Info: Ovo nije bogomolja, ovo je samo forum, ovdje ne vaze pravila ponasanja kao za njih ali je uljudnost i tolerancija pozeljna. Ovdje se raspravlja o religijama i filozofiji, ali forum nije vjerski ni filozofski i ne pripada ni jednoj religiji, ni jednoj filozofiji.


FORUM : Religija i filozofija : Smije li vjernik biti sudija?
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Smije li vjernik biti sudija?

citat:
Aidatuzla wrote:
ma, ako sam dobro shvatila, pitanje postavljeno u naslovu teme mi je jako glupo.

i vjernik mora postovati zakone drzave u kojoj zivi pa zasto onda ne bio bio sudija

U tom zecu leži grm
20-02-2011 at 16:38 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Smije li vjernik biti sudija?

citat:
Aidatuzla wrote:

hoces li ti to reci da vjernici ne postuju zakone drzave u kojoj zive?

jos su kod nas zakoni fleksibilni pa ih moze prilagodjavati kako ko hoce


Nije stvar zakona samo kod nas nego inaèe...
Dao sam neko svoje mišljenje,a to je nedostatak zakona sekularne države koja bi trebala uokviriti sve vjerske zakone....
20-02-2011 at 16:56 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Smije li vjernik biti sudija?

Može,al' ako želi da se prilagoðava. Onaj koji uzvikuje "Kome bolan da se mi prilagoðavamo, nek se oni nama prilagoðavaju !" ne može ;hanka

20-02-2011 at 21:35 | Ukljuèi u odgovor
Dea
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 26-12-2005
Lokacija: IRI
Odgovori: 4162
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Smije li vjernik biti sudija?

jednako je besmiseleno pitati - smije li sudija biti vjernik?

01-03-2011 at 23:10 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Smije li vjernik biti sudija?

citat:
djecko wrote:

Šta veliš oguglosam na sve pa i bibliotekarsku prašinu.
Pazi ono gore je samo moje mišljenje,kako bi trebalo stvoriti zakon u "nekoj" državi.
Samo iz tog razloga jer u jednoj državi može biti više religija kao što i jest u mnogim državama.Takvi zakoni trebaju biti kompleksniji,što znaèi da treba odvojiti državu i religijE,u stvari država treba pod plaštom zakona da se obazire na religijske zakone i tipièno za naše podneblje bivše SFRJ,ili sada u BiH.
E upravo jedan od nedostataka sekularnih država i jest taj da zakone donose ljudi koji ili ih malo interesuje religija ili imaju površno poznavanje religijskih prava,pa im je najlakše donositi neke svoje zakone,takoreæi na štetu svih.
Drugi problem je kad se religija miješa u državni aparat pa želi svaka naturiti svoje zakone.
A ajet
Al-Baqara
"106. Mi nijedan propis ne promijenimo, niti ga u zaborav potisnemo, a da bolji od njega ili slièan njemu ne donesemo. Zar ti ne znaš da Allah sve može?"
je kompletan sa pitanjem u okviru istog.
isti princip je sigurno u svim religijama.
I što je interesantno bez obzira na sve,èovjek zaèas promijeni državu,još brže partiju i kaže šta ima veze nije to vjera pa da se ne mijenja

Ja sam mislio da æe racionalna manjina napraviti nekakav presjek i pojasniti malo detaljnije,šta u sluèaju da se desi nerazumijevanje sudija ateista i sudija vjernika.
To bi trebali bar biti pametni ljudi koji bi se znali dogovoriti i stvoriti neki ispravan zakon odmjeren za sve
24-05-2011 at 08:42 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Smije li vjernik biti sudija?

citat:
djecko wrote:

Ja sam mislio da æe racionalna manjina napraviti nekakav presjek i pojasniti malo detaljnije,šta u sluèaju da se desi nerazumijevanje sudija ateista i sudija vjernika.
To bi trebali bar biti pametni ljudi koji bi se znali dogovoriti i stvoriti neki ispravan zakon odmjeren za sve


Nek oni presijecaju šta hoæe i nek se dogovoraju koliko hoæe, da se mene pita ja bih za sudiju postavio nekog èovjeka neoptereæenog idelogijama poput vjere u boga ili ateizma
24-05-2011 at 11:30 | Ukljuèi u odgovor
dntz
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 04-07-2009
Odgovori: 5
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Smije li vjernik biti sudija? - Nema ovdje ni sudije ni advokata

Ocigledno je da medju forumasima na ovoj temi nema nijedan sudija niti advokat jer nemate pojma sta i kako radi sudija i kako se donose presude.
Nema tu velikih zivotnih i pravnih dilema i velikih teorija, 95% sudskih postupaka se temelji na vrlo jednostavnim cinjenicnim i pravnim osnovama, a onih 5% nije u suprotnosti ni sa jednom vjerom ili vjerskim zakonom.

80% predmeta na sudu su komunalni predmeti - nisi platio odoz smeca - sudija donese presudu kojom te obaveze da platis odvoz smeca i to je to

06-02-2012 at 15:57 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Smije li vjernik biti sudija?

obzirom da je kod nas na snazi proceduralno pravo, a ne obicajno pravo, tako da je mogucnost uticaja necijeg osjecaja prema vjerskom ili moralnom ubjedjenju (da ne kazem predrasudi) svedena, ili bi trebala biti svedena, na minimum.

mozda ne baratam najbolje terminologijom, ali cini mi se da je obicajni zakon onaj u kojem se nove odluke i presude donose na osnovu vec postojecih slicnih / istih slucajeva, ili se donose nove odluke koje tada postaju osnova za buduce. razlika od proceduralnog zakonodavstva je u tome sto je u proceduralnom sve definirano u zakonima, podzakonskim aktima i slicno, kao set pravila po kojima se donose sudske presude.

valjda?!

06-02-2012 at 16:11 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Smije li vjernik biti sudija?

citat:
statebriga wrote:
obzirom da je kod nas na snazi proceduralno pravo, a ne obicajno pravo, tako da je mogucnost uticaja necijeg osjecaja prema vjerskom ili moralnom ubjedjenju (da ne kazem predrasudi) svedena, ili bi trebala biti svedena, na minimum.

mozda ne baratam najbolje terminologijom, ali cini mi se da je obicajni zakon onaj u kojem se nove odluke i presude donose na osnovu vec postojecih slicnih / istih slucajeva, ili se donose nove odluke koje tada postaju osnova za buduce. razlika od proceduralnog zakonodavstva je u tome sto je u proceduralnom sve definirano u zakonima, podzakonskim aktima i slicno, kao set pravila po kojima se donose sudske presude.

valjda?!

dobro pitanje..
ja cu ga postaviti jednom od velikih ucenjaka, jer me bas zanima odgovor i stav religije o ovome. pa cu napisat sta je rekao..
06-02-2012 at 16:51 | Ukljuèi u odgovor
dntz
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 04-07-2009
Odgovori: 5
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Smije li vjernik biti sudija?

citat:
statebriga wrote:
obzirom da je kod nas na snazi proceduralno pravo, a ne obicajno pravo, tako da je mogucnost uticaja necijeg osjecaja prema vjerskom ili moralnom ubjedjenju (da ne kazem predrasudi) svedena, ili bi trebala biti svedena, na minimum.

mozda ne baratam najbolje terminologijom, ali cini mi se da je obicajni zakon onaj u kojem se nove odluke i presude donose na osnovu vec postojecih slicnih / istih slucajeva, ili se donose nove odluke koje tada postaju osnova za buduce. razlika od proceduralnog zakonodavstva je u tome sto je u proceduralnom sve definirano u zakonima, podzakonskim aktima i slicno, kao set pravila po kojima se donose sudske presude.

valjda?!



Djelimicno si u pravu, al kada je u pitanju primena obicaja u nasem pravnom sistemu to je izuzetak izuzetka i koristi se u jednom od 100 000 slucjeva. Primjera radi kada neko ima obavezu da plati troskove sahrane po mjesnim obicajima, onda se primjenjuju pravila obicaja za svaki grad ili selo. Razlikuje se npr dzenaza u Srebreniku i u Tuzli (U tuzli se uobicajeno krece ispred komemorativnog sto se dodatno placa, drugacija je hodzarina U tuzli 70 KM u Srebrneiku 50 i sl)
07-02-2012 at 13:42 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 5
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: ADO LAV, Boycie, CrazyBosnian, emirtz70, Fireman, Hamal, jadranka, objektivno_tz, zee2020
FORUM : Religija i filozofija : Smije li vjernik biti sudija? New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice