Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : IN MEMORIAM
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
besmir
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: IN MEMORIAM

Et, umrije i doktor Šahinpašiæ. Alarahmetile. Širio se u dženetu.

11-07-2009 at 13:36 | Ukljuèi u odgovor
Lida
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 12-06-2008
Lokacija: Tuzla,
Odgovori: 7274
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: IN MEMORIAM

citat:
KlOn wrote:
In memoriam za sve zrtve Genocida u Srebrenici!


Saka èast KIOn
Od mene za nevine žrtve Srebrenièkog genocida neka im je rahmet

 


Priroda je najbolji dizajner.
11-07-2009 at 13:59 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: IN MEMORIAM

Preminuo istaknuti bh. glumac Žan Marolt

12.07.2009. 12:17



U 45. godini u Sarajevu je preminuo istaknuti bh. glumac Žan Marolt. Akedemiju scenskih umjetnosti završio je u rodnom gradu, bio je èlan Kamernog teatra 55, ali je radio i na scenama Narodnog pozorišta i Sarajevskog ratnog teatra.

Ovaj glumac je ostvario niz pozorišnih uloga kao i uloge u filmovima Mlijeèni put, Dobro uštimani mrtvaci, glumio je i u serijama Federalne televizije: Viza za buduænost i Lud zbunjen normalan. Posebno su ga voljela djeca zbog uloge profesora u Lutkokazu.  


<br /><br /><br /><br />

12-07-2009 at 13:06 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: IN MEMORIAM

citat:
yugi wrote:
Preminuo istaknuti bh. glumac Žan Marolt

12.07.2009. 12:17





RIP

12-07-2009 at 13:22 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: IN MEMORIAM

U ponedjeljak dženaza hafizu Abdulahu Budimliji

Dženaza namaz hadži hafizu Abdulah-ef Budimliji bit æe obavljena u ponedjeljak 13. jula, poslije podne-namaza, u haremu džamije Princa Abdulaha u Tuzli, a ukopan æe biti u haremu Džindijske džamije. Hafiz Abdulah Budimlija preselio je na Ahiret u subotu 11. jula 2009. godine. Bio je jedan od najuglednijih alima u Bosni i Hercegovini. Roðen je 22. novembra 1922. godine u Foèi. Radio je kao profesor Kur'ana u Behram-begovoj medresi u Tuzli.

12-07-2009 at 15:50 | Ukljuèi u odgovor
zara
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 06-01-2007
Lokacija: U mislima
Odgovori: 11515
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: IN MEMORIAM

13-07-2009 at 00:44 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: IN MEMORIAM

IN MEMORIAM 26.08.1990-26.08.2009.

Posljednja smjena "Dobrnja - jug"

Na današnji dan prije 19.godina desila se velika rudarska nesreæa u jami "Dobrnja-jug" u Mramoru kod Tuzle u kojoj je poginulo 180 rudara.

Tragedija se dogodila 26. augusta 1990. godine i to je zasigurno najveæa nesreæa koja je zadesila rudare na ovim prostorima. Rudari su poginuli kopajuæi ugalj, obezbjeðujuci drugima i sebi bolje sutra.

U pomoæ Tuzli tog tragiènog augusta pritekao je gotovo cijeli svijet, a najviše rudari, radnici i graðani sa prostora BiH.

Posljednji ispraæaj komorata ispred stare zgrade Opštine Tuzla (1990.godina)


Iza poginulih rudara ostalo je 365 djece, odnosno 545 pravnih sljedbenika, koje su poginuli rudari izdržavali. U cilju rješavanja životnih pitanja porodica poginulih, 11.09.1990.godine u Rudnicima "Kreka" u Tuzli, osnovan je Fond "26.august 1990.godine" za pomoæ porodicama poginulih rudara èiji je osnovni zadatak rješavanje svih pitanja materijalne i finansijske prirode sa kojima se susreæu porodice poginulih. Fond i danas egzistira i pomaže u rješavanju stambenih pitanja porodica, stipendiranja djece, nabavke udžbenika i školskog pribora, zapošljavanja djece, nabavka uglja, jednokratne pomoæi i drugo.

Komemoracija u nekadašnjem Domu boraca (1990.godina)


Polaganje vijenaca i cvijeæa

U znak sjeæanja na ovu nezapamæenu tragediju rukovodstvo Rudnika "Kreka" , Sindikat Rudnika te predstavnici vlasti danas æe u Mramoru u 9h odati poèast poginulim rudarima, te položiti vijence i cvijeæe. Skupu æe prisustvovati i Vahid Heæo, federalni ministar industrije, energetike i rudarstva.

Spomenik poginulim rudarima


U znak sjeæanja na tragièno nastradale rudare "Tuzlarije" u rubrici "Vremeplov" podsjeæaju na imena i slike poginulih rudara.

http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzlarije/viewtzvremeplov.php?id=100


[Edited by cupo on 25-08-2009 at 23:43 GMT]

25-08-2009 at 23:37 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: IN MEMORIAM

RIP
Vanja Drach,doajen glumišta preminuo je sinoæ u Zagrebu u 77.godini nakon teške bolesti ...dragi doktor Džidžimiloviæ...
http://www.youtube.com/watch?v=RFgEiqM4nPc

[Edited by soraya on 06-09-2009 at 12:11 GMT]

06-09-2009 at 12:07 | Ukljuèi u odgovor
lola
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 11-12-2003
Lokacija: Slo&CH
Odgovori: 9851
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: IN MEMORIAM


http://www.jutarnji.hr/vijesti/clanak/art-2009,9,6,,175354.jl

Karijeru je zapoèeo ulogom suprotnom svom veselom i umjerenom karakteru: nervoznog, isfrustriranog glumca u kultnom Tanhoferovom filmu H-8


ZAGREB - Na sebi svojstven i prepoznatljiv naèin - samozatajno, dostojanstveno i mirno, poput kakva svog omiljenog kazališnog lika, možda neponovljivog Èehovljevog Vojnickog u “Ujaku Vanji” kojeg je briljantno igrao u dragom Teatru u gostima, otišao je veliki hrvatski glumac Vanja Drach. Otišao je u sazviježðe vjeènosti gdje æe si zasluženo odabrati sjajnu zvijezdu.
U 77 . godini života umro je jedan od najpozitivnijih i omiljenih glumaca kojem, mi gledatelji, bez ostatka vjerujemo dok predstavlja osebujne likove na sceni. Dugo se borio s opakom bolešæu i operacijama izmeðu kojih se nije dao smesti i glumio je koliko je mogao. Režiseri su ga znali èekati i zbog njegovih malih uloga jer je oplemenjivao, nosio i ispunjavao velike predstave. A kako je tek bilo kada je on nosio predstavu mogu znati samo oni koji su imali tu èast da uživaju u njegovim prezentacijama. Uloga je stvar glumca, a ne minutaže.

Rodio se u selu Bošnjaci izmeðu Županje i Vinkovaca. Pokazivao je sklonosti glumi i izvoðenju, ali ipak je u majèinu èast odabrao studij medicine, nešto poštovano i sigurno. No, strast prema kazalištu i filmu veæ ga nakon godine dana vodi na Akademiju koju upisuje iz prve. Majci æe tek kasnije reæi da je promijenio struku.

- Kaj bumo s tim èrlenim, stalno bu moral nositi periku - dobrohotno je nakon njegovog prijamnog ispita vikao veliki Branko Gavella, a ugledni hrvatski jezikoslovac koji je bio u komisiji Bratoljub Klaiæ zaljubio se smjesta u njegovu slatkastu i razgovjetnu slavonsku štokavicu. I Vanja Drach je te 1954. godine krenuo u nesigurne glumaèke vode. Gavellin je uèenik. Slavni Bojan Stupica uzeo ga je u HNK, utrkujuæi se s Brankom Gavellom oko tog angažmana kao danas oko kakvog nogometaša. Da, bila su i takva vremena.


Karijeru je zapoèeo ulogom, posve suprotnom svom veselom i umjerenom karakteru - nervoznog, isfrustriranog mladog glumca koji je izgubio glas u filmu H-8 Nikole Tanhofera, no nikada nije izgubio svoj “dobar glas”. A njegov glas i reputacija se daleko èula. Bio je omiljen i voljen. Jednostavno drag. Vrhunski glumac koji u životu nije glumatao. Iako je igrao razne uloge od tragiènih do komiènih, ozbiljnih i naprasitih likova, uvijek su to bili jasno locirani karakteri, urbani i graðanski bez obzira na njihovu tragiènost ili komiènost, odigrani s mjerom, profinjenošæu i taktom.

No, prihvaæao je glumaèke rizike hrabro, znajuæi da je njegov posao vrlo sklizak. Iako je izgled sugerirao da bi njegov fah mogli biti samo rasijani profesori i pedantni doktori, Drach - glumac-intelektualac - razvio je ogromnu lepezu glumaèkih likova, da je glumio i galantnog ljubavnika u Feydeanovom “Gospodinu lovcu”, optereæenog, zamišljenog i zlovoljnog Poncija Pilata u Majstoru i Margariti, ali i pokvarenog pisca-lakirovšèika Mišu Berlioza u istoj predstavi po genijalnom djelu Mihaila Bulgakova, kao i neurotiènog i isfrustriranog Leonea Glembaya ili strogog i prepredenog kralja Leara te zdvojnog Polonija tragiènog oca Hamletove ljubljene Ofelije. To je mogao jer je svaku ulogu razumio kao i djelo po kojem je radio.

Odigrao je preko 300 kazališnih, televizijskih i filmskih uloga. U mamutskoj monodrami po Gogoljevim “Luðakovim zapisima” preko sat i pol držao je gledaoce u pozornosti i napetosti premda je gotovo cijelo vrijeme na pozornici sjedio u velikoj fotelji.

- Kad se osvrnem na svoj život, mogu reæi da sam jedan sretan glumac, ponosan djed, otac i muž. Kao i prije kada su me pitali, i danas mi je teško objasniti zašto sam postao glumac, ali da poènem ponovno, uèinio bih isto - kazat æe nadavno, možda osjeæajuæi svoj odlazak i sumirajuæi svoj staloženi, ali zanimljivi život. Sa suprugom Teom u skladu je proveo gotovo pola stoljeæa. No, sreæom ostat æe živjeti na snimkama filmova i predstava te u sjeæanjima onih koji su gledali njegove nezaboravne izvedbe.

FOTOGALERIJA - In Memoriam Vanja Drach




Kvrgiæ: Otišao je moj dragi Vanja

Antun Vrdoljak,
- Bio je veliki glumac. Možda najveæi kojeg smo imali. Isticao se kulturom govora. Imao je intelektualni pristup ulogama i djelu, jer ih je razumio. Bio je možda najnaèitaniji i najobrazovniji naš glumac i zato su mu sve uloge sjajne. Krasan èovjek sa sjajnim brakom i velikom glumaèkom karijerom.

Filip Šovagoviæ,
- Veliki glumac stare garde. Sjeæam ga se kroz druženja s mojim ocem koja su bila prekrasna i velika. I glumaèka i osobna. Bio je konstanta. Uvijek prisutan. Volio sam ga i kao glumca i kao prijatelja mog oca.

Veljko Bulajiæ,
- Radio sam s velikim svjetskim glumcima od Orsona Welsa do Sergeja Bondarèuka i Yula Brinera te veèinom naših velikih glumaca, ali posebno mi je zadovoljstvo bilo raditi s Vanjom Drachom koji pripada samom vrhu navedenih. Volio sam njegov pristup ulozi, njegovu disciplinu, ozbiljnost radu, pametne i jetke primjedbe i komentare. Najkulturnija pojava na našem glumaèkom nebu.

Pero Kvrgiæ,
- Otišao je jedan od najveæih glumaca i mojih dragih, predragih partnera i prijatelja. Glumili smo zadnje u Simonovim “Zlatnim deèkima” s dostojanstvom i vitalnošæu. Sve moje rijeèi su suvišne. Dragi moj Vanja...

Božo Biškupiæ, ministar kulture
S odlaskom Vanje Dracha hrvatsko glumište gubi jednog od svojih najveæih dramskih umjetnika koji je u nekoliko desetljeæa kazališne

06-09-2009 at 20:01 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: IN MEMORIAM

Umro Patrick Swayze


RIP


15-09-2009 at 09:24 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 50
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Tuzlarije : IN MEMORIAM New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice