Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Religija i filozofija : Dokazi da je Kur´an istina
Strana: 1 2 3 4 5 6
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dokazi da je Kur´an istina

svi smo mi postali od uzvisenih bica, od vanzemaljaca, a neki i od reptila... svi odgovori se nalaze ovdje (daje cak i besplatnu energiju) i na jos pregrst stranica...

zanimljive teorije, vecinom lose napisane, ja ih ne citam, ali imam u blizini neke koji cvrsto vjeruju, pa mi prepricavaju


[Edited by statebriga on 03-12-2010 at 08:46 GMT]

03-12-2010 at 08:41 | Ukljuèi u odgovor
bosno_moja
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 23-11-2009
Odgovori: 249
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Dokazi da je Kur´an istina

citat:
WipeOut wrote:
@Racionalna manjino
Teorija evolucije ( ne aksiom ne zakon vec teorija) je sa mnogih naucnih aspekata neodrziva ali je sustina ideoloske pozadine jer "pogodna" za razvoj drustveno politickih sistema gdje je covjek gospodar- skoro pa svemoguc a ne rob stvoritelja podlozan njegovim zakonima.
Ja tebe skoro pa razumijem jer imas strah sta ako su stvarno "oni" u pravu i ako je Kur'an istina i ako cu nekome nekada odgovarati za to sto sam covjek ali opet je to treca tema samo treba biti oslobodjen predrasuda.



Upravo tako. Iza ovoga se krije jedna iskrivljena ideologija nevjerovanja u Boga.
To je pozadina evolucije i onih koji "vjeruju" u nju. Temelji evolucije su i te kako poljuljani...
03-12-2010 at 08:52 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Dokazi da je Kur´an istina

citat:
WipeOut wrote:
@Racionalna manjino
Da li da diskutujemo o tome da li je Kur'an istina ili da li je Evolucija obmana jer to bi mogle biti dvije odvojene teme ali kada si vec spomenuo evoluciju dobro bi bilo da definises sta ti podrazumijevas pod pojmom "evolucija".

Ako tvrdis da je istina da je zivot nastaoo postepenim evoluiranjem nezive tvari u zivu tvar to je ravno tome da kazes da sat nastane tako sto uzmes vijke, tockice i federe stavi u vrecu i promuckas i dobijes sat.


Tema je "Dokazi da je Kur'an istina" i raprava bi trebala iæi u smjeru da oni koji tvrde da je Kur'an istina te dokaze iznose, a da oni koji misle da Kur'an nije istina te "dokaze" pokušaju da ospore.

U prirodi vrijede zakoni koji se odvijaju mimo naše volje, tako da ne možeš evoluciju osporiti navedenim primjerom sa satom.
Eksperimentalno je dokazano da je u vodi pod dejstvom prirodnih sila ( elektriènog potencijala iz munje) moguæe stvaranje života od neživih elemenata.

citat:
WipeOut wrote:
Evoluiranje svijesti kao pojam usavrsavanja ucenja izucavanje je sasvim drugi pojam gdje nasa svijest zdravorazumski prihvata da mi ovdje diskutujemo putem foruma preko interneta - racunara- zica - 1 i 0 a ne preko dimnih signala znaci izucavdamo i napredujemo - evoluiramo.


Da li je evoluirala svijest kod onog koji i pored toga što je nemoguæe da je èovjek stvoren od blata , zato što blato ne sadrži sve potrebne elemente od kojih je izgraðen ljudski organizam, i dalje vjeruje u taj "dokaz".

citat:
WipeOut wrote:
Teorija evolucije ( ne aksiom ne zakon vec teorija) je sa mnogih naucnih aspekata neodrziva ali je sustina ideoloske pozadine jer "pogodna" za razvoj drustveno politickih sistema gdje je covjek gospodar- skoro pa svemoguc a ne rob stvoritelja podlozan njegovim zakonima.


Da, teorija evolucije nije aksiom, ali ipak postoje brojni materijalni dokazi koji joj idu u prilog, dok to nije sluèaj sa kreacionizmom.
Istina je, teorija evolucije s može zloupotrijebiti, npr. može se njome dokazivati da je kapitalizam ono što najviše odgovara ljudskoj prirodi, ali i religija se može zloupotrijebiti i još veæe probleme stvoriti. Veliki voða koji je vrhovni autoritet, koga se svi boje i trude se da mu ugode i tako sprijeèe njegov gnjev, to mene podsjeæa na nešto, samo ne znam na što

citat:
WipeOut wrote:
Ja tebe skoro pa razumijem jer imas strah sta ako su stvarno "oni" u pravu i ako je Kur'an istina i ako cu nekome nekada odgovarati za to sto sam covjek ali opet je to treca tema samo treba biti oslobodjen predrasuda.


Razumijem i ja tebe, ti se bojiš Allahove kazne, pa mu se zbog toga ne usuðuješ suprotstaviti, iako vidiš da postoji i poneka njegova koja "ne drži vodu".
Ja se trudim da ne radim ništa loše, i da radim dobro kad je to moguæe, pa nek bude šta æe biti.

citat:
WipeOut wrote:
Teorija evolucije kao teorija da je ziva vrsta nastala nekako iz svog prethodnika ima niz nedostataka, recimo morali bi biti pronadjeni fosilni ostaci tih prelazni bica pa bi tako recimo morali imati u fosilnim ostacim bica pola ribe pola nesto drugo-toga nema. Zatim nemoguce je objasniti prelaz iz vode na kopno kako je riba izasla na kopno i pocela da dise "plucima"
Ptice i sisari kao navodni potomci reptila su toliko razliciti a morali su se pojaviti u vrijeme istog geoloskog doba da je transofrmacija nemoguca itd...


Iako danas nismo u moguænosti da objasnimo u potpunosti nastanak i razvoj života na zemlji to ne znaèi da to neæemo moæi u nekoj daljoj buduænosti, ali ako se budemo bojali da razmišljamo,istražujemo i ako budemo slijepo vjerovali autoritetima teško æemo to ikad uspjeti.

citat:
WipeOut wrote:
Dalje ako samo bez predrasuda krenes da analiziras zivot covjeka koji je za danasnje pojmove bio nepismen, i krenes od teorije da je on napisao Kur'an onda neko mora objasniti kako je "lupio" niz-mnostvo nepobitnih cinjenica nepojmljivih za naucna dostignuca tog vremena a da savremena nauka sve to potvrdjuje onda "on ne govori po svome hiru vec po naredbi gospodara svoga"

E sad možemo raspravljati o dokazima koji govore da je Kur'an istina, ali moliæu te da krenemo bez predrasuda, ali i bez vjere u njegovu nepogrešivost
03-12-2010 at 11:53 | Ukljuèi u odgovor
bosno_moja
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 23-11-2009
Odgovori: 249
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dokazi da je Kur´an istina

Racionalna manjina. Dokaza ima puno.
Samo što ti okreæeš glavu i neæeš da vjeruješ, neæeš da raspravljaš o dokazima i kažeš "vidi kako su to mogli znati prije 1400 godina, Kur'an je doista istina". Veæ kategorièki odbijaš dokaze, samo zato što pišu u Kur'anu...To govori o tome da osjeæaš odbojnost do islama, neæeš da priznaš istinu samo zato jer je od Allaha stvoritelja svih svjetova. Ne razumijem zašto je takav problem priznati istinu, ako nešto piše u Kur'anu i to je nauèno dokazano èovjek bi trebao reæi "Hvaljen neka je svemoguæi Allah". Ne razumijem zašto nijekanje. Zašto samom sebi nepravdu nanosit.

Kaže Uzvišeni Allah: "Slali smo poslanike svoje sa jasnim i èvrstim dokazima." (El-Hadid-25) I zato, vjerovanje koje nema svojih dokaza i ne treba da bude prihvaæeno. Najveæi dokaz poslanstva ovog Poslanika, a istinitosti i ispravnosti, u isto vrijeme, našeg vjerovanja, kao muslimana, jeste Kur'an. I to nije djelo Muhammeda s.a.v.s, jer za njega Allah kaže: "Ako ste u sumnji u ono što smo objavili Našem robu (Muhammedu a.s), onda recite jedno poglavlje slièno tome." "Allah svjedoèi, da ono što je objavljeno tebi, da ga je objavio sa znanjem." i da to ima svoje èvrste dokaze i potvrde. "I reci: 'Hvala Allahu, pokazat æe vam dokaze Svoje (moæi i postojanja), i znat æete ih sigurno." "To je doista opomena èovjeèanstvu i sigurno æete znati da je to istina, nakon izvjesnog vremena." (Ez-Zumer 88 )

Generacijama æe trebati vremena, makar to bilo i nakon hiljadu i èetiri stotine godina nakon objave Kur'ana, kao što je sluèaj sa nama, da shvate neke stvari koje su spomenute u ovoj savršenoj Knjizi, a do Sudnjeg dana æe biti izazov ljudima i predmet njihovog istraživanja.

U hadisu, Muhammeda s.a.v.s èitamo: "Svakom poslaniku Allah je davao dokaz u koji su ljudi vjerovali. A ono što je meni dato, jeste Kur’an. I zato mi je želja da imam najviše sljedbenika."[19] Taj dokaz æe se potvrðivati meðu ljudima kroz vijekove i generacije. Zato ukazujemo na jednu èinjenicu našem muslimanskom narodu i svim drugima, da ono što mi muslimani vjerujemo i slijedimo ima svoj èvrst temelj u provjerenim savremenim nauènim dostignuæima u koja nema nimalo sumnje. Ovo saznanje nam je jako bitno u vremenu u kom u Bosni a i u ostalom islamskom svijetu još uvijek ima ljudi èije se mišljenje konstruisalo u komunistièkom dobu na naèin da su priznavajuæi sebi Islam osjeæali zaostalost i mislili kako je pripadnost islamu pripadnost neèemu što nema uporište u savremenim nauènim otkriæima ...

U zajednici u èijem najveæem trgovaèkom, otvorenom, naprednom gradu nije bilo više od sedam osoba pisara, i koja osim èasti, sablje, robe, deva i sinova ni o èemu drugom nije razmišljala, Poslanik islama kao svoju mu'džizu je obznanio Knjigu i sama ta èinjenica predstavlja mu'džizu. Knjiga! U zemlji u èijoj historiji se nije mogao pronaæi nijedan primjerak knjige, Allah, dz.s kune se mastilom, perom i onim što oni pišu; u sredini u kojoj su ljudi pero smatrali sredstvom poslovanja samo nekoliko osoba, skromnih, nemoænih i bez ponosa, i to predstavlja mu'džizu...

Knjiga je jedina mu'džiza koju uvijek možemo vidjeti, svakog dana njena nadnaravna osobenost se poveæava i jedina je èiju vrijednost, za razliku od ostalih mu'džiza, svako ko je mudriji, uèeniji i svako naprednije i civilizovanije društvo taènije i dublje doživljava. Jedina je mu'džiza za koju vjerovanje u nju nije ogranièeno samo na one koji vjeruju u gajb-stvari, pošto svaki mislilac prihvata èinjenicu da je mu'džiza. Jedina je mu'džiza koja nije samo za avvam (obièan narod), nego je i za intelektualce. Jedina je mu'džiza koja, za razliku od ostalih, mu'džiza, nije samo za èuðenje ili za gledanje; nije uvod i sredstvo za prihvatanje jedne poruke, nego je za pouku i odgoj onih koji vjeruju u Njega. Ona sama je cilj prihvatanja. Ona sama je poruka.


[Edited by bosno_moja on 03-12-2010 at 13:21 GMT]

03-12-2010 at 13:16 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Dokazi da je Kur´an istina

citat:
bosno_moja wrote:
Racionalna manjina. Dokaza ima puno.
Samo što ti okreæeš glavu i neæeš da vjeruješ, neæeš da raspravljaš o dokazima i kažeš "vidi kako su to mogli znati prije 1400 godina, Kur'an je doista istina".

Priznaj da si imao ovaj tekst negdje spremljen, pa si samo na poèetku umjesto neèijeg drugog imena ubacio moje ime

Kako neæu da raspravljam, pa dao sam komentar na svaki "dokaz" iz Kur'ana koji "dokazuje" da je Kur'an istina.
03-12-2010 at 13:35 | Ukljuèi u odgovor
bosno_moja
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 23-11-2009
Odgovori: 249
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dokazi da je Kur´an istina

citat:
racionalna manjina wrote:

Priznaj da si imao ovaj tekst negdje spremljen, pa si samo na poèetku umjesto neèijeg drugog imena ubacio moje ime

Kako neæu da raspravljam, pa dao sam komentar na svaki "dokaz" iz Kur'ana koji "dokazuje" da je Kur'an istina.


Nisam imao spremljen tekst.

Proèitajte onaj pdf file što sam vam dao link i onda poènimo raspravu.
Ili proèitajte na ovom linku:
http://www.evolutiondeceit.com/bosanski/evolucije16.php

Kliknite na to i prvo to proèitajte pa možemo onda raspravljati naprjed.




[Edited by bosno_moja on 03-12-2010 at 23:21 GMT]
03-12-2010 at 13:48 | Ukljuèi u odgovor
bosno_moja
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 23-11-2009
Odgovori: 249
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dokazi da je Kur´an istina

Allah je na poèetku 7 stoljeca porucio ljudima da je moguce izaci u svemir uz pomoc velike enrgije/power englski / Sultan arapski

Allah kaze u Kur'anu

55:33. O družine džina i ljudi, ako možete da preko granica nebesa i Zemlje prodrete, prodrite, moæi æete prodrijeti jedino uz veliku moæ!


Velika snaga/moæ je potrebna da raketa poleti i leti.

Koliko trebate benzina da bi prodrli kroz zemljinu atmosferu i otisli u svemir, jako puno benzina treba, kao sto vidite na raketi kad spaljuje taj bezin.


Allah kaze u kuranu o kostima koje postaju kameni fosili i zeljezo

49. Oni govore: "Zar kada se u kosti prašinu pretvorimo, zar æemo, kao nova biæa, doista biti oživljeni?"
50. Reci; "Hoæete, i da ste kamenje ili gvožðe
51. ili bilo kakvo stvorenje za koje mislite da ne može biti oživljeno." – "A ko æe nas u život vratiti?" – upitaæe oni, a ti reci: "Onaj koji vas je i prvi put stvorio", a oni æe prema tebi odmahnuti glavama svojim i upitati: "Kada to?" Ti reci: "Možda ubrzo!

Šta nauka kaže o ovome?


Fosili (na latinskom, fossus, što znaèi "iskopan") su mineralizovani ili drugaèije saèuvani ostaci - ili druge vrste tragova i otisaka (poput tragova stopala) - životinja, biljaka i drugih organizama. Buduæi da se fosili nalaze u stijenama i sedimentnim stratama, takoðer su poznati i pod nazivom fosilni zapisi.

Fosili postaju željezo nakon izvjesnog vremena.


Na sliki je skamenjeni fosil krokodila


[Edited by bosno_moja on 03-12-2010 at 23:36 GMT]

03-12-2010 at 23:34 | Ukljuèi u odgovor
bosno_moja
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 23-11-2009
Odgovori: 249
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dokazi da je Kur´an istina

REPRODUKCIJA GENETSKOG KODA

Postoji enigma gena, nepoznavanje od strane medicinske i biološke zajednice diljem svijeta: porijeklo genetskog koda i mehanizam njegovog izražavanja. Niko nije u stanju demonstrirati kako poveæanje podataka sadržanih u genima vodi ka sve kompleksnijim i kompleksnijim strukturama.
Onaj koji je stvorio genetski kod ima moæ i da ga reprodukuje, da mu nešto doda ili oduzme. Za onoga ko poznaje Kur’an, enigma uopæe ne postoji.

“Reci: “Da li je neko od ortaka vaših taj koji poèinje stvaranje, zatim ga ponavlja?” Reci: “Allah poèinje stvaranje, potom ga ponavlja.” Pa kako se odvraæate!”
(Kur’an, 10:34)




04-12-2010 at 00:10 | Ukljuèi u odgovor
WipeOut
Nivo: Forumski doajen
wonna be

Registriran(a): 27-10-2010
Lokacija: Over the rainbow
Odgovori: 2163
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dokazi da je Kur´an istina

Procitah negdje da je um kao padobran uspjesno radi samo ako je otvoren, tako da ako bi isao u zivotu u izucavanje i proucavanje svijeta oko sebe bez unaprijed pripremljene slike i bez predrasuda ja ti garantujem da bi te on doveo do istine.

Posto si nas usmjerio o cemu da diskutujemo a to je istinitost ili ne Kur'ana, evoluciju cemo ostaviti za neku drugu temu koju ce vec neko otvoriti a taman smo dosli do podrucje biohemije, DNA, proteina, aminokiselina koje su mi predmet izucavanja u zadnje vrijeme jer ako mislis na „stvaranje zivota“ kroz Milerov eksperiment sa simulacijom energije iz elektricnog potencijala munje onda samo mala digresija
Mi –organi - tkiva – celije- 1 celija (veoma slozena gradja i izuzetno impozantan sistem) sastavljena od hiljade proteinskih molekula - 1 protein sadrzi od nekoliko desetaka do nekoliko hiljda aminokiselina.
Miler je izolovao aminokiseline jer bi odamh pod vanjskim uticajem bile unistene bez obzira sto je tim eksperimentom dobio NEORGANSKE molekule, niko nikada poslije nije se ni usudio da nastavi ovaj ekperiment niti da ga poteze sem eto tebe, ali kao sto rekoh samo otvori um pa ce Allah dati da te logika odvede na pravo mjesto.
Ako se samo zadrzimo dalje na Biohemiji, Mikrobiologiji, Citologiji koja u doba Darvnina nije bila na ovom stadiju znanja vidjeces da one razvaljuju teoriju evolucije i daju samo jedno logicno objasnjenje a to je stvaranje. Da ne idemo off topic tem a je Kuran – istina ili zabluda.

Znaci ako Kur'an nije od Stvoritelja vec ga je napisao covjek koje misljenje ti izgleda zastupas onda bi on kao djelo covjeka morao po logici stvari biti podlozan greskama u svojim tvrdnjama narocito u tzv. naucnim, sem ako bi neko cim se nesto pojavi od naucnih otkrica koje je Kur'an ranije opisao a da se uslovno receno „ne poklopi“ brze bolje prepravljao Kur'an da bude u skladu sa trenutnom situacijom i vrlo brzo ga distribuirao unistavajuci prethodnu verziju.
Prvo pitanje da bi uopste mogli ici dalje je
Da li je danasnji Kur'an mijenjan od trenutka kompletiranja ili je ovo sto citamo izvorna verzija?
Ja mislim da nije mijenjan i da je ovo izvorna verzija a vi ostali?




[Edited by WipeOut on 04-12-2010 at 00:29 GMT]

04-12-2010 at 00:28 | Ukljuèi u odgovor
Dilber
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 11-08-2010
Lokacija: u kamionu
Odgovori: 4206
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dokazi da je Kur´an istina

meni je stvarno drago citat ovakve postove kao sto su kod Race i WipeOut...i to samo iz razloga sto nema COPY/PASTE

WipeOut

Raco

bosno-moja de molim te skrati postove i bez tog copy/paste

04-12-2010 at 00:52 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 38
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Religija i filozofija : Dokazi da je Kur´an istina New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice