Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Humanitarni rad (hum. akcije slike)
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posjeta Cerskoj (slike)

Posjetili smo ponovo i naseg jarana Senaida u selu Lolici



Senaid i sestra



Ovako je bilo prosli put



21-05-2006 at 00:43 | Ukljuèi u odgovor
malisa
Nivo: Forumski doajen
maybe not

Registriran(a): 11-04-2002
Lokacija: hotel california
Odgovori: 3106
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Posjeta Cerskoj (slike)

Cerska...

...ne vraæaju se baš svi. ili su na onom svijetu, ili su po bijelom svijetu. to malo ljudi što se vratilo uglavnom je tu zato što im se nije ukazala prilika da idu gdje je bolje - neobrazavano, zaboravljeno, prepušteno samo sebi, naviklo da se muèi. jednom rijeèju - samo se SIROTINJA vraæa. dojadio im muhadžirski život, gdje god su bili odjekivalo im u ušima "...nije ovo tvoje!"

...al´ nije da im nije drago što su se vratili. kažu ovdje malo ko ide kod doktora - jer... nema potrebe. probao sam med što ga jedan povratnik ovdje pravi - tu nema automobila, nema fabrike da ga (ko što oni znaju reæ´) opogani. voda izvire gdje god se okreneš. miriše miriše miriše!

...prave im cestu. neki od povratnika uspješno saraðuju sa poljoprivrednom zadrugom "Voæar" (destinacija Vegafruit) i relativno dobro žive od zemlje, dok oni što žive više u brdima nemaju tu privilegiju. što god posiju - nemaju kome prodat´. zbog neuslovne ceste i ekonomski gledano malog broja povratnika niti jednoj firmi se ne isplati da organizuje transport. kuæe su raštrkane u dužini od 12 kilometara, a sami povratnici nemaju èim´ to transportovati. nekad se desi da im urod zbog toga i propadne. ova cesta što je sada rade ide samo do škole, onih 12 kilometara iza škole ostaæe netaknuti još ko zna koliko dugo vremena.

...njima je najgore. kad sam jednom od povratnika postavio pitanje: "jeste li znali šta vam se sprema?" odgovorio je: "a kako smo mogli znat´. sve su srbi bili na rukovodeæim mjestima u firmama, u opštini, u vojsci, u policiji... malo je bilo školovanih muslimana. nije nam niko im´o reæ´ šta nam se sprema. ja evo govorim ovim ljudima da prvo gledaju kako da školuju djecu... al džaba, teško je njima da shvate kol´ko je to važno. oni, koji to shvataju, neæe da im se djeca pate pa su ostali u federaciji, u tuzli... a vratili bi se da je cesta bolja i da je organizovan prevoz djece do škole i nazad!"

"...kad sam se ono razbolila prije par sedmica i htjela da uzmem bolovanje, meni je rekao direktor osnovne škole u miliæima (kojoj škola u Cerskoj administrativno pripada) da æe poslati dva uèitelja da me zamjene na par dana - djeca džaba dolazila toliko pješaèila, i kad su došli onda su sjedili tu ...onako. niko se iz miliæa nije pojavljivao, i ja onako bolesna odem pa im dam da nešto rade nadajuæi se da æe neko doæi. ma da su mi makar javili da neæe doæi pa da djeci kažem da ostanu kod kuæe dok ne ozdravim, da se jadni ne muèe putujuæi. ...a ima meðu njima tako pametne djece".

[Edited by malisa on 21-05-2006 at 02:19 GMT] 


sto je danas lijep i suncan dan?
21-05-2006 at 01:51 | Ukljuèi u odgovor
malisa
Nivo: Forumski doajen
maybe not

Registriran(a): 11-04-2002
Lokacija: hotel california
Odgovori: 3106
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Posjeta Cerskoj, Srebrenici (slike)

Malo smo svratili i u zvornik, tacnije na kulu. evo šta sam ja zabilježio...


i zabilježio sam ovog šampiona djeliæ sekunde prije nego me je tom loptom spuc´o direkt´ u glavu ...kad mi aparat nije isp´o ...imam svjedoke


a tokom nezaobilaznog obilaska memorijalnog centra potoèari, jedan suvi vijenac mi je zapao za oko ...šta je meni tada palo na pamet i zašto sam ga slikao neæu komentirati
 


sto je danas lijep i suncan dan?
21-05-2006 at 03:04 | Ukljuèi u odgovor
Inspektor
Nivo: Forumski doajen
Novus Ordo Seclorum

Registriran(a): 21-06-2005
Odgovori: 9543
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posjeta Cerskoj, Srebrenici (slike)

Put koji vodi kroz Cersku je u jako losem stanju, osim dionice od Konjevic polja pa nekih 400 metara iza skole, koja se ovih dana popravlja. Dok smo se vozili prema udaljenim kucama u selu, stalno mi je u mislima bio onaj djecak koji pjesaci devet kilometara svaki dan do skole, i pokusavao sam se staviti u polozaj tog djeteta, narocito u zimskom periodu...




Sa jedne od udaljenih tacaka Cerske...Nas domacin koji nas je proveo kroz selo, nam je ispricao dok smo prolazili pored stada ovaca pokraj ceste, da su vukovi proljetos napravili ogromnu stetu unistivsi desetine ovaca ljudima koji zive ovde, a koje su i jedan od izvora prezivljavanja ovih ljudi...Opet sam se sjetio djece, koja svaki dan moraju proci sav ovaj put do skole i nazad...

21-05-2006 at 09:38 | Ukljuèi u odgovor
Inspektor
Nivo: Forumski doajen
Novus Ordo Seclorum

Registriran(a): 21-06-2005
Odgovori: 9543
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posjeta Cerskoj, Srebrenici (slike)

Djeca su djeca ma gdje otisli, i druzili se s njima, neki ce reci da se drukcije zovu mozda, ali ova djeca u Cerskoj su ostavila takav utisak na mene, da sada poredim djecu iz Tuzle recimo s njima, i u tom poredjenju ona su subjekt poredjenja. ...Njihov skolski dan protice u drustvu svojih starijih, mladjih, rodjaka, prijatelja..a onda se moraju zaputiti kuci, koja je daleko jako daleko, al im to nije tesko, vidi se, osjeti se... ...Njihove rucice su prepune zuljeva, od motike, od grablji, lopata...Mnogi cuvaju goveda na ispasi, s knjigom u ruci...Nije im tesko...tako kazu.....Meni je bilo kad su to govorili.....I sad mi je...



Prvacici...





21-05-2006 at 09:49 | Ukljuèi u odgovor
stroj
Nivo: Forumski doajen
machinerac

Registriran(a): 13-10-2005
Lokacija: nigdje
Odgovori: 9256
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posjeta Cerskoj ...drugi put (slike)

 


ajde bjezi...

www.machineria.com
01-06-2006 at 21:35 | Ukljuèi u odgovor
Amelina
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 28-09-2001
Odgovori: 78
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posjeta Cerskoj ...drugi put (slike)

A Boze dragi, ljubi teta Amelina svog Aliju i obraze crvene.  


When you lose, don't lose the lesson!
01-06-2006 at 22:21 | Ukljuèi u odgovor
bosnian972
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 26-08-2005
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 4160
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posjeta Cerskoj i skoli ...drugi put (slike)

eto kako malo treba da se ovoliko djece razveseli i da im se zivot ucini ljepsim barem i na dan.

cupavi...idemo dalje?

02-06-2006 at 08:16 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posjeta Cerskoj i skoli ...drugi put (slike)

ove slike vratise mi osmjeh na lice u ovakvo ruzno jutro.
cupo svaka cast

02-06-2006 at 09:05 | Ukljuèi u odgovor
onlyme
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 04-01-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 159
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posjeta Cerskoj i skoli ...drugi put (slike)

Samo jedno veliko HVALA u moje ime za vas humani rad. Rijetki su danas takvi.
Ne bih vas pojedinacno nabrajala sad, ali svaka cast carevi!

 


I may not be always happy when I laugh, I may not be always sad when I cry, I may not be always strong when I look strong, but I'm always hopeful... even when you don't see it.
02-06-2006 at 10:52 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 14
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: 2zla, darijo, dijanaaa, flower2166, GT1, jomba, minka84, nea84, pickup, Stojak, Vojsek
FORUM : Tuzlarije : Humanitarni rad (hum. akcije slike) New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice