Info: Ovo nije bogomolja, ovo je samo forum, ovdje ne vaze pravila ponasanja kao za njih ali je uljudnost i tolerancija pozeljna. Ovdje se raspravlja o religijama i filozofiji, ali forum nije vjerski ni filozofski i ne pripada ni jednoj religiji, ni jednoj filozofiji.


FORUM : Religija i filozofija : Sufizam Dervišluk TESAVVUF
Strana: 1 2 3 4 5 6
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Jazo
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 10-02-2009
Lokacija: Jazina Jazbina
Odgovori: 1594
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sufizam; Dervišluk

Mislim da cu ja nastaviti zivjeti i vjerovati na nacin kako to sada radim a ove tantavice misli li koji hindus zidov ili budista vjerujem li ja ili ne nek budu njegov problem. 


Jazavac nema prirodnih neprijatelja u našim krajevima.
14-02-2009 at 22:33 | Ukljuèi u odgovor
Jazo
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 10-02-2009
Lokacija: Jazina Jazbina
Odgovori: 1594
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sufizam; Dervišluk

pusti ti filozofiju kraju , nek ti gledaj da budes dobar s ljudima i da pomognes ako si u prilici, kad odemo gore vidjet cemo sta ce biti, ja skrenuou ove vode , nije mi to lajf stajl sto rekli englezi, pozdrav 


Jazavac nema prirodnih neprijatelja u našim krajevima.
14-02-2009 at 22:55 | Ukljuèi u odgovor
Jazo
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 10-02-2009
Lokacija: Jazina Jazbina
Odgovori: 1594
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sufizam; Dervišluk

vidim treba dati 100 markica nekome za ljecenje a nasi ti otvore knjigu pogledaju par ajeta i skontaju da je grijeh dati nekome pare da se ljeci , zaklope i ostanu u miru bozjem , u pravu si samson za prakticiranje religije. odoh ja sad malo da se promuvam okolo 


Jazavac nema prirodnih neprijatelja u našim krajevima.
14-02-2009 at 23:07 | Ukljuèi u odgovor
ajaz
Nivo: Forumas sa iskustvom
i najbolji i najgori
Registriran(a): 13-02-2009
Lokacija: tuzla
Odgovori: 123
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Re: Sufizam; Dervišluk

abdu èini mi se da ti previše lahko potežeš krupne rijeèi tipa kufr,zindik ili možda nisi svjestan njihove težine pošto nisi razmislio o posljedicama ako to nije pri osobi za koju si to reko ili o kojoj misliš.

14-02-2009 at 23:41 | Ukljuèi u odgovor
Abdurrahman
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 22-06-2008
Odgovori: 235
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Re: Sufizam; Dervišluk

citat:
ajaz wrote:
abdu èini mi se da ti previše lahko potežeš krupne rijeèi tipa kufr,zindik ili možda nisi svjestan njihove težine pošto nisi razmislio o posljedicama ako to nije pri osobi za koju si to reko ili o kojoj misliš.



Jesam li rekao nesto pogrijesno ? Rekao sam ono na cemu je slozna sva islamska ulema od prvih do potonjih generacija, medjutim, jesi li vidio da sam nekoga prozvao nevjernik - licno ?! Nisam. Dakle, ne brini, nece Abdurrahman dozvoliti sebi takve stvari za koje se bojis, Allah sve nadgleda.
15-02-2009 at 17:45 | Ukljuèi u odgovor
ajaz
Nivo: Forumas sa iskustvom
i najbolji i najgori
Registriran(a): 13-02-2009
Lokacija: tuzla
Odgovori: 123
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Sufizam; Dervišluk

Image Hosted by ImageShack.us

HZ. ŠEMSUDIN TIBRIZI I HZ.MEVLANA

17-02-2009 at 23:12 | Ukljuèi u odgovor
Abdurrahman
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 22-06-2008
Odgovori: 235
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Sufizam; Dervišluk

IMAM ŠEVKANI

Ovo su odlomci iz njegove knjige, ‘Es-savarimul-had­dad el-kati’a li’alaiki mekalat erbabil-ittihad’, što bi se moglo prevesti, ‘Oštre sablje za izreke sljedbenika ittihada’.

U ovoj knjizi se spominju mišljenja Ehli Sunnetske uleme u pogledu propisa po pitanju sadržaja sufijskih knjiga u pogledu zablude i zabluðivanja kao što je npr., ‘Fususul-hikem’, i ‘Futuhat’, od Ibn Arabija, zatim, ‘El-Bud’ od Ibn Sebi’in, i ‘Insan kamil’ od Abdulkerima El-Džejlija. Zatim stihovi koje je napisao El-Farid pod naziv­vom, ‘El-Kasida Ta’ije’, i drugo.

U svojim stihovima imam Ševkani kaže:
Oni su se poigravali sa svijetom u pogledu njihove
vjere s namjerom da im je upropaste
Haladž bijaše utro puteve njihove zablude
Muhjidin ibn Arabi takoðer, nepozdravljen bio
Farid sa Tai’jom takoðer
On im zabludu propisa i pozva ih u nju
I ibn Seb’in ponižen bio svrstava se u vrhunske
džahile i predstavnike ove ideje
Džejlij se takoðer pokazao vrsnim na tom polju i
sa tim hodio
Njegov Insan je oèiti kufr u koji niko ne sumnja
A Talmesani je izjavio kako su mu sva stidna
mjesta uèinjena halalom
Došli su pred svijet sa akidom vahdetul vudžuda
i iznijeli oèite laži
Ako je taèno ono što se prenosi, imami su ih proglas­sili nevjernicima i za njih propisali udarac sabljom i od toga ih niko ne može odbraniti.
Na èitavom dunjaluku ne postoji kufr ako ovo što su iznijeli ne predstavlja kufr.
Oni su nas pozvali na njihovo nevjerstvo a kufr je najgora osobina za onoga ko je njime zadovoljan.

20-02-2009 at 06:03 | Ukljuèi u odgovor
ajaz
Nivo: Forumas sa iskustvom
i najbolji i najgori
Registriran(a): 13-02-2009
Lokacija: tuzla
Odgovori: 123
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Sufizam; Dervišluk

citat:
Abdurrahman wrote:
IMAM ŠEVKANI

Ovo su odlomci iz njegove knjige, ‘Es-savarimul-had­dad el-kati’a li’alaiki mekalat erbabil-ittihad’, što bi se moglo prevesti, ‘Oštre sablje za izreke sljedbenika ittihada’.

U ovoj knjizi se spominju mišljenja Ehli Sunnetske uleme u pogledu propisa po pitanju sadržaja sufijskih knjiga u pogledu zablude i zabluðivanja kao što je npr., ‘Fususul-hikem’, i ‘Futuhat’, od Ibn Arabija, zatim, ‘El-Bud’ od Ibn Sebi’in, i ‘Insan kamil’ od Abdulkerima El-Džejlija. Zatim stihovi koje je napisao El-Farid pod naziv­vom, ‘El-Kasida Ta’ije’, i drugo.

U svojim stihovima imam Ševkani kaže:
Oni su se poigravali sa svijetom u pogledu njihove
vjere s namjerom da im je upropaste
Haladž bijaše utro puteve njihove zablude
Muhjidin ibn Arabi takoðer, nepozdravljen bio
Farid sa Tai’jom takoðer
On im zabludu propisa i pozva ih u nju
I ibn Seb’in ponižen bio svrstava se u vrhunske
džahile i predstavnike ove ideje
Džejlij se takoðer pokazao vrsnim na tom polju i
sa tim hodio
Njegov Insan je oèiti kufr u koji niko ne sumnja
A Talmesani je izjavio kako su mu sva stidna
mjesta uèinjena halalom
Došli su pred svijet sa akidom vahdetul vudžuda
i iznijeli oèite laži
Ako je taèno ono što se prenosi, imami su ih proglas­sili nevjernicima i za njih propisali udarac sabljom i od toga ih niko ne može odbraniti.
Na èitavom dunjaluku ne postoji kufr ako ovo što su iznijeli ne predstavlja kufr.
Oni su nas pozvali na njihovo nevjerstvo a kufr je najgora osobina za onoga ko je njime zadovoljan.


brate ja u svim govorima poslanika i ashaba nisam èuo da se ovoliko koristi ove rijeèi tipa širk ,kufr ,džahil ,zindik,kao u dosadadašnjim tvojim postovima
e moj abdu ja stvarno ne znam šta je stobom na tebe se bacaju biseri ,ali se oni odbijaju od tebe( nadam se da ovo što ti širiš nije prelazno)

[Edited by ajaz on 20-02-2009 at 10:54 GMT]
20-02-2009 at 10:15 | Ukljuèi u odgovor
ajaz
Nivo: Forumas sa iskustvom
i najbolji i najgori
Registriran(a): 13-02-2009
Lokacija: tuzla
Odgovori: 123
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon TESAVVUF

Na ovoj temi èe biti izloženi pojedini dijelovi knjige ISTINE O TESAVVUFU autora Abdul-Kadir Isa-a kao i drugih autora i njihovih djela.

"Tesavvuf u svojoj cijelosti jeste naèin lijepog vladanja(morala),pa ko god prema tebi pokaže više pravilnog odnosa,on je time pokazao i viši stepen tesavvufa."

(Ebu-Bekjr el-Kitani,)

07-03-2009 at 12:10 | Ukljuèi u odgovor
ajaz
Nivo: Forumas sa iskustvom
i najbolji i najgori
Registriran(a): 13-02-2009
Lokacija: tuzla
Odgovori: 123
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: TESAVVUF

Svjedoèenja,svjedoèanstva,mišljenja,dokazi,potvrde,izjave najstarih i najmlaðih islamskih uèenjaka o tesavvufu i njegovim ljudima...

Prenosim ti(o èitaoèe) na najednostavniji i najlakši naèin rijeèi,izjave,svjedoèenja o tesavvufu od nekih(ne svih)velikih uèenjaka islamske vjerske zajednice,(ummeta Muhammeda a.s.),ljudi islamske mislii propagande,od najstarih vremena do današnjih dana.
Smatram da tebi ova svjedoèenja neèe biti potrebna nakon što iz ove knjige saznaš i upoznaš bit tessavufa i nakon što ti postane jasnoda je on,zapravo duh islama i jedan od tri sastavna dijela(islamske)vjere a to su: islam,iman i ihsan!
Ali ima ljudi koji su slijepi,pa ne mogu da vide Nur(svjetlost),i prave se da ne priznaju istine islama,pa sufije osuðuju na osnovu postupaka onih koji odstupaju i skreèu/od istina).Zbog toga oni izmišljaju(u tesavvufu)nekakve novotarije preuzimajuæi ih od kojekakvuh sufija bez provjeravanja i ispitivanja.Takvima i svim onim džahilima koji ne shvataju bit tesavvufa upuèujemo ove rijeèi kako bi i oni spoznali uèenja i djelovanja tesavvufa i potrebu da oèiste i pozlate svoju dušu i svoja srca,pa da uvide plodove tesavvufa i dejstvo na širenju islama u raznim krajevima i razlièitim zemljama.

(iz knjige ISTINE O TESAVVUFU)

07-03-2009 at 12:47 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 27
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: 2zla, darijo, dijanaaa, flower2166, GT1, jomba, minka84, nea84, pickup, Stojak, Vojsek
FORUM : Religija i filozofija : Sufizam Dervišluk TESAVVUF New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice