Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Religija i filozofija : Ne bojim se smrti nego zivota
Strana: 1 2 3 4
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ne bojim se smrti nego zivota

citat:
sunce wrote:

Ovo je recenica iz jedne knjige (ne govorim naslov i autora jer bi to odvuklo temu u drugom pravcu).

Uglavnom,ja koja imam poprilican strah od smrti, kao i od svega nepoznatog u ovoj recenici vidim smisao.

Zivot je tako cudan,i lijep i ruzan, nista ne mozemo predvidjeti, ne mozemo znati sta nam sutra nosi, kakve radosti i tuge.

Kad bi insan znao šta ga sve èeka?
Èovjek sebi sam napravi neki strah,
kako bih pojasnio.
U oèima nekih je to sve normalno.
Cijeli život i jest "neka" patnja,
manji ili veæi strah od neèega
14-02-2012 at 19:44 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ne bojim se smrti nego zivota

citat:
djecko wrote:

Kad bi insan znao šta ga sve èeka?
Èovjek sebi sam napravi neki strah,
kako bih pojasnio.
U oèima nekih je to sve normalno.
Cijeli život i jest "neka" patnja,
manji ili veæi strah od neèega



Razumijem sta hoces da kazes, i slazem se, ali, i kad sam covjek zna sta je i kako je nije lako uticati na slijed misli koje stvore strah.
14-02-2012 at 19:46 | Ukljuèi u odgovor
momak
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 09-06-2006
Lokacija: u sevdahu
Odgovori: 2670
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ne bojim se smrti nego zivota

citat:
kagemusha wrote:


ZA ÈIME biste najviše žalili da vam je danas posljednji dan života? Medicinska sestra Bronnie Ware iz Australije cijeli svog radni vijek posvetila je njegovanju ljudi na samrti, brinuæi se za teške bolesnike kojima je preostalo najviše 12 tjedana života. Na svom blogu objavila je pet stvari zbog kojih ljudi pred kraj života najviše žale. Svoja opažanja planira objaviti i u knjizi, a Guardian ukratko prenosi èemu je sve Bronnie svjedoèila.

1) "Volio bih da sam imao hrabrosti živjeti život onako kako želim, a manje ugaðao drugima i radio što se od mene oèekuje"

"Ovo su ljudi najèešæe navodili. Kad bi shvatili da je njihov život pri kraju i pogledali unazad, shvatili bi koliko svojih snova nisu ostvarili, koliko toga se dogodilo jer su ugaðali drugima. Shvatili bi da nisu svoje izbore temeljili na vlastitim željama i potrebama", isprièala je Ware.

2) "Volio bih da nisam radio toliko"

"Ovo je izjavio skoro svaki muški pacijent kojeg sam lijeèila. Nedostajala su im njihova djeca i partnerice. Žene su takoðer navodile ovaj razlog", navela je medicinska sestra.

3) "Volio bih da sam imao hrabrosti izraziti svoje osjeæaje"

"Mnogi ljudi su zatomili svoje osjeæaje kako bi bili u miru sa ostalima. Kao rezultat toga, nastavljali su živjeti osrednjim životom, pomireni s onim s èim veæ jesu. Mnogi su se razboljeli jer su bili ogorèeni i nesretni".

4) "Volio bih da sam ostao u kontaktu sa svojim prijateljima"

"Ljudi jako èesto ne shvaæaju vrijednosti svojih prijatelja sve dok ne doðu do kraja života. Mnogi su postali toliko zauzeti svojim životom da su na kraju ostali bez brojnih prijateljstava. Svima na kraju života nedostaju prijatelji", otkrila je Bronnie.

5) "Volio bih da sam si dopustio biti sretniji"

"Mnogi do kraja života ne shvate da je sreæa stvar izbora. Ostali su zarobljeni unutar starih odluka i navika. Tješili su se onim poznatim, a strah od promjene sprijeèio ih je da budu sretni do kraja. Na samrti žale što se nisu više smijali i uživali", zakljuèila je medicinska sestra


[Edited by kagemusha on 14-02-2012 at 01:22 GMT]


Neki dan ovo procitah i zabrinuh se: je li mi to dosao kraj?
14-02-2012 at 19:54 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ne bojim se smrti nego zivota

citat:
sunce wrote:


Razumijem sta hoces da kazes, i slazem se, ali, i kad sam covjek zna sta je i kako je nije lako uticati na slijed misli koje stvore strah.

Valjda ako èovjek pravi neku pripremu za nešto lakše i podnosi,ako se može tako reæi.
Drugaèija je neoèekivana iznenadna, smrt,vjerovatno više šokira.
A sa životom se mora èovjek kositi svaki dan...
Kako starka navede u izrekama:
boj se ovna...ovog onog ,pa kad æe èovjek živjeti.Valjda je tako
14-02-2012 at 20:05 | Ukljuèi u odgovor
kagemusha
Nivo: Forumski doajen
Ordo ab Chao

Registriran(a): 01-04-2004
Lokacija: kyoto
Odgovori: 1349
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ne bojim se smrti nego zivota

citat:
momak wrote:


Neki dan ovo procitah i zabrinuh se: je li mi to dosao kraj?


ne brini se..tebi treba suma glogovog kolca,kao i meni
14-02-2012 at 21:49 | Ukljuèi u odgovor
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ne bojim se smrti nego zivota

Ovo o knjizi koju je napisala medicinska sestra koja je radila sa pacijentima u terminalnoj fazi bolesti, sam slušala na radiju i baš sam razmišljala...ne mogu se požaliti na nešto, ali strah me umrijeti nije, nego mi je baš žao, jer nekako mi život baš prekratak
Kroz moj posao smrt se provlaèi èesto..na žalost svih životni doba....iznenada i kroz patnju...ali nekako je teško vidjeti kraj života bez obzira na starost...Pomislim svaki put kako završava sva životna borba, svi uspijesi i neuspijesi, sve sreæe, patnje, ljubavi....sve se to završi u jednom dahu ..... jednostavno mene nije strah života....žao mi je što život ima svoj kraj.

17-02-2012 at 23:10 | Ukljuèi u odgovor
kagemusha
Nivo: Forumski doajen
Ordo ab Chao

Registriran(a): 01-04-2004
Lokacija: kyoto
Odgovori: 1349
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ne bojim se smrti nego zivota

citat:
andjela wrote:
Ovo o knjizi koju je napisala medicinska sestra koja je radila sa pacijentima u terminalnoj fazi bolesti, sam slušala na radiju i baš sam razmišljala...ne mogu se požaliti na nešto, ali strah me umrijeti nije, nego mi je baš žao, jer nekako mi život baš prekratak
Kroz moj posao smrt se provlaèi èesto..na žalost svih životni doba....iznenada i kroz patnju...ali nekako je teško vidjeti kraj života bez obzira na starost...Pomislim svaki put kako završava sva životna borba, svi uspijesi i neuspijesi, sve sreæe, patnje, ljubavi....sve se to završi u jednom dahu ..... jednostavno mene nije strah života....žao mi je što život ima svoj kraj.

uvijek strah od nepoznatog stvara tegobu i gnusanje...mnogi se potezu odmah za vjeru...ide se u dzennet ili raj ..kako je tamo lijepo, a ko se to jos vratio da nam kaze...klinicka smrt je nesto drugo...jako nedefinisano iskustvo...stvara neke nove osjecaje...ili boje receno predosjecaje...
18-02-2012 at 20:01 | Ukljuèi u odgovor
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ne bojim se smrti nego zivota

Da, ljudi pogotovo stariji, koji su svjesni da je smrt blizu sve više su naklonjeni vjeri...mislim da je i to više iz straha, da ne završe u "tami".
Al imala sam priliku da èujem prièu èovjeka koji je doživio klinièku smrt i koji je rekao "vidio sam svjetlost, malo u daljini.... èuo sam glasove, ali ih nisam mogao razumjeti...Kada sam "oživio" shvatio sam da je zapravo ona svjetlost, za koju sam mislio da je ulazak u raj...ni manje ni više nego lampa iznad moje glave, koju doktori upale kad ima treba više svjetlosti"
Eto pa sad , kako god bilo, i dalje mislim da je život najljepše i najvrjednije što imamo. Smrt, ma šta poslije bilo, ne oèekujem tako željno i tako brzo.

04-07-2012 at 23:37 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ne bojim se smrti nego zivota

citat:
andjela wrote:
Da, ljudi pogotovo stariji, koji su svjesni da je smrt blizu sve više su naklonjeni vjeri...mislim da je i to više iz straha, da ne završe u "tami".
Al imala sam priliku da èujem prièu èovjeka koji je doživio klinièku smrt i koji je rekao "vidio sam svjetlost, malo u daljini.... èuo sam glasove, ali ih nisam mogao razumjeti...Kada sam "oživio" shvatio sam da je zapravo ona svjetlost, za koju sam mislio da je ulazak u raj...ni manje ni više nego lampa iznad moje glave, koju doktori upale kad ima treba više svjetlosti"
Eto pa sad , kako god bilo, i dalje mislim da je život najljepše i najvrjednije što imamo. Smrt, ma šta poslije bilo, ne oèekujem tako željno i tako brzo.


vjerujem da nisi mislila bukvalno generalizovati vjerovanje od nevjerovanja pa te molim da ne shvatis ovaj moj upis kao opasku tebi vec...

tako kazu i ateisti,
ili sto bi neko reko nevjernici,
ali ja bih reko Pripazi malo na rijecnik !!!

veliki je har'ram ne vjerovati u Boga i u zivot posle smrti,
a jos veci siriti taj Ovakav vid netolerantne komunikacije se nece tolerirati !!! ] ateizam,
sta mislis sta ce pomisliti jedna mlada naivna bula ili mlada redovnica ili(whatever), koje su ionako u dilemi zbog sve vise izopacenosti u nasim drustvima, kad procitaju ovakve postove...

nego obrazujte sebe i mlade oko sebe:
"Allah sve vidi, sve cuje i sve zna, nema drugog Boga osim Allaha i on je najveci"









[Edited by samson on 05-07-2012 at 14:28 GMT]
05-07-2012 at 12:31 | Ukljuèi u odgovor
tuba
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 02-06-2006
Odgovori: 17436
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ne bojim se smrti nego zivota

citat:
Posmatram wrote:
Meni su najsladji narkomani i alkoholicari. Takvi se prvi priblize Bogu u nadi ka boljem "onom" zivotu, kad vec nisu znali ovaj zivot da utanace po Allahovim mjerilima.



A vjernici i dalje idu doktoru i pokushavaju da produzhe ovaj zhivot da ne bi izhli u "onaj zhivot"!

Akoj' bozhija volja da umru, shto se onda otimaju??


;hanka
05-07-2012 at 12:42 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 13
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: eurovafel, jami, kiki, Kiseljak_71, mikiba/mirsad.baralic, RASKO, suzana, TlrgoCeme
FORUM : Religija i filozofija : Ne bojim se smrti nego zivota New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice