Info: Slike koje postavljate na besplatne servere imaju ogranicen vijek trajanja. To je razlog zasto slike koje postavljate na Forum nakon nekog vremena jednostavno nestanu. Trajnost slika se moze produziti registracijom na besplatni servis a trajno se mogu sacuvati jedino na placenim servisima. Nije obavezno, ali je preporuèljivo da slike koje postavljate ne prelaze sirinu od 600 piksela, radi preglednosti forumskih stranica.


FORUM : Fotografije : Koji foto-apart imate/zelite
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Sejtan
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 06-05-2004
Lokacija: Miladije/Kreka
Odgovori: 3715
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Koji foto-apart imate/zelite

citat:
NIN wrote:


Jesu druze, svabe 1/1 .

Svapska optika u kombinaciji sa svapskom mehanikom, pa sad kontaj.

Uglavnom, nisam bas najsigurniji ali mislim da ime varira od modela do modela (nisam siguran po kojem pravilu, mozda Sejtan malo bolje razjasni jer ja se drzim manjeg SLR formata ), ali mislim da su manji formati (formati zaslona, sto film sto digitalni) pusteni pod imenom Rollei dok srednji nose ime Rolleiflex.

Pozdrav...


E ja sad ovo vidjeh,pa ovako...
Rolleiflex,Rolleicord,Rollei...moj Abulafija sve su to zamutili ova dvojica Reinholf Heidecke i njegov jaran, Paul Franke tamo nekih dvadesetih godina proslog vijeka.Rolleiflex je prva dvooka camera sto oni kazu twin- lens reflex roll film camera.Poslije su se na trzistu progurale Yashika ,Mamiya a nije moglo bez rusa i kineza pa su ovi napravili Lubitelj i Seaguli.
Dugo se Rolleiflex zadrzao na trzistu sa twin lensom posto su Victor Hasselblad i Reinholf Heidecke napravili sporazum da Hasselblad ne pravi ove dvooke camere .
Poslije smrti ovog dvojca(Paul Franke je umro 1950 a Reinhold Heidecke 1960) tacnije 1962 god.ova companija krece sa novim imenom "Rollei Werke Franke & Heidecke".i vec 1966 god izbacuju na trziste single lens roll film
reflex cameru Rolleiflex SL 66 .
Sa novootvorenom tvornicom u Singapuru godine 1974 pocinju proizvodnju prvih elektonskih camera za srednji format Rolleiflex 6000.Tehnicka dostignuca u ovoj oblasti su preplavila market raznim i jeftinijim dakako i kvalitenim proizvodima pa ih je to cini mi se 1982 god.natjeralo na bankrot.Tada ih kupuju Englezi ( United Scientific Holding), i krecu pod novim imenom "Rollei Fototechnik GmbH".E onda dolazi digitalna era pojava modela sa digitalnim bekom a dok ja ovo napisa mozda se jos nesto promijenilo.
Eto ja nako ukratko...


[Edited by Sejtan on 05-03-2008 at 17:23 GMT] 


I noga u guzicu je korak naprijed!
05-03-2008 at 16:56 | Ukljuèi u odgovor
Sejtan
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 06-05-2004
Lokacija: Miladije/Kreka
Odgovori: 3715
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Koji foto-apart imate/zelite

citat:
saljefura wrote:


Zgadiste mi pi**u obadvojica . Nego, sta bi sa postiranjem radova? Znam za NIN-a da je cistunac i da nevoli dotjeravanje slika, a ti Sejtane?


[Edited by saljefura on 06-03-2008 at 22:48 GMT]

E vako komsija(jel no ti u Lex.KY).
Imo sam jednog jarana i on ti vako veli... kupi mi pivu pa cu te nacrtati.Haj kupim pivu i on pocne one konture i stvarno se nesto poznato nazire al da bi nastavio zovi drugu pivu.Pola lica i jedno uho se vide ma ko fotografija ,zovi trecu pivu zavrsava negdje oko sedme pive ,pokaze ma orginal ja kad veli opet samo da nesto dotjeram.Ne diraj vise nista,ma kakvi samo malo da dotjera dok osmu pivu ne dobije.Napokon kad je zavrsio... jesam ja u orginalu ali mi iznad glave stari most i nekakvi svemirski brodovi.Interesantno je to da je skoro na svakoj slici koju naslika crtao je te svemirske brodove.
Ipak on je za mene umjetnik i svi oni koji svojom rukom naslikaju nesto vjerodostojno .E pitas me za dotjerivanje fotografija,vidis danas je u opciji digitalna fotografija i preko noci se radjaju profesionalci jer im camera sa 5 i vise megapixela sa dobrim softverom omogucava da se iskazu.Slikaj promuljaj sliku u photoshopu i majstor si.Ja licno poceo sam sa fotografijom jos u osnovnoj skoli.Dok su neki kupovali Zagora ja sam kupovao knjige o fotografiji koje su mi kasnije pomogle u radu sa fotoaparatom a bogami i video camerom pa eto kao takav pravio sam dokumentarne filmove i mogu se pohvaliti da sam na prvom festivalu doc.filmova u Tuzli uzeo prvo mjesto.Sljedece godine prvo mjesto van konkurencije a trece god.rekli su mi da moram biti clan zirija.Radi se o fest.doc.filmova pod nazivom "Contry" po sjecanju na preminulog kolegu sa tadasnje TV okruga a kasnije Kantonalne TV gdje smo radili zajedno.Da se vratim na tvoje pitanje,ostao sam zaljubljenik u film camere pogotovo ove srednjeg formata a imam bogu hvala i lijepu i vrijednu kolekciju camera.Koristim i neke od digitalnih camera a sto se tice "sminkanja" fotografije koristim ponekad da odsjecem "visak" i ako treba malo popraviti contrast inace izbjegavam sminkanje jer mi onda slika gubi smisao.Prednost digitalne fotografije je sto mozes trenutno vidjeti gdje je greska i popraviti.
Uz duzno postovanje ipak moram reci da ovdje na ovome forumu je malo onih koji znaju koristiti cameru.Mislim da onaj momak Pidzetz tako nekako ima klikera jer sam analizirao neke njegove slike.Nekima na PP sam savjetovao sta da urade sa slikama.Takodjer jedan koji je dobro "potkovan"(Bosnjo)nikada nije nista postirao,a trebao bi.
Eto toliko i samo da kazem sto manje cameru na "auto"sto manje "sminke".Napravite nesto lijepo sto mozete pokazati i sto ce ostati negdje na nekome zidu ili albumu.


[Edited by Sejtan on 07-03-2008 at 04:38 GMT] 


I noga u guzicu je korak naprijed!
07-03-2008 at 04:24 | Ukljuèi u odgovor
Bosnjo
Nivo: Forumski doajen
Seljacina

Registriran(a): 26-03-2004
Lokacija: G. Dubrave
Odgovori: 17480
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Koji foto-apart imate/zelite

citat:
Sejtan wrote:
Takodjer jedan koji je dobro "potkovan"(Bosnjo)nikada nije nista postirao,a trebao bi.
Eto toliko i samo da kazem sto manje cameru na "auto"sto manje "sminke".Napravite nesto lijepo sto mozete pokazati i sto ce ostati negdje na nekome zidu ili albumu.



Ima par, na putopisima, cini mi se... Las vegas...
Kod mene je kamera najcesce na "A"...ponekad na "M", ako slikam po noci, rijetko na "S"...i naravno, nikad na "P"... 


Pravim musku djecu, 200 maraka komad. Ako bude zensko, vracam pare...
07-03-2008 at 19:07 | Ukljuèi u odgovor
saljefura
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 30-10-2001
Odgovori: 760
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Koji foto-apart imate/zelite

citat:
Sejtan wrote:

E vako komsija(jel no ti u Lex.KY).
Ipak on je za mene umjetnik i svi oni koji svojom rukom naslikaju nesto vjerodostojno .E pitas me za dotjerivanje fotografija,vidis danas je u opciji digitalna fotografija i preko noci se radjaju profesionalci jer im camera sa 5 i vise megapixela sa dobrim softverom omogucava da se iskazu.Slikaj promuljaj sliku u photoshopu i majstor si.Ja licno poceo sam sa fotografijom jos u osnovnoj skoli.Dok su neki kupovali Zagora ja sam kupovao knjige o fotografiji koje su mi kasnije pomogle u radu sa fotoaparatom a bogami i video camerom pa eto kao takav pravio sam dokumentarne filmove i mogu se pohvaliti da sam na prvom festivalu doc.filmova u Tuzli uzeo prvo mjesto.Sljedece godine prvo mjesto van konkurencije a trece god.rekli su mi da moram biti clan zirija.Radi se o fest.doc.filmova pod nazivom "Contry" po sjecanju na preminulog kolegu sa tadasnje TV okruga a kasnije Kantonalne TV gdje smo radili zajedno.Da se vratim na tvoje pitanje,ostao sam zaljubljenik u film camere pogotovo ove srednjeg formata a imam bogu hvala i lijepu i vrijednu kolekciju camera.Koristim i neke od digitalnih camera a sto se tice "sminkanja" fotografije koristim ponekad da odsjecem "visak" i ako treba malo popraviti contrast inace izbjegavam sminkanje jer mi onda slika gubi smisao.Prednost digitalne fotografije je sto mozes trenutno vidjeti gdje je greska i popraviti.
Uz duzno postovanje ipak moram reci da ovdje na ovome forumu je malo onih koji znaju koristiti cameru.Mislim da onaj momak Pidzetz tako nekako ima klikera jer sam analizirao neke njegove slike.Nekima na PP sam savjetovao sta da urade sa slikama.Takodjer jedan koji je dobro "potkovan"(Bosnjo)nikada nije nista postirao,a trebao bi.
Eto toliko i samo da kazem sto manje cameru na "auto"sto manje "sminke".Napravite nesto lijepo sto mozete pokazati i sto ce ostati negdje na nekome zidu ili albumu.



20 milja juzno od Lexingtona; a ti si u Louisvillu?

Ja sam podjeljen sto se tice sminkanja. Koristio sam PS cesto dok sam imao Canon S2; Vazda je bilo nesto za popraviti a i sam je aparat napucavao slike (saturation i ostrina). Odkako sam nabavio DSLR (Canon XTi) skontao sam da je to sasvim druga igra - fotografija valja ili nevalja; osrednje sam naucio brisati na prvi pogled.

Sada koristim PS mahom za rezanje,ostrinu i saturation. Cesto naleti kakav projekat koji zahtjeva montazu ili neke malo jace funkcije. Posto gotivim prirodu a sada nema lista na grani, slikam u koloru i sa PS prebacujem u BW. Tada kontrast i shadow/highlight postaju najbolji prijatelji i dobijam osjecaj iz 3´eg osnovne kada sam crtao sa vodenim bojicama. Osjecaj se pogotovo pojacava ako dotjeravanje zahtjeva upotrebu stylusa (Wacom tablet).

Slicno sam pitanje pitao jos nekoliko ljudi i skoro svi su mi dali razlicite odgovore. Tesko se opredjeliti za pravu filozofiju jer je svaka na svoj nacin validna. Licno smatram da cilj opravdava sredstvo i da je PS u pravim rukama vrijedan alat moze dati super rezultate.

A to sto kazes za objesit na zid; Koju sam lovu ustedio odkako sam poceo djeliti uramljene fotografije umjesto poklona
08-03-2008 at 02:36 | Ukljuèi u odgovor
tuba
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 02-06-2006
Odgovori: 17436
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Koji foto-apart imate/zelite

11-03-2008 at 15:24 | Ukljuèi u odgovor
tuba
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 02-06-2006
Odgovori: 17436
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Koji foto-apart imate/zelite

11-03-2008 at 15:28 | Ukljuèi u odgovor
Sejtan
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 06-05-2004
Lokacija: Miladije/Kreka
Odgovori: 3715
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Koji foto-apart imate/zelite

citat:
Bosnjo wrote:


Nije mog´o odurat´...
Ja se drzim teme, a ti tako...ccc...

A za slike sam vec rekao da nemam, jer ne znam slikat´...

[Edited by Bosnjo on 11-03-2008 at 15:24 GMT]


Hajde ba hadzija sto te briga sto ne znas slikati,postavi Blickove slike pod svoje ha ja
Nego zavidim ti pravo na opremi, jos da mi malo pojasnis oko kombinacije Sony-a i Minolte kako se uklapaju i to  


I noga u guzicu je korak naprijed!
11-03-2008 at 15:53 | Ukljuèi u odgovor
Bosnjo
Nivo: Forumski doajen
Seljacina

Registriran(a): 26-03-2004
Lokacija: G. Dubrave
Odgovori: 17480
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Koji foto-apart imate/zelite

citat:
Sejtan wrote:


Hajde ba hadzija sto te briga sto ne znas slikati,postavi Blickove slike pod svoje ha ja
Nego zavidim ti pravo na opremi, jos da mi malo pojasnis oko kombinacije Sony-a i Minolte kako se uklapaju i to


Jednostavno je, Minolta popusila tuzbu od Honeywell-a za autofocus patent, zijanili kamaru para i bankrotirali...Sony uletio i kupio pojeftino, fabrike, inzinjere i tehnicare...
Sve je backward compatible, jer su (of course) zadrzali isti lens mount... 


Pravim musku djecu, 200 maraka komad. Ako bude zensko, vracam pare...
11-03-2008 at 15:55 | Ukljuèi u odgovor
Sejtan
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 06-05-2004
Lokacija: Miladije/Kreka
Odgovori: 3715
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Koji foto-apart imate/zelite

Hvala na brzom odgovoru vidis to nisam znao,znaci ja svoju Minoltu mogu sad prodati pod Sony-a

A ono za velicinu,pa nije uvijek velicina primarna ako si dobar tehnicar i tako to  


I noga u guzicu je korak naprijed!
11-03-2008 at 16:02 | Ukljuèi u odgovor
Bosnjo
Nivo: Forumski doajen
Seljacina

Registriran(a): 26-03-2004
Lokacija: G. Dubrave
Odgovori: 17480
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Koji foto-apart imate/zelite

citat:
Sejtan wrote:
Hvala na brzom odgovoru vidis to nisam znao,znaci ja svoju Minoltu mogu sad prodati pod Sony-a

A ono za velicinu,pa nije uvijek velicina primarna ako si dobar tehnicar i tako to


Neki stari objektivi su se pokazali jako dobro na digitalcima, jedan od njih je i onaj 70-210 F4...Dizajn je iz 1985, mislim da se prestao proizvoditi izmedju 1990 i 1995...

Ja nisam tehnicar, pa sam morao kupiti da bude veci od Cupinog... 


Pravim musku djecu, 200 maraka komad. Ako bude zensko, vracam pare...
11-03-2008 at 16:07 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 52
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Fotografije : Koji foto-apart imate/zelite New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice