Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Religija i filozofija : Dokazi da je Kur´an istina
Strana: 1 2 3 4 5 6
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dokazi da je Kur´an istina

S tim da postoje,i druge grupe unutar islama,sekte,nazovte kako ocete,koje govore o tome da je kuran izmijenjen,u odnosu na orginalnu objavu.
Jel skoro bila neka viejst da je nadjen neki kuran,na kojem se vide prepravke teksta??Negdje u jemenu mislim?

04-12-2010 at 09:34 | Ukljuèi u odgovor
bosno_moja
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 23-11-2009
Odgovori: 249
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dokazi da je Kur´an istina

Kur'an nije mjenjan za razliku od Indžila (Biblije) i Tevrata (Tore). Allah je rekao u Kur'anu da æe ga saèuvati.
Originalni primjerci Kur'ana iz vremena prvih halifa još uvjek postoje. Kur'an ima nešto što druge knjige nemaju. Ima hafize. Ljude koji znaju Kur'an napamet. Prema tome nema straha od iskrivljivanja Kur'ana.


[Edited by bosno_moja on 04-12-2010 at 10:02 GMT]

04-12-2010 at 10:02 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Dokazi da je Kur´an istina

citat:
bosno_moja wrote:
Kur'an nije mjenjan za razliku od Indžila (Biblije) i Tevrata (Tore). Allah je rekao u Kur'anu da æe ga saèuvati.
Originalni primjerci Kur'ana iz vremena prvih halifa još uvjek postoje. Kur'an ima nešto što druge knjige nemaju. Ima hafize. Ljude koji znaju Kur'an napamet. Prema tome nema straha od iskrivljivanja Kur'ana.


[Edited by bosno_moja on 04-12-2010 at 10:02 GMT]


Kuran nije mijenjan,to nije dokaz nego tvrdnja?
Nije problem, to sto ti u to vjerujes,il sto ja nevjerujem...
MOzda si ti u pravu,a ja u krivu,mozda,ali ja opet tvrdim da pravog pravcatog dokaza nema,ostaje samo vjera,dakle da ti povjerujem il ne povjerujem,stvar pojedinca,al dokaz nije sigurno.
04-12-2010 at 10:50 | Ukljuèi u odgovor
bosno_moja
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 23-11-2009
Odgovori: 249
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Dokazi da je Kur´an istina

citat:
primus inter pares wrote:


Kuran nije mijenjan,to nije dokaz nego tvrdnja?
Nije problem, to sto ti u to vjerujes,il sto ja nevjerujem...
MOzda si ti u pravu,a ja u krivu,mozda,ali ja opet tvrdim da pravog pravcatog dokaza nema,ostaje samo vjera,dakle da ti povjerujem il ne povjerujem,stvar pojedinca,al dokaz nije sigurno.



Pa šta æemo onda prièati o toj temi, kada je poznato da originali Kur'ana postoje,još od halife Osmana treæeg halife i da se èuvaju i da se mogu porediti sa današnjim i neæeš naæi razlike, a ti i dalje svoje.
Treba jednostavno prihvatiti. Ako ima dokaz i ako se može naæi ista linija tu nema problema. To je sluèaj sa Kur'anom.
04-12-2010 at 10:54 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Dokazi da je Kur´an istina

citat:
bosno_moja wrote:


Pa šta æemo onda prièati o toj temi, kada je poznato da originali Kur'ana postoje,još od halife Osmana treæeg halife i da se èuvaju i da se mogu porediti sa današnjim i neæeš naæi razlike, a ti i dalje svoje.
Treba jednostavno prihvatiti. Ako ima dokaz i ako se može naæi ista linija tu nema problema. To je sluèaj sa Kur'anom.


Nema originala(mnozine.PL),jedan je original(jednina),prvi, jedan jedini,gdje je on..Sve ostalo je prepis,kopija,il ko sto kazes usmena predaja hafiza...

04-12-2010 at 11:05 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Dokazi da je Kur´an istina

citat:
WipeOut wrote:
Procitah negdje da je um kao padobran uspjesno radi samo ako je otvoren, tako da ako bi isao u zivotu u izucavanje i proucavanje svijeta oko sebe bez unaprijed pripremljene slike i bez predrasuda ja ti garantujem da bi te on doveo do istine.


Razmisli malo o ovome što si rekla i reci da li je ovaj savjet više potreban tebi nego meni

citat:
WipeOut wrote:
Ako se samo zadrzimo dalje na Biohemiji, Mikrobiologiji, Citologiji koja u doba Darvnina nije bila na ovom stadiju znanja vidjeces da one razvaljuju teoriju evolucije i daju samo jedno logicno objasnjenje a to je stvaranje.


Ako spojimo evoluciju i dodamo moguænost uplitanja u njen proces od strane neke više natprirodne sile onda gore pomenute nauène discipline ne mogu "razvaliti" teoriju evolucije.

citat:
WipeOut wrote:
Znaci ako Kur'an nije od Stvoritelja vec ga je napisao covjek koje misljenje ti izgleda zastupas onda bi on kao djelo covjeka morao po logici stvari biti podlozan greskama u svojim tvrdnjama narocito u tzv. naucnim,


Da, i te greške postoje.

Hajde da poðemo od pretpostavke da Kur'an nije mijenjan, veæ da je sve u njemu onako kako je melek Džibril navodno izdiktirao poslaniku Muhamedu
04-12-2010 at 12:02 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Dokazi da je Kur´an istina

citat:
Dilber wrote:
meni je stvarno drago citat ovakve postove kao sto su kod Race i WipeOut...i to samo iz razloga sto nema COPY/PASTE

WipeOut

Raco

bosno-moja de molim te skrati postove i bez tog copy/paste

A ðe je meni Haj nejse, al što mi bolan alkohol nudiš, to hoæeš da završim u Džehenemu
Priznaj, WipeOut ti je draža zato što je muslimanka
04-12-2010 at 12:09 | Ukljuèi u odgovor
Dilber
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 11-08-2010
Lokacija: u kamionu
Odgovori: 4206
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Dokazi da je Kur´an istina

citat:
racionalna manjina wrote:

A ðe je meni Haj nejse, al što mi bolan alkohol nudiš, to hoæeš da završim u Džehenemu
Priznaj, WipeOut ti je draža zato što je muslimanka




iskreno,drago mi je citat nesto sto ima logike
logicno nesto sto i moj mojzak moze da svati
i najiskrenije WipeOut je moj favorit u ovom duelu
a jos iskrenije,zelio bih stvarno popit pivo sa tobom
i zar ne vidis na smajlicu da sam ja sa druge strane krigle

04-12-2010 at 12:25 | Ukljuèi u odgovor
Shaban
Nivo: Moderator podforuma
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Dokazi da je Kur´an istina

citat:
bosno_moja wrote:
Kur'an nije mjenjan za razliku od Indžila (Biblije) i Tevrata (Tore). Allah je rekao u Kur'anu da æe ga saèuvati.
Originalni primjerci Kur'ana iz vremena prvih halifa još uvjek postoje. Kur'an ima nešto što druge knjige nemaju. Ima hafize. Ljude koji znaju Kur'an napamet. Prema tome nema straha od iskrivljivanja Kur'ana.




E vidiš da malo više èitaš nego što kopiraš vidio bi da si u zabludi.
Naime sama današnja podjela muslimanskog svijeta na tkzv šite i sunite je iznjedrena upravo zbog razmimoilaženja u pisanom Kur'anu tj.zbog razlièitih pisanih interpretacija . I kako da danas znamo taèno koji je Kur'an onaj "pravi" kada je mijenjan kroz stoljeæa još od Muhamedovog nasljednika.
E mogli bi mi upravo ovoforumski vjerski doajeni ovo rastumaèit jer meni fakat nije jasno!
Hvala
04-12-2010 at 12:55 | Ukljuèi u odgovor
bosno_moja
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 23-11-2009
Odgovori: 249
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dokazi da je Kur´an istina

citat:
Shaban wrote:

E vidiš da malo više èitaš nego što kopiraš vidio bi da si u zabludi.
Naime sama današnja podjela muslimanskog svijeta na tkzv šite i sunite je iznjedrena upravo zbog razmimoilaženja u pisanom Kur'anu tj.zbog razlièitih pisanih interpretacija . I kako da danas znamo taèno koji je Kur'an onaj "pravi" kada je mijenjan kroz stoljeæa još od Muhamedovog nasljednika.
E mogli bi mi upravo ovoforumski vjerski doajeni ovo rastumaèit jer meni fakat nije jasno!
Hvala


Hvala na pitanju.
Znaèi podjele meðu muslimanima su zbog naslijedstva, ko æe biti halifa. To nema nikakve veze sa razilaženjem u Kur'anu. Šije èitaju isti Kur'an kao i sunnije. Kur'an je kod svih isti. Podjele na sekte u islamu nisu vezane na Kur'an. Veæ na pogrešno tumaèenje odnosno na tumaèenje islama koje nema temelja u praksi koju je radio poslanik Muhammed. Ujedno Muhammed poslanik je rekao da æe se židovi podjeliti na 71 skupinu, kršæani na 72 a muslimani na 73. Od tih muslimanski 73 samo æe jedna u džennet a ostalih 72 u vatru. U džennet æe ona koji slijedi sunnet poslanika Muhameda s.a.w.s.
Ovo je tako. I poslanik Muhammed je upozorio muslimane da æe nastati grupe. Naša je stvar da se držimo istine. A istina je kao što je on rekao Kur'an i njegov sunnet.


[Edited by bosno_moja on 04-12-2010 at 13:53 GMT]
04-12-2010 at 13:38 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 19
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: aronofsky, auspuh, B.S, marina95, medeni, Memo, Probisvjet, pupa, realnosttuzle, sdds, smiljana, tweety
FORUM : Religija i filozofija : Dokazi da je Kur´an istina New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice