Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Dijaspora : Tudje drzavljanstvo
Strana: 1 2 3 4
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Jazo
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 10-02-2009
Lokacija: Jazina Jazbina
Odgovori: 1594
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: tudje drzaljanstvo

U Njemackoj sam vec 5 godina treba mi jos dvije da podnesem zahtjev za njihovo drzavljanstvo namjeravam to uraditi ovdje zivim, radim, polacam porez. U Bosni imam prijatelje i roditelje (dva roditelja i dva prijatelja).
Naravno lijepo je kad Dzeko da go , isto tako lijepo je kad Hrvatska pobjedi Njemce (fudbal)
Hrvatski pasos imam od 1990 dobio sam ga zato jer sam zasluzio (ne rodjenjem).
Bosanski nisam nikada izvadio i ne treba mi.

Rado bih ga imao da traje 15 godina i da kosta 20 Eura kao svaki drugi.

Na izbore ne izlazim jer ne zelim da se mijesam (niti u BiH niti u Hr). Zasto bih ja sa strane (glasajuci ) krojio politiku nekom covjeku koji tu zivi radi i placa porez.
 


Jazavac nema prirodnih neprijatelja u našim krajevima.
11-07-2009 at 19:13 | Ukljuèi u odgovor
lola
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 11-12-2003
Lokacija: Slo&CH
Odgovori: 9851
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: tudje drzaljanstvo

citat:
Jazo wrote:
U Njemackoj sam vec 5 godina treba mi jos dvije da podnesem zahtjev za njihovo drzavljanstvo namjeravam to uraditi ovdje zivim, radim, polacam porez. U Bosni imam prijatelje i roditelje (dva roditelja i dva prijatelja).
Naravno lijepo je kad Dzeko da go , isto tako lijepo je kad Hrvatska pobjedi Njemce (fudbal)
Hrvatski pasos imam od 1990 dobio sam ga zato jer sam zasluzio (ne rodjenjem).
Bosanski nisam nikada izvadio i ne treba mi.

Rado bih ga imao da traje 15 godina i da kosta 20 Eura kao svaki drugi.

Na izbore ne izlazim jer ne zelim da se mijesam (niti u BiH niti u Hr). Zasto bih ja sa strane (glasajuci ) krojio politiku nekom covjeku koji tu zivi radi i placa porez.




baš tako kolega, em je procedura za dobijanje BH putovnice komplicirana em kratkotrajna i ne isplati se moj patriotizam i s kineskom putovnicom ne bi bio manji.
s švicarskom putovnicom ili osobnom (èak i ako je datum valjanosti istekao do 3 godine) mogu putovati po cijeloj Europi.
12-07-2009 at 00:18 | Ukljuèi u odgovor
Trucker
Nivo: Forumski doajen
azrail bosanski
Registriran(a): 07-11-2005
Odgovori: 10159
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: tudje drzaljanstvo

devedeset prve,kad su hrvati davali hrvatske pasose(putovnice)...jaran,katolik,(budzica u opstini) mi ponudi hrvatski pasos ....zato sto mi je otac rahmetli bio za vrjeme drugogs vjetskog rata u ustasama....glatko sam ga odbio,i rekao mu....NECU KAD BI MI PONUDILI DA BUDEM GRADONACELNIK

tad se on naljutio dobro na mene,a ja sam i dan danas ponosan na samog sebe sto tu nemoralnu ponudu odbi

12-07-2009 at 00:40 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: tudje drzaljanstvo

Evropska društva



Ne poželi ženu bližnjeg svog, osim ako je on poslanik u parlamentu

Britanski ministar useljeništva Phil Woolas iznio je 2. augusta glavne crte reforme zakona o državljanstvu. Glavna novina: uspostavljanje bodovanja za ocjenu sposobnosti, znanja i rada kandidata za državljanstvo. Na taj projekt reagira u The Guardianu glumica i publicist Shazia Mirza



Velika Britanija upravo se pretvara u veliku televizijsku igru. Dobrodošli u "Ko želi da postane državljanin?" Skupite bodova što više možete i okušajte sreæu za glavni zgoditak, britanski pasoš. Voditelj vaše emisije je ministar useljeništva Phil Woolas, koji je 2. augusta otkrio svoj sistem bodovanja za "zasluženo državljanstvo". Da biste postali trajni britanski državljanin, morate zaslužiti bodove i - pažnja, ovo treba upamtiti - za loše ponašanje bodovi æe vam biti oduzeti. Kao u privatnim školama.

Smatram da je za ovo odgovoran Tesco. Ovaj lanac samoposluga prvi je pokrenuo cijelu tu stvar s bodovima. Ako nemate njihovu karticu, osjeæate se iskljuèeni. Sada znamo kako izgleda kada se državom upravlja kao trgovinskim lancem. Osim što Tesco ne prijeti da vam oduzme bodove.

Prema Woolasovom sistemu, novi useljenici koji se ponašaju "aktivno preziruæi vrijednosti Velike Britanije", morat æe jako da se trude kako bi dobili britanski pasoš. Bilo bi u najmanju ruku nerazborito za svakoga ko je kandidat za britansko državljanstvo da sudjeluje u kakvim prosvjednim skupovima, ili da ga primijete na manifestacijama za povratak naših vojnika. Bilo bi mu mnogo pametnije da se upinje kako pridonio "demokratskom životu naše zemlje" - uostalom, kao i svakom Dobrom Britanskom Graðaninu vrijednom tog imena.

Osim što u Woolasovom traganju za Dobrim Britanskim Graðaninom postoji problemèiæ: pojam "britanskog". Ja sam jako Britanka. Volim sport i navijam za Britaniju u svemu - osim u kriketu, gdje navijam za Pakistan. Imam prijateljicu koja za sebe kaže da je i ona Britanka: nosi hidžab, i tanga-gaæe s bojama britanske zastave. To je prava integracija.

Naš ministar useljeništva našao bi se unezgoðen i ako bi morao definirati "britanski naèin života" koji trubi unaokolo. Za neke, to se sastoji u tome da se napiju svakog petka naveèer, i da voze sredinom autoputa s èetiri trake pjevajuæi I will survive. Ali isto tako da uskoèe u taksi koji vozi momak po imenu Muhamed, da se zaustave i kupe cigarete u radnji otvorenoj 24 sata na dan koju drži izvjesni Mehmet prije nego što se vrate kuæi, pod svoj krov koji je postavio èovjek po imenu Tomasz. Eto, i to je vrlo britanski naèin života.

Ne treba daleko tražiti pa da otkrijemo kakvo ponašanje vlada zapravo želi da prihvate svi njeni graðani, novi kao i stari. Nemojte se žaliti. Ne osporavajte odluke vlasti. Ne prosvjedujte. Ova vlada ponaša se na zabrinjavajuæi naèin, što podsjeæa na pedofila koji na internetu oblikuje i priprema svoje žrtve. Vlada uoblièava cijelu jednu populaciju da se pokorava ne postavljajuæi pitanja. Ne samo useljenike - svi kroz to prolaze.

Trebalo bi iznova napisati Deset zapovijedi, kako bi se pomoglo novodošlim useljenicima ali i djeci školskog uzrasta. A najvažnije zapovijedi su ove: poštuj majku i oca, i svog ministra unutrašnjih poslova. Ne poželi ženu bližnjeg svog, osim ako je on poslanik u parlamentu. Ne ukradi, osim ako imaš raèun za reprezentaciju. I ne ubij, osim ako ne radiš za londonsku policiju.

A za sve one jadnike pune nade koji stoje u redovima pred pasoškim odjeljenjima: ne laprdaj o slobodi izražavanja. Podnesi zahtjev i zaèepi dok ne dobiješ pasoš u trajno vlasništvo. Kada pasoš jednom bude u džepu, možeš se izjednaèiti s okolinom i kao dobar Britanac proslaviti dogaðaj popivši desetak krigli od jedne funte, i povratiti na ploènik izlazeæi iz pivnice kasno naveèer.

Shazia Mirza



17-08-2009 at 12:50 | Ukljuèi u odgovor
Konnie
Nivo: Forumski vuk
Konnie Sue von Eulenbrunnen

Registriran(a): 19-08-2003
Lokacija: D
Odgovori: 787
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: tudje drzaljanstvo

Nisam htio sve dok me ne vratise k'o kera ispred saltera na granicnom ulazu Gibraltara. Bili mi na jugu Spanije i obisli mi i Granadu i Kordobu i dzamije i crkve, i hajd' kad' smo vec tu u blizini Gibraltara da i njega vidimo. Tu nekakvu stijenu, sto je, k'o biva, najbliza AfriKi. Pun autobus turista pred salterom, svi izvadise pasose, il' licne. I ja izvadih moj bosanski. Prolaze svi, ja dodjoh na red. Uze Britanac moj pasos, okreci, listaj, prevrci. Kaze nemRe, nema vize. Rekoh, tu je njemacka stalna boravisna viza. NemeRe, kaze on. Pasos je bosanski, a Bosne nema na listi. I pokaza mi nekakvu listu punu drzavnih imena. Nema Bosne stvarno. Prolazi svijet kraj mene, mahne licnom il' pasosem i ode da vidi stijenu s majmunima. Gibraltar. Ja ko pokislo 'seto, okrenu se, turi moj bosanski pasos u dzep i nazad. Pita mene spanski granicar sto se vracam. Rekoh nema vize u pasosu. On pogleda pasos, prevnu ga, prelista, vrati i slegnu ramenima. Dva sata sam ja hod'o okolo, doke se moji saputnici nisu vratili. Tad' sam rek'o sebi da cu uzet' njemacki pasos.

09-09-2009 at 21:43 | Ukljuèi u odgovor
Mirko i Slavko
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 08-09-2009
Odgovori: 468
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: tudje drzaljanstvo

Bosanski pasos je definitivno los za ljude koji zele putovati, ali za ljude koji se zele ponositi bosanskim drzavljanstvom je izuzetno dobar.
Tako bih ja sazeo u par recenica ovu diskusiju

09-09-2009 at 23:29 | Ukljuèi u odgovor
stranac u noci
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 05-02-2013
Odgovori: 13
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tudje drzavljanstvo

Zivimo vani,radimo vani,odgajamo djecu vani,umiremo vani.Dosta je toga,sto se ne bi ukopali vani i koristili njihove pasose.Svi smo ko Bosanci dok Bosni ne zatreba a kad zatreba nademo hiljadu nacina da je zaobidemo.Ja sa tudim pasosem mogu reci ko je Bosanac u srcu taj ce imati i Bosanski pasos i zivjeti probleme Bosanca.A mi ostali da nije komsija da ih malo zadivimo ne bi imali ni kuce u Bosni a kamoli pasos.

11-02-2013 at 18:49 | Ukljuèi u odgovor
Azur
Nivo: Forumski doajen
xxxxxyyyyy

Registriran(a): 24-07-2005
Odgovori: 5025
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tudje drzavljanstvo



Stvar individue i licnog opredeljenja.

11-02-2013 at 19:41 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 16
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: admin, Daks, Little One, mace, Morton1905, Prosvjetar, sana
FORUM : Dijaspora : Tudje drzavljanstvo New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice