Info: Ovo nije bogomolja, ovo je samo forum, ovdje ne vaze pravila ponasanja kao za njih ali je uljudnost i tolerancija pozeljna. Ovdje se raspravlja o religijama i filozofiji, ali forum nije vjerski ni filozofski i ne pripada ni jednoj religiji, ni jednoj filozofiji.


FORUM : Religija i filozofija : NE TUGUJ
Strana: 1 2 3 4 5 6
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Abdurrahman
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 22-06-2008
Odgovori: 235
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: NE TUGUJ

BOZIJE ODREDJENJE



"Nema nevolje koja zadesi Zemlju i vas, a koja nije, prije nego sto je damo, zapisana u Knjizi, - to je Allahu, uistinu, lahko." ( El-Hadid, 22. ) Pera su se osusila, Knjiga je sklopljena, stvari su odredjene i sudbine zapisane. "Reci: ´Dogodit ce nam se samo ono sto nam Allah odredi, On je Gospodar nas.´" ( Et-Tevba, 51. ) Ono sto te je snaslo nije te moglo mimoici, a ono sto te je mimoislo nije te moglo snaci.

Ako se ovo uvjerenje ugnijezdi u tvojoj dusi i osjecajima, kusnju ces dozivljavati kao dar, patnju kao blagodat i sve dogadjanje kao znakove Allahove ljubavi jer koga Allah, dzelle sanuhu, voli, On ga iskusava. U ovom slucaju nece te obuzimati nemir zbog bolesti, skore smrti, novcanih nedaca ili gubitaka doma. Tako je Stvoritelj odredio, takva je sudbina propisana. To je Allahov izbor kojim si stekao nagradu i kojim su ti grijesi izbrisani. Neka su radosni oni koje snalaze nedace, pa se oni strpe i zadovoljni su odredbom Onoga Koji daje i uzima. " On nece biti pitan za ono sto radi, a oni ce biti pitani." ( El-Enbija, 23. )

Sve dok ne povjerujes u Bozije odredjenje, kada i kader, tvoji se zivci nece smiriti, tvoja dusa uspokojiti niti slutnje napustiti tvoje grudi. Pera su vec napisala ono sto ce te snaci, zato neka ti se dusa ne zalosti. Ne misli kako si bas ti mogao uciniti da se zid ne srusi, da se voda prospe, vjetar da ne zapuse i staklo da ne pukne. Ma koliko mi to htjeli, to nije tacno. Ono sto je odredjeno desit ce se i zapisano ce se ostvariti. " Pa ko hoce - neka vjeruje, a ko hoce - neka ne vjeruje! ( El-Kehf, 29. )

Prepusti se sudbini prije nego sto te pregazi vojska bijesa, kuknjave i pogrde. Priznaj kada i kader prije nego sto te preplavi bujica pokajanja. Zato, budi spreman kada sve poduzmes i ucinis, a desi se ono od cega si strepio, jer se to trebalo desiti. I nikad ne reci: "Da sam uradio ovako, bilo bi tako." I kazi: Ono sto je Allah odredio bilo je."

08-07-2008 at 12:39 | Ukljuèi u odgovor
Abdurrahman
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 22-06-2008
Odgovori: 235
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: NE TUGUJ

TA, ZAISTA, S MUKOM JE I LAST Kur´an, El - Insirah, 5.



Covjece, znaj da nakon gladi dodje obilje, nakon zedji voda, poslije nesanice san, poslije bolesti ozdravljenje. Onaj ko je nestao pojavit ce se, zalutali ce put pronaci, briga ce proci, a tama ce se razici. "A Allah ce sigurno pobjedu ili nesto drugo od Sebe dati." ( El-Maide, 52. ) Obraduj noc zorom koja se javlja na obroncima brda i prostire se dolinama. Obraduj nesretnika nenadnim izlazom koji se za tren nadje. I obraduj ocajnike lijepom rijecju i oprostom.

Kada vidis neku pustinju koja se proteze u nedogled, znaj da se iza nje nalazi neka zelena oaza puna hladovine.

Ako vidis da se neko uze sve vise steze, znaj da ce se prekinuti.

Sa suzom je osmijeh, sa strahom spokoj i sa nemirom mir.

Vatra nije sprzila Ibrahima, ´alejhis-selam, jer je on bio u Bozijem okrilju i zastiti: O vatro, rekosmo Mi, postani hladna i spas Ibrahimu!" ( El-Enbija, 69. )

More nije progutalo Musaa, ´alejhis-selam, jer je on iskreno kazao: Gospodar moj je sa mnom, On ce mi put pokazati." ( Es-Suara, 62. )

Muhammed, ´alejhi-s-selatu ve selam, u pecini kazuje svome drugu kako je Uzviseni i Velicanstveni s njima, pa On na njih spusti spokoj i da im pobjedu.

Oni koji su zaslijepljenim trenutnom situacijom i losim stanjem osjecaju samo nemir i tjeskobu jer njihov pogled ne dopire daleko. Trebali bi pogledati sta se nalazi iza zida, sta se krije iza cadora.

Stoga, nemoj se ni najmanje uznemiravati jer je nemoguce da uvijek bude u jednom stanju. Najbolji ibadet jeste cekanje izlaza. Dani se mjenjaju, bas kao i vrijeme. Mudri se Stvoritelj svakim casom necim zanima. On poslije jednih dogadjaja daje druge, ta s mukom je last, s mukom je last.

[Edited by Abdurrahman on 08-07-2008 at 12:43 GMT]

08-07-2008 at 12:42 | Ukljuèi u odgovor
Bosniacus
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 04-11-2004
Odgovori: 518
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: NE TUGUJ

Fala ti do neba.
Pratio sam ovo od pocetka i bas mi je taj mehlem trebao.
Fala Allahu Gospodaru svih svijetova.

Zapisi iz podzemlja i Zapisi iz mrtvog doma su nula u odnosu na stanje moje duse kroz koje je nedavno prosla.



[Edited by Bosniacus on 13-07-2008 at 22:33 GMT]

13-07-2008 at 06:49 | Ukljuèi u odgovor
Abdurrahman
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 22-06-2008
Odgovori: 235
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: NE TUGUJ

NAPRAVI OD LIMUNA SLATKO PICE



Pametan i pronicljiv covjek zna svoj poraz pretvoriti u pobjedu, dok neznalica od jedne nesrece pravi dva zla.

Poslanik Muhammed, sallallahu ´alejhi we sellem, protjeran je iz Mekke, pa se nastanio u Medini i od nje napravio drzavu za koju znaju svi historicari svijeta.

Ahmed ibn Hanbel zatvaran je i bicevan, a postao je predvodnik, imam u svojoj zajednici. Zatvaran je i sejh Ibn Tejmijja, pa je postao veliki ucenjak. Serhasi je bio bacen na dno bunara, pa je napisao dvadeset tomova o fikhu. Iako je bio zarobljen, Ibn Esir napisao je poznato djelo Dzamiu-l-usul, kao i jednu od najvrednijih i najpoznatijih knjiga o Hadisu. Ibn Dzevzi bio je protjeran iz Bagdada, pa je postao prvak u sedam kiraeta. Malik ibn Er-Rejb napisao je u smrtnim casovima jednu od najljepsih pjesama koja po ljepoti nadmasuje brojne divane pjesama napisane u doba Abasida. Svim ljudima i za sva vremena u sjecanju ce ostati elegija koju je napisao Ebu Zuejb povodom smrti svojih sinova.

Kada te snadje kakva iznenadna nedaca, pogledaj u stranu odakle ce izlazi doci. Kada ti neko ponudi casu limuna, uzmi je i u nju stavi secera. Kada ti neko pokloni zmiju, iskoristi njenu skupocjenu ljusturu, a drugo ostavi. Ako te ugrize skorpija, znaj da njen ugriz najbolje stiti tijelo od zmijskog otrova.

Sve situacije u zivotu prilagodi sebi tako da uvijek iz njih ubires cvijetove i korisne plodove. "Ne volite nesto, a ono moze biti dobro za vas." ( El-Bekare, 216. )

U jednoj tamnici bijahu dva pjesnika, pesimista i optimista. Prije odlaska na pogubljenje, pogledali su kroz zatvorsko okno. Optimista je svoj pogled uputio prema nebu i zvijezdama, pa se nasmijao. Drugi je pak zurio u blato i lokve na obliznjoj ulici, te mu suze pocese teci niz lice. Razmisli o ova dva covjeka i znaj da zla nema, a da je dobro vjecno i konacno.

14-07-2008 at 08:32 | Ukljuèi u odgovor
Abdurrahman
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 22-06-2008
Odgovori: 235
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Re: NE TUGUJ

citat:
Bosniacus wrote:
Fala ti do neba.
Pratio sam ovo od pocetka i bas mi je taj mehlem trebao.
Fala Allahu Gospodaru svih svijetova.

Zapisi iz podzemlja i Zapisi iz mrtvog doma su nula u odnosu na stanje moje duse kroz koje je nedavno prosla.



[Edited by Bosniacus on 13-07-2008 at 22:33 GMT]


Molim lijepo. Molim Allaha da ti olaksa i podari srecu na oba svijeta. Amin.

Es-Selamu alejkum.
14-07-2008 at 08:33 | Ukljuèi u odgovor
Abdurrahman
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 22-06-2008
Odgovori: 235
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: NE TUGUJ

"ONAJ KOJI SE NEVOLJNIKU, KAD MU SE ON OBRATI, ODAZIVA" Kur´an, sura En - Neml, 62.



Kome hrli nevoljnik i od koga pomoc trazi nesretnik ? Ko je utociste svim bicima ? Kome se svi ljudi mole, za kim jezici zubore i srca kucaju ? To je, uistinu, samo Allah, osim kojeg drugog boga nema.

Moja i tvoja duznost jeste da Ga zovemo u teskoci i blagostanju, tuzi i sreci. Svakog trena na Njega treba misliti. Kada Allahova pomoc, pobjeda, spas i podrska dodju, trebamo kleknuti pred Njegove kapije, kajati se i u suzama uciti dove. Onaj koji se nevoljniku, kad mu se on obrati odazove, upravo On spasava utopljenika, olaksava onima koji su na kusnji, mazlumu pomaze, zalutalog na Pravi put upucuje, bolesnog lijeci i izlaz nevoljniku nalazi. Kad se u ladje ukrcaju, iskreno se mole Allahu, a kad ih On do kopna dovede, odjednom druge Njemu ravnim smatraju." ( El-Ankebut, 65. )

Ja ti ovdje necu citirati dove koje bi od tebe otklonile sve boli i nevolje, nego cu te uputiti na sunnet, kako bi se naucio Bogu obracati. To ce te navesti da u svakom trenu budes s Allahom, da Ga molis i od Njega se nadas. Ako to uspijes, dobio si sve sto se ikad moglo dobiti, ali ako u Njega vjeruju izgubis, izgubio si sve. Dova Gospodaru jedan je vid ibadeta. No, potpuna predanost samo Njemu jeste najveci ibadet i on je iznad uslisane dove. Ko na ovakav nacin shvati umjetnost dove, nece padati u ocaj, nemir i brige, jer svi konopci pucaju osim uza Njegova. Sve se kapije zatvaraju osim Njegove. On je Najblizi, Onaj Koji sve cuje i Koji se odaziva, i dovu nevoljniku uslisava. On ti naredjuje da Ga zoves, da trazis od Njega, a ti si nemocan i zavisan, a On Mocan i Neovisan. "Pozovite Me i zamolite, Ja cu vam se odazvati!" (El-Mu´min, 60. )

Kada te snadju teske nevolje i kad nastupe gorka vremena, sjeti se Allaha, zovi ime Njegovo, od Njega trazi pomoc, podrsku i izlaz. Sedzdom Mu pocast ukazi, tako ces steci krunu slobode. Svoje dostojanstvo nadji u pokoravanju Bogu, okitit ces se pobjedom. Ruke rasiri, dlanove ispruzi, rijeci prozbori, mnogo od Njega trazi. Postojan budi, od Njegove kapije nemoj se odvajati, ocekuj Njegovu dobrotu i skoru pobjedu. Neka ti jezik Njegovo ime slavi, lijepo o Njemu misli i samo se Njemu posveti. Sve ovo ucinit ce te sretnim i uspjesnim covjekom.

14-07-2008 at 08:36 | Ukljuèi u odgovor
Abdurrahman
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 22-06-2008
Odgovori: 235
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: NE TUGUJ

NEKA TI DOM BUDE PROSTRAN



Postoji serijatsko osamljivanje, a to je da se udaljis od zla i sljedbenika zla, od dokonih ljudi, predanih zabavi i neradu. Zato se priberi, razum uspokoji i svoj intelekt obogati biserjem mudrosti i udji u vrt znanja.

Odvajanje od svega onog sto ne vodi dobru i pokori jeste dragocjen lijek kojeg su uspjesno koristili poznavaoci srca i duse. Ja te tome savjetujem. Odrekni se svega onoga sto je zlo i sto podsjeca na raspustenost, nemarnost i dokolicu. Pohvalan vid sastajanja i drustvenosti sadrzan je u klanjaju pet dnevnih namaza u dzematu, druzenju s ucenim ljudima i medjusobnom potpomaganju u dobru. Dobro se pripazi dokonih sjela i ispraznog govora. Ako se nadjes u ovakvim mjestima, nastoj ih sto prije napustiti, pokaj se za taj grijeh, obuzdaj svoj jezik, i neka ti tvoj dom bude prostran. U tim prilikama tvoja je dusa ugrozena i u nju se uvlaci nemir, jer ti sjedis s nemarnim ljudima cije su rijeci nevaljale. Takve su osobe prve u sirenju smutnje, nesrece, i nevolja i naprije tebi sve to zele.

"Da su posli s vama, bili bi vam samo na smetnji i brzo bi medju vas smutnju ubacili." ( Et-Tevba, 47. )

Moja jedina zelja jeste da se sam za sebe brines, da svoj dom napustas radi lijepa govora ili dobrog djela. Tako ces ponovo osjetiti svoje srce. Neces gubiti vrijeme, zivot traciti i jezik na ogovaranje navikavati. Srce ce ti napustiti nemir, usi losa posjeda, dusu ruzne misli. Onaj koji je ovo iskusio najbolje zna. A prodji se onoga ko se opteretio iluzijama i predao se sanjarenju.

17-07-2008 at 03:24 | Ukljuèi u odgovor
Abdurrahman
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 22-06-2008
Odgovori: 235
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: NE TUGUJ

DAR OD ALLAHA



Allah ti nista nece uskratiti, a da ti umjesto toga ne podari jos bolje, ako sve to strpljivo podneses i nadas se Njegovoj nagradi. Dokaz za to jeste hadis:

"Kome uzmem voljenu osobu, pa on to strpljivo podnese, u zamjenu cu mu pokloniti Dzennet. Kome uzmem sina, pa to strpljivo prihvati, imat ce kucu u vjecnosti."

To je samo jedan mali primjer zahvalnosti koju mu Bog ukazuje zbog zrtve koju je podnio.

Ne ocajava zbog neke nevolje, jer Onaj Koji ju je odredio posjeduje sve nagrade, Dzennet i naknadu za pretrpljenu bol.

Allahovi sticenici koji su iskusavani i koji su pretrpljeli brojne nevolje bit ce pozdravljani u Firdevsu:

"Mir neka je vama, zato sto ste trpjeli, a divno li je najljepse prebivaliste." ( Er-Ra´d, 24. )

Trebali bismo misliti o naknadi koju nam Allah daruje zbog nevolje i o dobru koje poslije nje dolazi.

Njih ceka oprost od Gospodara njihova i milost; oni su na Pravom putu!" ( El-Bekare, 157. )

Zivot na dunjaluku je kratak, njegovo je bogatstvo malo. Ahiret je bolji i vjecan je. Stoga, onaj koga ovdje zadesi nevolja tamo ce dobiti za to naknadu. Ko se na ovom svijetu trudi i umara tamo ce se odmarati. No, onima koji su se vezali za dunjaluk i koji su svoja srca njemu predali najteze pada cinjenica da je njihova sreca kratkog vijeka i da ce prestati. Upravo to narusava njihov spokoj na dunjaluku. Oni samo ovaj zivot zele, pa su im sve nevolje u njemu tako velike i teske. Oni samo gledaju ispred sebe, i vide samo trosni i prolazni dunjaluk.

O vi koji ste u nevolje zapali, znajte da necete svoju nagradu propustiti. Allah vam poruku punu blagosti, dobrote i nagrade salje. Svako koga snadje neka poteskoca treba poslusati ajet u kome Uzviseni kaze: "I izmedju njih ce se pregrada postaviti koja ce vrata imati; unutar nje bit ce milost, a izvan nje patnja." ( El-Hadid, 13. ) Ono sto je kod Allaha bolje je, vjecnije i uzvisenije.

26-07-2008 at 00:42 | Ukljuèi u odgovor
Abdurrahman
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 22-06-2008
Odgovori: 235
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: NE TUGUJ

VJERA, TO JE ZIVOT!



Najveci nesretnici jesu oni koji su propustili blago imana i bogatstvo cvrstog imana ( vjerovanja ). Oni zauvijek zive u tjeskobi, nemiru, bijesu i ponizenju.

"A onaj ko okrene glavu od Knjige Moje, taj ce teskim zivotom ziviti i na Sudnjem danu cemo ga slijepim ozivjeti." ( Ta-Ha, 124. )

Samo vjerovanje u Allaha, Gospodara svjetova, cini dusu sretnom, cisti je, uveseljava i iz nje brise brigu, tugu i nemir. Zivot ima dobar okus jedino uz vjeru.

Za bezboznike i nevjernike jedini spas od tjeskobnog i mucnog zivota predstavlja samoubistvo. Kako li je samo jadan zivot bez vjere! Kako li strasno vjecno proklestvo ceka one koji na Zemlji skrenu s Allahova puta. "...i da Mi srca njihova i oci njihove necemo zapecetiti, i da nece vjerovati kao sto ni prije nisu vjerovali, i da ih necemo ostaviti da u zabludi svojoj lutaju smeteni!" ( El-En´am, 110. ) Zaista je doslo vrijeme da se ljudi istinski uvjere i da povjeruju da nema boga osim Allaha. Naime, toliko smo iskustva stekli, toliko je stoljeca proslo koja nam govore da je nevjerovanje laz, idolatrija prokletstvo, a da su poslanici istinu kazivali, i, konacno, da je Allah istina, Vladar svega. Samo On zahvalu zasluzuje i samo On sve moze.

Samo s imanom bit ces sretan i spokojan bilo da si jak ili nemocan, bilo da je hladno ili toplo.

"Onome ko cini dobro, bio muskarac ili zena, a vjernik je, Mi cemo dati da prozivi lijep zivot i, doista, cemo ih nagraditi boljom nagradom nego sto su zasluzili." (En-Nahl, 97. )

Pod izrazom "lijep zivot" koji se spominje u navedenom ajetu misli se na spokoj duse onih koji cekaju sastanak s Gospodarom, na postojanost njihove ljubavi prema Stvoritelju, cistocu njihovog bica od zla i stetnosti, njihovu smirenost u teskim situacijama, pomirenje sa sudbinom i zadovoljstvo njime jer su oni zadovoljni da im Allah bude gospodar, islam vjera, a poslanik i vjerovjesnik Muhammed, sallallahu ´alejhi we sellem.

27-07-2008 at 06:32 | Ukljuèi u odgovor
Abdurrahman
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 22-06-2008
Odgovori: 235
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: NE TUGUJ

UZMI MED I NE RAZBIJ KOSNICU



Njeznost je ukras svemu. Ona sve brige otklanja. Blag nacin razgovora, iskren osmijeh kada je tesko i lijepa rijec, sve su ovo prefinjenosti i odmor sretnih. To su i osobine vjernika koji je poput pcele. Ona se hrani lijepim, proizvodi lijepo i kada sleti na neki cvijet, ne unistava ga, jer Allah blagodari one koji su blagi i njezni, a ne one koji su grubi i nasilni.

Tako postoje ljudi zbog cije pojave srca zatrpere, duse se ushite i pogledi se raznjeze, jer su takvi ljudi medju nama omiljeni. Njihove rijeci drage su nam bilo da nam oni sto daju ili uzimaju, bilo da prodaju ili kupuju, dolaze ili odlaze.

Stjecanje prijatelja jeste, uistinu, umijece koje poznaju plemeniti ljudi i dobrocinitelji. Njih uvijek okruzuju skupine prijatelja. Ako su pristuni u drustvu, osjeca se veselje i radost. Ako su odsutni, prijatelji za njih pitaju i uce dove.

Ovi sretnici imaju eticko nacelo koje glasi: "Zlo dobrim uzvrati, pa ce ti dusmanin tvoj odjednom prisni prijatelj postati." (El-Fussilet, 34. ) Pred njihovim toplim emocijama, iskrenom dobrotom i velikodusnim prastanjem topi se mrznja. Lose zaboravljaju, dobrocinstvo pamte. Pogrde i ruzne rijeci ne primaju k srcu, vec pustaju da se njihov eho bespovratno izgubi u daljini. Ljudi su od njih sigurni i mirni.

" Musliman je onaj od cijeg su jezika i ruku sigurni drugi muslimani. Vjernik je onaj od koga je sigurna imovina i zivot drugih ljudi." ( Hadis ).

"Allah mi je naredio da budem dobar s onima koji me izbjegavaju, da prastam onome ko mi nepravdu ucini i da udijelim onome ko meni ne daje." ( Hadis ).

"Za one koji, i kad su u obilju i kad su u oskodici, udjeljuju, koji srdzbu savladjuju i ljudima prastaju - a Allah voli one koji dobra djela cine." ( Alu Imran, 134. )

28-07-2008 at 07:23 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 14
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: 2zla, darijo, dijanaaa, flower2166, GT1, jomba, minka84, nea84, pickup, Stojak, Vojsek
FORUM : Religija i filozofija : NE TUGUJ New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice