Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Kome je bilo najgore?
Strana: 1 2 3 4 5 6
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Kome je bilo najgore?

Ne znam kojem podforumu odgovara ova tema.

Procitah post od borbenog gdje spominje kako su u Sarajevu lozili cipele (smijesno i zalosno), i mislim o ratu u Bosni i Hercegovini. Gledajuci onako iz perspektive obicnih ljudi, svi su rat razlicito dozivjeli, svako mjesto prica za sebe.

Kada su gradovi, sela, mjesta u pitanju nekad mislim da nikome nije bilo kao Sarajlijama, a onda vidis Mostar, Visegrad, Focu, Zvornik, Bijeljinu, Srebrenicu, pa svako svoje uzase ima.

Ovo je tema za price o patnjama i iskustvima civila u minulom ratu u BiH.

28-09-2013 at 23:56 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kome je bilo najgore?

Svakome je njegova muka bila najgora.
A na zalost, poslije rata imamo tendenciju isticanja svoje muke i zanemarivanja muke svih drugih.
Skloni smo kukati na Sarajevo, tvrdeci kako su svoju muku dobro naplatili i ispolitizirali.
Skloni smo kukati na izbjeglice, koje su dosle u nas grad, a da ne pominjem muke onih na "drugoj" strani.
Oni su jos uvijek potpuni tabu.
Doduse nisu ni bilo svakodnevno granatirani, niti drzani pod opsadom....

29-09-2013 at 10:41 | Ukljuèi u odgovor
pagny
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-07-2006
Lokacija: france
Odgovori: 4073
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kome je bilo najgore?

u ratu je definitivno najgore bilo roditeljima nije bitno da li je dijete malo,veliko ,musko, zensko,na ratistu ili ne roditelji umiru od brige pogotovo majke.I zato jos jednom zelio bih da izrazim najiskrenije divljenje i postovanje prema svim posebno prema ratnim majkama.Njima svakoj do jedne trebalo bi podjeliti dijamantske ljiljane.Najiskrenije respekt do neba  


bolje biti mlad lijep i bogat nego star ruzan i siromasan
29-09-2013 at 11:52 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kome je bilo najgore?

citat:
Aidatuzla wrote:


koje su bile muke na onoj strani a da su bile vezane za patnju civila ovdje?




Ne razumijem pitanje, gdje sam pomenuo bilo kakve "njihove" muke, vezane za patnju civila ovdje?

[Edited by Abulafija on 29-09-2013 at 14:26 GMT]
29-09-2013 at 14:25 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kome je bilo najgore?

Pa definitivno su najviše stradanje pretrpjela sva pogranièna mjesta ali niti jedno jedino mjesto koje je bilo u dometu èetnièke artiljerije nije bilo pošteðeno svakodnevnog maltretiranja i pogibije civila.
Of course teško je to sve skupa "staviti na vagu" ali jedan od repera svakako bi trebao biti broj poginulih civila.
Ali ovdje ponovo upadamo u zamku da nas poklope prièom o viktimizaciji(ogavno ružna rijeè al eto kad se hoæe biti kao pametan odvali se i jedan ovako rogobatan izraz) mada istim tim dušebrižnicima nikad nije zasmetala "viktimizacija" æifuta!
Ne daj Bože da neko njih dovede u kontekst "viktimizacije" odma se iste sekunde lijepe etikete tipa antisemiti,fašisti etc etc!
Svakakvih nebuloza sam se naèitao ovih dana na ovom forumu ali dobro je da se s vremena na vrijeme pojave ove osjetljive teme kako bi miševi izašli iz svojih rupa i pod plaštom nekakvih mirotvoraca pokazali ustvari svoje pravo lice!  


<br /><br /><br /><br />

29-09-2013 at 14:40 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kome je bilo najgore?

citat:
Aidatuzla wrote:



necemo da nista bude tabu

Ako znas za kakve njihove muke, slobodno pisi, ja da znam, itekako bih napisao.
Ne znam, i zato sam i napisao da je tabu, jer je nemoguce da nisu imali svojih patnji, ma kakve one bile.
Tako da nemas razloga da meni postavljas to pitanje.
29-09-2013 at 14:49 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kome je bilo najgore?

citat:
pagny wrote:
u ratu je definitivno najgore bilo roditeljima nije bitno da li je dijete malo,veliko ,musko, zensko,na ratistu ili ne roditelji umiru od brige pogotovo majke.I zato jos jednom zelio bih da izrazim najiskrenije divljenje i postovanje prema svim posebno prema ratnim majkama.Njima svakoj do jedne trebalo bi podjeliti dijamantske ljiljane.Najiskrenije respekt do neba


Definitivno æu se složiti sa ovim jer znam da sam se za vrijeme agresije prilikom boravka na liniji uvijek više brinuo za porodicu koja je u gradu nego za sebe.Naravno tu je sad i ona prièa o nedostatku hrane i elementarnih potrebština koje roditelji nisu mogli obezbjediti svojoj djeci a o brigama i patnjama vezanim za ranjavanja i pogibiju djece da i ne govorimo. 


<br /><br /><br /><br />

29-09-2013 at 14:50 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kome je bilo najgore?

citat:
Aidatuzla wrote:


pa sto spominjes onda? bio si ovdje, obisao svasta i vidio svasta, pa da cujemo o tome nesto, ako zelis naravno.
nije njima tamo bilo lako u tom rezimu. gledala sam nekoliko emisija na tu temu. al to nikako nije ova tema i tu su oni bili najmanje zrtve od svih nas. ako kao definiciju zrtve uzmemo one koji nemaju izbora


Nemam pojma, nisam kod njih bio ni tad, ni sad, pa ne znam.
Mene sto se tice, sve mi je bilo najteze
I sto je mati izgubila 12 kila kad sam prvi put otiso na Posavinu, i sto smo u jednom trenutku imali 5 kila kukuruznog brasna, i pojma nismo imali sta cemo poslije, i sto nisam ni cipela imo postenih, i sto sam bio u godinama kad je trebalo izlaziti, a ti banke nemas (na svu srecu, ni drugi nisu imali, izuzev ovih sto su za strance radili, pa mi je bilo lakse), i sto mi je bilo zima po roovovima, i sto me bilo strah buducnosti, i sto sam mislio da rat nikad nece prestati itd...
A opet je to nista prema patnjama drugih, pogotovo onima koji su izgubili nekoga, bili po logorima, izbjeglicama, ranjenicim........
29-09-2013 at 15:00 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kome je bilo najgore?

citat:
pagny wrote:
u ratu je definitivno najgore bilo roditeljima nije bitno da li je dijete malo,veliko ,musko, zensko,na ratistu ili ne roditelji umiru od brige pogotovo majke.I zato jos jednom zelio bih da izrazim najiskrenije divljenje i postovanje prema svim posebno prema ratnim majkama.Njima svakoj do jedne trebalo bi podjeliti dijamantske ljiljane.Najiskrenije respekt do neba


...ja bih dodala i majkama koje su to postale ne svojom voljom ,ženama koje su žrtve ratnog silovanja i koje su rodile neželjenu djecu...meni je to vrh patnje koju su doživjele mnoge žene i djevojke,èak i djevojèice....surova patnja kojoj su bile izložene i koje su danas totalno zapostavljene ,uostalom kao i sve žrtve ratnih zloèina...
29-09-2013 at 15:30 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kome je bilo najgore?

citat:
Aidatuzla wrote:


pa sto spominjes onda? bio si ovdje, obisao svasta i vidio svasta, pa da cujemo o tome nesto, ako zelis naravno.
nije njima tamo bilo lako u tom rezimu. gledala sam nekoliko emisija na tu temu. al to nikako nije ova tema i tu su oni bili najmanje zrtve od svih nas. ako kao definiciju zrtve uzmemo one koji nemaju izbora


na koga mislis kad kazes: "nije njima tamo bilo lako u tom rezimu. gledala sam nekoliko emisija na tu temu."?
ljude koji su za vrijeme rata zivjeli u nekoj drzavi koja je podrzavala drugu stranu ili na nesto drugo?
29-09-2013 at 17:42 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 52
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: aronofsky, auspuh, B.S, marina95, medeni, Memo, Probisvjet, pupa, realnosttuzle, sdds, smiljana, tweety
FORUM : Politika : Kome je bilo najgore? New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice