Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Nauka : Obmane teorije evolucije
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Dilber
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 11-08-2010
Lokacija: u kamionu
Odgovori: 4206
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Obmane teorije evolucije

vi se sad prebacili ovdje svadjat a ja sramoteeeee,braco draga

29-11-2010 at 17:36 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Obmane teorije evolucije

citat:
MelMel wrote:


Apsolutno je da je sve relativno.


Relativno može biti samo subjektivno
29-11-2010 at 17:44 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Obmane teorije evolucije

citat:
MelMel wrote:


A subjektivno nikad nece biti objektivno.

More bit bidne, a more bit i da ne bidne
zaboravih ne

[Edited by racionalna manjina on 29-11-2010 at 17:47 GMT]
29-11-2010 at 17:46 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Obmane teorije evolucije

citat:
MelMel wrote:


Bezbeli. Sve more.

Ne mere sve, more samo ono što je moguæno
29-11-2010 at 17:56 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Obmane teorije evolucije

citat:
MelMel wrote:


Dakle, samo treba omoguæiti i onda mERe sve.

Ne mere nikad sve, mere samo ono što odredi onaj koji odreðuje šta mere a šta ne mere
29-11-2010 at 18:06 | Ukljuèi u odgovor
Dzaho
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 09-09-2008
Odgovori: 105
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Obmane teorije evolucije

Posto je kako kazu, Bog stvorio Nebo i Zemlju i sva ziva bica,mene interesuje ako ima ko da mi kaze - a,ko je stvorio Boga? 


"I came here with hope to change the World; Now I hope I can crawl away with a little dignity"
29-11-2010 at 20:51 | Ukljuèi u odgovor
bosno_moja
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 23-11-2009
Odgovori: 249
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Obmane teorije evolucije

citat:
Dzaho wrote:
Posto je kako kazu, Bog stvorio Nebo i Zemlju i sva ziva bica,mene interesuje ako ima ko da mi kaze - a,ko je stvorio Boga?




Kur'an 112. Al-Ihlas - Iskrenost
(Kul-huvallahu)
Bis'millahir-rah'manir-rahim!
1. Kul Huvallahu ehad.
2. Allāhus-Samed.
3. Lem jelid, ve lem jūled,
4. ve lem jekullehū kufuven ehad.

Bosanski prevod sure Al-Ihlas
Kur'an 112. Al-Ihlas - Iskrenost
U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!
1. Reci: "On je Allah - Jedan!
2. Allah je Utoèište svakom!
3. Nije rodio i roðen nije,
4. i niko Mu ravan nije!"


Uèenjaci kada govore o povodu objave ove sure navode da su mnogobošci upitali Allahovog poslanika, sallallahu alejhi we sellem, o kakvoæi i porijeklu Allaha, dž.š., pa je objavljena ova sura kao odgovor njima. Drugi kažu da je povod objave ove sure bio to što su jevreji upitali Allahovog poslanika, sallallahu alejhi we sellem, o Allahu, pa su rekli: ''Allah je stvorio sva stvorenja, a ko je stvorio Allaha?“, pa im je kao odgovor objavljena ova sura. Imam Taberi navodi predaje u kojim se navodi da su mnogobošci rekli Allahovom poslaniku, sallallahu alejhi we sellem: ''Obavijesti nas o svom Gospodaru, opiši nam Ga. Šta je u stvari On, i od èega je?'', pa je objavljena ova sura. U jednoj predaji se bilježi da je došla neka skupina jevreja Allahovom poslaniku, sallallahu alejhi we sellem, pa su rekli: ''Muhammede, Allah je stvorio sva stvorenja, a ko je stvorio Allaha? Poslanik, sallallahu alejhi we sellem, se na te rijeèi žestoko naljuti,tako da mu se boja lica promijeni, i on ih za te rijeèi, koje su o njegovom Gospodaru govorili, ukori. Nakon toga mu doðe Džibril, a.s., umiri ga i reèe mu: ''Smiri se, o Muhammede!''. Nakon toga mu Allah, dž.š., objavi odgovor za ono što su ga pitali. Kada im je prouèio ovu suru,oni ponovo rekoše: ''Opiši nam svoga Gospodara. Od èega je stvoren, kakvi su Njegovi organi, kakve su Njegove ruke?''. Poslanik, sallallahu alejhi we sellem, se na ove rijeèi još više naljuti i žestoko ih ukori, pa mu doðe Džibril, a.s., na isti naèin ga umiri, a Allah, dž.š., mu objavi slijedeæi ajet: ''Oni ne velièaju Allaha onako kako Ga treba velièati; a èitava Zemlja æe na Sudnjem danu u vlasti Njegovoj biti, a nebesa æe u moæi Njegovoj smotana ostati. Hvaljen neka je On i vrlo visoko iznad onih koje Njemu smatraju ravnim!''. Tumaèenje ove sure, na osnovu ovih zapitkivanja, æe biti: Reci, Muhammede, onima koji te pitaju o tvome Gospodaru: On, Allah, je Jedini koji zaslužuje da bude obožavan. Obožavati bilo koga drugog osim Njega je zabranjeno i neispravno.

Znaèenje rijeèi ''Es-Samed'': Uèenjaci se razilaze oko znaèenja ove rijeèi. Neki kažu da ona znaèi: Onaj koji ne jede hranu, niti pije piæe. Drugi kažu da ona oznaèava Onog koji nema šupljine u sebi. Treèi kažu da ona oznaèava Onog iz koga ništa ne izlazi i Koji nije rodio, niti je roðen''. Ebu Alije kaže: ''Es-Samed'' je Onaj koji nije rodio, niti je roðen jer ne postoji ništa što je roðeno, a da neæe biti naslijeðeno,i ništa se nije rodilo a da neæe umrijeti''. Drugi kažu da ''Es-Samed'' znaèi: Jedini istinski Vladar i Posjednik svega. Ibn Abbas o ovoj rijeèi kaže: ''Es-Samed je Onaj èija je vlast potpuna, Ugledni, Èije su odlike savršene i potpune, Velièanstveni, Kome niko nije ravan, Blagi, Koji je savršen u Svojoj blagosti, Neovisni, Koji ni od koga ne zavisi, Znani, Èije je znanje savršeno, Silni, Èija je moæ savršena, Mudri, Èija je mudrost potpuna i On je Taj Kome pripada savršenstvo u odlikama, vlasti i On je Allah, Èija svojstva ne posjeduje niko drugi osim Njega''. Jedni kažu: ''Es-Samed je onaj koji æe vjeèno biti i nikada neæe nestati''.

Rijeèi Uzvišenog ''Nije rodio'' znaèe: neæe nikada nestati jer sve što druge raða nekada æe nestati. ''i roðen nije'' znaèi: Nije postao nakon što nije postojao ,jer sve što je roðeno postalo je nakon što se rodilo. Allah, dž.š., je oduvijek i zauvijek i nikada neæe nestati.

Rijeèi Uzvišenog: ''i niko Mu ravan nije!''. Uèenjaci se razilaze oko znaèenja ovog ajeta. Jedni kažu da ovaj ajet znaèi: Niko Mu nije slièan i ništa nije poput Njega. Gejlan Es-Sekafi prenosi da je Ka'b rekao: ''Allah, dž.š., je spomenuo ono na èemu poèiva sedam nebesa i sedam zemalja u slijedeæim ajetima: ''Nije rodio i roðen nije i niko Mu nije ravan'', a Allahu, dž.š., niko od Njegovih stvorenja nije ravan''. Ibn Abbas o ovim rijeèima kaže: ''Ništa nije poput Njega, pa neka je slavljen Allah Jedini i Moæni''. Drugi kažu da ovaj ajet znaèi da Allah, dž.š., nema suprugu. Ovo mišljenje zastupa Mudžahid.

[Edited by bosno_moja on 29-11-2010 at 21:45 GMT]
29-11-2010 at 21:21 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Obmane teorije evolucije

citat:
Dzaho wrote:
Posto je kako kazu, Bog stvorio Nebo i Zemlju i sva ziva bica,mene interesuje ako ima ko da mi kaze - a,ko je stvorio Boga?

Sve možeš pitati, samo to ne smiješ - to te šejtan nagovara
29-11-2010 at 21:59 | Ukljuèi u odgovor
root
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-08-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 288
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Obmane teorije evolucije

citat:
Dzaho wrote:
Posto je kako kazu, Bog stvorio Nebo i Zemlju i sva ziva bica,mene interesuje ako ima ko da mi kaze - a,ko je stvorio Boga?


Stvoritelja ne stvara niko, èista logika.

Pošto je, kako kažu, svijet nastao iz nièega (tzv. Veliki prasak), ako ima ko da mi kaže - šta je bilo prije VP-a?
29-11-2010 at 22:06 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Obmane teorije evolucije

citat:
root wrote:


Stvoritelja ne stvara niko, èista logika.

Pošto je, kako kažu, svijet nastao iz nièega (tzv. Veliki prasak), ako ima ko da mi kaže - šta je bilo prije VP-a?

Mali prasak, a prije malog praska je bilo svašta, èista logika
29-11-2010 at 23:02 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 25
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: admin, Daks, Little One, mace, Morton1905, Prosvjetar, sana
FORUM : Nauka : Obmane teorije evolucije New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice