Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Bosansko porijeklo
Strana: 1 2 3
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
besmir
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Bosansko porijeklo

...

[Edited by besmir on 01-11-2009 at 20:33 GMT]

30-11-2003 at 11:12 | Ukljuèi u odgovor
klikOzovna
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Bosansko porijeklo

citat:
besmir wrote:
Meni je strasno zanimljivo kada, recimo, Amerikanci insistiraju da su oni europskog ili nekog drugog porijekla...

8(*_*)8

Mogu da insistiraju koliko hoce,jebe ih to sto nemaju "plavu krv",tj.krunu ...

mogu eventualno da je "uvezu".
03-12-2003 at 10:14 | Ukljuèi u odgovor
cutie
Nivo: Forumski doajen
not a cutie pie

Registriran(a): 28-04-2003
Odgovori: 3049
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bosansko porijeklo

Upravo zbog toga sto su razni osvajaci prelazili preko nase zemlje i ostavljali traga, ne moze se generalizirati fizicki izgled bosanaca. Sta ja da kazem za sebe, svijetla kosa, oci i koza (i nisam jedina u familiji), a generacijama unazad prezimena u familiji imaju arapski (ili turski?) korijen. Evo sta ja kazem:

"Sloven sam, belac, slobodni strelac,
za svaki slucaj, jos uvek samo svoj..."

 


vattene amore che siamo ancora in tempo...
03-12-2003 at 14:12 | Ukljuèi u odgovor
norra
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Bosansko porijeklo

Evo Besmire,
na ovoj stranici imas malo o Bosni u anticko doba i srednjem vijeku.No,tema autora se ne udaljava od definiranja porijekla Bosnjaka i to u kontekstu Bosnjaka do polovine 19.stoljeca.Normalno obuhvaceno je malo i doba nama dobro poznato.
Nadam se da ces tu pronaci odgovore na svoja pitanja o porijeklu vecine Bosnjaka.

http://www.angelfire.com/me/BOSNJACKITOPRAZI/2.html

p.s.I moj allahrahmetile djed je nosio prezime arapskog porijekla-izvedenica od rijeci svjetlost,a izgled:tamna kosa,plave oci i svijetla put.
Ko zna mozda ipak medu onih 40% utjecaja na porijeklo Bosnjaka potice jos od Arapa.

09-12-2003 at 08:33 | Ukljuèi u odgovor
Puma
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Bosansko porijeklo




Norra evo iskopirala sam sve
pa cu na tenane, mislim da je

Maksuz sellam Norra

09-12-2003 at 12:03 | Ukljuèi u odgovor
norra
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Bosansko porijeklo

Nisam ni sumljala Besmire,da ces ti otkriti o kakvoj se izvedenici radi,kada je u pitanju prezime koje je nosio moj allahrahmetile djed.U svakom slucaju svaka cast.
Ustvari prezivali su se Nurkic,do perioda kada se jedan buntovnik u familiji ozenio sa nekom,kojom se po svemu sudeci nije trebao zeniti.Tada su iz revolta,a i u zelji da se distanciraju od tog "slobodnjaka" ostali u familiji promjenili prezime u
Nur(i)kic,dakle dodajuci slovo "i".

E sad Besmire drago mi je da sam te sa sadrzajem te stranice obradovala.Na sve to moram dodati,da sam povijest Bosne izucavala laicki,dakle povrsno,ali sam dosla do istih zakljucaka,koji se na ovoj stranici mogu naci.Sve je nevjerovatno logicno.

Po uzoru na stavove osobe koju veoma postujem,cini mi se da bi knjige "Historija Bosnjaka" od prof.Imamovica i "Povijest Bosne" od Noel Malcolm-a(historicar na Cambridge University i politicki kolumnist pri Daily Telegraph) trebale biti procitane.Ni ja ovo nisam citala.Imamovicevu Historiju Bosnjaka sam ne bas skoro samo povrsno prelistala,a o Noel-ovoj Povijesti Bosne sam citala kritike njemackih historicara i profesora.Radi se o pozitivnim kritikama...

Selam tebi Besmire

p.s. Hvala za ovaj link

09-12-2003 at 19:25 | Ukljuèi u odgovor
visental
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: Re: Bosansko porijeklo

citat:
besmir wrote:
citat:
norra wrote:
Nisam ni sumljala Besmire,da ces ti otkriti o kakvoj se izvedenici radi,kada je u pitanju prezime koje je nosio moj allahrahmetile djed.U svakom slucaju svaka cast.
Ustvari prezivali su se Nurkic,do perioda kada se jedan buntovnik u familiji ozenio sa nekom,kojom se po svemu sudeci nije trebao zeniti.Tada su iz revolta,a i u zelji da se distanciraju od tog "slobodnjaka" ostali u familiji promjenili prezime u
Nur(i)kic,dakle dodajuci slovo "i".

E sad Besmire drago mi je da sam te sa sadrzajem te stranice obradovala.Na sve to moram dodati,da sam povijest Bosne izucavala laicki,dakle povrsno,ali sam dosla do istih zakljucaka,koji se na ovoj stranici mogu naci.Sve je nevjerovatno logicno.

Po uzoru na stavove osobe koju veoma postujem,cini mi se da bi knjige "Historija Bosnjaka" od prof.Imamovica i "Povijest Bosne" od Noel Malcolm-a(historicar na Cambridge University i politicki kolumnist pri Daily Telegraph) trebale biti procitane.Ni ja ovo nisam citala.Imamovicevu Historiju Bosnjaka sam ne bas skoro samo povrsno prelistala,a o Noel-ovoj Povijesti Bosne sam citala kritike njemackih historicara i profesora.Radi se o pozitivnim kritikama...

Selam tebi Besmire

p.s. Hvala za ovaj link


Nema na cemu i wa aleykumu selam, habibti, a isto tako moram ti rec da si me iznenadila da si pricala o promjeni prezimena, jer je to tako cesta pojava na Balkanu.

Ja ne znam da li ti pratis Milosevicevo sudjenje, ali par puta se dogodilo da je Milosevic, pri ispitivanju svjedoka albanskog porijekla njima zamjerao sto su oni promjenili prezimena. Recimo, neki tip se preziva, ne znam, jedino albansko prezime koje mi pada napamet je Keljmendi (HAHAHAHAHAHAHA, jana majko svoja) do odredjenog perioda u zivotu, a zatim ga promjeni u neko drugo.

Recimo, mog pradjeda djed, koji je zajedno sa Husein begom Gradascevicem pokrenuo bunu za bosansku autonomiju se prezivao Fidahic. E, sad, posto je ta buna propala i posto su Fidahici izgubili "gradjanska prava" (u pomanjkanju drugacijeg termina pogodnog za opisivanje te pojave u to doba) u to doba, jedan dio familije Fidahic su odlucili da ostanu u Zvorniku (odakle su begovali tim zvornickim sandzakom), drugi su odlucili da ce se, radi anonimnosti, presili u manje mjesto, Tuzlu, a treci su opet odlucili da ce se, radi potpune anonimnosti preseliti u Bijeljinu i promjeniti prezime u Pasic (time se simbolicno, dakle, sjecajuci tog perioda begovanja) i time dobijajuci potpunu anonimnost.

Ja sam jezicar, pa nisam studirao historiju kao takvu, ali sam se jednom zezno pa nisam ovdje u Parizu kupio jednu knjigu koja se zvala "Historija Bosne Srebrene" i dan danas mi je zao. Ne znam da li si ti citala "CRni orao i bijelo jagnje" ili tako nesto, ne mogu se sjetit originalnog naziva, one jedne britanke koja je putovala po, uslovno receno, "nasim" krajevima i opisivala Dalmaciju i Bosnu i dijelove SCG, to je isto tako zanimljivo.



Moja nena, oceva majka, je Fidahic. Nazalost umrla mlada jos dok je moj otac bio devetogodisnjak. Sjecam se kao kroz maglu rodjaka iz Zvornika koji su nam dolazili u goste u Tuzlu. ako lijepi ljudi, dostojanstveni, gordi....
 


jos uvijek ujutro se ustaje s osmijehom
09-12-2003 at 23:08 | Ukljuèi u odgovor
norra
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: Re: Bosansko porijeklo

citat:
besmir wrote:
Nema na cemu i wa aleykumu selam, habibti, a isto tako moram ti rec da si me iznenadila da si pricala o promjeni prezimena, jer je to tako cesta pojava na Balkanu.

Ja ne znam da li ti pratis Milosevicevo sudjenje, ali par puta se dogodilo da je Milosevic, pri ispitivanju svjedoka albanskog porijekla njima zamjerao sto su oni promjenili prezimena. Recimo, neki tip se preziva, ne znam, jedino albansko prezime koje mi pada napamet je Keljmendi (HAHAHAHAHAHAHA, jana majko svoja) do odredjenog perioda u zivotu, a zatim ga promjeni u neko drugo.

Recimo, mog pradjeda djed, koji je zajedno sa Husein begom Gradascevicem pokrenuo bunu za bosansku autonomiju se prezivao Fidahic. E, sad, posto je ta buna propala i posto su Fidahici izgubili "gradjanska prava" (u pomanjkanju drugacijeg termina pogodnog za opisivanje te pojave u to doba) u to doba, jedan dio familije Fidahic su odlucili da ostanu u Zvorniku (odakle su begovali tim zvornickim sandzakom), drugi su odlucili da ce se, radi anonimnosti, presili u manje mjesto, Tuzlu, a treci su opet odlucili da ce se, radi potpune anonimnosti preseliti u Bijeljinu i promjeniti prezime u Pasic (time se simbolicno, dakle, sjecajuci tog perioda begovanja) i time dobijajuci potpunu anonimnost.

Ja sam jezicar, pa nisam studirao historiju kao takvu, ali sam se jednom zezno pa nisam ovdje u Parizu kupio jednu knjigu koja se zvala "Historija Bosne Srebrene" i dan danas mi je zao. Ne znam da li si ti citala "CRni orao i bijelo jagnje" ili tako nesto, ne mogu se sjetit originalnog naziva, one jedne britanke koja je putovala po, uslovno receno, "nasim" krajevima i opisivala Dalmaciju i Bosnu i dijelove SCG, to je isto tako zanimljivo.


Esselamu alejkum Besmire,

sva sreca,te se oni nisu tog prezimena odrekli,vec samo jednu malu izmjenu sproveli,koja se u govoru da tesko tesko i primjetiti.Znacenje rijeci od koje je prezime izvedeno meni je nesto posebno.

Na zalost nisam citala ni jednu od knjiga koje ti spomenu.Nazive evo zapisah,pa kad se ukaze prilika svakako cu ih i procitati.

Bas ti hvala na tim preporukama.Iako sam sada u nekoj fazi,gdje vise biljezim naslove,nego li ih citam,vjerujem da ce doci i vrijeme,kada cu moci posvetiti malo vise vremena toj temi.

Svako dobro Besmire!
10-12-2003 at 11:49 | Ukljuèi u odgovor
Hmmmm!
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Bosansko porijeklo

Mislim da je pomalo apsurdno generalizirati povezanost Bosnjaka (a posebno svih Bosanaca) sa semitskim narodima kao sto su Arapi, jer je ocigledno da po nekoj specificnoj fizionomiji vise slice ostalim slavenskim (i opcenito indo-europskim) narodima. Velika vecina Bosanaca je slavenskog porijekla, sto je neupitno, dok, naravno, kao i svugdje, tu ima i, hajde da kazemo, genetskih uticaja ostalih. Mislim, hajde, ljudi mogu i trebaju o svemu pricati, ali bas dovoditi u pitanje slavensko porijeklo bosanaca je malo pretjerano. Pored toga, mislim da i samo povezivanje sa arapima dovodi u pitanje autohtonost Bosnjaka u Bosni--na cemu bi osobe tipa Karadzica voljele politicki da kapitaliziraju. Moja je hipoteza da su prezimena bila arabizirana, ili prilagodjena turskim, u vrijeme vladavine Osmanlija iz vise razloga, o kojim ja ne bih razglabao sada.

p.s. I kod mojih (sa jedne strane familije) je bila "nuzna" promjena prezimena sa Mulajusufovic na Vejzovic...

11-12-2003 at 02:02 | Ukljuèi u odgovor
Hmmmm!
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Bosansko porijeklo

Zaboravih reci da je u Hrvatskoj do skora bila popularna hipoteza da su Hrvati i bosanski Muslimani (danasnji Bosnjaci) ustvari Persijskog porijekla. Mislim da je ova ideja ranije bila propagirana za vrijeme nacizma, kako bi se opravdalo "arijevsko" porijeklo ovih naroda, a time i njihovo ucesce u jedinicama njemacke vojske...

11-12-2003 at 02:08 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 66
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: aronofsky, auspuh, B.S, marina95, medeni, Memo, Probisvjet, pupa, realnosttuzle, sdds, smiljana, tweety
FORUM : Tuzlarije : Bosansko porijeklo New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice