Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Religija i filozofija : Smije li vjernik biti sudija?
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
emirb
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 15-06-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 8
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Smije li vjernik biti sudija?

citat:
kokobil wrote:

Sta nam je onda ciniti?


Najlaksi odgovor - uvesti serijat, - bar meni je to uvijek najlaksi odgovor (i to na sve probleme s kojim se drustvo suocava, od teskog kriminala do nekog "obicnog" javnog nemorala).

Medjutim s obzirom na trenutno stanje u drzavi i na samu strukturu BiH (multireligijska drzava) uvodjenje serijata je vise nego slozeno (i to ne samo zbog pripadnika drugih vjera nego i zbog velikog broja nevjernika medju bosnjacima - koji bi vjerovatno bili veliki protivnici uvodjenja serijata).

Medjutim s obzirom da se cak i u V. Britaniji danas raspravlja o uvodjenju serijata bar u nekim sferama prava (ne i u sferi kriminalnog prava) onda i muslimani u BiH imaju pravo da pokrenu slicno pitanje na nivou BiH.

Ipak, ne vjerujem (mada bih ja to zelio) da ce se u BiH stvari kretati u ovom smjeru, pogotovo ne nezavisno od procesa u zemljama EU, jer mislim da smo previse mali i zavisni od drugih te da nam uopste nebi bilo dozvoljeno da sami (unutar BiH) rjesavamo ovo pitanje.

To bi bilo neko moje vidjenje stanja po ovom pitanju kad su u pitanju bosnjaci kao narod (i to onaj dio koji se smatra vjernicima).

Kad je u pitanju neka konkretna osoba - sta da radi kada se nadje u ovoj dilemi odnosno kada uvidi da je posao (sudija - u ovom slucaju) kojim se bavi u direktnoj suprotnosti sa vjerom koju ispovjeda? - ja mislim da je najlogicnije
ili da pokusa da promjeni posao (to bih vjerovatno ja uradio) ili da pokrene ovu temu koju sam iznad naveo (serijat) na odredjenim zvanicnim nivoima vlasti u BiH.
15-12-2008 at 15:22 | Ukljuèi u odgovor
NIN
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: Smije li vjernik biti sudija?

citat:
emirb wrote:Medjutim s obzirom da se cak i u V. Britaniji danas raspravlja o uvodjenju serijata bar u nekim sferama prava (ne i u sferi kriminalnog prava) onda i muslimani u BiH imaju pravo da pokrenu slicno pitanje na nivou BiH.


Nije pitanje o uvodjenju serijata u neke od sfera britanskog prava nego se raspravlja o ljudskim pravima, tj. da li dopustiti nekim muslimanskim manjinama u Britaniji da praktikuju neke odredbe koje su naznacene serijatom, ali koje se nece kositi sa sekularnim britanskim pravnim sistemom. (Nesto slicno vec postoji u USA). Do sada, neke od zajednica nisu imale pravo organizirati svoje interne serijatske tribunale koji su se ticali braka i finansijskih parnica unutar tih zajednica jer britanski zakon to nije dozvoljavao i u sustini danas se te zajednice bore da im se omoguci osnivanje takvih serijatskih tribunala. Dakle, u pitanju je primjena serijata samo unutar odredjenih zajednica a ne na nivou drzave.

Cisto da razjasnimo nejasnoce.

Pozdrav...
15-12-2008 at 16:00 | Ukljuèi u odgovor
emirb
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 15-06-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 8
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Smije li vjernik biti sudija?

citat:
NIN wrote:


Nije pitanje o uvodjenju serijata u neke od sfera britanskog prava nego se raspravlja o ljudskim pravima, tj. da li dopustiti nekim muslimanskim manjinama u Britaniji da praktikuju neke odredbe koje su naznacene serijatom, ali koje se nece kositi sa sekularnim britanskim pravnim sistemom. (Nesto slicno vec postoji u USA). Do sada, neke od zajednica nisu imale pravo organizirati svoje interne serijatske tribunale koji su se ticali braka i finansijskih parnica unutar tih zajednica jer britanski zakon to nije dozvoljavao i u sustini danas se te zajednice bore da im se omoguci osnivanje takvih serijatskih tribunala. Dakle, u pitanju je primjena serijata samo unutar odredjenih zajednica a ne na nivou drzave.

Cisto da razjasnimo nejasnoce.

Pozdrav...


Da - u pravu si, ne radi se o uvodjenju odredjenih aspekata serijata za sve gradjane V. Britanije nego samo za odredjeni dio gradjana (muslimane). Licno (ali moram napomenuti da ja nisam nikakav strucnjak za serijat) smatram da je to sasvim u redu (mislim na cinjenicu da se serijat uvodi samo za jedan dio populacije a ne za sve gradjane).
A zasto mislim da je to OK? - u suri 5 Kur´an-a (u kojoj se dosta govori o sudjenju) spominje se grupa Jevreja koja je kod poslanika Muhameda dosla da im on presudi u vezi nekog spora koji su imali.
Naravno Muhamed je presudio po serijatu, ali na osnovu onoga sto stoji u toj suri ta njegova presuda nije bila obavezna za Jevreje odnosno ne moze se zakljuciti da su Jevreji bili na bilo koji nacin obavezani da sprovedu tu presudu.

Sura 5 - ajet 49
citat:
I sudi im prema onome što Allah objavljuje i ne povodi se za prohtjevima njihovim, i èuvaj ih se da te ne odvrate od neèega što ti Allah objavljuje. A ako ne pristaju, ti onda znaj da Allah želi da ih zbog nekih grijehova njihovih kazni. A mnogi ljudi su, zaista, nevjernici.
15-12-2008 at 16:20 | Ukljuèi u odgovor
Bosnjo
Nivo: Forumski doajen
Seljacina

Registriran(a): 26-03-2004
Lokacija: G. Dubrave
Odgovori: 17480
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Smije li vjernik biti sudija?

A sta cemo ako neki muslimani, ne zele da prihvate serijat?

Edit: mislim na ove u GB...

[Edited by Bosnjo on 15-12-2008 at 16:29 GMT] 


Pravim musku djecu, 200 maraka komad. Ako bude zensko, vracam pare...
15-12-2008 at 16:28 | Ukljuèi u odgovor
NIN
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: Smije li vjernik biti sudija?

citat:
Bosnjo wrote:
A sta cemo ako neki muslimani, ne zele da prihvate serijat?

Edit: mislim na ove u GB...

[Edited by Bosnjo on 15-12-2008 at 16:29 GMT]


U tome i jeste kvaka. Naime, njih oko 60% je protiv uvodjenja ovih tribunala!
15-12-2008 at 16:49 | Ukljuèi u odgovor
kokobil
Nivo: Forumski doajen
ribar

Registriran(a): 08-11-2006
Odgovori: 10228
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Smije li vjernik biti sudija?

citat:
NIN wrote:


Koliko mi je poznato, a trebao bih da sam upravu, drzava u kojoj zivis je sekularna jel´. Ali, isto tako znam da postoji nekoliko drzava na planeti cije su pravne odredbe u suglasju sa Kuranom tako da oni koji zive u jednoj sekularnoj drzavi i kojima je ovo jedna od moralnih dilema imaju itekakav izbor, bas kao i oni iz serijatskih zemalja sto imaju izbor i pravo preseliti u sekularne drzave Evrope. Shodno tome, do tebe je.




Kako mislis, do tebe je? Ujutro ostaviti etiku i moral na civiluk odraditi posao pa ponovo s civiluka "obuci" ostavljeno.
15-12-2008 at 18:15 | Ukljuèi u odgovor
kokobil
Nivo: Forumski doajen
ribar

Registriran(a): 08-11-2006
Odgovori: 10228
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Smije li vjernik biti sudija?

citat:
emirb wrote:


Najlaksi odgovor - uvesti serijat, - bar meni je to uvijek najlaksi odgovor (i to na sve probleme s kojim se drustvo suocava, od teskog kriminala do nekog "obicnog" javnog nemorala).

Medjutim s obzirom na trenutno stanje u drzavi i na samu strukturu BiH (multireligijska drzava) uvodjenje serijata je vise nego slozeno (i to ne samo zbog pripadnika drugih vjera nego i zbog velikog broja nevjernika medju bosnjacima - koji bi vjerovatno bili veliki protivnici uvodjenja serijata).

Medjutim s obzirom da se cak i u V. Britaniji danas raspravlja o uvodjenju serijata bar u nekim sferama prava (ne i u sferi kriminalnog prava) onda i muslimani u BiH imaju pravo da pokrenu slicno pitanje na nivou BiH.

Ipak, ne vjerujem (mada bih ja to zelio) da ce se u BiH stvari kretati u ovom smjeru, pogotovo ne nezavisno od procesa u zemljama EU, jer mislim da smo previse mali i zavisni od drugih te da nam uopste nebi bilo dozvoljeno da sami (unutar BiH) rjesavamo ovo pitanje.

To bi bilo neko moje vidjenje stanja po ovom pitanju kad su u pitanju bosnjaci kao narod (i to onaj dio koji se smatra vjernicima).

Kad je u pitanju neka konkretna osoba - sta da radi kada se nadje u ovoj dilemi odnosno kada uvidi da je posao (sudija - u ovom slucaju) kojim se bavi u direktnoj suprotnosti sa vjerom koju ispovjeda? - ja mislim da je najlogicnije
ili da pokusa da promjeni posao (to bih vjerovatno ja uradio) ili da pokrene ovu temu koju sam iznad naveo (serijat) na odredjenim zvanicnim nivoima vlasti u BiH.

Nemoj me pogrsno razumjeti, nisam za uvodjenje teisticke drzave bilo koje religije, samo pitam kako naci suglasje vjernik- sekularna drzava, kao sudca?
15-12-2008 at 18:18 | Ukljuèi u odgovor
Dea
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 26-12-2005
Lokacija: IRI
Odgovori: 4162
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Smije li vjernik biti sudija?

NIN/oni koji zive u jednoj sekularnoj drzavi i kojima je ovo jedna od moralnih dilema imaju itekakav izbor, bas kao i oni iz serijatskih zemalja sto imaju izbor i pravo preseliti u sekularne drzave Evrope. Shodno tome, do tebe je./

Ne postoje serijatske zemlje, samo one koje su u nekakvom prelaznom serijatskom stanju, k´o ex yu do komunizma

15-12-2008 at 21:32 | Ukljuèi u odgovor
NIN
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: Smije li vjernik biti sudija?

citat:
Dea wrote:
NIN/oni koji zive u jednoj sekularnoj drzavi i kojima je ovo jedna od moralnih dilema imaju itekakav izbor, bas kao i oni iz serijatskih zemalja sto imaju izbor i pravo preseliti u sekularne drzave Evrope. Shodno tome, do tebe je./

Ne postoje serijatske zemlje, samo one koje su u nekakvom prelaznom serijatskom stanju, k´o ex yu do komunizma


Ima smisla.
16-12-2008 at 18:15 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Smije li vjernik biti sudija?

citat:
kokobil wrote:

Nemoj me pogrsno razumjeti, nisam za uvodjenje teisticke drzave bilo koje religije, samo pitam kako naci suglasje vjernik- sekularna drzava, kao sudca?


Zar onda ne bi bilo logièno da vjernik uopšte ne ide u te "pravne" sfere sekularnog društva, obzirom da æe uvijek biti u nekoj moralnoj dilemi!?
17-12-2008 at 11:03 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 12
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: eurovafel, jami, kiki, Kiseljak_71, mikiba/mirsad.baralic, RASKO, suzana, TlrgoCeme
FORUM : Religija i filozofija : Smije li vjernik biti sudija? New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice