Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorkama (samo nemojte pitati kako se prave djeca)


FORUM : Roditelji i djeca : Bolje biti dosljedan nego idealan roditelj
Strana: 1 2 3
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
flor
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 24-06-2010
Odgovori: 1156
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Bolje biti dosljedan nego idealan roditelj

citat:
statebriga wrote:
roditelj mora biti svom djetetu prijatelj. sada se na svakom koraku govori o pravima djeteta, a istovremeno niko ne govori o njihovim obavezama. zbog toga se djeca (posebno teenager-i) ponasaju kao da imaju pravo na sve, pa tako i da odbiju pomoci roditeljima, uciti ili vratiti se kuci na vrijeme.

ako roditelji zanemare prijatljski odnos i postanu "tirani", dijete ce se zatvoriti u sebe, a nakon toga ce roditelj poceti da gubi uvid u djetetov zivot, sto se, nerijetko, moze zavrsiti na putu koji niko svom djetetu ne zeli.

dosljednost je veoma bitna, ali ne i dosljednost koja se (lako) moze pretvoriti u tiraniju.


Jel baš problem u bezobrazluku tinejdžera i njihovom neispunjavanju obaveza?
Prije bi se reklo da je to roditeljsko prikrivanje bijesa zbog osjeæaja neuèinkovitosti u smislu savršeno funkcionirajuæeg djeteta
21-02-2012 at 14:44 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Bolje biti dosljedan nego idealan roditelj

citat:
flor wrote:
Jel baš problem u bezobrazluku tinejdžera i njihovom neispunjavanju obaveza?
Prije bi se reklo da je to roditeljsko prikrivanje bijesa zbog osjeæaja neuèinkovitosti u smislu savršeno funkcionirajuæeg djeteta


pa, ne znam, kod nekih je i to sigurno jedan od problema u odgoju.

no, fakt jeste i to sam htjela naglasiti (mozda nisam uspjela), da se djeci govori o pravima, ali ne o obavezama, a obaveze imaju veliki obrazovni zadatak u odgoju djeteta.

"obaveza" ucenja stvara radne navike, a ako dijete nauci da u skoli bude kampanjac, takav ce biti i na poslu (sto ce se pokazati negativno za njegov uspjeh u karijeri, a u najboljem slucaju moze dobiti otkaz). "obaveza" pospremanja svoje sobe, gradi naviku urednosti, koja je - mora se priznati - jedna vrlo bitna za dalji, samostalni zivot (kad nema mame da pospremi za djetetom). "obaveza" odlaska u kupovinu uci djecu o odgovornosti za novac koji im je u rukama, itd.

na poslijetku, ako dijete raste bez ikakvih obaveza, kakva ce to jedinka biti kada odraste?

sto se tice bezobrazluka teenager-a, mozda je malo teska rijec, ali generalno u tom dobu djeca dobiju "poriv" da budu drugaciji od svojih roditelja, iskazuju otpor, traze svoje mjesto...
21-02-2012 at 14:55 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Bolje biti dosljedan nego idealan roditelj

citat:
Aidatuzla wrote:
svi oni budu u toj fazi neko vrijeme (u manjoj ili vecoj mjeri). to znaci da su zdrave mlade osobe. nije ni njima lako u tim godinama bezobrazluk kod njih nastane ako se tim godinama pridoda los odgoj

pa da, zato i rekoh da je teska rijec... sigurno flor nije tako ni mislio, al' eto mi razradismo
21-02-2012 at 15:11 | Ukljuèi u odgovor
flor
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 24-06-2010
Odgovori: 1156
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bolje biti dosljedan nego idealan roditelj


Složio bi se da se manipulira pravima djeteta. Da li je pravo djeteta u, recimo, Ruandi i ovdje isto? U poveljama UN-a se èini da jeste, a na terenu je to sasvim druga prièa.

Što se tièe obaveza i radnih navika, ja mislim da se za to treba stvoriti sklonost kod djece. Ako dijete ima sklnost prema nauci i školi, to sasvim sigurno nije moglo dobiti samo od sebe. To vidi kao smisao i vrijednost od onoga ko ga odgaja. Ako roditelj poštuje školu, o njoj govori na pozitivan naèin, onda æe dijete vidjeti smisao u trudu i radu u školi, ili još bolje bit æe mu jasno zašto ide u školu.

Ako se zamisli situacija da roditelj obezvreðuje školu i dijete na bilo koji naèin, kako bi onda dijete moglo vidjeti smisao u toj školi i u svome uspjehu. To bi mu više bila kazna nego uživanje.

Èesto ljudi govore "vidi kako od onih obiènih siromašnih radnika djeca pozavršavali fakultete, a mi svojoj obezbijedili sve, a ona ne uèe?!"
To je možda zato što "obièan" radnik cijeni i postavlja školu i nastavnike iznad svega, kao ideal i uzor, dok s druge strane imaš one koji èesto govore s visoka "pihhh, ko je sve nastavnik, kakve su nam bezveze škole, sad æu ja toj uèiteljici održat lekciju, neæe ona nas handriti, de ti to dijete otaljaj, uzmi diplomu, ko ih yebe..." Tu nema nikakve vrijednosti, jer je za dijete vrijednost to što roditelj govori, a s druge strane mu i ne pokazuje da se trudom i radom nešto postiže, nego samo olajavanjem i obezvreðivanjem svega kao "primitvno", što i nije neki ideal...

21-02-2012 at 15:25 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bolje biti dosljedan nego idealan roditelj

e, upravo tako! to sam i htjela rec', vidis, nisi ti dzabe u prosvjeti, a ja za hastalom, vidi se ta razlika

nego, tacno kao sto si napisala... od prvog dana, naravno, moguceg dana, krene pospremat svoje igracke, uzme jednu, ostavi drugu, to su prvi koraci ka stvaranju zdrave obaveze - ne sto ce meni, kao majci, pomoci, nego sto ce znati da se bavi sobom kad odraste!

a citanje, jbg, ja tu nisam bila dovoljno dosljedna, a moja mati je fino uvijek govorila. daj joj slikovnicu, nek' je gleda 3 minuta prije nego zaspi, onda ce uvijek citat... a ja, dam slikovnicu, pa procitam nesto, pa ovo ono, kad dijete malo odraste, ja prestala da govorim... uvijek joj je knjiga bila mrska

21-02-2012 at 15:26 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Bolje biti dosljedan nego idealan roditelj

citat:
flor wrote:
... dok s druge strane imaš one koji èesto govore s visoka "pihhh, ko je sve nastavnik, kakve su nam bezveze škole, sad æu ja toj uèiteljici održat lekciju, neæe ona nas handriti, de ti to dijete otaljaj, uzmi diplomu, ko ih yebe..." Tu nema nikakve vrijednosti, jer je za dijete vrijednost to što roditelj govori, a s druge strane mu i ne pokazuje da se trudom i radom nešto postiže, nego samo olajavanjem i obezvreðivanjem svega kao "primitvno", što i nije neki ideal...


ne znam zasto, mozda zbog teme o placama, ali cini mi se da si ovo meni uputio. ne mogu bas uzeti svoju porodicu kao primjer, jer mi imamo jedan vrlo drugaciji (kada uporedim sa svima oko sebe) nacin odrastanja, jer smo nas dvije od rodjenja samo nas dvije i imamo vrlo partnerski odnos, o svemu vrlo otvoreno razgovaramo i raspravljamo, a nemamo ni nekih posebnih tajni (oduvijek). ja svojoj cerki jasno dam do znanja ko je los nastavnik, a ko je dobar. no, istovremeno joj objasnjavam zbog cega ono, sto ne moze dobiti od loseg nastavnika, treba naci online ili u kucnoj biblioteci, jer su joj ta znanja potrebna u daljem zivotu.

ja zelim da moje dijete zna da je neko los nastavnik, da ne bi stvarala kod sebe pogresnu sliku o tome sta je dobar nastavnik
21-02-2012 at 15:30 | Ukljuèi u odgovor
flor
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 24-06-2010
Odgovori: 1156
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Bolje biti dosljedan nego idealan roditelj

citat:
statebriga wrote:

ne znam zasto, mozda zbog teme o placama, ali cini mi se da si ovo meni uputio. ne mogu bas uzeti svoju porodicu kao primjer, jer mi imamo jedan vrlo drugaciji (kada uporedim sa svima oko sebe) nacin odrastanja, jer smo nas dvije od rodjenja samo nas dvije i imamo vrlo partnerski odnos, o svemu vrlo otvoreno razgovaramo i raspravljamo, a nemamo ni nekih posebnih tajni (oduvijek). ja svojoj cerki jasno dam do znanja ko je los nastavnik, a ko je dobar. no, istovremeno joj objasnjavam zbog cega ono, sto ne moze dobiti od loseg nastavnika, treba naci online ili u kucnoj biblioteci, jer su joj ta znanja potrebna u daljem zivotu.

ja zelim da moje dijete zna da je neko los nastavnik, da ne bi stvarala kod sebe pogresnu sliku o tome sta je dobar nastavnik


Ne, nisam mislio na tebe, ne poznajem te da bi ti nešto upuæivao Govorim generalno, što opet ne znaèi da je to taèno. Samo razgovaramo...

I ja mislim da svaka škola vrijedi onoliko koliko vrijede nastavnici koji u njoj rade. Siguran sam da u svakoj školi ima bar nekoliko nastavnika od kojih djeca mogu imati puno koristi.

21-02-2012 at 15:49 | Ukljuèi u odgovor
flor
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 24-06-2010
Odgovori: 1156
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bolje biti dosljedan nego idealan roditelj


Da se vratim konkretno na temu.
Moje mišljenje je da savjeti ili pravila za odgoj djece nemaju baš neku vrijednost. Zato jer više vjerujem u osjeæaje i prirodne reakcije roditelja prema djeci. Držat se pravila u odgoju je ko slušat pjesmu ali ne i rijeèi (ako ih u pjesmi uopšte ima). Po tome bi znaèilo da svi isto moramo reagovat na bilo koji umjetnièki žanr, na neèiju emociju pokazanu na bilo koji naèin, što je nemoguæe. Isto tako je nemoguæe da par pravila (npr. kako kaznit, popustit ili biti dosljedan) važe jednako za svu djecu u svakom prostoru i vremenu.

Ako si roditelj, pa to gotovo nužno znaèi da te dijete mora nekad iznervirati, zaèuditi ili zbuniti. To vrlo vjerovatno proizilazi iz èinjenice da se to dijete ponekad vrlo razlikuje od onoga što smo mi zamislili kakvo bi ono trebalo biti. Iako je ono naše, to je ipak drugi èovjek sa svojim potrebama, koliko god da je star.

Problem je možda u tome što roditelj ne trpi bilo kakvu napetost izmeðu sebe i djeteta, zato se polome živi kako bi potisnuli u sebi ljutnju i osjeæaje koje tad imaju prema djetetu. Tad vagaju, ili ga kaznit ili mu pustiti nešto. A još gore od prikrivanja ljutnje je istuæi dijete ili ga vrijeðati.

"Svojeglavo" dijete vrlo dobro zna kad ga prihvatamo, a kada prikrivamo ljutnju prema njemu. Znaèi, ako bi mogli prihvatiti to da smo popizdili radi djeteta (ali ga ne tuæi zbog toga ili drakonski kažnjavati), prihvatiti svoju ljutnju prema njemu, možda bi mogli vidjeti i nešto više od neugodne napetosti, možda razumjeti kako se i zbog èega osjeæa tako buntovno, njegove potrebe, a samim tim imati i adekvatniju reakciju u odreðenim okolnostima. Jer, ne trebamo zaboraviti da je takvo dijete i samo sebi teško. Možda zato što nije blisko ni s kim...

Ovo naravno ne mislim da je svakodnevnica, nit je svojstveno veæini porodica. Mislim na eventualne sluèajeve gdje se radio o npr. jako "buntovnoj" ili "hiperaktivnoj" djeci...

21-02-2012 at 16:41 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bolje biti dosljedan nego idealan roditelj

citat:
Aidatuzla wrote:



i meni je mama uvijek citala pred spavanje

ja s njim citam i to hoce uvijek iste price i zna kojim redoslijedom uzimamo slikovnice a onda kaze "hajde mama sad malo pjevaj" ma idi bjezi



Malo mi je bilo zao kad je dijete naucilo citati pa poceo sam, a dugo sam mu citala, i tako rado kupovala slikovnice, one velike, lijepe, ilustrovane zbirke prica i bajki, enciklopedije i dr. Kao i svi ima u on svojih bubica i mana ali moram ga pohvaliti (jer mislim da je i do mene) zaista voli citati.

Redovno posudjuje i kupuje knjige, cita na bosanskom, engleskom i njemackom i rado mu dam novac kad mi trazi za neko novo izdanje. Za svoje godine vise je procitao nego mnogi odrasli i to orginalnih izdanja.

Rodila ga majka

Ima li tema - pohvalimo nasu djecu
22-02-2012 at 18:35 | Ukljuèi u odgovor
Inspektor
Nivo: Forumski doajen
Novus Ordo Seclorum

Registriran(a): 21-06-2005
Odgovori: 9543
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bolje biti dosljedan nego idealan roditelj

Kratko, a jasno:

"Ne gledajte na dijete kao da je neki dragulj, veæ se trudite da ono to postane" - Vasto

15-03-2012 at 23:03 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 41
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Roditelji i djeca : Bolje biti dosljedan nego idealan roditelj New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice