana u utorak 12. maja 2009. godine na mezarju Veljaci u Bratuncu.

Toga dana porodice i prijatelji spustit æe u zemlju 34 tijela, meðu kojima su i posmrtni ostaci Admira Muminoviæa, koji je imao tek šest godina kada je ubijen, te tijelo najstarije bratunaèke žrtve Zahide Suljagiæ. Ona je u imala stotinu i deset godina.



Iz Organizacionižog odbora treæe kolektivne dženaze u Bratuncu saopæeno je da æe konaèan broj tijela spremnih za ukop biti saopæen na press konferenciji koja æe u petak 8. maja biti uprilièena u tuzlanskom Muftijstvu. Veliki problemi u definiranju ovoga broja pojavili su se zbog èinjenice da se èlanovi porodica ubijenih nalaze u inozemstvu i nisu u moguænosti dati pismena odobrenja za ukop identificiranih tijela.
Sve druge pripreme za dženazu i ukop, kako je reèeno na posljednjoj sjednici Organizacionog odbora, veæ su obavljene, a tokom vikenda oèekuje se još da bude okonaèno asfaltiranje staza na mezarju i ureðenje prostora gdje je planirana izgradnja musale. Gradska groblja Visoko i Komemorativni centar Tuzla izvijestili su da su planirane aktivnosti na pripremi tijela i iskopu grobnih mjesta takoðer okonèane. Tokom vikenda predviðeno je održavanje niz dogaðaja u okviru obilježavanja Sedamnaeste godišnjice genocida poèinjenog nad Bošnjacima Bratunca.

BMG Bosanska medijska grupa

07-05-2009 at 21:02 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bratunac ratni zlocini i ukop civilnih zrtava

08.05.2009

Obilježavanje 17. godišnjice genocida nad Bošnjacima Bratunca

Na mezarju Veljaci sljedeæe sedmice obaviæe se dženaza za još 33 bratunaèke žrtve. Najmlaðoj - Narcisi Salihoviæ bilo je šest mjeseci, najstarijoj Zahidi Suljagiæ 110 godina.

Obilježavanje sedamnaeste godišnjice genocida nad bratunaèkim Bošnjacima poèelo je u Glogovi gdje je strijeljano 65 civila, a nastavlja se sutra u Hrnèiæima i Urkoviæima.

U nedjelju æe biti obilježeno stradanje mještaan Konjeviæ Polja, dok su za ponedjeljak planirane posjete ostalim mjestima stradanja. To su: gradski stadion, osnovna škola, Ljubovijski most. U Gradskoj džamiji dan prije dženaze prouèit æe se tevhid, a u Voljevici æe biti položen kamen temeljac za izgradnju Šehidskog spomen obilježja.

Biæe ovo treæa kolektivna dženaza u Veljacima. Ispraæaj tijela iz Komemorativnog centra u Tuzli planiran je za ponedjeljak u poslijepodnevnim satima. Ukoliko se ukaže moguænost, do 11. jula ove godine, za oèekivati je još jednu kolektivnu dženazu u Bratuncu.

08-05-2009 at 18:02 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bratunac ratni zlocini i ukop civilnih zrtava

09.05.2009

Obilježavanje godišnjice stradanja bratunaèkih Bošnjaka

U Bratuncu su od 1992. do 1995. ubijena 603 civila, a najveæi broj njih nastradao je u maju 1992. Ovih dana nizom prigodnih manifestacija obilježava se 17. godišnjica stradanja i progona Bošnjaka iz Bratunca.

Danas æe u Glogovoj biti obilježeno mjesto strijeljanja 65 civila, a na spomen-obilježju u Hrnèiæima bit æe odata pošta ubijenim mještanima ovog i sela Urkoviæi.

Slièan skup bit æe organizovan sutra u Konjeviæ-Polju, a u popodnevnim satima u fiskulturnoj sali Osnovne škole „Branko Radièeviæ“ bit æe otvorena izložba fotografija s razmjene Bratunèana u maju 1992. u Visokom.

U utorak, 12. maja, na šehidskom mezarju Veljaci u Bratuncu obavit æe se zajednièka dženaza za 34 bratunaèka Bošnjaka. Meðu do sada identifikovanim je i šestomjeseèna Narcisa Salihoviæ, èiji su roditelji, a i jednoipogodišnja sestra Dženita, takoðer ubijeni. Narcisa æe biti sahranjena 12. maja ako bude potvrðen identitet i njene sestre. Najstarija žrtva je Zahida Suljagiæ koja je imala 110 godina.

(FENA)

09-05-2009 at 19:19 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bratunac ratni zlocini i ukop civilnih zrtava

Fudbalski stadion u Bratuncu. Na njega su dovodjeni Bosnjaci. Vrsene su prozivke po unaprijed pripremljenim spiskovima. Svi vidjeniji ljudi odvodjeni su odatle u obliznju skolu Vuk Karadzic gdje su vrsena mucenja i ubistva



Osnovna skola Vuk Karadzic. Mjesto zlocina. Tokom rata preimenovana je u Branko Radicevic, a drugoj skoli u Bratuncu dato je ime Vuk Karadzic



Nedzad, Mehmedalije Delic 1971-1992


Idemo svi u Tuzlu, Cuje se kako pozivaju s megafonom, rekao je s olaksanjem Mehmedalija Delic
U 16 sati, 11 maja dosli su pred stadion. Tamo vec nikoga nije bilo. Njih dvadesetak iz Borkovca bili su potpuno zbunjeni
Mehmedalija Delic ugledao je naoruzanog Srbina pored lamela. Potrcao je tamo i upitao ga nesto. Noruzani su se okupili. Jedan od njih je samo prikazao prstom da pridju
Prisli su
Svjedoci su upamtili lice Mehmedalije Delica. Izgledao je bezazleno ne sluteci nista
Ubrzo su repetirali puske i i prijeteci zapovjedili da grupa krene prema skoli Vuk Karadzic
Pred skolom su vidjeli kako na plato izlazi tanak sloj krvi iz sale. Zene su zaustavili, a muskarce potjerali unutra udarajuci ih kundacima...

U salu je Makedonac uveo Mustafu Hasanovica, Mehmedaliju Delica i njegove sinove Nedzada i Samira
Ocu i sinovima naredjuju da zalegnu pored Mustafe Djelica i stave ruke iznad glave...

Najprije su ubili Mustafu Hasanovica
Vidjevsi sta su uradili s Mustafom, Mehmedalija se pokusao obratiti Makedoncu. Zelio ga je nesto pitati, ali covjeculjak je bio okrenut prema Topalovicu i nije primjecivao ljude koji su poredani jedan do drugog lezali. Okrenuli su ga prema njima odmah zamahujuci drvenim i zeljeznim palicama
Nakon udaraca, culo se kako je Maric rekao da ce ih sve pobiti
Medo Delic se podigao i poceo moliti
Nemojte djecu, evo, ubijte, mene, odmah, samo nemojte njih dirati
Ubit cemo tebe, rekao je otegnuto Topalovic, a ubit cemo ti i jednog sina, samo ne znamo koga
Molim vas, postedite mi ovog mladjeg. On je bolestan, ima epilepsiju... Molim vas..
Nama je svejedno, rekao je Topalovic i naredio:
Svi na trbuhe, gledajte dolje
Lezali su tako u redu, otac, Nedzad i Samir. Do Samira Safet
Odjeknuo je pucanj
Safet se trgnuo. Mehmedalija Delic, covjek koji je imao 45 godina, plav, debeljuskast, srednjeg rasta nestao je
Ponovno se cuo pucanj, Tijelo Nedzadovo se trgnulo i umirilo
Zatim je ubojica opkoracio bolesnog Samira i opet pucanj i tijelo koje se opusta

Topalovic ce pokazati na ljude koji ce iznijeti leseve
Medju njima bit ce i Mustafa Delic, sumar
Poteci ce mu suze i bijes ce ga ispuniti dok bude nosio svog brata Mehmedaliju Medu Delica

Kad ga je spustio u hangar (objekat pored sale u kojem su ucenici masinske skole obavljali praksu) medju leseve, a zatim donio njegove sinove Samira i Nedzada. posljednji put pogledat ce prema njima
Samir i Nedzad sahranjeni su na mezarju Veljaci 2007

Saudin Hotic


Ulicama Bratunca je islo auto i preko razglasa su se pozivali Bosnjaci da dodju u centar grada odakle ce autobusima biti prevezeni u Tuzlu. U jedan od autobusa usao je i Saudin. Jedan od naoruzanih Srba je usao procitao imena ljudi koji treba da izadju. Procitali su i Sudinovo ime. On je ustao i izasao. Naredjeno mu je da krene prema skoli:

Uveli su mladica od 25 godina,kojem su mnogi prije znali roditelje Harisa i Dzemilu.Saudin
Hotic je doveden u farmericama i bijeloj majici.Izdvojen je odmah u krug ljudi koji ce biti premlacivani i ubijeni.
Topalovic mu je prisao sa pitanjem:
"Znas li klanjati?"
"Ne znam",rekao je podsmjesljivo,"ja znam srpske obicaje".
Topalovic se razestio:
"Sjedi,sjedi",zagalamio je:"Pjevaj,pjevaj!"
Saudin je poceo pjevati,nesto nevezano.U medjuvremenu su tukli ljude.Saudin je i dalje pjevao.Iznenada je prestao.Znali smo sta slijedi.Topalovic koji je primjetio da mu nesto nedostaje,okrenuo se i posao prema Saudinu.
"Lezi potrbuske",naredjivao je,"ispruzi ruke i noge..."
Stao mu je cizmom na ledja i opet zagalamio:"Pjevaj!"
Odmah nakon naredbe,odjeknuo je pucanj.Oni u krugu ljudi za premlacivanje i ubijanje primjetili su da je Saudin u trenutku smrti napravio samo jedan trzaj stopalom u zglobu.Patika je skripnula kratko.
Topalovic je prstom pokazao na cetiri covjeka koji su ga trebali iznijeti napolje u hangar...

Tijelo Saudina Hotica je nedavno identifikovano i bit ce sahranjen 12 maja u Bratuncu

Izvor informacija: knjiga Seje Omeragica "Satanski sinovi"

U skoli je bilo zatoceno oko 700 Bosnjaka. Njih 400 je prezivjelo pakao logora i dovezeno na podrucje Visokog.

10-05-2009 at 14:21 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bratunac ratni zlocini i ukop civilnih zrtava

10.05.2009

Ispred mjesne džamije u Glogovi strijeljano 65 civila

Na Dan pobjede nad fašizmom, 9. maja 1992. godine, u krugu mjesne džamije u Glogovi kod Bratunca samo u jednom danu udružene snage bratunaèke policije, bratunaèke TO i JNA, predvoðene predsjednikom Kriznog štaba Miroslavom Deronjiæem za nekoliko sati strijeljale su 65 bošnjaèkih civila.

U redovima sa ostalim civilima koji su išèekivali smrt postrojen je i Mustafa Goliæ, koji je potom izdvojen i odveden u logor, fiskulturnu salu Osnovne škole "Vuk Karadžiæ". Mušan Taloviæ jedini je živi svjedok straviènog zloèina.

- Zarobljen sam kod kuæe i odveden do džamije. Tu sam postrojen sa ostalim civilima. Pucali su u nas oko podne. Ni sam ne znam kako sam preživio. Došao sam sebi u šest sati uveèer i vidio da sam ranjen. Krenuo sam kuæi, ali selo je gorjelo. Leševi su bili posvuda. Sve su to uradile naše komšije Srbi - prièa Taloviæ.

On je inaèe bio prvi povratnik u Glogovu, ali zbog neprocesuiranja poèinilaca ovog i sliènih zloèina, koje je susretao po ulicama Bratunca, odselio je u Sarajevo.

Fatiha za sina i muža


Meðu tada nevino ubijenim najmlaða žrtva bio je Muharem Ibiševiæ (16), koji je ubijen pored oca Mustafe i godinu starijeg brata Muje.

Nakon uèenja Jasina i tevhida za nevino stradale, Ahmed Omeroviæ, profesor u tuzlanskoj Medresi, prisutnima je održao èas historije.

Do kraja agresije na BiH ukupno su ubijena 362 mještanina Glogove. Porodice stradalih juèer su odale poèast i za 284 žrtve džemata Hrnèiæi - Urkoviæi.

(AVAZ)

11-05-2009 at 01:26 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bratunac ratni zlocini i ukop civilnih zrtava

11.05.2009

Ispraæaj 23 tijela civila Bošnjaka

Na šehidskom mezarju Veljaèi u Bratuncu, u utorak æe biti klanjana dženaza i obavljen ukop 23 tijela identificiranih Bošnjaka, civilnih žrtava zloèina poèinjenih u ovom gradu od 1992. do 1995. godine.
Ispraæaj tijela žrtava iz Komemorativnog centra u Tuzli planiran je za danas.

Iako broj identificiranih još nije konaèan, iz Organizacionog odbora su poruèili kako su nezadovoljni intenzitetom kojim se provodi identifikacija 603 civilne žrtve genocida u Bratuncu.

Od 1992. godine, kada je poèinjena veæina zloèina, do danas je izvršena identifikacija njih samo 160 iako su desetine tijela pronaðene u integralnom obliku, upakovane nakon ubistva u specijalne najlonske vreæe.

Takoðer, broj podignutih optužnica i osuðenih zloèinaca, nije adekvatan razmjerima poèinjenih zloèina, tako da brojni zloèinci i danas mirno i sigurno žive u Bratuncu.

Program obilježavanja sedamnaeste godišnjice od poèinjenog genocida u Bratuncu otpoèeo je u nedjelju 3. maja, otvaranjem šehidskog spomen-obilježja u naselju Hranèa, kome je prisustvovao veliki broj Bratunèana i gostiju iz susjednih opæina.

S Ljubovijskog mosta i ove godine æe u Drinu biti baèeno 603 ruže, koje simboliziraju prerano oduzete živote nevino stradalih Bratunèana.

(FENA)

11-05-2009 at 10:38 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bratunac ratni zlocini i ukop civilnih zrtava

11.05.2009

Bratunac

Sa Ljubovijskog mosta u Drinu bacili 603 ruže

Vjerskim obredom i polaganjem vijenaca ispred fudbalskog stadiona u Bratuncu nekoliko desetina Bošnjaka obilježilo je danas 17 godina od stradanja njihovih sunarodnika u ovom mjestu.

Okupljeni su sa Ljubovijskog mosta u Drinu bacili 603 ruže, koje simbolizuju broj nestalih bratunaèkih Bošnjaka u proteklom ratu.

U fiskulturnoj sali Osnovne škole "Branko Radièeviæ" prisutnima je prikazan dokumentarni film sa fotografijama i svjedoèenjima zarobljenih Bratunèana, koji su razmijenjeni u Visokom.

Prema odluci Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske, uèenici OŠ "Branko Radièeviæ" u Bratuncu danas nisu pohaðali nastavu zbog organizovanja foto-izložbe, okupljanja i polaganja cvijeæa u fiskulturnoj sali.

Centralno obilježavanje 17 godina od stradanja Bošnjaka iz Bratunca obaviæe se sutra kada æe na novootvorenom bratunaèkom groblju Veljaci, uz vjerski obred, biti sahranjena 23 identifikovana bratunaèka Bošnjaka.

(SRNA)


11-05-2009 at 14:09 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Obavljena DZENAZA ubijenih Bratunèana slike/video


Tuzla 11.05.2009 Obavljen ispraæaj posmrtnih ostataka ubijenih Bratunèana

Ispred Komemorativnog centra Tuzla danas je obavljen ispraæaj posmrtnih ostataka ubijenih Bratunèana.

Sutra æe na mezarju Veljaci u Bratuncu biti obavljena dženaza za 33 žrtve srpsko crnogorske fašistièke agresije.

Prema rijeèima dr. Vede Tuce, tijela su pronaðena u masovnim grobnicama Bljeèeva, Podèauš, Hodžiæi i Hranèa.

Najmlaða žrtva Salihoviæ Narcisa imala je samo šest mjeseci kada je ubijena.

U zemlju æe sutra biti spušteni i posmrtni ostaci šestogodišnjeg Admira Muminoviæa.

Najstarija žrtva srpsko crnogorskog fašistièkog zloèina je Zahida Suljagiæ. Imala je 110 godina.

Današnjem ispraæaju prisustvovao je mali broj ljudi, uglavnom preživjeli Bratunèani.




[Edited by cupo on 15-05-2009 at 12:34 GMT]

11-05-2009 at 17:40 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Obavljen ispracaj ubijenih Bratunèana (slike)...

11-05-2009 at 17:48 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Obavljen ispracaj ubijenih Bratunèana (slike)...

"Bratunac. Grad sto ima rijeku. Premalen grad za tako lijepu i veliku rijeku sto je Drina. Premalen grad, da bi usamljen zivio na granici sa Srbijom. Bratunac, nekako isuvise mali za toliko dobrih ljudi u njemu. To je tako malen gradic, da se crkve u njemu prave na tudjoj zemlji. Tako je malesan taj urbani prostor, pa se nema mjesta za mezarje u centru Bratunca pored dzamije. I zgrade u ovom gradu su male. Toliko male, da u O.S. Vuk Karadzic ne moze stati jedna izlozba a da se i od toga ne prave scene. I pored toga sto je minijaturan u svakom smislu, Bratunac imase ljude sa velikom dusom. Toliko postenog i cestitog svijeta u tako malom mjestu nigdje na dunjaluku nije bilo. Radilo se u Kaolinu i obliznjim srebrenickim fabrikama. Uzgajala se stoka i duhan. Zivjelo se cestito. Svako je svakog znao. Vikendom se islo na pecanje i kupanje. Neko je isao i u lov. I odjednom to nekom ne valja. Odjednom neko nije cestit samo zato sto je musliman. Samo zato sto je neko Alija, Haso, Mujo, Muradif treba ga ubiti i protjerati.

Danas Bratunac isto mali k´o sto je i bio. Bez Muradifa, Alije, Muje, Hase ... opet u njemu nema mjesta. Valjda su duse ovih prevelike za ovaj mali grad. Tamo na rubu Bosne. Zaboravljen. Usamljen i krvav.
Moj Bratunac. Moja Drina. Moja skola. Moj dom. Moj otac ubijen. Moj amidza ubijen. Moj dedo strijeljan. Moj rodjak izgladnio umro od gladi.Moj korak prije 17 godina i prvi miris krvi. Tamo u Bratuncu, sto je moj sa ili bez cestitih ljudi."


11-05-2009 at 17:56 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 53
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: aronofsky, auspuh, B.S, marina95, medeni, Memo, Probisvjet, pupa, realnosttuzle, sdds, smiljana, tweety
FORUM : Vjeène teme : Bratunac ratni zlocini i ukop civilnih zrtava New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice