Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Religija i filozofija : Sufizam Dervišluk TESAVVUF
Strana: 1 2 3 4 5 6
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
ajaz
Nivo: Forumas sa iskustvom
i najbolji i najgori
Registriran(a): 13-02-2009
Lokacija: tuzla
Odgovori: 123
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: TESAVVUF

1. imam Ebu Hanife rahimehullahu teala

U raspravi o šerijatu i hakikatu bièe opširnog govora o velikom imamu Ebu Hanifi ,Allah je zadovoljan snjim,i o tome kako je objašnjavao Šerijat i tarikat,iz èega se vidi da je on bio"prvi konjanik (trkaè)" na ovom "mejdanu"(kao što je to obradio uèenjak Ibni Abidin u svojoj poznatoj hašiji-glosi).
(iz knjige ISTINE O TESAVVUFU)

-Inaèe muslimani u BiH kao i islamska zajednica u BIH su pripadnici hanefiskog mezheba(tj.pripadnici škole èij je osnivaè Ebu Hanifa)

07-03-2009 at 18:25 | Ukljuèi u odgovor
ajaz
Nivo: Forumas sa iskustvom
i najbolji i najgori
Registriran(a): 13-02-2009
Lokacija: tuzla
Odgovori: 123
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: TESAVVUF

Ibni Abidin u svojoj Glosi,kao komentar ranije spomenuterijeèi pisca ED-dura,o Ebu Hanifi kaže:on je jahaè(konjanik)na ovom mejdanu,jer je gradilište hakikata na znanju i djelovanju(ilm i amel),na èistoti duše,a njega (Ebu Hanifu) po tome su opisale sve starije generacije znalaca islama.Tako Ahmed b. Hanbelo njemu kaže:on(Ebu Hanife)u pogledu znanja,opreznosti i askeze,u pogledu odabiranja buduèeg svijeta(poslije smrti)je na takvom mjestu da ga ne može niko dostiæi ,jer on je udaran bièem da bi ga prisilili da primi službu kadije ,a on to nije uèinio(zbog straha od odgovornosti pred Bogom,dželle šanuhu).

Abdullah ibnul Mubarek kaže:Nema niko da ima veèe pravo da bude onaj koga slijede vjernici muslimani od Ebu Hanife,jer je on bio: bogobojazan,èist,oprezan,uèen,šerijatski pravnik(samostalan).On je otkrio znanje kako ga niko drugi nije otkrio,svojim gledištem ,shvatanjem,oštroumnošèu i bogobojaznošèu.

Es-Sevriju je jedan èovjek rekao:"Dolazim od Ebu Hanife",a Es Sevri mu je rekao:"dolaziš od najpobožnijeg èovjeka na zemlji".
(Iz knjige ISTINA O TESAVVUFU)

[Edited by ajaz on 07-03-2009 at 19:09 GMT]

07-03-2009 at 19:00 | Ukljuèi u odgovor
ajaz
Nivo: Forumas sa iskustvom
i najbolji i najgori
Registriran(a): 13-02-2009
Lokacija: tuzla
Odgovori: 123
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: TESAVVUF

Hanefiski pravnik El-Haskjefi,pisac Ed-Durra,navodi da je Ebu-Ali ed-Dekkak rekao:"ja sam ovaj tarikat primio od Ebul-Kasima en-Narbasija,a Ebul Kasim kaže:"ja sam ga primio od Eš-Šiblija,a on od Es-Sirije es-Sakatije,a on od Mearufa el-Kjerhije,a on od Davuda et-Taije,a on je primio nauku i tarikat Ebu Hanife,radijellahu anhu,i svi su oni njemu zahvaljivali i priznavali njegovu dobrotu.
(iz knjige istine o tesavvufu)

07-03-2009 at 19:32 | Ukljuèi u odgovor
skywalker
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 03-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: TESAVVUF

citat:
ajaz wrote:
Na ovoj temi èe biti izloženi pojedini dijelovi knjige ISTINE O TESAVVUFU autora Abdul-Kadir Isa-a kao i drugih autora i njihovih djela.

"Tesavvuf u svojoj cijelosti jeste naèin lijepog vladanja(morala),pa ko god prema tebi pokaže više pravilnog odnosa,on je time pokazao i viši stepen tesavvufa."

(Ebu-Bekjr el-Kitani,)


pozz za sve na ovom forumu
Ko god želi da uðe u bilo kakvo istinsko istraživanje tesawufa ova knjiga je nezaobilazna literatura. Stoga svima onima koje tesawuf i njegove metode odgoja privlaèe,a posebno one koji tesawuf smatraju novotarijom u vjeri, preporuèujm ovo djelo na studiranje.


[Edited by skywalker on 07-03-2009 at 22:45 GMT]
07-03-2009 at 22:44 | Ukljuèi u odgovor
makaveliba
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 23-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 36
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: TESAVVUF

e jos kad bi mogli rahat citati od ovih vehabijica...

Nadam se da ce nam smetati, sta vise bilo bi pozeljno.

07-03-2009 at 23:00 | Ukljuèi u odgovor
ajaz
Nivo: Forumas sa iskustvom
i najbolji i najgori
Registriran(a): 13-02-2009
Lokacija: tuzla
Odgovori: 123
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: TESAVVUF

EBU-HAMID el-GAZALI
Imam,dokaz islama Ebu Hamid el-Gazali,neka je Allah s njime zadovoljan,kaže:"Stoga,lièna dužnost(fardul-ajn)jest druženje sa sufijama,jer niko nije èist od neke mahane ili bolesti(duhovne)osim Božijih vjerovjesnika,a.s."1
On je,isto tako rekao"Takoðer,šejh kojeg slijed uèenici,i koji lijeèi duše svojih uèenika i srca onih koji traže uputu na pravi put ,ne treba da ih odma obavezuje asketizmom i optereèuje ih posebnim metodama,dok ne upozna njihove naravi,vladanja i bolesti,nedostatke."2
On je dalje rekao:U prvo vrijeme ja sam bio protivnik dobrih ljudi(sufija) i stanja i položaja onih koji su spoznali (ono što ja tada nisam bio spoznao),pa sam se u to vrijeme družio sa svojim šejhom Jusufom el-Nessadžom koji me je stalno obradživao za borbu sa samim sobom,tako da sam ja ostvario neke uspjehe u tom pogledu.Tada sam usnioAllaha Uzvišenog i On mi je rekao:“O Ebu-Hamide,ostavi ti te svoje preokupacije,svoja razmišljanja i druži se sa ljudima koje sam Ja na zemlji izabrao kao objekte (mjesta)Moga pogleda,a to su oni koji su za Moju ljubav dali obadva svijeta“.Ja sam na to rekao :“Zašto si mi dao da moje osjeèanje i mišljenje o njihovim vrlinama bude hlsdno?“On mi je odgovorio :“Da, Ja sam to uèinio,a ono što tebe odvaja od njih jeste tvoje zanimanje za ljubav prema dunjaluku,ovosjetskim dobrima!“Izaði iz tog stanja dobrovoljno,prije nego što budeš izbaèen kao omaložavan i ponižen!Ja sam tebe obasuo svojim nurom,svjetlošèu iz blizine Moje Svetosti! Ja sam se tada probudio vrlo radostan i došao sam svom šejhu Jusufu el-Nessadžu pa mu isprièao svoj san.On se nasmijao i rekao :“O, Ebu Hamide,ovo su naše tablice na poèetku,a ako se budeš sa mnom družio,ja æu tvoje duhovno gledanje i viðenje usavršiti do sveobuhvatnosti (itd).“3

1) šerhul-hikjem od Ibni-Udžejbe,I,str.2.
2) El-Ihjau,III,str.53.
3) Šahsijjatun sufijjetun, od Taha Abdul-Baki Surura(umro1382.h.god. u Egiptu),str.154.

(iz knjige ISTINE O TESAVVUFU)

08-03-2009 at 16:42 | Ukljuèi u odgovor
Dea
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 26-12-2005
Lokacija: IRI
Odgovori: 4162
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: TESAVVUF

citat:
ajaz wrote:
EBU-HAMID el-GAZALI
Imam,dokaz islama Ebu Hamid el-Gazali,neka je Allah s njime zadovoljan,kaže:"Stoga,lièna dužnost(fardul-ajn)jest druženje sa sufijama,jer niko nije èist od neke mahane ili bolesti(duhovne)osim Božijih vjerovjesnika,a.s."1
On je,isto tako rekao"Takoðer,šejh kojeg slijed uèenici,i koji lijeèi duše svojih uèenika i srca onih koji traže uputu na pravi put ,ne treba da ih odma obavezuje asketizmom i optereèuje ih posebnim metodama,dok ne upozna njihove naravi,vladanja i bolesti,nedostatke."2
On je dalje rekao:U prvo vrijeme ja sam bio protivnik dobrih ljudi(sufija) i stanja i položaja onih koji su spoznali (ono što ja tada nisam bio spoznao),pa sam se u to vrijeme družio sa svojim šejhom Jusufom el-Nessadžom koji me je stalno obradživao za borbu sa samim sobom,tako da sam ja ostvario neke uspjehe u tom pogledu.Tada sam usnioAllaha Uzvišenog i On mi je rekao:“O Ebu-Hamide,ostavi ti te svoje preokupacije,svoja razmišljanja i druži se sa ljudima koje sam Ja na zemlji izabrao kao objekte (mjesta)Moga pogleda,a to su oni koji su za Moju ljubav dali obadva svijeta“.Ja sam na to rekao :“Zašto si mi dao da moje osjeèanje i mišljenje o njihovim vrlinama bude hlsdno?“On mi je odgovorio :“Da, Ja sam to uèinio,a ono što tebe odvaja od njih jeste tvoje zanimanje za ljubav prema dunjaluku,ovosjetskim dobrima!“Izaði iz tog stanja dobrovoljno,prije nego što budeš izbaèen kao omaložavan i ponižen!Ja sam tebe obasuo svojim nurom,svjetlošèu iz blizine Moje Svetosti! Ja sam se tada probudio vrlo radostan i došao sam svom šejhu Jusufu el-Nessadžu pa mu isprièao svoj san.On se nasmijao i rekao :“O, Ebu Hamide,ovo su naše tablice na poèetku,a ako se budeš sa mnom družio,ja æu tvoje duhovno gledanje i viðenje usavršiti do sveobuhvatnosti (itd).“3

1) šerhul-hikjem od Ibni-Udžejbe,I,str.2.
2) El-Ihjau,III,str.53.
3) Šahsijjatun sufijjetun, od Taha Abdul-Baki Surura(umro1382.h.god. u Egiptu),str.154.

(iz knjige ISTINE O TESAVVUFU)



Ovo sto ides dalje postaje sve smjesnije, no za nekog ko postane gorljivi sufi to moze biti i fatalno.U svemu treba imati mjeru, pa i u ovom, i cvrsto se drzati stvarnosti.
Prosjecan musliman-vjernik u danasnjem vremenu brzog zivljenja jedva stize da uskladi kur´anske obaveze i svakodnevne zivotne, a da bi ih uskladio mora stalno da moderno razmislja, da komparira stvari i da se prilagodjuje vremenu.
Ovo gore navedeno po meni je retrogradna i banalna fantazija...
Na pocetku ove teme stoji /"Tesavvuf u svojoj cijelosti jeste naèin lijepog vladanja(morala).../
Pitam se npr. kako se ovaj lijepi tesavvuf mogao primjeniti u Gazi tokom protekle izraelske agresije?
Ono sto meni prevashodno smeta u sufizmu to je hijerarhija, odnosno skoro slijepo slijedjenje sejhova.Ja i moj suprug smo imali strasan primjer kada je jedan nas prijatelj(Tuzlak) koga su svi smatrali jakim vjernikom pred nama poceo plakati jer je imao problem sa suprugom, a onda zavapio - da mi je bar moj sejh ovdje!
Sejhovi su obicni ljudi, pa iako ih nesumnjivo ima jako dobrih, ljudi mnogo grijese
09-03-2009 at 13:29 | Ukljuèi u odgovor
ajaz
Nivo: Forumas sa iskustvom
i najbolji i najgori
Registriran(a): 13-02-2009
Lokacija: tuzla
Odgovori: 123
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: TESAVVUF

citat:
Dea wrote:


Ovo sto ides dalje postaje sve smjesnije, no za nekog ko postane gorljivi sufi to moze biti i fatalno.U svemu treba imati mjeru, pa i u ovom, i cvrsto se drzati stvarnosti.
Prosjecan musliman-vjernik u danasnjem vremenu brzog zivljenja jedva stize da uskladi kur´anske obaveze i svakodnevne zivotne, a da bi ih uskladio mora stalno da moderno razmislja, da komparira stvari i da se prilagodjuje vremenu.
Ovo gore navedeno po meni je retrogradna i banalna fantazija...
Na pocetku ove teme stoji /"Tesavvuf u svojoj cijelosti jeste naèin lijepog vladanja(morala).../
Pitam se npr. kako se ovaj lijepi tesavvuf mogao primjeniti u Gazi tokom protekle izraelske agresije?
Ono sto meni prevashodno smeta u sufizmu to je hijerarhija, odnosno skoro slijepo slijedjenje sejhova.Ja i moj suprug smo imali strasan primjer kada je jedan nas prijatelj(Tuzlak) koga su svi smatrali jakim vjernikom pred nama poceo plakati jer je imao problem sa suprugom, a onda zavapio - da mi je bar moj sejh ovdje!
Sejhovi su obicni ljudi, pa iako ih nesumnjivo ima jako dobrih, ljudi mnogo grijese

dea imaš li konkretno pitanje za mene? pošto sve gore navedeno je i suviše jasno da bi ja nešto prièao...pozdrav


[Edited by ajaz on 09-03-2009 at 19:10 GMT]
09-03-2009 at 18:09 | Ukljuèi u odgovor
Dea
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 26-12-2005
Lokacija: IRI
Odgovori: 4162
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: TESAVVUF

citat:
ajaz wrote:

dea imaš li konkretno pitanje za mene? pošto sve gore navedeno je i suviše jasno da bi ja nešto prièao...pozdrav


[Edited by ajaz on 09-03-2009 at 19:10 GMT]


Nema prijatelju, ali me strasno nervira sve sto nije prakticni, progresivni islam kojim muslimani mogu dostojno parirati ostatku civilizacije, pa cak u nekim segmentima i prednjaciti.
Sta nam vrijede ove sufijske tlapnje ako se ne mozemo ukljuciti u napredne tokove.
Evo ih u Kurdistanu, Pakistanu, Iraku itd pun racku sufija i sta s njima, ...at ih da se razmnoze!
09-03-2009 at 21:23 | Ukljuèi u odgovor
ajaz
Nivo: Forumas sa iskustvom
i najbolji i najgori
Registriran(a): 13-02-2009
Lokacija: tuzla
Odgovori: 123
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Re: TESAVVUF

citat:
Dea wrote:


Nema prijatelju, ali me strasno nervira sve sto nije prakticni, progresivni islam kojim muslimani mogu dostojno parirati ostatku civilizacije, pa cak u nekim segmentima i prednjaciti.
Sta nam vrijede ove sufijske tlapnje ako se ne mozemo ukljuciti u napredne tokove.
Evo ih u Kurdistanu, Pakistanu, Iraku itd pun racku sufija i sta s njima, ...at ih da se razmnoze!


vidiš sa ovim se ne bi složio pošto me ti ne razumiješ ja èu ti malo objasnit kako ja razmišljam i na što aludiram :vidiš jednostavno na zemlji uvjek mora bit dobrih i plemenitih ljudi koji su Bogu dragi. U jednom periodu èovjeèanstva oni su se zvali sufije. Ono šta ja tebi govorim mene ta skupina ljudi interesuje sada ,a kako se oni zovu to me ne interesuje (mogu se zvati ,baklava,tepsija,plavi orkestar,medvjedièi dobrog srca ili banana split svejedno),samo da su oni koji su normalni i razumiju prioritete svoje vjere u datom trenutku ,bilo da se radi o izraelu ili svakodnevnici i bilo èemu drugom na ovoj zemljici samo da je kako treba ali da takoðe budu moralni i skupina kojom je Bog zadovoljan.
A sada koje sufija i koje šejh (da ti pravo kažem to je daleko iznad budalaštinja i primitivizma koji danas vidimo kako meðu šejhovima tako i meðu sufijama jer su se sami tako nazvali )o ovome èu naknadno ,naravno ako mi dozvoliš.
09-03-2009 at 22:19 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 21
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: elvis-deba, emir76, emiray, melek_cuvar, nerko, slim, tuzlic
FORUM : Religija i filozofija : Sufizam Dervišluk TESAVVUF New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice