Info: Ako imate neke nejasnoe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.

FORUM : Tuzlarije : IN MEMORIAM
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Poiljalac Poruka
besmir
Nivo: Guest
IP: Maskiran

icon Re: Re: IN MEMORIAM

Et, umrije i doktor ahinpai. Alarahmetile. irio se u denetu.

11-07-2009 at 13:36 | Ukljui u odgovor
Lida
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 12-06-2008
Odgovori: 7274

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User

citat:
KlOn wrote:
In memoriam za sve zrtve Genocida u Srebrenici!

Saka ast KIOn
Od mene za nevine rtve Srebrenikog genocida neka im je rahmet

Priroda je najbolji dizajner.
11-07-2009 at 13:59 | Ukljui u odgovor
yugi

Registriran(a): 20-12-2006
Odgovori: 35281

icon Re: IN MEMORIAM

Preminuo istaknuti bh. glumac an Marolt

12.07.2009. 12:17

U 45. godini u Sarajevu je preminuo istaknuti bh. glumac an Marolt. Akedemiju scenskih umjetnosti zavrio je u rodnom gradu, bio je lan Kamernog teatra 55, ali je radio i na scenama Narodnog pozorita i Sarajevskog ratnog teatra.

Ovaj glumac je ostvario niz pozorinih uloga kao i uloge u filmovima Mlijeni put, Dobro utimani mrtvaci, glumio je i u serijama Federalne televizije: Viza za budunost i Lud zbunjen normalan. Posebno su ga voljela djeca zbog uloge profesora u Lutkokazu.  

<br /><br /><br /><br />

12-07-2009 at 13:06 | Ukljui u odgovor
soraya

Registriran(a): 01-03-2009
Odgovori: 30666

citat:
yugi wrote:
Preminuo istaknuti bh. glumac an Marolt

12.07.2009. 12:17

RIP

12-07-2009 at 13:22 | Ukljui u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024

U ponedjeljak denaza hafizu Abdulahu Budimliji

Denaza namaz hadi hafizu Abdulah-ef Budimliji bit e obavljena u ponedjeljak 13. jula, poslije podne-namaza, u haremu damije Princa Abdulaha u Tuzli, a ukopan e biti u haremu Dindijske damije. Hafiz Abdulah Budimlija preselio je na Ahiret u subotu 11. jula 2009. godine. Bio je jedan od najuglednijih alima u Bosni i Hercegovini. Roen je 22. novembra 1922. godine u Foi. Radio je kao profesor Kur'ana u Behram-begovoj medresi u Tuzli.

12-07-2009 at 15:50 | Ukljui u odgovor
zara

Registriran(a): 06-01-2007
Odgovori: 11515

13-07-2009 at 00:44 | Ukljui u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024

IN MEMORIAM 26.08.1990-26.08.2009.

Posljednja smjena "Dobrnja - jug"

Na dananji dan prije 19.godina desila se velika rudarska nesrea u jami "Dobrnja-jug" u Mramoru kod Tuzle u kojoj je poginulo 180 rudara.

Tragedija se dogodila 26. augusta 1990. godine i to je zasigurno najvea nesrea koja je zadesila rudare na ovim prostorima. Rudari su poginuli kopajui ugalj, obezbjeujuci drugima i sebi bolje sutra.

U pomo Tuzli tog traginog augusta pritekao je gotovo cijeli svijet, a najvie rudari, radnici i graani sa prostora BiH.

Posljednji ispraaj komorata ispred stare zgrade Optine Tuzla (1990.godina)

Iza poginulih rudara ostalo je 365 djece, odnosno 545 pravnih sljedbenika, koje su poginuli rudari izdravali. U cilju rjeavanja ivotnih pitanja porodica poginulih, 11.09.1990.godine u Rudnicima "Kreka" u Tuzli, osnovan je Fond "26.august 1990.godine" za pomo porodicama poginulih rudara iji je osnovni zadatak rjeavanje svih pitanja materijalne i finansijske prirode sa kojima se susreu porodice poginulih. Fond i danas egzistira i pomae u rjeavanju stambenih pitanja porodica, stipendiranja djece, nabavke udbenika i kolskog pribora, zapoljavanja djece, nabavka uglja, jednokratne pomoi i drugo.

Komemoracija u nekadanjem Domu boraca (1990.godina)

Polaganje vijenaca i cvijea

U znak sjeanja na ovu nezapamenu tragediju rukovodstvo Rudnika "Kreka" , Sindikat Rudnika te predstavnici vlasti danas e u Mramoru u 9h odati poast poginulim rudarima, te poloiti vijence i cvijee. Skupu e prisustvovati i Vahid Heo, federalni ministar industrije, energetike i rudarstva.

Spomenik poginulim rudarima

U znak sjeanja na tragino nastradale rudare "Tuzlarije" u rubrici "Vremeplov" podsjeaju na imena i slike poginulih rudara.

http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzlarije/viewtzvremeplov.php?id=100

[Edited by cupo on 25-08-2009 at 23:43 GMT]

25-08-2009 at 23:37 | Ukljui u odgovor
soraya

Registriran(a): 01-03-2009
Odgovori: 30666

RIP
Vanja Drach,doajen glumita preminuo je sino u Zagrebu u 77.godini nakon teke bolesti ...dragi doktor Didimilovi...
http://www.youtube.com/watch?v=RFgEiqM4nPc

[Edited by soraya on 06-09-2009 at 12:11 GMT]

06-09-2009 at 12:07 | Ukljui u odgovor
lola

Registriran(a): 11-12-2003
Odgovori: 9851

http://www.jutarnji.hr/vijesti/clanak/art-2009,9,6,,175354.jl

Karijeru je zapoeo ulogom suprotnom svom veselom i umjerenom karakteru: nervoznog, isfrustriranog glumca u kultnom Tanhoferovom filmu H-8

ZAGREB - Na sebi svojstven i prepoznatljiv nain - samozatajno, dostojanstveno i mirno, poput kakva svog omiljenog kazalinog lika, moda neponovljivog ehovljevog Vojnickog u Ujaku Vanji kojeg je briljantno igrao u dragom Teatru u gostima, otiao je veliki hrvatski glumac Vanja Drach. Otiao je u sazvijee vjenosti gdje e si zaslueno odabrati sjajnu zvijezdu.
U 77 . godini ivota umro je jedan od najpozitivnijih i omiljenih glumaca kojem, mi gledatelji, bez ostatka vjerujemo dok predstavlja osebujne likove na sceni. Dugo se borio s opakom boleu i operacijama izmeu kojih se nije dao smesti i glumio je koliko je mogao. Reiseri su ga znali ekati i zbog njegovih malih uloga jer je oplemenjivao, nosio i ispunjavao velike predstave. A kako je tek bilo kada je on nosio predstavu mogu znati samo oni koji su imali tu ast da uivaju u njegovim prezentacijama. Uloga je stvar glumca, a ne minutae.

Rodio se u selu Bonjaci izmeu upanje i Vinkovaca. Pokazivao je sklonosti glumi i izvoenju, ali ipak je u majinu ast odabrao studij medicine, neto potovano i sigurno. No, strast prema kazalitu i filmu ve ga nakon godine dana vodi na Akademiju koju upisuje iz prve. Majci e tek kasnije rei da je promijenio struku.

- Kaj bumo s tim rlenim, stalno bu moral nositi periku - dobrohotno je nakon njegovog prijamnog ispita vikao veliki Branko Gavella, a ugledni hrvatski jezikoslovac koji je bio u komisiji Bratoljub Klai zaljubio se smjesta u njegovu slatkastu i razgovjetnu slavonsku tokavicu. I Vanja Drach je te 1954. godine krenuo u nesigurne glumake vode. Gavellin je uenik. Slavni Bojan Stupica uzeo ga je u HNK, utrkujui se s Brankom Gavellom oko tog angamana kao danas oko kakvog nogometaa. Da, bila su i takva vremena.

Karijeru je zapoeo ulogom, posve suprotnom svom veselom i umjerenom karakteru - nervoznog, isfrustriranog mladog glumca koji je izgubio glas u filmu H-8 Nikole Tanhofera, no nikada nije izgubio svoj dobar glas. A njegov glas i reputacija se daleko ula. Bio je omiljen i voljen. Jednostavno drag. Vrhunski glumac koji u ivotu nije glumatao. Iako je igrao razne uloge od traginih do kominih, ozbiljnih i naprasitih likova, uvijek su to bili jasno locirani karakteri, urbani i graanski bez obzira na njihovu traginost ili kominost, odigrani s mjerom, profinjenou i taktom.

No, prihvaao je glumake rizike hrabro, znajui da je njegov posao vrlo sklizak. Iako je izgled sugerirao da bi njegov fah mogli biti samo rasijani profesori i pedantni doktori, Drach - glumac-intelektualac - razvio je ogromnu lepezu glumakih likova, da je glumio i galantnog ljubavnika u Feydeanovom Gospodinu lovcu, optereenog, zamiljenog i zlovoljnog Poncija Pilata u Majstoru i Margariti, ali i pokvarenog pisca-lakirovika Miu Berlioza u istoj predstavi po genijalnom djelu Mihaila Bulgakova, kao i neurotinog i isfrustriranog Leonea Glembaya ili strogog i prepredenog kralja Leara te zdvojnog Polonija traginog oca Hamletove ljubljene Ofelije. To je mogao jer je svaku ulogu razumio kao i djelo po kojem je radio.

Odigrao je preko 300 kazalinih, televizijskih i filmskih uloga. U mamutskoj monodrami po Gogoljevim Luakovim zapisima preko sat i pol drao je gledaoce u pozornosti i napetosti premda je gotovo cijelo vrijeme na pozornici sjedio u velikoj fotelji.

- Kad se osvrnem na svoj ivot, mogu rei da sam jedan sretan glumac, ponosan djed, otac i mu. Kao i prije kada su me pitali, i danas mi je teko objasniti zato sam postao glumac, ali da ponem ponovno, uinio bih isto - kazat e nadavno, moda osjeajui svoj odlazak i sumirajui svoj staloeni, ali zanimljivi ivot. Sa suprugom Teom u skladu je proveo gotovo pola stoljea. No, sreom ostat e ivjeti na snimkama filmova i predstava te u sjeanjima onih koji su gledali njegove nezaboravne izvedbe.

FOTOGALERIJA - In Memoriam Vanja Drach

Kvrgi: Otiao je moj dragi Vanja

Antun Vrdoljak,
- Bio je veliki glumac. Moda najvei kojeg smo imali. Isticao se kulturom govora. Imao je intelektualni pristup ulogama i djelu, jer ih je razumio. Bio je moda najnaitaniji i najobrazovniji na glumac i zato su mu sve uloge sjajne. Krasan ovjek sa sjajnim brakom i velikom glumakom karijerom.

Filip ovagovi,
- Veliki glumac stare garde. Sjeam ga se kroz druenja s mojim ocem koja su bila prekrasna i velika. I glumaka i osobna. Bio je konstanta. Uvijek prisutan. Volio sam ga i kao glumca i kao prijatelja mog oca.

Veljko Bulaji,
- Radio sam s velikim svjetskim glumcima od Orsona Welsa do Sergeja Bondaruka i Yula Brinera te veinom naih velikih glumaca, ali posebno mi je zadovoljstvo bilo raditi s Vanjom Drachom koji pripada samom vrhu navedenih. Volio sam njegov pristup ulozi, njegovu disciplinu, ozbiljnost radu, pametne i jetke primjedbe i komentare. Najkulturnija pojava na naem glumakom nebu.

Pero Kvrgi,
- Otiao je jedan od najveih glumaca i mojih dragih, predragih partnera i prijatelja. Glumili smo zadnje u Simonovim Zlatnim dekima s dostojanstvom i vitalnou. Sve moje rijei su suvine. Dragi moj Vanja...

Boo Bikupi, ministar kulture
S odlaskom Vanje Dracha hrvatsko glumite gubi jednog od svojih najveih dramskih umjetnika koji je u nekoliko desetljea kazaline

06-09-2009 at 20:01 | Ukljui u odgovor
primus inter pares
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460

Umro Patrick Swayze

RIP

15-09-2009 at 09:24 | Ukljui u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 7
Skriveni clanovi: 0
Aktivni lanovi: 0
Sretan roendan: andy456, davorin, Drina09, filmofiltz, inter, inter11, krvosrk, njusO, oki, omce, selmich, Stiki, stupari, Sule, vildana, zabrinuti
FORUM : Tuzlarije : IN MEMORIAM New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... Last Page >>

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net