Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Ivo Josipovic-JUGA SE BUDI
Strana: 1 2 3 4 5
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ivo Josipovic-JUGA SE BUDI

citat:
MelMel wrote:


Djem. Kategoricno tvrdim da od caja od sipaka ne dolazi do zatvora.

Valjda ja znam, pijem ga svaki dan.

PS. Da nisam mozda skrenula sa teme? Odze se haman prica o jugi, a ne o sipku.


Onda ti vjerujem... Al djem je neprevazidjen... I nisi skrenula sa teme, tema i jeste šipak...tj. šipak nova yuga...
07-12-2010 at 12:48 | Ukljuèi u odgovor
MelMel
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ivo Josipovic-JUGA SE BUDI

citat:
Putnik wrote:


I nisi skrenula sa teme, tema i jeste šipak...tj. šipak nova yuga...



Znala sam ja da ja uvijek kvalitetno kontribuisem na politickim temama. Zivio sipak. Zivio.
07-12-2010 at 12:52 | Ukljuèi u odgovor
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ivo Josipovic-JUGA SE BUDI

citat:
MelMel wrote:


Znala sam ja da ja uvijek kvalitetno kontribuisem na politickim temama. Zivio sipak. Zivio.

Zivio sipak na celu sa limunom... Caj od sipka ne ide bez limuna...
07-12-2010 at 12:54 | Ukljuèi u odgovor
MelMel
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ivo Josipovic-JUGA SE BUDI

citat:
Putnik wrote:

Zivio sipak na celu sa limunom... Caj od sipka ne ide bez limuna...


Moze i malo meda. Zivio sipak, limun i med. Skoro pa ko juga.

Nek mi neko da boba da se smirim.
07-12-2010 at 12:56 | Ukljuèi u odgovor
forever
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 16-07-2009
Odgovori: 869
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ivo Josipovic-JUGA SE BUDI

Nastanak i razvoj ilirizma

Pod pritiskom Ugarske i maðarizacije tridesetih godina 19. veka kod Hrvata [1] se javlja književni, kulturni i društveno-politièki pokret koji se naziva ilirizam, ilirski pokret, i hrvatski narodni preporod. Glavni nosilac pokreta je borbeno graðanstvo, klasa koja se formirala unutar feudalne Austrije krajem 18. i prvom polovinom 19. veka u Hrvatskoj.

Glavne voðe su bili Ljudevit Gaj i grof Janko Draškoviæ. Gaj je okupio oko sebe mlade i obrazovane ljude. Bili su uglavnom dvadesetogodišnjaci – Stanko Vraz, Dimitrija Demeter, Ivan Mažuraniæ, Ljudevit Vukotinoviæ, Dragutin Rakovac, Antun Nemèiæ, Fran Kurelac, Pavao Štos, Ivan Derkos, Josip Kundek, Antun Vakanoviæ, Antun Mihanoviæ; nešto stariji je bio Antun Mažuraniæ. Ilirci su imali minimalistièki i maksimalistièki program; prvo – odbranu nacionalne nezavisnosti i oèuvanje državne celokupnosti, a zatim – osloboðenje i ujedinjenje sa ostalim Slovenima; najpre na Balkanu, a zatim, na širem slovenskom planu (s tom je svrhom Gaj putovao u Rusiju 1840). Taj je program sprovoðen pod štitom kulturno-prosvetiteljske akcije èije se najintenzivnije trajanje može staviti u period izmeðu 1835. i 1848. godine. Pokret se razvio u užoj Hrvatskoj. Srbi i Slovenci su ostali po strani. Ilircima su pored ideja francuske revolucije, i ideje o sveslovenstvu, uzori bili Dositej i Vuk. Pokret je zvanièno zabranjen 1843. godine.

Predstavnici ilirizma su se u svom radu ugledali na starije hrvatske pisce koji su pisali o slovenstvu, jugoslovenstvu ili hrvatstvu. Pored toga, naroèito su tadašnji èeški kulturni radnici Josef Pavel Šafarik i Jan Kolar bili uzor ilircima. Predstavnici ilirizma su prihvatili ideju Jana Kolara, èeškog književnika, o slovenskoj uzajamnosti. Prema tom uèenju svi su Sloveni jedan narod, s èetiri nareèja – ruskim, èeškim, poljskim i ilirskim. Kolar je Ilirima oznaèavao južne Slovene. Dakle, hrvatski ilirci su hteli da uvedu jedno ime za sve južne Slovene – ilirsko, verujuæi, pogrešno, da su svi oni potomci starih Ilira. To su nameravali da ostvare u prvom redu pomoæu književnosti. Ilirci su se zalagali da se svi južni Sloveni ujedine u jednom književnom jeziku, štokavskom nareèju, na kome su pisali pisci Dubrovnika, na kome su ispevane najlepše narodne pesme, za koje se tada borio Vuk Stefanoviæ Karadžiæ. Zalagali su se da svi južni Sloveni na zajednièkom književnom jeziku i pravopisu stvore jedinstvenu književnost, uz jedinstven narodni oseæaj.

Pored književnog, ilirizam je imao i društveno i politièko obeležje. Njegovi predstavnici su bili nefeudalci i odbacivali su latinski jezik, jezik povlaštenih klasa, a primat davali dotad prezrenom narodnom jeziku. Na politièkom planu pokret je predstavljao protivtežu maðarskim nastojanjima za prevlašæu. Nastojali su da svojim radom i delovanjem unesu u hrvatski narod veru u njegovu velièinu kao dela jugoslovenstva i slovenstva. Videæi dotrajalost feudalnog ureðenja uz pokret su pristajali i neki od plemiæa.

Maðarski vlastodršci su nastojali da slome ilirski pokret. Primenjivali su policijski pritisak, progone, zatvor, oštru cenzuru. U Beèu su prikazivali pokret kao buntovnièki. Pod pritiskom deo hrvatskog plemstva, radi svojih klasnih privilegija, otvoreno staje na stranu Maðara pa se odvija sukob izmeðu iliraca i maðarofila. Godine 1843. vlasti su zabranile upotrebu ilirskog imena. Zbog oštre cenzure u Zagrebu, ilirci pokreæu list Branislav u Beogradu 1844. godine.

Pokret je uspeo da se u svim hrvatskim sredinama [2] prihvati jezièki standard zasnovan na novoštokavskim govorima, da se ustanove poèetne pravopisne i gramatièke norme, da se odbaci kajkavski književni jezik. Pokret je uspeo uèvrstiti nacionalnu svest Hrvata, razviti književnost na novim osnovama, pa se zato radije govori o hrvatskom narodnom preporodu. Tim se pojmom, hrvatski narodni preporod, obeležava i književnoistorijsko razdoblje izmeðu 1836 (uvoðenje štokavskog jezièkog standarda i u severozapadnu Hrvatsku, «Danica Ilirska») i 1850. kao prvi period veæe epohe u kojoj književnost nastupa prvenstveno u funkciji konstituiranja moderne hrvatske nacije.

07-12-2010 at 12:57 | Ukljuèi u odgovor
MelMel
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ivo Josipovic-JUGA SE BUDI

Ovo stvarno nema smisla. Ovaj forever stalno zacatava temu o sipku, limunu i medu.

07-12-2010 at 12:58 | Ukljuèi u odgovor
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ivo Josipovic-JUGA SE BUDI

citat:
MelMel wrote:
Ovo stvarno nema smisla. Ovaj forever stalno zacatava temu o sipku, limunu i medu.

Vala bas...kao da nekoga interesuju iliri i ostali kojekakvi preci od prije 1000 godina... Zbog ovakvih mi normalni i nemamo mira...
07-12-2010 at 13:03 | Ukljuèi u odgovor
forever
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 16-07-2009
Odgovori: 869
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ivo Josipovic-JUGA SE BUDI

citat:
Putnik wrote:

Vala bas...kao da nekoga interesuju iliri i ostali kojekakvi preci od prije 1000 godina... Zbog ovakvih mi normalni i nemamo mira...

To su zacetci jugoslovenske ideje ,ocigledno nisi edukovan za ovu temu a ironija i slabasan humor ne mogu Ti nadomjestiti neznanje.
07-12-2010 at 13:16 | Ukljuèi u odgovor
MelMel
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ivo Josipovic-JUGA SE BUDI

citat:
forever wrote:

To su zacetci jugoslovenske ideje ,ocigledno nisi edukovan za ovu temu a ironija i slabasan humor ne mogu Ti nadomjestiti neznanje.


Maj ti caj od sipka. Hos limuna i meda?

I da jos dodam, sram te i stid bilo kako se obracas politickom moderatoru. Tebi u knjizicu pisemo minus.

[Edited by MelMel on 07-12-2010 at 13:19 GMT]
07-12-2010 at 13:17 | Ukljuèi u odgovor
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ivo Josipovic-JUGA SE BUDI

citat:
forever wrote:

To su zacetci jugoslovenske ideje ,ocigledno nisi edukovan za ovu temu a ironija i slabasan humor ne mogu Ti nadomjestiti neznanje.

Ne prdi èeto ziv bio...Tebe kao ni tvoje pisanje ja uopste ne shvatam ozbiljno...Eno uzmi ponudjen limun i popij caj...od šipka...
07-12-2010 at 13:50 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 30
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: adnan0412, Amadeaida, Berba, billboard90, Dva M, Edo.Klosaric, Image, labudtz, ladyS, Mahe, marijana h, musa, Nestasni, pere_fuma, samko, skojevska, Soprano, spam, Timo
FORUM : Politika : Ivo Josipovic-JUGA SE BUDI New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice