Info: Ovo nije bogomolja, ovo je samo forum, ovdje ne vaze pravila ponasanja kao za njih ali je uljudnost i tolerancija pozeljna. Ovdje se raspravlja o religijama i filozofiji, ali forum nije vjerski ni filozofski i ne pripada ni jednoj religiji, ni jednoj filozofiji.


FORUM : Religija i filozofija : NE TUGUJ
Strana: 1 2 3 4 5 6
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Abdurrahman
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 22-06-2008
Odgovori: 235
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: NE TUGUJ

NASMIJESI SE



Umjereni smijeh lijek je za sve brige i tugu. To je neobicno mocna sila koja obveseljava duh i unosi vedrinu u srce. Ebu Derda je kazao: "Zelim nasmijati covjeka, kako bi rasteretio njegovo srce." Najplemenitiji covjek, Poslanik Muhammed, sallallahu ´alejhi ve sellem, smijao se toliko da bi mu se, ponekad, vidjeli sjekutici. Ovo ukazuje da je smijeh sredstvo pametnih i mudrih ljudi kojim lijece srce i dusu.

Smijeh je trenutak kada se dusa najvise ispuni, vrhunac spokoja i veselja. No, ovaj smijeh ima granicu i nije pretjeran: " I ne pretjerujte sa smijehom, doista pretjeran smijeh umrtvljuje srce. " Smijeh treba biti umjeren kao i sve ostale stvari. " Osmijeh pri susretu s bratom jeste sadaka. " ( Hadis ). " I on se nasmija glasno rijecima njegovim. " ( En-Neml, 19. ) Treba jasno razlikovati smijeh od ismijavanja i podrugivanja: " I posto im je donio znamenja Nasa, oni su ih, odjednom, poceli ismijavati. " ( Ez-Zuhruf, 27. ) Osmije je jedna od blagodati u kojoj ce uzivati stanovnici Dzenneta. " Danas ce oni koji su vjerovali - nevjernicima se smijati. " ( El-Mutaffifun, 34. )

Arapi su pohvalno gledali na smijeh jer on upucuje na sirokogrudnost, toplu dusu, plemenitost, otvoren duh i dobrotu. Jedan pjesnik kaze:

" Covjek sklon smijehu raduje se poklonu,
Ushicen je svakom prijateljskom susretu. "

Zehir u svojoj pjesmi O DUSI kaze:

" Dobar covjek ti se raduje kada dodje,
Kao da mu blago najvece nosis. "

Istina je da je islam utemeljen na pravicnosti i srednjem putu u vjerovanju, akaidu, etici i odgoju. Zato u njemu nema mjesta za zlovolju i namrgudjenost, kao ni za prestravljenost i ukocenost. Islam nosi ozbiljnost, postovanje, olaksavanje i postojan duh.

Ebu Temmam kaze:

" Sve u zivotu dugujem ocu koji je bio
Zvjezda mudrosti, puno mudrosti jutro,
Veseljak ozbiljan dobrano,
Koji je u zivote drugih radost unosio. "

Smrknuto lice i mrzovolja dokaz su nezadovoljnog i uznemirenog covjeka koji nikad nije dobrog raspolozenja. " Pa se onda smkrnuo i namrstio. " ( El-Mudessir, 22. )

Brate, kada bi samo svoje prijatelje docekivao s osmijehom, osjetio bi veliku srecu i blagodat.

Ahmed Amin u svojoj knjizi Fejd el-hatir kaze: "Ljudi koji se smijese zivotu nisu samo najsretniji u dusi, nego su oni najradiniji, najpodobniji za razne odgovornosti, najbolji ljudi kada nastupe teska vremena i kada se rjesavaju problematicne situacije. Oni na najbolji nacin prilaze stvarima koje koriste kako njima tako i ostalim ljudima.

Kada bi se nasao u situaciji da biram izmedju velike imovine, neke visoke funkcije i zadovoljne, nasmijesene duse, odabrao bih ovo posljednje. Naime, sta je imetak ako si mrzovoljan i neraspolozen ?! Sta vrijedi visok polozaj kada si u dusevnom nemiru i tjeskobi ?! Najzad, sta ti vrijede sva bogatstva ovog svijeta, ako si uzrujan, nespokojan i tjeskoban kao da se vracas sa dzenaze neke voljene osobe ?! Sta vrijedi ljepota zene ako je ona stalno namrstena, nervozna i cija se kuca pretvara u dzehennem ?! Od nje je bezbroj puta bolja zena koja joj nije ravna po ljepoti, ali koja svojim raspolozenjem i ponasanjem od kuce cini dzennet.

Osmijeh vrijedi samo onda kada proizlazi i izbija iz ljudske prirode prepune dobrote. Cvijece i sume smijese se, rijeke i mora, nebo i zvijezde i ptice. Covjek je po svojoj prirodi nasmijesen i veseljak. Ono sto remeti tu njegovu sliku i prirodu jesu pohlepa, strast i zlo, sto ga cini namrstenim. U tim trenucima on je u neskladu sa svojom iskonskom naravi. Zbog ovoga, svako ko je namrsten ne vidi ljepotu ni u cemu, a onaj ko svoje srce uprlja ne vidi stvarnost. Svaki covjek ovaj svijet promatra kroz svoja djela misli i motive. Stoga, ako njegova djela budu lijepa, misli ciste i motivi cedni, on ima pozitivan stav prema ovom svijetu. Takav covjek svijet sagledava u njegovoj iskonskoj ljepoti. U suprotnome, covjekovi su stavovi zamagljeni, prizori svijeta tamni i on sve oko sebe vidi crnim i nevaljalim.

Postoje osobe koje od svega naprave nesrece i jad, ali i one koje u svemu traze srecu i radost. Neke zene u svome domu uocavaju samo greske i pamte crne dane kada je, naprimjer, bio razbijen neki tanjir, kada je jelo bilo preslano ili kada je soba bila neuredna. One tada galame, psuju i prekoravaju svakog ko se nadje u kuci, i tako se upali iskra koja dovodi do pozara. Postoje i ljudi koji otezavaju zivot sebi i ljudima oko njih. Takvi ljudi svaku rijec cuju i tumace pogresno, od nekog beznacajnog dogadjaja prave katastrofu, kukaju na sav glas zbog neupsjele trgovine, lose zarade, neispunjene zelje i tome slicno. U njihovim ocima sav je svijet crn, i oni taj osjecaj prenose na sve osobe oko njih. Oni imaju nevjerovatnu moc pretjerivanja i preuvelicavanja svega sto se desi, od misa prave slonove, od travke drvo. No, oni nemaju snage za cinjenje dobra, tako da nisu sretni kada budu darivani, makar to bilo i obilato, i nezadovoljni su bilo sta da steknu, makar to bilo i ogromno.

Zivot je umijece, a umijece se moze nauciti. Zato je covjeku bolje nauciti kako ce u svoj zivot unositi cvijece, miomirise i ljubav, nego se posvetiti punjenju svojih dzepova i kasa novcem. Sta je zivot ako se pretvori u trku za novcem ? Sta je zivot ako u njemu nema milosti, ljubavi i ljepote ?!

Vecina je ljudi slijepa pred ovosvjetskim ljepotama. Oni samo vide materijalna bogatstva i novac. Takvi ljudi prolaze pokraj prekrasnih vrtova, lijepih cvjetova, zdenaca blagorodnih i ptica cvrkutavih, ali oni se tome ne dive. Dive se samo novcu kada dolazi i odlazi. Treba kazati kako je novac sredstvo za lijep zivot, no ovi su ljudi to pogresno shvatili, pa misle kako se sretan zivot moze kupiti i kako je to ustvari zivot koji se vrti oko novca. Oci su nam date da promatramo ljepotu, no mi smo to promijenili i gledamo iskljucivo na novac.

Nista vise lice ne cini namrstenim kao ocaj. Stoga, ako zelis imati osmijeh na licu, bori se protiv ocaja. Kapije i sanse otvorene su za tebe i sve ljude, zato navikni um da bude otvoren za nadu i ocekuj dobro u buducnosti.

Ako si uvjeren da si stvoren da cinis sitne stvari u zivotu, onda ces u zivotu ostvariti malo. Ako mislis da si stvoren za uzvisene ciljeve i ako imas velike ambicije, slomit ces sve barijere i prepreke pred sobom, probit ces granice i dospjeti do beskrajnog prostranstva i uzvisenog cilja. O tome svjedoci i primjer iz zivota ljudi koji su sve podredili materijalnim. Ko se o toj trci za materijalnim umori na stotinu metara, on tu ostane, dok oni izdrzljivi ne osjete umor i predju nekoliko stotina metara. Cilj i vizija tvog zivota odrazava tvoju snagu. Stoga, odredi svoj cilj i neka on bude uzvisen. Iako je do njega tesko dospjeti, ti ces ga ostvariti samo ako mu budes isao svaki dan, korak po korak. Ono sto ljude zaustavlja na Putu istine i baca ih u tamnice jeste ocaj i beznadeznost, grijesan zivot, negativni stavovi, traganje za ljudskim mahanama i fokusiranje na zla ovog svijeta.

Najbolji put do uspjeha covjeka moze podariti dobar odgajatelj koji u njemu prepozna potencijale za dobro, balansira ih, istice i razvija najbolje vrline. On covjeka navikava na sirokogrudnost i dobrotu, uci ga da je najbolji cilj kojem treba stremiti jeste da on bude izvor dobrote za sve ljude, onoliko koliko moze, da njegova dusa bude sunce koje ce zraciti svjetlom, ljubavi i dobrotom, zatim da mu srce bude ispunjeno njeznoscu, blagoscu, dobrocinstvom, humanosti i ljubavi koja ce sve ljude povezivati u dobru.

__________________

Ovdje cemo malo skratiti jer smatramo da smo dovoljno rekli, tj., sustinu i poentu, iako je ova tematika jos opsirnija.

__________________

08-02-2009 at 01:35 | Ukljuèi u odgovor
Abdurrahman
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 22-06-2008
Odgovori: 235
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: NE TUGUJ

ZASTANI I RAZMISLI!



Ne tuguj, jer si vec prije tugovao i vidio si da od tuge nema nista. Tvoj sin nije uspio u skoli, pa si se zbog toga razalostio, no, je li mu to ista pomoglo ? Tvoji su roditelji umrli, tugovao si mnogo, no to ih nije vratilo u zivot ? Isto tako bilo je i s tvojim neuspjelom trgovinom, no tvoje zalopojke nisu donijele nikakvu zaradu.

Ne tuguj, jer si bio tuzan zbog jedne nesrece, pa su se one umnozile, zalio si se na siromastvo, pa se ono povecalo, tvoji su te neprijatelji jos vise napali.

Ne tuguj, jer u tuzi zaboravljas na toplinu doma, dobrotu svoje supruge, imetak, polozaj i djecu.

Ne tuguj, jer tuga vodu cini gorkom, cvijece trnjem, vrt pustinjom i tamnicom nesnosnom.

Ne tuguj, jer imas oci, usi, usne, ruke i noge. Tijelo tvoje zdravo je i zivis u miru i sigurnosti. "Pa koju blagodat Gospodara svoga poricete! " ( Er-Rahman, 13. )

Ne tuguj, zivis u svojoj vjeri, toplom domu, jedes vruc hljeb, pijes vodu, imas odjecu i suprugu. Zasto bi onda tugovao ?!

13-02-2009 at 01:23 | Ukljuèi u odgovor
Abdurrahman
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 22-06-2008
Odgovori: 235
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: NE TUGUJ

BLAGODATI BOLI



Bol nije uvijek ruzna i pokudjena stvar, zato je robu nekad bolje da dio vremena provede u boli.

Bol cesto prati iskreno slavljenje Allaha, topla i dirljiva dova. Bol ucenika vremenom ga cisti i od njega stvara vrhunskog ucenjaka, jer se on na pocetku puta stjecanja znanja bezrezevno trudio, i to je za rezultat imalo uspjeh. Bol i patnja pjesnika radjaju vrsnog i jakog utjecajnog knjizevnika. Bol koja je sazgala njegovo srce probudila je dusu, otvorila um i rodila dar za pisanje. Trud, napor i bol pisca zavrsava knjigom ciji su plodovi, slike, pouke i sjecanja dugo zivi.

Ucenik koji vodi bezbrizan i miran zivot, bez kriza i iskusenja, najcesce zavrsava kao lijena osoba i gubitnik, jer ga nisu ocelicile nedace.

Pjesnik koji nije krocio stazama boli i spoznao okus gorcine i ocaja ostaje obican sastavljac rima, a njegove su pjesme profane. Pjesme takvog pjesnika izviru iz jezika i uma, a ne iz srca i duse, stoga u njima nisu utkane najljepse rijeci i iskrene emocije.

Najbolji i najuzviseniji primjer za ovo jeste zivot prvih vjernika koji su osjetili zoru poslanstva, radjanje ummeta i pocetak Objave. Njihov je iman najuzviseniji, srca najcednija, govor najiskreniji i znanje najdublje, jer su prezivjeli velike patnje i boli kao i glad, zedj, ubijanja, progone i mucenja. Oni su s pravom bili prvaci dobrote i iskrenosti, odabrana generacija, uzori u cednosti i plemenitosti i simboli pozrtvovanja.

" Njih nece zadesiti ni zedj, ni umor, ni glad na Allahovu putu, niti ce stupiti u neko mjesto koje ce nevjernike naljutiti, niti ce ikakvu nevolju od neprijatelja pretrpjeti, a da im to sve nece kao dobro djelo upisano biti - Allah zaista nece dopustiti da propadne nagrada onima koji cine dobro. " ( Et-Tevba, 120. )

Zivot je pun kazivanja o ljudima koji su ostavili velika djela iza sebe upravo zahvaljujuci boli i kusnjama koji su ih snalazili. El-Mutenebbi [size=9] (slavni pjesnik iz klasicnog doba arapske knjizevnosti ) [/size] bio je u groznici kada je spjevao sljedece stihove:

"Ove boli moje bas su stidljive
Dolaze samo kada tame nastupe."


En-Nu´man ibn el-Munzir prijetio je pjesniku En-Nabigi smrcu, pa mu je ovaj stihom uzvratio:

"Ti si sunce, a zvijezde kraljevi ostali
Sve zvijezde zgasnu kad sunce se pojavi."


Veliki je broj ljudi koji su boli potakle da duboko ostave svoj trag na Zemlji.

Stoga, nemoj tugovati zbog boli i ne strahuj od kusnji i nedaca. Mozda se u njima krije snaga i blagodat za tebe. Znaj da je zivot u kojem je tvoje srce slabasno, tijelo izmuceno i dusa napacena uzvisenij i icedniji od zivota ljudi cija su osjecanja hladna, duse bezbrizne i ambicije zgasle.

"Ali Allahu nije bilo po volji da idu, pa ih je zadrzao, i bi im receno: ´Sjedite s onima koji sjede!´" ( Et-Tevbe, 120. )

Sjecam se pjesnika koji je sav zivot proveo u patnji, kusnjama, ocaju i boli rastanka. Svojim posljednjim dasima zivota kazao je prelijepu pjesmu koja moze biti uzor po savrsenstvu, sadrzaju i stilu. To je Malik ibn er-Rejb, koji u svojoj kasidi kaze:

"Zar ne vidis da ostavih zabludu i krenu stazama upute ?
Zar ne vidis da postadoh gazija vojske Ebu Affanove ?
Tako mi Boga, ostavih sve dobro svoje
I sinove u obilju i sreci, Njemu pokoran.
O stanovnici doma moga, smrt se priblizila. Dodjite mi, jer sam bolan nocima.
Budite kraj mene dan ili malo noci
I ne pozurujte me, znam sta ce me snaci.
Kraj samrtne mi postelje tiho hodite
I oci mi trosnom odorom mojom prekrijte.
Ne zavidite mi, sinovi moji, Allah vas blagoslovio,
Sto mezar je moj komad zemlje prostrane zauzeo."


Ove rijeci napacenog i umornog pjesnika jesu vapaj iskreni i uzdah pun gorcine koji je izbio iz dna toplog srca.

Navedeni stihovi nastali u trenucima velike boli i patnje, zacijelo, dopiru do najskrivenijih kutova nasih srca i najudaljenjih predjela nasih dusa.

"On je znao sta je u srcima njihovim, pa je spustio smirenost na njih, i nagradit ce ih skorom pobjedom." ( El-Feth, 18. )

"Ne grdi asika zbog njegove ljubavi,
Mozda ces i ti sutra u njegovoj kozi biti."


Procitao sam mnoge divane i zbirke pjesama, no vecina njih bila je hladna i bezivotna.

Pisci tih divana nisu ih napisali iz iskustva, iz dozivljene i prozivljene boli, tako da su samo napisali stihove i pjesme bez duse i topline koja dolazi do srca citatelja.

Slusao sam mnoge vaize, ali oni nisu moja osjecanja potakli. Govorili su bez zara i revnosti, a u zivotu nisu iskusili nikakvu nedacu i kusnju. "... jer su ustima svojim govorili ono sto nije bilo u srcima njihovim." ( Ali Imran, 167. )

Ako zelis da tvoje rijeci i govor ostave traga na dusi onih koji te slusaju, prozivi ih prije nego sto ih kazes. Iskusi patnju onoga sto kazujes, saosjecaj s tim, i vidjet ces kako tvoji savjeti silno utjecu na ljude oko tebe.

"Ali kad na nju kisu spustimo, ona ustrepce i uzbuja, i iz nje iznikne svakovrsno bilje prekrasno." ( El-Hadzdz, 5. )

16-02-2009 at 22:36 | Ukljuèi u odgovor
Abdurrahman
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 22-06-2008
Odgovori: 235
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: NE TUGUJ

BLAGODAT ZNANJA



"Tebi Allah objavljuje Knjigu i mudrost i uci te onome sto nisi znao; velika je Allahova blagodat prema tebi!" ( En-Nisa, 113. )

Neznanje ubija osjecaje, upropastava zivot i godine. "Savjetujem ti da neznalica ne budes." ( Hud, 46. )

Znanje je svjetlo za um, zivot za dusu i opskrba za nasu narav i etiku.

"Zar je onaj koji je bio u zabludi, a kome smo Mi dali zivot i svjetlo pomocu kojeg se medju ljudima krece, kao onaj koji je u tminama iz kojih ne izlazi ?" ( El-An´am, 122. )

Znanje donosi spokoj u grudima i veselje jer ono je spas nerazumnom, uputa izgubljeno i svjetlo onome sto luta u tami. Dusa se obasjava novim saznanjima i otkricima.

S druge strane, neznanje, dzehl, jeste dosada i tuga, jer u zivotu neznanja nema nicega novog, svjezeg i slasnog. Jucer je isto kao i danas, danas je isto kao i sutra.

Ako zelis biti sretan, zaputi se stazama znanja i tragaj za njim. Tako ces priskrbiti brojne koristi i prednosti, a tuga, briga i ocaj napustit ce te. "Reci: ´ Gospodaru, ti znanje moje povecaj.´" "Uci, citaj u ime Gospodara, Koji sve stvara." ( Kur´an ). "Kome Allah zeli dobro uputi ga u vjeru." ( Hadis ). Nijedan mocnik ne hvali se svojim imetkom i bogatstvom, ako je neznalica. Njegov je zivot nepotpun.

"Zar je onaj ko zna da je istina ono sto ti se objavljuje od Gospodara tvoga kao onaj koji je slijep ? A pouku samo razumom obdareni primaju." ( Er-Ra´d, 19. )

Poznati tumac Kur´ana, Zamahseri, kaze:

Noci moje probjevene, znajte za naukom traganje
Od bogatstva sveg i crvenih deva
( izraz crvene dove oznacava veliko bogatstvo u arapskom jeziku ) draze mi je.
I svi moji nemiri da nejasnu stvar rijecim
Sladji su od pica najljepsa.
Sapat mojih pera po hartiji
Ljepsi je od svega sto sapucu asici.
Od zvuka defova i djevojacka pljeska
Drazi mi je sum prelistanih listova.
O ti sto na ovaj stupanj zelis dospjeti,
Znaj da palme se razlikuju po visini.
Zar me mislis prestici,
A ja nocima bdijem, dok usnu provodis ih ti."


Koliko je znanje plemenito, koliko dusi radosti donosi! Ono stvara spokoj u grudima i svojim nurom nas razum blagosilja.

"Zar je onaj koji ima jasnu predstavu o Gospodaru svom kao onaj kojim se lijepim cine ruzna djela njegova i koji se za strastima svojim povodi ?" ( Muhammed, 14. )

17-02-2009 at 19:55 | Ukljuèi u odgovor
Abdurrahman
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 22-06-2008
Odgovori: 235
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: NE TUGUJ

UMJETNOST RADOSTI



Radost srca jedna je od najuzvisenijih blagodati. Ona podrazumijeva smirenost i stalozenost u zivotu, a one izviru upravo iz srca. Radost srca cini da nas intelekt bude postojan a dusa prosvijetljena i dobrom bremenita. Kazali su da je radost umjetnost koja se moze nauciti. Onaj ko uspije ovladati ovom umjetnosti i krene njenim stazama, u svoj zivot unijet ce mnogo veselja, zadovoljstva i blagodati nebrojene. Sama srz i pocetni princip u trazenju radosti jeste moc strpljivosti i izdrzljivosti. Ovo znaci da se covjek ne treba povijati pred prvim vjetrovima i nedacama, da se ne treba plasiti zbog brojnih desavanja oko njega, i najbitnije da se ne brine i ne uznemirava zbog beznacajnih stvari. Snaga i osobine srca odredjuju koliko ce dusa biti sretna i spokojna.

Nestabilan covjek, bojazljiv po prirodi, nepostojan u svome htijenju i duse pune nemira uvijek zapada u tuge, brige i nedace. Sve se nedace tope i krize nestaju pred onim ko svoju dusu navikne na strpljivost i odvaznost.

"Kada se momak na borbu sa sudbom navikne
Svaka tegoba u zivotu lahka mu postane."


Uskogrudnost, beznadje, brige samo za sebe i zaboravljanje svijeta koji nas okruzuje, sve su ovo neprijatlji i suprotnosti radosti i veselju. Uzviseni Allah opisuje Svoje neprijatelje rijecima: "Oni su se brinuli samo o sebi" ( Alu Imran, 154. ) Ljudi koji posjeduju ove osobine jako su ograniceni i smatraju kako je citav kosmos u njihovoj dusi. Oni ne razmisljaju o drugima, zive samo za sebe i ne brinu se ni za sto drugo. Dakako, mi se moramo nekad brinuti o sebi i posvecivati svojoj dusi, ali isto tako nekad moramo zaboraviti na nase brige, probleme i nevolje. Na ovaj nacin postignut cemo dvije stvari: donijet cemo veselje i srecu sebi i drugima.

Jedan od temelja na kojima pociva umjetnost radosti jeste stalozenost i smisaono promisljanje. Stoga, covjek ne treba dopustiti da mu misli besciljno lete, da bude lahkomislen, povrsan i nerazborit. Ako pustis svoje misli da besmisleno tumaraju i lutaju, to ce te, zacijelo, vratiti u okrilje tuge. U takvoj situaciji stalno ce ti pred ocima biti slike nekih tragicnih i nesretnih dogadjaju iz proslosti, a iza njih ce se pomaljati sjene zastrasujuce i beznadezne buducnosti. No, ti se uspravi, svoje tijelo i dusu pokreni, pusti osjecaje da u tebi zaplamte, svoje nedace zavezi uzetom ozbiljnosti, predanosti i pregalastva i usredotoci se na rad koji ce imati za rezultat brojne koristi i dobra. " I pouzdaj se u Onog Koji je vjecno ziv i Koji ne umire." ( Kur´an ).

Drugi princip koji je od velikog znacaja za umijece radosti jeste da objektivno procijenis zivot, da ga prihvatis onakvim kakav jeste. Ovaj je zivot zabava, stoga ti je najbolje da se besmislene zabave klonis i da je sprecavas. Ovaj je zivot izvor patnje, majka nesreca i kolijevka jada. Ako spoznas ova svojstva dunjaluka, on te nece previse zabrinjavati i neces se previse zalostiti ako ti je od njega nesto promaklo. Nepostojan je ovo svijet, njegova cistoca je mutna, oblak sto kisu ne donosi, lazan je njegov sjaj, ljepota na njemu je opsjena, djeca su njegova izgubljena. Dobrim ljudima na njemu se prijeti, darezljivim zavidi, a zaljubljenik u ovaj svijet prolazni na kraju biva ubijen sabljom iz zasjede koja mu je upravo on napravio.

:Nad ovim svijetom suze lijemo,
A ko je to jos na njemu zajedno ostao ?
Gdje su gordi i mocni kraljevi perzijski,
I oni i riznice blaga njihova bez trafu su nestali ?
Svi oni sto su se na ovom svijetu razmetali
U tijesnom kaburu na kraju su skoncali.
Sada su nijemi kad ih dozivamo,
Kao da ne znaju da odgovor nam daju."


U hadisu se kaze: "Nauka se postize poducavanjem, a dobrocudnost obazrivim ponasanjem."

Dakle, kada govorimo o radosti, moramo znati kako se ona stjece praksom i slijedjenjem puteva koji do nje dovoe, sve dok ne postane dio nase licnosti i naravi.

Uistinu, zivot na ovome svijetu ne zasluzuje da se zbog njega brinemo, mrstimo i padamo u ocaj.

"Smrt medju ljudima vlada
Ovaj svijet kuca nije sigurna
Danas covjek o smrti govori,
A sutra se njegova dzenaza oglasi
Ovaj svijet prljav je i pun jada.
Ako zelis da ga od toga ocistis,
Znaj da se boris protiv njegove cudi
I u vatri iskru vatre trazis.
Ako nemoguce trazis,
Nad bezdanom svoje nade gradis.
Ovaj zivot san je, a smrt java,
A covjek izmedju njih mirno spava.
Pohrlite da svoje ciljeve ostvarite,
Jer godine vase dobrom nisu bremenite.
Ovaj zivot nije miroljubiv, ma koliko god se trudili,
Neprijateljstvo prema slobodnim u njegovoj je cudi."


No, postoji jedna istina u koju nema nikakve sumnje, a to je da nikada necemo uspjeti iz svog zivota otkloniti svaku nesrecu i tugu jer je on takvim stvoren. "Mi covjeka stvaramo da se trudi." ( El-Beled, 4. ) "Mi covjeka od smjese sjemena stvaramo, da bismo ga na kusnju stavili i cinimo da on cuje i vidi." ( Ed-Dehr, 2. ) "Onaj Koji je dao smrt i zivot da bi iskusao koji od vas ce bolje postupati - On je Silni, Onaj Koji prasta." ( El-Mulk, 2. ) Poenta i svrha lezi u tome da covjek umanji i ublazi svoje brige, tuge i ocaj, a potpuni nestanak svega ovoga nastupit ce tek u Dzennetu. Zato ce stanovnici Dzenneta u njemu govoriti: "´Hvaljen neka je Allah´, govorit ce, ´ Koji je od nas tugu odstranio - Gospodar nas, zaista, mnogo prasta i blagodaran je.´" ( Fatir, 34. ) Ovo je dokaz da nas nevolje na ovom svijetu nikad nece napustiti, a da ce svako zlo i briga nestati samo u dzennetskim perivojima.

"Oni koji su se Allaha bojali i onog sto im je zabranjeno klonili, oni ce u dzennetskim bascama pored izvora biti. ´Udjite u njih sigurni, straha oslobodjeni!´ I Mi cemo zlobu iz grudi njihovih istisnuti, oni ce kao braca na divanima jedni prema drugima sjediti" ( Hidzr, 45.-47. ). Onaj ko istinski spozna zivot, shvatiti ce da u prirodi ovog prolaznog svijeta, dunjaluka, leze varke, iluzije i zablude.

Sada, kada smo spoznali cudi i odlike ovog nestabilnog svijeta, trebamo glasno kazati kako nam nije od pomoci ni briga, ni jad, ni tuga ni ocaj. na nama je da se protiv iskusenja borimo svom svojom snagom i moci.

" I protiv njih pripremite koliko god mozete snage i konja za boj, da biste time zaplasili Allahove i vase neprijatelje, i druge osim njih - vi ih ne poznajete, Allah ih zna. Sve sto na Allahovom putu utrosite nadoknadjeno ce vam biti, nece vam se nepravda uciniti." ( El-Enfal, 60. )

" A koliko je bilo vjerovjesnika uz koje su se mnogi iskreni vjernici borili, pa nisu klonuli zbog nevolja koje su ih na Allahovom putu snalazile, i nisu posustajali niti su se predavali - a Allah izdrzljive voli - i samo su govorili: ´Gospodaru nas, oprosti nam krivice nase i neumjerenost nasu u postupcima nasim, i ucvrsti korake nase i pomozi nam protiv naroda koji ne vjeruje!´ I Allah im je dao nagradu na ovom svijetu, a na onom svijetu dat ce im nagradu vecu nego, sto su zasluzili - a Allah voli one koji dobra djela cine." ( Alu Imran, 146 - 148. )

20-02-2009 at 06:47 | Ukljuèi u odgovor
Abdurrahman
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 22-06-2008
Odgovori: 235
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: NE TUGUJ

ZASTANI I RAZMISLI!



Ne tuguj! Ako si siromasan, pa neke ljude more brojni dugovi. Ako nemas vozilo, pa neki su ljudi invalidi bez nogu. Ako se zalis na neke bolove, znaj da je mnogo onih koji su godinama okovani za bijelu postelju i bolesnicki krevet. Ako si izgubio dijete, pa ima i onih koj isu izgubili brojnu djecu u samo jednoj nesreci.

Ne tuguj, jer ti si musliman, vjerujes u Allaha, Njegove poslanike, knjige, meleke, Sudnji dan i Njegovo odredjenje. A, nazalost, mnogo je onih koji ne vjeruju u Boga, poricu poslanike, ne slazu se oko Knjige, ne vjeruju u Sudnji dan i Bozije odredjenje.

Ne tuguj! Ako si nesto zgrijesio, pokaj se. Ako si kakav prijestup uradio, cini istigfar. Ako si nesto pokvario, popravi, Milost Bozija beskrajna je, kapije su Njegove sirom otvorene, oprost nema granica, a On, uistinu, pokajanja prima.

Ne tuguj! Tako ces samo unijeti u svoju dusu nemir, poremetiti nerve i zivot. Tuga ce ti samo san oduzimati i noci mucnim uciniti.

Jedan je pjesnik kazao:

"Postoje boli koje covjeka do krajnje granice dovoe
A kod Allaha kljucevi se svih problema nalaze.
Pate nas jadi i bas kad pomislimo da nam nema izlaza
Bog nam spasenje podari iz Svog rahmeta beksrajna."

10-03-2009 at 06:39 | Ukljuèi u odgovor
Abdurrahman
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 22-06-2008
Odgovori: 235
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: NE TUGUJ

OBUZDAVANJE EMOCIJA



Emocije se mogu uskomesati i postati jako burne u dva slucaja: kod pretjerane radosti i kod velike boli i strasne nesrece. Poslanik Muhammed, sallallahu ´alejhi ve sellem, u jednom hadisu kaze: "Zabranjena su mi dva neprimjerena i grijeska uzvika: usklik zbog nekog blagostanja i uzvik zbog nesrece." Uzviseni nas u Kur´anu savjetuje: "... da ne biste tugovali za onim sto vam je promaklo, a i da se ne biste previse radovali onome sto vam On dade. Allah ne voli nikakve razmetljivce, hvalisavce." ( El-Hadid, 23. ) Upravo nas je zbog toga Poslanik, sallallahu ´alejhi ve sellem, upozorio rijecima: "Strpljenje se iskazuje kod prvog udara." ( nesrece ili iskusenja, M.S. ). Onaj ko obuzdava svoje emocije kod teskih nedaca, zivotnih udaraca, ali i pretjeranog veselja zasluzuje da bude na stupnju postojanih i odvaznih. Takav covjek osjeca istinsku srecu i spokoj i zna za slast pobjede nad samim sobom. Allah Uzviseni, nas Tvorac i Gospodar, opisuje covjeka kao hvalisavca i bezbriznika. Kada ga pogodi zlo, brizljiv je, a kada je u blagostanju, nepristupacan je, osim onih koji molitvu obabljaju. Oni se drze umjerenosti i sredine u tuzi i veselju. Kada su u izobilju, zahvaljuju, kada ih zadesi kakva kusnja, strpe se.

Nekontrolisani, nagli i pretjerani osjecaji iscrpljuju covjeka, zadaju mu boli i nemir. Kada se takva osoba razljuti, ona postaje nasilna, izrazito ljuta, napadna i neprijateljska. U tim situacijama um gubi kontrolu, osjecaj za pravdu i ravnotezu. Ako se pak covjek prepusti prekomjernom veselju, on plese, pjeva, on zaboravlja na sebe i precjenjuje svoje sposobnosti. Kada se nekom obrati ko mu se ne svidja vrijedja ga, zaboravlja njegove lijepe osobine i dobrote. Kada nekog zavoli, smatra ga bezgrijesnim i savrsenim. U jednom predanju stoji:

"Kada nekog volis, neka to bude umjereno, jer ces ga mozda jednom zamrziti. Kada mrzis nekoga, neka to bude umjereno, mozda ga nekad zavolis."

Onaj ko obuzdava svoje emocije, kontrolise ih i vlada svojim razumom zna uspostaviti ravnotezu izmedju stvari i za sve ima mjeru. Takav covjek zna sta je istina, ima osjecaj za pravi put i razboritost i zivi realno.

" Mi smo izaslanike nase s jasnim dokazima slali i po njima knjige i terazije objavljivali, da bi ljudi pravedno postupali." ( El-Hadid, 25. )

Islam je donio uravnotezenu i skladnu ljestvicu vrijednosti, etike i morala. Isto tako, ova vjera u sebi nosi poruke jednakosti, Boziji zakon i svete poruke.

" I tako smo od vas stvorili pravednu zajednicu da budete svjedoci protiv ostalih ljudi, i da Poslanik bude protiv vas svjedok. I Mi smo promijenili kiblu prema kojoj si se prije okretao samo zato da bismo ukazali na one koji ce slijediti Poslanika i na one koji ce se stopama svojim vratiti - nekima je to bilo doista tesko, ali ne i onima kojima je Allah ukazao na Pravi put. Allah nece dopustiti da propadnu molitve vase. - A Allah je prema ljudima zaista vrlo blag i milostiv." ( El-Bekare, 143. ) Ovdje posebnu pozornost usmjeravamo na prvi ajet i Allahove rijeci da su muslimani "pravedna zajednica", odnosno zajednica sredine.

Tako se u islamu pravda i pravednost zahtjijevaju kako u propisima, zakonima, tako i u praksi. Ova vjera izgradjena je na iskrenosti, istonoljubivosti i pravdi. Istinitost se zahtijeva u govoru, a pravda u propisima, rijecima, djelima, ponasanju i etici. " Rijeci Gospodara tvoga vrhunac su istine i pravde. Njegove rijeci niko ne moze promijeniti i On sve cuje i sve zna. " ( El-En´am, 115. )

10-03-2009 at 21:16 | Ukljuèi u odgovor
Abdurrahman
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 22-06-2008
Odgovori: 235
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: NE TUGUJ

SRECA ASHABA POSLANIKA, s.a.v.s.



Poslanik Muhammed, sallallahu ´alejhi ve sellam ( salavat/blagoslov i selam/mir neka je na njega ) donio je covjecanstvu Boziju poruku. On se nije borio za dunjaluk, nije posjedovao riznice ovosvjetskih blaga, nje se nasladjivao u bogatim vrtovima i nije zivio u dvorcu i palacama. Pa ipak, njemu su hrlili ljudi i na vjernost mu se zaklinjali u najtezim zivotnim okolnostima, najbolnijim trenucima, kada su bili malobrojni, potlaceni u svojoj zemlji i u strahu da ce ih njihovi sugradjani ubiti. Uprkos svemu ovome, oni su u potpunosti zavoljeli Muhammeda, sallallahu ´alejhi ve sellem.

Njegovi prijatelji ( ashabi ) bili su izolovani i odbaceni. Cesto im je uskracivana hrana. Stavljani su na kusnje, muceni, napadani od rodjaka. Uprkos svemu ovom, u potpunosti su zavoljeli Poslanika, sallallahu ´alejhi ve sellem.

Neki ashabi bili su stavljani na uzareni pustinjski pijesak i bacani u tamnice, ugnjetavani od nevjernika. Nevjernici su, takodjer, tlacili i ugnjetavali Poslanika Muhammeda, sallallahu ´alejhi ve sellem. Uprkos svemu ovom, ashabi ( prijatelji ) su Poslanika, s.a.v.s., zavoljeli u potpunosti.

Ashabima su oduzeli zemlju, kuce, porodice i sve sto su posjedovali. Morali su otici sa svojih ognjista, s mjesta gdje su proveli svoju mladost i najljepse trenutke zivota. Uprkos svemu ovom, u potpunosti su zavoljeli Poslanika, s.a.v.s.

Vjernici su stavljani na najvece kusnje zbog njegove misije, protjerivani su, ponizavani i proganjani, tako da su mislili da im je smrt dosla do grkljana. Uprkos svemu ovom, u potpunosti su zavoljeli Poslanika, s.a.v.s.

Vjernici su svoju mladost zrtvovali za njega, a nad glavama im je stalno visila nevjernicka kama.

"Kao da je sjena sablje bila hladovina
Zelenih vrtova i cvijeca raznovrsna."


Ovi su ljudi odlazili u borbu i suocavali se sa smrcu kao da idu u neku setnju ili na neko veselje, a sve to jer su potpuno voljeli Bozijeg Poslanika Muhammeda, sallallahu ´alejhi ve sellem.

Neki su bili slani u misije potpuno svjesni da se iz njih nece vratiti zivi. Povjeravani su im zadaci za koje su znali da ce se zavrsiti njihovom smrcu, i opet su tamo odlazili zadovoljni i sretni, a sve to jer su voljeli Poslanika, s.a.v.s.

Ali, zasto su toliko voljeli i bili sretni njegovim poslanstvom ? Zasto im je njegova uputa donosila smiraj ? Zasto su se radovali njegovom dolasku i zaboravljali svoje bolove, nevolje i tegobe samo da bi bili njegovi sljedbenici ?!

Vjernici su u Poslaniku Muhammedu, s.a.v.s., vidjeli i nasli sav smisao dobra i radosti. U njemu su prepoznali sve znakove dobrocinstva i istine. On je bio plemeniti uzor svima koji su mu se obracali. Njegova ljubav i toplina ozivljavala je mnoga srca, grijala grudi vjernika, a njegova misija budila je njihove duse.

Poslanik Muhammed, s.a.v.s., ulio je u srca vjernika zadovoljstvo, pa oni nisu smatrali bolove na Allahovom putu velikim i vaznim. On je njihove duse ogrnuo cvrstim vjerovanjem, jekinom ( ubjedjenjem ), koji im je davao utjehu u najvecim nedacama i ocaju.

Poslanicka uputa cistila je osjecaje vjernika, osvjetljavala svojim nurom ( svjetloscu ) njihove umove i iz grudi im prognala sve dzahilijetske ( predislamske paganske ) osjecaje i navike, lazne idole, bozanstva, unistila politeisticka uvjerenja i zabludu. Ona je u njima gasila vatru zavisti, mrznje i neprijateljstva, a ispunjavala ih cistim imanom, tako da su, napokon, ugledali svjetlo istine, pravog puta, smirili svoje tijelo, dusu i srce.

Ljudi su s Poslanikom osjetili slast zivota, radost i veselje. Bili su zadovoljni u njegovom prisustvu, sigurni kao njegovi sljedbenici, uspjesni u izvrsavanju njegovih propisa i ispunjeni osjecajem njegovog vodjstva.

" A tebe smo ( Muhammede ) samo kao milost svjetovima poslali. " ( El-Enbija, 107., Kur´an )

" Na takav nacin Mi i tebi objavljujemo ono sto ti se objavljuje. Ti nisi znao sta je Knjiga niti si poznavao vjerske propise, ali smo je Mi ucinili svjetlom pomocu kojeg upucujemo one robove Nase koje zelimo. A Ti, zaista, upucujes na Pravi put, na put Allahov, Kome pripada sve sto je na nebesima i sve sto je na Zemlji. I, eto, Allahu ce se sve vratiti! " ( As-Sura, 52., 53., Kur´an ).

" On je neukima poslao Poslanika, jednog izmedju njih, da im ajete Njegove kazuje i da ih ocisti i da ih Knjizi i mudrosti nauci, jer su prije bili u ocitoj zabludi, i drugima koji im se jos nisu prikljucili - On je Silni i Mudri." ( El-Dzumu´a, 2., 3., Kur´an. )

" O dosudi nam milost na ovom svijetu, i na onom svijetu - mi se vracamo Tebi! - ´Kaznom Svojom Ja kaznjavam koga hocu´, rece On, ´a milost Moja obuhvata sve; dat cu je onima koji se budu grijeha klonili i zekat davali. I onima koji u dokaze Nase budu vjerovali, onima koji ce slijediti Poslanika, vjerovjesnika, koji nece znati ni citati ni pisati, koga oni kod sebe, u Tevratu i Indzilu, zapisana nalaze, koji ce od njih traziti da cine dobra djela, a od odvratnih odvracati ih, koji ce im lijepa jela dozvoliti, a ruzna zabraniti, koji ce ih tereta i teskoca koje su oni imali osloboditi. Zato ce oni koji budu u njega vjerovali, koji ga budu podrzavali i pomagali i sjveto po njemu poslano slijedili - postici ono sto budu zeljeli.´" ( El-E´raf, 156., 157. ).

"O vjernici, odazovite se Allahu i Poslaniku kad od vas zatrazi da cinite ono sto ce vam zivot osigurati; i neka znate da se Allah uplice izmedju covjeka i srca njegova, i da cete se svi pred Njim sakupiti." ( El-Enfal, 24. )

"Svi se cvrsto Allahova uzeta drzite i nikako se ne razjedinjujte! I sjetite se Allahove milosti prema vama kada ste bili jedni drugima neprijatelji, pa je On slozio srca vasa i vi ste postali, miloscu Njegovo, prijatelji; i bili ste na ivici vatrene jame, pa vas je On nje spasio. Tako vam Allah objasnjava Svoje dokaze, da biste na Pravom putu istrajali." ( Alu Imran, 103., Kur´an ).

"on ih izvodi iz tmina na svjetlo." ( El-Bekare, 257., Kur´an ).

Vjernici su, zacijelo, bili istinski sretni sa svojim predvodnikom i uzorom, i imali su pravo na to.

Boze moj, podari Svoj blagoslov i mir onome ko nam je srca oslobodio okova zablude. Blagoslovi onoga koji nam je duse tamnih lutanja spasio. Budi zadovoljan njegovim ashabima i prvacima i nagradi ih najljepsom nagradom za sav njihov trud i zrtvu.

11-03-2009 at 15:26 | Ukljuèi u odgovor
Abdurrahman
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 22-06-2008
Odgovori: 235
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: NE TUGUJ

PROGNAJ DOSADU IZ SVOG ZIVOTA



Covjek koji sav svoj zivot provodi jednolicno zasluzuje da oboli od dosade, jer dusa ne voli monotoniju i dosadu. Covjek je po svojoj prirodi sklon dosadi ako vodi jednolican zivot. Zato je Uzviseni Allah stvorio razlicita mjesta, predjele, vremena, jela, pica, stvorenja, noci, dane, brda, doline, boje, toplotu, hladnocu, slatko i gorko. Allah spominje ovu raznolikost i razlike u Svojoj knjizi, Kur´anu:

" Onaj koji je nebesa i Zemlju stvorio i Koji vam spusta s neba kisu pomocu koje Mi dajemo da ozelene basce prekrasne - nemoguce je da vi ucinite da izraste drvece njihovo. - Zar pored Allaha postoji drugi bog ? Ne postoji, ali su oni narod koji druge s Njim izjednacavaju. " ( En-Neml, 60. )

" Na Zemlji ima predjela koji jedni s drugima granice i basca ima lozom zasadjenih, i njiva, i palmi s vise izdanaka i samo s jednim; iako upijaju jednu te istu vodu, plod nekih cinimo ukusnijim od drugih. To su doista dokazi ljudima koji pameti imaju. " ( Er-Ra´d, 4., Kur´an ).

" On je Taj Koji stvara vinograde, poduprte i nepoduprte, i palme i usjeve razlicita okusa, i masline i sipke, slicne i razlicite - jedinite plodove njihove kad plod dadu, i podajte na dan zetve i berbe ono na sto drugi pravo imaju ( zekat ), i ne rasipajte, jer On ne voli rasipnike. " ( El-En´am. 141. )

" Zar ne znas da Allah s neba spusta vodu i da Mi pomocu nje stvaramo plodove razlicitih vrsta; a postoje brda bijelih i crvenih staza, razlicitih boja, i sasvim crnih. I ljudi i zivotinje i stoke ima, isto tako, razlicitih vrsta. A Allaha se boje od robova Njegovih - uceni. Allah je, doista, silan, i On prasta. " ( Fatir, 27., 28. )

" Ako vi dopadate rana, i drugi rana dopadaju. A u ovim danima Mi dajemo pobjedu sad jednima, a sad drugima, da bi Allah ukazao na one koji vjeruju i odabrao neke od vas kao sehide - a Allah ne voli nevjernike." ( Alu Imran, Kur´an, 140. )

Narodu Israilovom dosadila je najbolja hrana, jer su dugo jeli samo nju. "... i kad ste rekli: ´O Musa, mi ne mozemo vise jednu te istu hranu jesti.´" ( El-Bekare, 67. ) Halifa Me´mun citao je nekada sjedeci, nekada lezeci, nekada hodajuci i setajuci, i kazao je: "Dusa je sklona dosadi."

" A kada molitvu zavrsite, Allaha spominjite i stojeci, i sjedeci, i lezeci. A u sigurnosti obavljajte molitvu u potpunosti, jer vjernicima je propisano da u odredjeno vrijeme molitvu obavljaju." ( En-Nisa, 103. )

Onaj ko istinski promislja o ibadetu ( obozavanju Boga Jednoga ) uocit ce dosta raznolikosti i raznovrsnosti. Postoje dobra djela koja cini srce, koja se samo izgovaraju, koje cinimo tijelom, kao i ona koja se vezu samo za imetak. To su namaz ( molitva ), zekat ( 2,5 % od viska imetka godisnje dati siromasima i potrebnima ), hadzdz ( posjecivanje Mekke i Bozije prve kuce sagradjene od Ibrahima i njegova sina Ismaila, alejhimusselam ) i dzihad ( borba na Allahovu putu ). I u samom namazu imamo raznovrsnost, tako u njemu stojimo, kijam, cinimo sedzdu ( padanje nicice na tle ) i sjedimo. Ko zeli da je uvijek cio, radin, produktivan i odmoran treba uvijek ciniti raznovrsne stvari. Tako, naprimjer, dok citamo, trebamo tematiku, citati o raznim umjetnostima. Kur´an, tefsir, Poslanikovu biografiju ( siru ), hadise, fikh ( islamsko razumjevanje islamskih propisa i islama ), povijest, knjizevnost, ali i djela iz oblasti opceg znanja i kulture. U toku raznovrsnom vremenu posvetiti ces se i ibadetu i drugim dopustenim stvarima. S druge strane, trebas odlaziti u posjete, primati goste, baviti se sportom, setati. Samo ces tako svoju dusu osvjeziti i uciniti aktivnom jer ona voli raznovrsnost, promjene i novine.

"Ljudi koji se predaju samo ocaju i jadu zive dva dana beznadezna
U jednom proklinju smrt i nedace, a u drugom vape za pomoc ljudima."

15-03-2009 at 05:00 | Ukljuèi u odgovor
Abdurrahman
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 22-06-2008
Odgovori: 235
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: NE TUGUJ

PRODJI SE NEMIRA I BRIGA



Ne tuguj, jer ti Gospodar tvoj govori: " Zar grudi tvoje nismo prostranim ucinili." ( El-Insirah, 1. ). Ovo se odnosi, opcenito, na sve ljude koji nose istinu u srcu, slijede nut ( svjetlo ) Boziji i idu Pravim putem. " Zar je isti onaj cije je srce Allah ucinio sklonim islamu, pa on slijedi svjetlo Gospodara svoga ? Tesko onima cija su srca neosjetljiva kad se spomene Allah, oni su u pravoj zabludi! " ( Ez-Zumer, 22. ). Dakle, postoji Istina, koja donosi spokoj grudima, koja ih cini prostranim i sretnim, ali i laz, neistina, koja unosi u njih surovost, bezosjecajnost i krutost.

" Onome koga Allah zeli uputiti - On srce njegovo prema islamu raspolozi. " ( El-En´am, 125. ) Ovaj nam kur´anski ajet kazuje kako je vjera cilj, svrha i konacno odrediste do kojeg stizu samo oni koji su na Pravom putu.

"Nemojte se zalostiti, Allah je uz vas." Ove rijeci izgovara svako ko istinski i iskreno u srcu osjeca Allahovu zastitu, snagu, blagost i pomoc.

" One koji su se Allahu i Poslaniku i nakon zadobijenih rana odazvali, one izmedju njih, koji su dobro cinili i bogobojazni bili - ceka velika nagrada; one kojima je, kada su im ljudi rekli: ´ Neprijatelji se okupljaju zbog vas, treba da ih se pricuvate!´ - to ucvrstilo vjerovanje, pa su rekli: ´Dovoljan je nama Allah i divan je On Gospodar!´" ( Alu Imran, 172., 173. ) Covjece, dovoljna ti je Njegova zastita i znanje da Te on uvijek cuva.

" O Vjerovjesnice, Allah je dovoljan tebi i vjernicima koji te slijede." ( El-Enfal, 64. ) Ko god slijedi ovu krilaticu ostvarit ce pobjedu i uspjeh na ovom i onom svijetu.

" Reci: ´Za ovo od vas ne trazim druge nagrade, vec da onaj ko hoce podje putem koji vodi njegovu Gospodaru: ti se pouzdaj u Zivog, Koji ne moze umrijeti, i velicaj Ga, i hvali!´" ( El-Furkan, 57., 58. ) Sve osim Zivog, mrtvo je. Sve osim Njega prolazno je, nisko i liseno svakog dostojanstva.

" Strpljiv budi, ali strpljiv ces biti samo uz Allahovu pomoc. I ne tuguj za njima, i neka ti nije tesko zbog spletkarenja njihova. Allah je zaista na strani onih koji se Allaha boje i grijeha klone i koji dobra djela cine." ( En-Nahl, 127., 128. )

Posebnu blagodat koju Uzviseni daruje Svojim robovima jeste Njegova paznja, cuvanje, potpora i zastita, a to se postize na osnovu necijeg takvaluka, svjesnosti o Allahu i truda kojeg rob ulaze na putu k Njemu.

" Njih ceka nagrada - oprost od Gospodara njihova i dzennetske basce, kroz koje ce rijeke teci, u kojima ce vjecno ostati, a divne li nagrade za one koji budu tako postupili! Prije vas su mnogi narodi bili i nestali, zato putujte po svijetu i posmatrajte kako su zavrsili oni koji su poslanike u laz ugonili. To je objasnjenje svima ljudima i putokaz, i pouka onima koji se Allaha boje. I ne gubite hrabrost i ne zalostite se; vi cete pobijediti ako budete pravi vjernici." ( Alu Imran, 136., 139. ). Na osnovu ovih ajeta shvatamo kako nasa uzvisenost i dostojanstvo lezi u robovanju i predanosti Allahu:

" Vi ste narod najbolji od svih koji se ikada pojavio: trazite da se cine dobra djela, a od nevaljalih odvracate, i u Allaha vjerujete. A kad bi sljedbenici Knjige ispravno vjerovlai, bilo bi bolje za njih; ima ih i pravih vjernika, ali vecinom su nevjernici. Oni vam ne mogu nauditi, mogu vas samo vrijedjati, ako vas napadnu, dat ce se u bijeg i poslije im pomoci nece biti." ( Alu Imran, 110., 111. ).

"Allah je zapisao: ´Ja i psolanici Moji sigurno cemo pobijediti!´ - Allah je, zaista, mocan i silan.´" ( El-Mudzadele, 21. )

Mi cemo, doista, pomoci poslanike Nase i vjernike u zivotu na ovom svijetu, a i na Dan kad se dignu svjedoci." ( El-Mu´min, 51. ) Ovo je Allahova rijec i obecanje koje On nece prekrsiti i koje nece zakasniti.

" A ja Allahu prepustam svoj slucaj; Allah, uistinu, robove Svoje vidi. I Allah ga je sacuvao nevolje koju su mu oni snovali, a faraonove ljude zla kob zadesi." ( El-Mu´min, 44., 45. )

"I neka se vjernici samo u Allaha oslanjanju."

Ne tuguj, jer ti zivis samo jedan dan. Zbog cega, onda, da taj dan provedes u tuzi, ljutnji i nemiru.

U jednom predanju od Poslanika Muhammeda, s.a.v.s., stoji: " Kada osvanes, ne ocekuj noc, a kada omrknes, ne ocekuj jutro."

Poruka ovog predivnog savjeta jeste da zivis u okviru i granicama jednog dana, a da zaboravis na proslost i ne brines se zbog onog sto ce doci u buducnosti.

Jedan pjesnik veli:

"Sto je bilo bilo je, a sto ce biti ne znamo.
Ti zivis sahat jedan samo."


Predavanje i spominanje onoga sto je proslo, otvaranje minulih rana i sjecanje na nevolje koje su se davno desile, sve je ovo posljedica gluposti i nerazumnosti.

Kineska poslovica kaze: "Ne prelazi most dok ne stignes do njega."

Ova nam lijepa izreka porucuje da ne prizivamo i ubrzavamo brige i nesrece sve dok do njih ne dodjemo i dok ih ne pocnemo prozivljavati.

Jedan ucenjak iz generacije vrlih prethodnika kaze: "O sine Ademov, ti si sastavljen od tri dana: jucer, koje ti je ledja okrenulo, sutra, koje ti jos nije doslo; i danas u kojem zivis, pa na Allaha pazi u danu u kojem jesi.

Koliko li samo tegobno zivi osoba koja se opteretila proslim, sadasnjim i sutrasnjim brigama ?! Kako li se samo odmara onaj ko se prisjeca onog sto je proslo ?! On uvijek svoje boli ozivljava, ponovo trpi njihove muke, a, opet, te mu boli nista dobro ne donose.

Smisao poruke: " Kada osvanes, ne ocekuj noc, a kada omrknes, ne ocekuj jutro " jeste da imas razumnu nadu, zivis dan u kojem se nalazis i u njemu uradis najbolje i najvise sto mozes. Stoga, brate, samo u ovome danas rjesavaj svoje probleme, u njemu skupi svu svoju snagu, na njega se fokusiraj. U njemu sredi svoje poslove i obaveze, popravi svoje ponasanje, brini se za zdravlje, s drugim u dobru sudjeluj i o njemu razmisljaj.

21-03-2009 at 01:11 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 65
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Alora, bh.zmaj, crveni baron, Hari, JaSoN, Komsija, lbosankic, LeaM, leny, Lepida, rooky, savara, Senko 11, septembar, sitni_terorist, suncokret, toti, yigigcelik, _Username_
FORUM : Religija i filozofija : NE TUGUJ New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice