Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Dijaspora : Tudje drzavljanstvo
Strana: 1 2 3 4
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: tudje drzaljanstvo

imam hr drzavljanstvo koje koristim kada su mi potrebne te prednosti (npr. putovanje, posao za eu instituciju i slicno)... inace, gdje god mi nije potrebno, ne koristim ga, tj. navodim da sam bh drzavljanka...

bila sam udata za britanca, nisam nikad trazila drzavljanstvo, ali sam ga uzela za dijete, jer je britanski pasos bilo puno lakse dobiti od bosanskog, bez potpisa drugog roditelja!

smatram da ljude ne treba osudjivati zbog toga sto su uzeli tudje drzavljanstvo, kada im ovo nase (ili ova nasa) ne pruzaju mogucnosti ili stabilnost koju imaju sa nekim drugim. ponekad mi bude zao sto nisam trazila britansko drzavljanstvo, jer sam upravo zbog te "sitnice", izgubila jednu veoma dobru priliku...

s druge strane, ne treba "brkati" dozvolu za boravak i rad sa imigracijom... ne moze ostvariti pravo za drzavljanstvo onaj ko nije imigrirao, ili grijesim - ispravite me!

u svakom slucaju, veoma me iritira kada drzavljani bih, koji imaju dvojno drzavljanstvo i hrvatske, a koji nisu bas-ba-bas hrvatski drzavljani, nego su dobili "papire" na razne nacine, izadju na glasanje za rh... to me izludi u potpunosti!

17-06-2009 at 11:42 | Ukljuèi u odgovor
Aykira
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 17-05-2009
Odgovori: 2062
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: tudje drzaljanstvo

Ja sam 33 godine u njemackoj. njemacko drzavljansto moze se dobiti normalno udajom ili "udajom", ili da se boravi najmanje 15 godina tu, ide u skolu itd. te zadnje uvjete sam licno ispunila. isla sam u njemacki vrtic, skolu, zanat itd. sa dopunom 16 god. starosti (bilo za vrijeme YU, kako je sada ne znam) dobivala se prva viza (ako se doslo sa roditeljima, islo u skolu itd). jedno je Aufenthaltserlaubnis, a drugo Aufenthaltsberechtigung. Ja imam ovo drugo. Sto mi - skoro - isto znaci, kao i njemacka putovnica. Meni je bilo bitno, da mogu samostalne poslove, bez radne dozvole, raditi. Sa boravkom vise od 15 godina se i ta radna dozvola vise ne trazi.

U ratnom viru, su skoro svi posavci dobili dvojna drzavljanstva. trebala sam se buniti?
Takodjer se osjecam bosankom, iako idem u crkvu. Tu su mi roditelji, njihova familija vjekovima zivjeli. Sto nas onda nisu znali svrstati gdje i kako, to zao mi je nije moja krivica.

Sa ocem od moje kcerke sam bila u braku, tako da je ona dobila njemacko automatski. Nije joj na stetu. Mozda i ja jednoga dana uzmem njemacko drzavljanstvo, tko to zna..

17-06-2009 at 11:59 | Ukljuèi u odgovor
Rodjeni
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-11-2006
Lokacija: Diva Grabovica
Odgovori: 8284
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: tudje drzaljanstvo

Na osnovu 8 godina boravisne vize i 5 godina radnog staza ostavrio sam uslov za dobijanje njemackog drzavljanstva sto sam naravno i iskoristio.
Na cehri mi se vidi da sam pravi svabo

17-06-2009 at 12:13 | Ukljuèi u odgovor
Aykira
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 17-05-2009
Odgovori: 2062
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: tudje drzaljanstvo

Rodjeni, u kojem djelu njemacke si?
aman da nije svugdje isto?

Moj ujak je prvi put bio kao i moji roditelji, negdje 60tih u njemackoj, pa se vratio u bih sa mozda 5 god. radnog staza. i kad je posavina pala dodje opet u njemacku. od prvog dana je radio kao pekar (kao i u bih), sef garantovao radno mjesto i sve, no nisu ga htjeli ostaviti. morao se vratiti. mi smo u bavarskoj.

dok u göttingenu, rodjak dobio boravak.

[Edited by Aykira on 17-06-2009 at 12:22 GMT]

17-06-2009 at 12:21 | Ukljuèi u odgovor
zeljko
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 08-08-2006
Lokacija: njemacka
Odgovori: 23
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: tudje drzaljanstvo

Cim sam napunio 5 godina boravka dobio sam istu vizu kao i ti. Po zakonu u Bavarskoj (ja sam u München-u) imas pravo nakon 5 godina na tu vizu a nakon 7 godina na drzavljanstvo. Meni ne treba Njemacko drzavljanstvo jer ima Australisko i HR. Nebih dao AU pasos nezasta. S njim mogu gdje hocu bez viza i problema i bolji je od Njemackog a eto imam sansi da promjenim ako zelim. Nase pasos kad je istekao nisam ga zelio ponovo voaditi jer svako malo valja ga mjenjati. Dovoljno sto imam licnu kartu ako za nesto zatreba a i vozacku.

17-06-2009 at 16:44 | Ukljuèi u odgovor
Aykira
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 17-05-2009
Odgovori: 2062
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: tudje drzaljanstvo

1995 je trebalo 15 godina boravka u BRD.. imam negdje jos te dokumente, pa ako nadjem scaniram

17-06-2009 at 16:46 | Ukljuèi u odgovor
zeljko
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 08-08-2006
Lokacija: njemacka
Odgovori: 23
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: tudje drzaljanstvo

Od 95 godine su se mjenjali Zakoni.

18-06-2009 at 09:44 | Ukljuèi u odgovor
Rodjeni
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-11-2006
Lokacija: Diva Grabovica
Odgovori: 8284
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: tudje drzaljanstvo

citat:
Aykira wrote:
Rodjeni, u kojem djelu njemacke si?
aman da nije svugdje isto?

Moj ujak je prvi put bio kao i moji roditelji, negdje 60tih u njemackoj, pa se vratio u bih sa mozda 5 god. radnog staza. i kad je posavina pala dodje opet u njemacku. od prvog dana je radio kao pekar (kao i u bih), sef garantovao radno mjesto i sve, no nisu ga htjeli ostaviti. morao se vratiti. mi smo u bavarskoj.

dok u göttingenu, rodjak dobio boravak.

[Edited by Aykira on 17-06-2009 at 12:22 GMT]




Bayern,a mislim da je to najstrozija pokrajna u DE al sto se tice dodjele drzavljanstva nisu mi pravili smetnje

Kazem ti:uz ono gore navedeno ide i to da nisi kaznjavan da uredno placas sve svoje obaveze da nisi ovisan o drzavi...

Cak sto vise i stranac/kinja ne mora vise bit 5 godina u braku vec 3+1 trenung(razdvojenog zivota)...

Malo se posavjetuj sa advokatom posto u nekim vukojebinama njemackim i oni sluzbenici nemaju pojma o zakonu o auslenderima...
Neki od sluzbenika namjerno odugovlace i traze dlaku u jajetu da ti ne daju odobrenje al sa uputama od advokata sve ide i lakse i brze...


19-06-2009 at 12:37 | Ukljuèi u odgovor
sele
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 18-10-2007
Odgovori: 11
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: tudje drzaljanstvo

http://www.bundesregierung.de/Webs/Breg/DE/Bundesregierung/BeauftragtefuerIntegration/Einbuergerung/einbuergerung.html



citat:
Rodjeni wrote:




Bayern,a mislim da je to najstrozija pokrajna u DE al sto se tice dodjele drzavljanstva nisu mi pravili smetnje

Kazem ti:uz ono gore navedeno ide i to da nisi kaznjavan da uredno placas sve svoje obaveze da nisi ovisan o drzavi...

Cak sto vise i stranac/kinja ne mora vise bit 5 godina u braku vec 3+1 trenung(razdvojenog zivota)...

Malo se posavjetuj sa advokatom posto u nekim vukojebinama njemackim i oni sluzbenici nemaju pojma o zakonu o auslenderima...
Neki od sluzbenika namjerno odugovlace i traze dlaku u jajetu da ti ne daju odobrenje al sa uputama od advokata sve ide i lakse i brze...




23-06-2009 at 17:21 | Ukljuèi u odgovor
Aykira
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 17-05-2009
Odgovori: 2062
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Re: tudje drzaljanstvo

citat:
Rodjeni wrote:




Bayern,a mislim da je to najstrozija pokrajna u DE al sto se tice dodjele drzavljanstva nisu mi pravili smetnje

Kazem ti:uz ono gore navedeno ide i to da nisi kaznjavan da uredno placas sve svoje obaveze da nisi ovisan o drzavi...

Cak sto vise i stranac/kinja ne mora vise bit 5 godina u braku vec 3+1 trenung(razdvojenog zivota)...

Malo se posavjetuj sa advokatom posto u nekim vukojebinama njemackim i oni sluzbenici nemaju pojma o zakonu o auslenderima...
Neki od sluzbenika namjerno odugovlace i traze dlaku u jajetu da ti ne daju odobrenje al sa uputama od advokata sve ide i lakse i brze...





a nürnberg kao neka pokrajina bavarska.. - franken

sto se drzavljanstva tice, kazem nebi imala problema sama ga, na osnovu svog dugogodisnjeg boravka i skole dobiti. no - meni i ovako dobro ;) neke `95te sam o tome razmisljala, odtad nikad vise..
01-07-2009 at 02:34 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 46
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Dijaspora : Tudje drzavljanstvo New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice