Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Kako je zivjeti u Tuzli?
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako je zivjeti u Tuzli?

citat:
Tuzlak74 wrote:
Sunce, MelMel i John... U Tuzli se, i u vrijeme kad niko od nas još nije ni bio u planu, znalo ko je ko i gdje je èije mjesto na društvenoj ljestvici. Ne želim polemizirati o tome, jer o tome govori mnoštvo literature, mnoštvo ljudskih sjeæanja i životnih storija. Èinjenica koju vi, svjesno ili nesvjesno, želite prešutati jeste da je Tuzla POSTALA obièna mahala, rupetina i zabit.




[Edited by Tuzlak74 on 07-08-2011 at 23:26 GMT]


Samo ti zelim reci da je sve relativno, da je nemoguce generalizovati i da se percepcije mijenjaju. Sama cinjenica da si rekao da se nekada na asfaltu moglo sjediti i jesti pokazuje da idealizujes vrijeme svog odrastanja i da si pomalo nostalgican za tim vremenom u kojem svima, ne rodni grad nego sve izgleda ljepse.

Uvijek je bilo i ovoga i onoga i ovih i onih i tako valjda i treba biti. Nervira me kada se od Tuzle pravi Pariz, a meni licno, kad je poredim u odnosu na vrijeme prije rata je puno ljepsa.



07-08-2011 at 23:47 | Ukljuèi u odgovor
MelMel
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako je zivjeti u Tuzli?

citat:
Tuzlak74 wrote:

Deder proèitaj i reèenicu-dvije iza toga, pa onda dociraj. U tim reèenicama se nešto kaže i o osnovnim normama ponašanja. Koje tebi fakat fale. E, vidiš... to je slika velikog broja današnjih "Tuzlaka".


Ma nije valjda. Sta da ti kazem osim da sam prije rata nosila starke - neces mi vjerovati, ali imala sam 4 razlicita para starki - crvene, teget plave, ljubicaste i svijetlo plave. Nakon rata sam odrasla (sto i tebi zelim od srca), pa mi sve te gluposti nisu bitne, za razliku od tebe.

Vozdra i samo ti pogresnom stranom ulice. Nemam namjeru da se prepucavam sa ogorcenim insanom, kad ima toliko puno pozitivnih ljudi s kojima se moze promuhabetiti. The End.
07-08-2011 at 23:47 | Ukljuèi u odgovor
Tuzlak74
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 05-06-2011
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 68
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kako je zivjeti u Tuzli?

citat:
sunce wrote:


Samo ti zelim reci da je sve relativno, da je nemoguce generalizovati i da se percepcije mijenjaju. Sama cinjenica da si rekao da se nekada na asfaltu moglo sjediti i jesti pokazuje da idealizujes vrijeme svog odrastanja i da si pomalo nostalgican za tim vremenom u kojem svima, ne rodni grad nego sve izgleda ljepse.

Uvijek je bilo i ovoga i onoga i ovih i onih i tako valjda i treba biti. Nervira me kada se od Tuzle pravi Pariz, a meni licno, kad je poredim u odnosu na vrijeme prije rata je puno ljepsa.






U pravu si, percepcija je vrlo varijabilna stvarèica.

Meðutim, suprotnost percepciji je prihvaæanje fakata, èinjenica, ili kako god hoæeš. Drugima rjeèima, objektivnost. Objektivnost koja se u glavi objektivnog èovjeka gradi komparacijom: dobro-bolje-najbolje ili loše-lošije i najlošije.

Objektivan sam, tako da percepcija nema veze s tim što pišem o Tuzli kakva je sad, jer sam pažljivo pratio njen razvoj od kraja rata do danas.

Žao mi je što nemaš priliku sjediti u društvu Tuzlaka moje generacije, par mlaðih ili par starijih generacija.

Ono što bi èula od njih je gorèina koja je neuporedivo veæa od ove moje.

Meðutim, kada se neko ko ne živi u Tuzli usudi komentirati život u Tuzli na osnovu svojih par dana ili nedelja provedenih u njoj, ježim se od toga.

Takve bi rado stavio u poziciju nas koji nismo nigdje otišli i pitao ih za koju godinu sljedeæe: Aaaaaaaaaaaaaa, deder mi sad reci kako je živjet u Tuzli ? :-)

[Edited by Tuzlak74 on 07-08-2011 at 23:56 GMT]
07-08-2011 at 23:55 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako je zivjeti u Tuzli?

citat:
Tuzlak74 wrote:




Žao mi je što nemaš priliku sjediti u društvu Tuzlaka moje generacije, par mlaðih ili par starijih generacija.






A zasto mislis da nemam priliku sjediti u drustvu Tuzlaka mladjih i starijih?

Tudja situacija i slika ne utice previse na mene. Ne zive svi isto, neki fantasticno neki nikako, a opet je sasvim treca grupa onih koji su sretni i zadovoljni, to nema veze ni sa mjestom rodjenja, zivljenja, situiranoscu i sl.
08-08-2011 at 00:34 | Ukljuèi u odgovor
cica
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 12-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 18418
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kako je zivjeti u Tuzli?

Aman jarabi, šta sve proèitah

Nekakve loze, roðeni Tuzlaci, došlje, Tuzlanski mentalitet....

baš me eto zanima "šta je i kakav je to ustvari Tuzlanski mentalitet"

jah Bože dragi...

meni je vala lijepo živjeti u Tuzli

08-08-2011 at 12:20 | Ukljuèi u odgovor
root
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-08-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 288
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako je zivjeti u Tuzli?

citat:
Tuzlak74 wrote:


Imaš gadan problem sa Tuzlacima roðenim u èaršiji.

Samo...za razliku od tebe, takvi Tuzlaci razmišljaju mozgom Homo sapiensa.


FYI roðeni sam Tuzlak ali ljude ne cijenim prema njihovom mjestu porijekla veæ po onome što oni jesu. Takoðer, ne živim u oblacima, tj. ne mislim da živim u New Yorku veæ u Tuzli koja, kad smo veæ kod toga, još uvijek nema status grada.

Spusti se na zemlju i poèni koristiti mozak jer ti Rodni list sa Tuzlom kao mjestom roðenja u normalnom svijetu ne znaèi apsolutno ništa.
08-08-2011 at 13:20 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako je zivjeti u Tuzli?

citat:
root wrote:

Takoðer, ne živim u oblacima, tj. ne mislim da živim u New Yorku veæ u Tuzli koja, kad smo veæ kod toga, još uvijek nema status grada.




Dobiæe Tuzla status grada uskoro, misliš da æe nam se u nas naèelnik tako lako odreæi prilike za još jednim mandatom
08-08-2011 at 13:40 | Ukljuèi u odgovor
root
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-08-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 288
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako je zivjeti u Tuzli?

citat:
racionalna manjina wrote:


Dobiæe Tuzla status grada uskoro, misliš da æe nam se u nas naèelnik tako lako odreæi prilike za još jednim mandatom


Daj Bože da æe, al hajd. Za naèelnika ne sumnjam.
08-08-2011 at 16:35 | Ukljuèi u odgovor
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kako je zivjeti u Tuzli?

citat:
Tuzlak74 wrote:
Sunce, MelMel i John... U Tuzli se, i u vrijeme kad niko od nas još nije ni bio u planu, znalo ko je ko i gdje je èije mjesto na društvenoj ljestvici. Ne želim polemizirati o tome, jer o tome govori mnoštvo literature, mnoštvo ljudskih sjeæanja i životnih storija. Èinjenica koju vi, svjesno ili nesvjesno, želite prešutati jeste da je Tuzla POSTALA obièna mahala, rupetina i zabit.

Za to nisu krive graðevine, arhitektura, noæni (ne)život, niti prostorni plan. Zašto - zato jer sve njih kreiraju oni koji žive u njoj. Dakle, LJUDI koji žive u Tuzli su krivi za to. To je surova, suštinska istina koja neke jako boli, ali je tako.

Prema tome, ne želim voditi dalju polemiku o tome ko je ko i gdje je èije mjesto, jer apriori odbijanje evidentnih èinjenica govori, samo po sebi, za sebe.

Sjeæam se i rado æu se uvijek sjeæati Tuzle onakve kakva je bila - prije rata. To je bio moj grad. Ovo što se danas zove Tuzla je grad u kojem se, poput mnoštva Tuzlaka, u njemu više ne osjeæam svojim.

Osjeæam se kao stranac.


[Edited by Tuzlak74 on 07-08-2011 at 23:26 GMT]

eto tako ti je to kada prorade emocije sukoba generacija
dok god budemo negirali sve vrjednosti bivseg sistema necemo nikada unaprijediti ni ovaj sistem.
U principu postoji samo uredeni i neuredeni sistem drustvenog zivljenja ..
,,ti nevolis neuredenost drustva ,,i u pravu si ..

[Edited by senzualna on 08-08-2011 at 16:43 GMT]
08-08-2011 at 16:42 | Ukljuèi u odgovor
John
Nivo: Novi forumaš
mrk
Registriran(a): 06-08-2011
Lokacija: kasaba
Odgovori: 24
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako je zivjeti u Tuzli?

citat:
Tuzlak74 wrote:



Beeep.... Dobili ste kaznene poene.

Efendija... za to što ti meni predlažeš, ja uredno plaæam Komunalcu. :-)




Pa naravno, kako i rekoh "neko drugi"

Mi smo oduvijek plaæali odvoz smeæa Komunalcu, ali smo i èistili okolinu. Toliko o ljubavi prema svom gradu.
08-08-2011 at 18:43 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 28
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: adnan0412, Amadeaida, Berba, billboard90, Dva M, Edo.Klosaric, Image, labudtz, ladyS, Mahe, marijana h, musa, Nestasni, pere_fuma, samko, skojevska, Soprano, spam, Timo
FORUM : Tuzlarije : Kako je zivjeti u Tuzli? New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice