Info: Ovo nije bogomolja, ovo je samo forum, ovdje ne vaze pravila ponasanja kao za njih ali je uljudnost i tolerancija pozeljna. Ovdje se raspravlja o religijama i filozofiji, ali forum nije vjerski ni filozofski i ne pripada ni jednoj religiji, ni jednoj filozofiji.


FORUM : Religija i filozofija : Dokazi da je Kur´an istina
Strana: 1 2 3 4 5 6
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
bosno_moja
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 23-11-2009
Odgovori: 249
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dokazi da je Kur´an istina

Još nešto vezano za Kur'an


KUR'ANSKI AJETI
U IME ALLAHA, MILOSTIVOG, SAMILOSNOG!

. Elif Lam Mim.*

Ova Knjiga, u koju nema nikakve sumnje, uputstvo je svima onima
koji se budu Allaha bojali;

onima koji u nevidljivi svijet budu vjerovali i molitvu obavljali
i udjeljivali dio od onoga što im Mi budemo davali;

i onima koji budu vjerovali u ono što se objavljuje tebi i u ono
što je objavljeno prije tebe, i onima koji u onaj svijet budu èvrsto
vjerovali.

Njima æe Gospodar njihov na Pravi put ukazati i oni æe ono što
žele ostvariti.

Onima koji neæe da vjeruju doista je svejedno - opominjao ih ti
ili ne opominjao - oni neæe vjerovati.

Allah je zapeèatio srca njihova i uši njihove, a pred oèima
njihovim je koprena; njih èeka patnja golema.

Ima ljudi koji govore: "Vjerujemo u Allaha i u onaj svijet!"- a
oni nisu vjernici.*

Oni nastoje prevariti Allaha i one koji vjeruju, a oni i ne
znajuæi, samo sebe varaju.

Njihova srca su bolesna, a Allah njihovu bolest još poveæava;
njih èeka bolna patnja zato što lažu.

Kada im se kaže: "Ne remetite red na Zemlji!" - odgovaraju: "Mi
samo red uspostavljamo!"

Zar?! A, uistinu, oni nered siju, ali ne opažaju.

Kad im se kaže: "Vjerujte kao što pravi ljudi vjeruju!" - oni
odgovaraju: "Zar da vjerujemo u ono u što bezumni vjeruju?" - A,
uistinu, oni su bezumni, ali ne znaju.

Kada susretnu one koji vjeruju, govore: "Vjerujemo!" - a èim
ostanu nasamo sa šejtanima svojim, govore: "Mi smo s vama, mi se
samo rugamo."

Allah njih izvrgava poruzi i podržava ih da u svome nevjerstvu
lutaju.

Umjesto Pravim, oni su krenuli krivim putem; njihova trgovina im
nije donijela nikakvu dobit, i oni ne znaju šta rade.

(EL-BEKARE 1-16)

Jevreji govore: "Kršæani nisu na Pravome putu!" a kršæani vele:
"Jevreji nisu na Pravome putu!" - a oni èitaju Knjigu. Tako, slièno
kao oni, govore i oni koji ne znaju. Allah æe im na Sudnjem danu
presuditi o onome u èemu se oni ne slažu.

(EL-BEKARE,113. )


A Allahov je i istok i zapad; kuda god se okrenete, pa - tamo
je Allahova strana. - Allah je, zaista, neizmjerno dobar i On sve
zna.

Nevjernici govore: "Allah je uzeo sebi dijete." Hvaljen neka je
On! Naprotiv, Njegovo je sve ono što je na nebesima i na Zemlji.
Njemu se sve pokorava;

(EL-BEKARE, 115,116)
Allah je zaštitnik onih koji vjeruju i On ih izvodi iz tmina na svjetlo, a onima koji ne vjeruju - zaštitnici su šejtani i oni ih odvode sa svjetla na tmine; oni æe biti stanovnici Džehennema, oni æe u njemu vjeèno ostati.

(EL-BEKARA, 257)

Allah nikoga ne optereæuje preko moguænosti njegovih: u njegovu
korist je dobro koje uèini, a na njegovu štetu zlo koje uradi.
Gospodaru naš, ne kazni nas ako zaboravimo ili što nehotice uèinimo!
Gospodaru naš, ne tovari na nas breme kao što si ga tovario na one
prije nas! Gospodaru naš, ne stavljaj nam u dužnost ono što ne
možemo podnijeti, pobriši grijehe naše i oprosti nam, i smiluj se na
nas. Ti si Gospodar naš pa nam pomozi protiv naroda koji ne vjeruje!

(EL-BEKARE, 286)

Allahu je prava vjera jedino – islam. a podvojili su se oni kojima je data Knjiga baš onda kada im je došlo saznanje, i to iz meðusobne zavisnosti. A sa onima koji u Allahove rijeèi ne budu vjerovali Allah æe brzo obraèunati.

(ALI-IMRAN 19)

Nevjernici su oni koji govore: "Bog je – Mesih, sin Merjemin!" Reci: "Ko može sprijeèiti Allaha da, ako hoæe, uništi Mesiha, sina Merjemina, i majku njegovu, i sve one koji su na Zemlji? Allahova je vlast na nebesima i na Zemlji i na onome što je izmeðu njih; On stvara što hoæe, i Allah sve može.

I Jevreji i kršæani kažu: "Mi smo djeca Božija i miljenici Njegovi." Reci: "Pa zašto vas onda On kažnjava zbog grijehova vaših?" A nije tako! Vi ste kao i ostali ljudi koje On stvara: kome hoæe On æe oprostiti, a koga hoæe, On æe kazniti. Allahova je vlast na nebesima i na Zemlji i na onome što je izmeðu njih, i Njemu æe se svi vratiti.

(AL-MAIDA, 17,1

Allah kaže: "Dvojici bogova se na klanjajte! - samo je jedan Bog - i samo se Mene bojte!"

Sve što je na nebesima i na Zemlji Njegovo je i Njemu treba uvijek poslušan biti. Zar nekog drugog, osim Allaha, da se bojite?

(AN-NAHL 51,52)


O vi koji vjerujete, sebe i porodice svoje èuvajte od vatre èije æe gorivo ljudi i kamenje biti, i o kojoj æe se meleki strogi i snažni brinuti, koji se onome što im Allah zapovjedi neæe opirati, i koji æe ono što im se naredi izvršiti.

(ET - TAHRIM, 6)

04-12-2010 at 13:54 | Ukljuèi u odgovor
WipeOut
Nivo: Forumski doajen
wonna be

Registriran(a): 27-10-2010
Lokacija: Over the rainbow
Odgovori: 2163
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dokazi da je Kur´an istina

citat:
Dilber wrote:
meni je stvarno drago citat ovakve postove kao sto su kod Race i WipeOut...i to samo iz razloga sto nema COPY/PASTE

WipeOut

Raco



U pogledu COPY/PASTE nemam stvarno potrebe za tim, narocito ne iz oblasti biohemije jer pripada dijelom mojoj struci ali necemo o tome.

citat:
racionalna manjina wrote:
Ako spojimo evoluciju i dodamo moguænost uplitanja u njen proces od strane neke više natprirodne sile onda gore pomenute nauène discipline ne mogu "razvaliti" teoriju evolucije.



Evoucija + «neka visa sila», izvini ali o kakvoj visoj sili pricas. Milerov eksperiment a i ti si ga spomenuo je pokusao da kao pocetne uslove uzme uslove koji su vladali na zemlji u tzv. nultom stanju i jedini vanjski uticaj koji je mogao uzeti je grom-munja staticki elektricitet praznjenje, a to nije visa sila vec jasno definisan fizikalni proces. Naravno da se slazem da postoji uticaj vise sile na stvaranje zivota a njemu nije potreban ni Miler, ni grom ni plin jer on je svemoguc, tvorac svega Allah s.w.t jedan jedini. Na dobrom si putu vec si skoro pa priznao postojanje vise sile, zaista ti zelim da nadjes put ka istini, samo nastavi tako.


citat:
racionalna manjina wrote:
Razmisli malo o ovome što si rekla i reci da li je ovaj savjet više potreban tebi nego meni



Ja sam cvrsto ubijedjena da vjera nije niti treba biti naslijedje roditelja vec plod logickog razmisljanja i proucavanja svijeta oko sebe. Zbog tog dobronamjernog savjeta koji sam i tebi dala ja sam i dosla do Islama, to je moj izbor a ne nametnuta osobina.

Dakle, Kur'an nije mijenjan u odnosu na prvobitni originalan sadrzaj i to smo prihvatili pa da ne dokazujemo to jer kako vidim ovdje forumasi nisu bas svi dobronamjerni pa malo pricamo o temelju buduce kuce, malo o fasadi, malo raspravljamo o boji fasade, izgledu krova. Takvim dijalogom necemo nigdje dospjeti i mozemo se samo na kraju izvrijedjati a ne bi to trebali zar ne.

E sad ako je ovo sadrzaj koji je objavljen onda postoji logicno pitanje kako je «nepismeni sin pustinje» - poslanik Muhamed a.s. mogao samostalno izreci neke cinjenice koje ce nauka potvrditi vijekovima kasnije. Ili je prepisao, ili je lupio, ili mu ih je neko rekao.
Prepisao?
On nije znao ni citati ni pisati a da je znao ne postoji knjiga iz tog doba odakle je to mogao uciniti, Biblija ne opisuje neke od tih cinjenica, a neke opisuje drugacije a nauka je dokazala da je Ku'anski opis validan (u konkretnom slucaju arheologija ali o tom potom).
Lupio?
Kada ja nesto lupim odnosno prognoziram stanje samoguca dva ishoda vjerovatnoca da pogodim je 50% za tri moguce opcije 33% (to znate vi koji igrate kladionicu ) i tako dalje.
E sad ako ja pogadjam 2-3-5-…n dogadjaja i svaki ima po 2-3-4…n mogucih odgovora po racunu vjerovatnoce (ovu oblast iz matematike nisam volila) ovo se mnozi.
Ako se ovaj racun primijeni na Kur'an ispasce da je Poslanik s.a.w.s imao vjerovatnocu da sve pogodi 1:100000000……00000.
Neko mu rekao?
U tom vremenu nije postojao ni jedan covjek ili vise njih koji su poznavali istoriju, biologiju, biohemiju, citologiju, astrologiju,… da su mogli da kazu neke cinjenice koje nauka danas otkriva.
Ostaje nam jedino logicno objasnjenje da mu jeste to «receno» da to nisu njegove rijeci da mu je rekao neko ko je to sve znao a to je Stvoritelj svega – mudri i sveznajuci.

citat:
racionalna manjina wrote:
Da li je evoluirala svijest kod onog koji i pored toga što je nemoguæe da je èovjek stvoren od blata , zato što blato ne sadrži sve potrebne elemente od kojih je izgraðen ljudski organizam, i dalje vjeruje u taj "dokaz".


Sura El Mu'minun 12 ajet

WE LEKAD HALEKNAL-’INSANE MIN SULALETIN MIN TININ

«Mi smo, zaista covjeka od biti zemlje stvorili»
ili
«Mi smo, zaista, èovjeka od uzorka zemlje stvorili» u zavisnosti kako se prevodi ajet sa arapskog.
E sad taj uzorak zemlje ne blata kako ti navodis jer gore navedeni ajet transkript arapskog ne kaze da je covjek stvoren od blata niti se moze prevesti rijec kao blato vec bit zemlje, uzorak zemlje. Sad taj uzorak odnesemo lijepo u laboratoriju (hemijsku po mogucnosti) i utvrdimo da sadrzi neke sastojke koji su glavni a medju njima Fe, Ca, Mg, (mrsko mi pisati pune nazive a svi smo zavrsili osnovnu skoli) i dr..
E sad kad racionalna manjina i wipe out odu da vade nalaze (pojedinacno naravno ne zajedno ) tamo vade ZELJEZO i analiziraju neke druge biohemijske parametre na bazi ovih gore spomenutih hemijskih elemenata, dakle ako se analizira ljudsko tijelo ono se u biti sastoji od istih sastojaka od kojih se sastoji i zemlja.

Dakle, ako si oslobedjen predrasuda i nisi islamofob smatram da je ovo jedno dovoljno racionalno objasnjenje ....


[Edited by WipeOut on 04-12-2010 at 21:56 GMT]

[Edited by WipeOut on 04-12-2010 at 21:59 GMT]
04-12-2010 at 21:55 | Ukljuèi u odgovor
flor
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 24-06-2010
Odgovori: 1156
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dokazi da je Kur´an istina


Vjerovanje u višu silu iskljuèuje svaku sluèajnost na planeti, svemiru, a haman i šire...

Ako, dakle, uzmemo, da je sve stvoreno sa nekim smislom, da je svaka pojava i proces na planeti povezan kroz svoju "naoko" razlièitost (osim, na žalost, ljudi), ja bi onda postavio jedno poluretorièko pitanje:

Koji je smisao stvaranje zemlje i ljudi na njoj, šta viša sila ima od toga? Šta stvoritelj ima od ljudi (razlièitih i grešnih) koje je napravio? Šta æe mu to?

Ako Uzvišeni nema ljudske "sitne interese", ako je on sam i nedokuèiv, zašto je pravio ljude "na sliku sebe" ako je on tako èist i razlièit? Zašto ne živi s nama?

Sa aspekta psihologije poznato je zbog èega ljudi traže izvor moæi i savršenstva izvan sebe. Takoðe, to se smatra "razvojnim putem civilizacije".

Ako evolucija nema valjane dokaze da smo se "razvili", gdje su religiji dokazi da smo mi gotov proizvod?



[Edited by flor on 05-12-2010 at 11:17 GMT]

05-12-2010 at 11:15 | Ukljuèi u odgovor
Dea
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 26-12-2005
Lokacija: IRI
Odgovori: 4162
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Dokazi da je Kur´an istina

citat:
flor wrote:

Vjerovanje u višu silu iskljuèuje svaku sluèajnost na planeti, svemiru, a haman i šire...

Ako, dakle, uzmemo, da je sve stvoreno sa nekim smislom, da je svaka pojava i proces na planeti povezan kroz svoju "naoko" razlièitost (osim, na žalost, ljudi), ja bi onda postavio jedno poluretorièko pitanje:

Koji je smisao stvaranje zemlje i ljudi na njoj, šta viša sila ima od toga? Šta stvoritelj ima od ljudi (razlièitih i grešnih) koje je napravio? Šta æe mu to?

Ako Uzvišeni nema ljudske "sitne interese", ako je on sam i nedokuèiv, zašto je pravio ljude "na sliku sebe" ako je on tako èist i razlièit? Zašto ne živi s nama?

Sa aspekta psihologije poznato je zbog èega ljudi traže izvor moæi i savršenstva izvan sebe. Takoðe, to se smatra "razvojnim putem civilizacije".

Ako evolucija nema valjane dokaze da smo se "razvili", gdje su religiji dokazi da smo mi gotov proizvod?



[Edited by flor on 05-12-2010 at 11:17 GMT]



Pogledaj u nebo kao sto su to cinili ljudi vijekovima ranije - jesu li gore(sem nacetog mjeseca) gotovi proizvodi?
Pa zemlja je samo kap u toj nevjerovatnoj kreaciji.

Ne bih da te nagovaram, ali u Kur'anu mozes lahko dobiti odgovore na svoja pitanja.

Hm, psihologija, spoznaja, nesrazmjeran odnos nepoznatog i poznatog, to je neka druga prica
za drugu temu
05-12-2010 at 23:41 | Ukljuèi u odgovor
Tale_Bosanac
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 23-08-2009
Lokacija: Valley of Life
Odgovori: 130
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dokazi da je Kur´an istina

citat:
bosno_moja wrote:
REPRODUKCIJA GENETSKOG KODA

Postoji enigma gena, nepoznavanje od strane medicinske i biološke zajednice diljem svijeta: porijeklo genetskog koda i mehanizam njegovog izražavanja. Niko nije u stanju demonstrirati kako poveæanje podataka sadržanih u genima vodi ka sve kompleksnijim i kompleksnijim strukturama.
Onaj koji je stvorio genetski kod ima moæ i da ga reprodukuje, da mu nešto doda ili oduzme. Za onoga ko poznaje Kur’an, enigma uopæe ne postoji.

“Reci: “Da li je neko od ortaka vaših taj koji poèinje stvaranje, zatim ga ponavlja?” Reci: “Allah poèinje stvaranje, potom ga ponavlja.” Pa kako se odvraæate!”
(Kur’an, 10:34)







E ovo više nije taèno..slabo vama vjerskim fanaticima ide kopiranje veæ nauèno dokazanih stvari..ova teorija genetskog kopiranja je izmijenjena prije 8 mjeseci zato vas molim da uskladite i uradite UPDATE novih nauènih dokaza sa vašim vjerskim knjigama jer pobijate sami sebe...
Dat æu vam link od nove teorije pa te molim da to sada uskladiš sa vašom filozofijom da ne bi bilo zabune kad ljudi budu èitali..
http://www-stat.stanford.edu/~sabatti/research.html

Sve ove teorije što poredite sa onim u Kuranu nisu taène, èak nijedna teorija, recimo najprostija teorija termo-dinamike nije taèna jer se dešavaju razne anomalije koje se tek sada otkrivaju naukom...
Svaka teorija se stalno mijenja, gotovo svake godine..zato bi bilo smiješno porediti to sa Kuranom...

Èovjek je svaku teoriju, jedinicu, mjeru, izmislio èisto radi lakšeg razumijevanja neèega, samo pojam recimo Hemijskih elemenata nije taèan..ali se prihvata tako kako jeste jer bolje trenutno nema...

Najlakše je uzeti nauène èinjenice i to povezati sa nekom reèencom iz Kurana, Biblije i Tore...

Šta su nam to one otkrile...Ništa osim puke filozofije i moralnih standarda....

Pošto je sve te teorije, jedinice, hemijske elemente i ostalo stvorio èovjek ne vidim razlog poreðenje toga sa Ajetima iz Kurana jer postovjeæujete èovjeka i Allaha..
Samo da kažem da je uzimanje nauènih èinjenica i povezivanje sa vjerskim knjigama, pobijanje samih vjerskih knjiga...

Meni je drago što danas bar nauka ima svoj neki kutak da je niko ne dira i što se nauka poèela uvlaèiti u vjerske knjige..Èisto onako jer bilo je vremena kad je u vjerskim knjigama pisalo da je zemlja ploèa i svi koji su možda rekli da je okrugla bili su zapaljeni i ubijeni...Srednji Vijek...bar sad nauku niko ne dira

[Edited by Tale_Bosanac on 06-12-2010 at 17:21 GMT] 


Bosanski lipicaner tuzlanske krvi
06-12-2010 at 17:16 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dokazi da je Kur´an istina

da ne citam propusteno, de mi samo kazite ko sta dokaza na kraju?

07-12-2010 at 08:46 | Ukljuèi u odgovor
flor
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 24-06-2010
Odgovori: 1156
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Dokazi da je Kur´an istina

citat:
statebriga wrote:
da ne citam propusteno, de mi samo kazite ko sta dokaza na kraju?


Ukratko:

- Religija vjeruje u jednu apsolutnu perspektivu u kojoj nema potrebe za promjenom;

- Nauka vjeruje da nema konaène perspektive veæ postoje samo privremene teorije koje su podložne redovnim paradigmama.

07-12-2010 at 12:03 | Ukljuèi u odgovor
Dea
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 26-12-2005
Lokacija: IRI
Odgovori: 4162
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Dokazi da je Kur´an istina

citat:
flor wrote:


Ukratko:

- Religija vjeruje u jednu apsolutnu perspektivu u kojoj nema potrebe za promjenom;

- Nauka vjeruje da nema konaène perspektive veæ postoje samo privremene teorije koje su podložne redovnim paradigmama.





Ispravan zakljucak i tvrdnju uvijek mora pratiti misaona autenticnost, koja je ovdje jednostavno pobrisana banalnim pitanjima iz prethodmnog posta.
08-12-2010 at 23:04 | Ukljuèi u odgovor
flor
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 24-06-2010
Odgovori: 1156
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Dokazi da je Kur´an istina

citat:
Dea wrote:



Ispravan zakljucak i tvrdnju uvijek mora pratiti misaona autenticnost, koja je ovdje jednostavno pobrisana banalnim pitanjima iz prethodmnog posta.



Ako se manemo frazeologije, jasno sam postavio pitanje smisla religije u 21. stoljeæu.

Meni trenutno npr. teorija sunèevog sistema, gravitacije i sl. ima smisla. Ako se vremenom još toga sazna, odlièno!

Znaèi, ništa nisam tvrdio ili "ispravno" rekao, niti je to moguæe na ovu temu, samo me zanimalo predstavlja li zaista religija još uvijek tako snažan ideal, da usmjerava i organizira ljudima život kao prije par stotina godina...

09-12-2010 at 10:24 | Ukljuèi u odgovor
bosno_moja
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 23-11-2009
Odgovori: 249
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dokazi da je Kur´an istina

Ako èovjek želi da zna istinu neka samo proèita Kur'an i razmišlja. Možda se mu srce otvori.

09-12-2010 at 18:56 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 52
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Religija i filozofija : Dokazi da je Kur´an istina New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice