Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Novih sukobi/rat u BiH?
Strana: 1 2 3 4 5 6 7
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Inspektor
Nivo: Forumski doajen
Novus Ordo Seclorum

Registriran(a): 21-06-2005
Odgovori: 9543
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Novih sukobi/rat u BiH?

Zapocinjem temu o tome koliko realno postoji opasnost od izbijanja novih sukoba/rata u BiH, te koliko i kako bi ljudi koji zive tamo regaovali i odreagovali na iste. Uglavnom su svi uspavani i oslanjaju se na izjave stranih zvanicnika o tome da je ikakav sukob vecih razmjera neizvodiv i da mir nema alternativu, ali sta te izjave u stvari predstavljaju, i da li ih je potrebno stalno ponavljati, kao i zasto ih se stalno ponavlja.

Vec 15-tak godina zivimo u nekakvoj vrsti uspavanoj izolaciji od ostatka svijeta. Vecina onih koji vode zemlju dodatno doljevaju ulje na vatru prijetnjama kako ce u slucaju usvajanja nekih Zakona, reformi ili necega sto bi moglo dovesti do promjene aktuelnog stanja, odgovoriti adekvatno ili cak i na nacine koji se ne razlikuju od prijetnji izrecenih s pocetka 90-tih.

Kakvi su vasi stavovi o tome - sto biste ucinili, da li ste pripremljeni u slucaju da dodje do nekih nepredvidjenih situacija, necega vec vidjenog, a koje niko, ukljucujuci i mene ne bi zelio ponovo prozivljavati...

20-02-2011 at 10:36 | Ukljuèi u odgovor
flor
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 24-06-2010
Odgovori: 1156
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Novih sukobi/rat u BiH?


Prvo, SAD ima u Sarajevu jednu od najveæih ambasada u svijetu i nema šanse da æe dozvoliti bilo kome da mu tu sere okolo i oni æe to ko balegu s ceste pošutat za jedan dan...

Drugo, uvoza oružja nema jer onaj koji je to u proteklom ratu dopuštao to više ne dopušta. "Zaraðuje" se na drugim krajevima svijeta.

Treæe, globalna strategija zapada podrazumijeva oèuvanje mira na ovim prostorima (ne zbog nas, veæ zbog njih) i jednostavno nemoguæe je da se ponovi ono što je bilo, jer se po dejtonskom ustavu sada ko biva zna "èije je šta"...

20-02-2011 at 11:01 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Novih sukobi/rat u BiH?

Ako stranci dignu ruke od nas, ako prepuste upravljanje državom iskljuèivo ovim našim vladajuæim hajvanima, onda su sukobi itekako moguæi. Vjerovati ne mogu nikome, ali se nadam da Evropi nije do novog rata na njenom tlu.
A pitaš jesmo li spremni, pa èuješ li' ti rafale za proslavu raznoraznih praznika
Ja negdje imam 5-6 bombi, ali ne znam ðe su, pa se bojim da jednog dana ne osvanem u crnoj hronici

20-02-2011 at 11:11 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Novih sukobi/rat u BiH?

kad poène treæi svjetski,neæe ni nas zaobiæ

20-02-2011 at 12:34 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Novih sukobi/rat u BiH?

Sve ovo što je flor pobrojao, potpisujem. Ali, oprez je novina u odnosu na ono što se veæ desilo u BiH. Ne mislim da æe biti rata u onom smislu kakav je bio, ali neprekidno iskrenje ne daje puno prostora opuštanju i uljuljkivanju da æe nas neko ili nešto spasiti.

20-02-2011 at 13:22 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Novih sukobi/rat u BiH?

nisu se rane ni ohladile od ovog proslog a vec kontamo o sledecem...
P.S. ne pocinje, ne traje niti se zavrasava ni jedan rat bez kontrole...
_____________________________________________


_____________________________________________

alo Pozega...
drugarica jedna sto je poginula s'nama u ceti koja je posla iz Beograda, Cica se zvala... lepa devojka

20-02-2011 at 14:13 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Novih sukobi/rat u BiH?

Bože na hajr Sukobi onih razmjera kao 92 vjerovatno su iskljuèeni kao moguænost ali obzirom kakva smo stoka ovdje ni jedna od opcija nije nemoguæa!!Hmm neko se poziva na meðunarodnu zajednicu (ma šta to znaèilo) meðutim mene je upravo najviše i strah te usrane MZ!!!Bezbroj je primjera koji nedvojbeno ukazuju na to da je politika meðunarodne zajednice u pogledu BiH u nekim periodima bila najblaže reèeno konfuzna!!!Ko nam to može garantovat da danas sutra neæe doæi neki jebeni mig Dodiku i ovim škutorima u Hercegovini da krenu sa secesijomIncredible reæi æe neki Hmm, poznajuæi te šupke iz meðunarodne zajednice više ništa ne iskljuèujem kao opciju!Ono što jeste svakako poražavajuæe za tu hajd da kažem probosansku politiku, koju kao zagovaraju stranke iz Federacije, jeste to da je ta politika u evidentnoj stagnaciji i da su gedže i škutori shvatili moæ tzv lobiranja i u posljednjih nekoliko godina nesumnjivo izgradili puno jaèe pozicije nego što su ih imali do prije desetak godina!!!
I dok se "naša" stoka (ovo naša naravno nema nacionalnu odrednicu veæ mislim na te hajd nazovi probosanske snage)gloži oko vlasti pri tome apsolutno zanemarujuæi interese BiH bratija u RS-u i Ercegovini laganini lobirajuæi po svjetskim centrima moæi grade svoje pozicije!!
Ehhh sad šta bi uradio da doðe do tih sukobaUzeo pušku jakako!!!Of course prvo bi se malo zavelo reda meðu ovim našim hohštaplerima  


<br /><br /><br /><br />

20-02-2011 at 14:45 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Novih sukobi/rat u BiH?

interesting...

hmmm... cesto, kad se potegne pitanje sbb-kbb, ja odmah kazem da "nikad vise ja to ne prezivljavala", pa zacinim sa "sto dalje to bolje", ali kad zaista razmisljam sta bih, ja sam onda sigurna da bih uradila isto sto sam radila i prosli put - ostala ovdje!

kad pomislim kako bih i sta bih s djecom, onda me malo uhvati kao neka panika, ali kontam da ce i djeci biti najbolje ako su sa mnom, pa sta god to znacilo...

mislim da nema te zemlje u kojoj bi se ja osjecala dobro, dok se u mojoj "avliji" puca i moji prijatelji umiru... ne zelim nikoga uvrijediti, ali ja stvarno nemam puno respekta za one koji su u proslom ratu sjedili s "milkom" ispred tv-a i kukali kako je grozno u bosni... obzirom da sam tu recenicu sama izustila (glasno) vise stotina puta, nekako bih sama sebe pokakila kada bih sad ja uradila isto to... sama bih se sebi zgadila!

u svakom slucaju, ako bi doslo do novog rata, mislim da bi on bio okrutniji od onog ranijeg, jer je nacionalizam u porastu (za nepovjerovati je da on moze jos vise narasti) i vise se ovdje ne radi o odbrani bosne i hercegovine, nego o borbi za ostvarivanje nekih drugih ciljeva, koji - po meni - uopce vise nisu plemeniti, nego su uskogrudi, zboksani u nacionalisticke okvire i vrlo opasni.

iskreno se nadam da do novog rata nece doci. takodjer se iskreno nadam da, ukoliko bi doslo, nece se bas morati otici... tj. da me niko doc na vrata i istjerat, syebat mi sve uspomene i slicno, kao sto se desilo stotinama hiljada ljudi u proslom ratu...

et... sta znam... kazu: nemoj mislit na ono sto ne zelis da se desi, nemoj glasno izgovarati svoje strahove, jer sve to negdje neko "skuplja" i svi se strahovi ostvare...

thus, sto bi rekla braca englezi, ja ne zelim razmisljati o ratu

20-02-2011 at 14:58 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Novih sukobi/rat u BiH?

yugi, ovo zadnje što ti reèe o "hohštaplerima"..dalo bi se tu svašta uradit', al' samo kad bi bilo volje i snage za to. Ti kao pojedinac ne možeš ništa, a sumnjam da bi neka kritièna masa bila za takav obraèun.
U biti, baš takva masa je previše razoèarana i obespravljena da bi imala volju za nešto. Ne sumnjam da bi tu, zapravo, opet pobijedila èista borba za opstanak, bez ružnih predznaka koji se svakodnevno nameæu, ali, da li bi isti imali porive koje su imali kao nekad!? Patriotizam da, ali kad "revolucija pojede svoju djecu", onda mi se èini da sve pada u vodu.
Jesmo li dovoljno nauèili u ovim godinama unazad? Mislim da nismo èim dozvoljavamo da nas prošlost nije ništa nauèila, a ni u buduænost ne gledamo kao nešto normalno i prosperitetno.
U jedno jesam sigurna, tu sam i tu ostajem. Nema dalje.

20-02-2011 at 15:25 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Novih sukobi/rat u BiH?

citat:
yugi wrote:
Hmm neko se poziva na meðunarodnu zajednicu (ma šta to znaèilo) meðutim mene je upravo najviše i strah te usrane MZ!!!Bezbroj je primjera koji nedvojbeno ukazuju na to da je politika meðunarodne zajednice u pogledu BiH u nekim periodima bila najblaže reèeno konfuzna!!!Ko nam to može garantovat da danas sutra neæe doæi neki jebeni mig Dodiku i ovim škutorima u Hercegovini da krenu sa secesijom




Pitanje je šta bi mi iz ovog dijela Federacije koji je za cjelovitu BiH mogli uraditi kad bi meðunarodna zajednica dala blagoslov za odvajanje iz BiH ovima iz RS-a i Hercegovine Vojno nismo sposobni da bi takvo nešto mogli sprijeèiti.

Ja vala ne bih uzimao pušku i na taj naèin pokušavao da sprijeèim odvajanje RS iz sastava BiH.Uzeo bih pušku jedino kad bi ovi iz RS htjeli da sa sobom povuku još neki dio slobodne teritorije BiH.

Kako budu htjeli ovi iz MZ, tako æe nam i biti, nažalost.


20-02-2011 at 15:29 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 54
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Politika : Novih sukobi/rat u BiH? New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice