Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Religija i filozofija : Ne bojim se smrti nego zivota
Strana: 1 2 3 4
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ne bojim se smrti nego zivota

Ko kaze?Bojim se smrti,to je normalno..
Go dodjes go odes....
Sama pomisao da go idem,hladno je,sam sam,nemocan,idem u nepoznato.
Jos se niko nije vratio, i rekao kako je...
Strah od nepoznatog...

13-11-2009 at 15:19 | Ukljuèi u odgovor
kinderlada
Nivo: Forumas sa iskustvom
SLATKA KO ÈOKOLADA

Registriran(a): 01-12-2009
Odgovori: 68
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ne bojim se smrti nego zivota

BBBBBBBBBBrrrrrrrrrrrrrrr, šta da kažem, bojim se i jednog i drugog, ali ne znam èeg više....

02-12-2009 at 14:51 | Ukljuèi u odgovor
Latina
Nivo: Novi forumaš
Supljiram danju & notju

Registriran(a): 20-09-2009
Lokacija: Worldwideweb :)
Odgovori: 21
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ne bojim se smrti nego zivota

citat:
Razmisljanje o smrti nam ukazuje da je nas identitet samo konstrukcija.


Istina. Jos je apsurdnije koliko vremena i zivotne energije utrosimo na gradjenje tog "identiteta" koji je u stvari nista i moze nestati svakog casa. Kako smo mali i nistavni, a kako optereceni "sobom". Da puknes od smijeha.

Mozda je lijek u svjesnom "iskakanju" iz onoga sto mislimo da je nase ja, a sto zaista ne postoji. Ponekad pomislim da bi covjeku bilo najbolje kada bi pamtio sve oko sebe, ali ne i svoje "ja". Koliko bi zivot bio laksi i leprsaviji ljudima kad bi to bilo moguce.

Moj odnos prema smrti se svodi na to da se trudim da je budem svjesna kao neminovnosti u trenutku x. To daje neku novu svjezu perspektivu zivotu.

Inspirisao si me svojim postom...pozdrav.

[Edited by Latina on 27-12-2009 at 10:43 GMT]
27-12-2009 at 10:42 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ne bojim se smrti nego zivota

Svi se mi bojimo smrti i onaj ko kaže da se ne boji laže i želi se prikazati jaèim od veæine. Strah nas je stvari koje ne poznajemo a smrt je jedna od tih stvari. Ali zašto mi da uopšte razmišljamo o njoj. To je nešto na šta mi ne možemo uticati, a o onom na šta ne možemo uticati ne trebamo ni razmišljati.Nisam religiozan ali nisam ni ateista jer ni za jedan ni za drugi stav ne postoji uporište u nauènim èinjenicama, ali mišljenja sam da se u kriznim situacijama kad nas obuzme strah od smrti treba malo i "lagati" da smrt nije kraj.
Logièno je da nešto izvan ovoga našeg svijeta postoji jer ništa nije moglo nastati samo od sebe (od nekuda su potrebni sastojci morali doæi). Nauka nam može dati odgovore o stvarima koje su joj dostupne. Može dati objašnjenje kako jedna vrsta materije prelazi u drugu stvarajuæi nešto savršenije. Evolucija je eksperimentalno dokazana ali nauka ne može ni iskljuèiti moguænost da je evolucijom moglo biti i upravljano.Ali poenta je da èovjek može sa apsolutnom sigurnošæu tvrditi da je nešto takvo kako jest samo ako ima èvrste i to materijalne dokaze. Ne možemo samo vjerovati na rijeè proroka, vidovnjaka i svetaca, jer oni na isto pitanje daju razlièite odgovore (koji izabrati kao ispravan). Ljudi sa paranormalnim iskustvima su možda i imali takva iskustva ali su možda to samo bile halucinacije. Možda i postoji nešto što nije neki nama poznati vid materije (kao npr duša) ali za sad ne postoji naèin da se postojanje toga neèega dokaže.

[Edited by racionalna manjina on 05-02-2010 at 10:57 GMT]

05-02-2010 at 10:56 | Ukljuèi u odgovor
Shiva
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 08-12-2006
Odgovori: 5859
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ne bojim se smrti nego zivota

11-02-2012 at 12:32 | Ukljuèi u odgovor
kagemusha
Nivo: Forumski doajen
Ordo ab Chao

Registriran(a): 01-04-2004
Lokacija: kyoto
Odgovori: 1349
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ne bojim se smrti nego zivota

citat:
racionalna manjina wrote:
Svi se mi bojimo smrti i onaj ko kaže da se ne boji laže i želi se prikazati jaèim od veæine. Strah nas je stvari koje ne poznajemo a smrt je jedna od tih stvari. Ali zašto mi da uopšte razmišljamo o njoj. To je nešto na šta mi ne možemo uticati, a o onom na šta ne možemo uticati ne trebamo ni razmišljati.Nisam religiozan ali nisam ni ateista jer ni za jedan ni za drugi stav ne postoji uporište u nauènim èinjenicama, ali mišljenja sam da se u kriznim situacijama kad nas obuzme strah od smrti treba malo i "lagati" da smrt nije kraj.
Logièno je da nešto izvan ovoga našeg svijeta postoji jer ništa nije moglo nastati samo od sebe (od nekuda su potrebni sastojci morali doæi). Nauka nam može dati odgovore o stvarima koje su joj dostupne. Može dati objašnjenje kako jedna vrsta materije prelazi u drugu stvarajuæi nešto savršenije. Evolucija je eksperimentalno dokazana ali nauka ne može ni iskljuèiti moguænost da je evolucijom moglo biti i upravljano.Ali poenta je da èovjek može sa apsolutnom sigurnošæu tvrditi da je nešto takvo kako jest samo ako ima èvrste i to materijalne dokaze. Ne možemo samo vjerovati na rijeè proroka, vidovnjaka i svetaca, jer oni na isto pitanje daju razlièite odgovore (koji izabrati kao ispravan). Ljudi sa paranormalnim iskustvima su možda i imali takva iskustva ali su možda to samo bile halucinacije. Možda i postoji nešto što nije neki nama poznati vid materije (kao npr duša) ali za sad ne postoji naèin da se postojanje toga neèega dokaže.

[Edited by racionalna manjina on 05-02-2010 at 10:57 GMT]


hmmm...ali energija prelazi iz jednog oblika u drugi...ma ja se bojim smrti kad skontam koliko kosta dzenaza-sahrana...pa grobno mjesto...i jos milion drugih stvari...ispade da je skuplje umrijeti nego zivjeti...samo grono mjesto placas vise nego stanarinu...zalosno ali istinito
11-02-2012 at 16:40 | Ukljuèi u odgovor
tuba
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 02-06-2006
Odgovori: 17436
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ne bojim se smrti nego zivota

Isto tako smrti se ne bojim, kad umrem umrem samo da to bude brzo, znachi bojim se nekog pacenja, muchenja i tako toga.

I bice mi zhao umrijeti naravno hahahahahah!!!

13-02-2012 at 13:49 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ne bojim se smrti nego zivota

svi se boje,nema ga kom se grlo ne stegne datom trenu,toj normalno...

13-02-2012 at 14:13 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ne bojim se smrti nego zivota

ne mogu citat sta je pisano, bojim se iskrivit cu svoje misljenje koje imam kad procitam naslov... a mozda cu, tako, fulat poentu, pa cu procitat poslije i korigovat, ako treba

zivota se ne treba bojati, jer zivot je lijep. u njemu treba uzivati i iz njega treba uvijek izvuci ono najljepse. cak i kada nas udaraju gromovi, bure bacaju na razne strane, vjetar puse kroz sve kosti, ne treba stati i ne smije se posustati, jer sta je zivot drugo do plovidba morem, a ono nekad mirno, nekad valovito.

a smrt... sta je smrt? nistavilo za neke, za druge prelazak u novi zivot. ponovno, nista cega se treba bojati.

u smrti, ljudi se ne boje odlaska i susreta sa smrcu, nego se boje napustanja zivota i svega onoga sto cini zivot zivotom.

bojim se neiskrenih ljudi, zla, lazi i dvolicnosti.

13-02-2012 at 16:18 | Ukljuèi u odgovor
kagemusha
Nivo: Forumski doajen
Ordo ab Chao

Registriran(a): 01-04-2004
Lokacija: kyoto
Odgovori: 1349
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ne bojim se smrti nego zivota



ZA ÈIME biste najviše žalili da vam je danas posljednji dan života? Medicinska sestra Bronnie Ware iz Australije cijeli svog radni vijek posvetila je njegovanju ljudi na samrti, brinuæi se za teške bolesnike kojima je preostalo najviše 12 tjedana života. Na svom blogu objavila je pet stvari zbog kojih ljudi pred kraj života najviše žale. Svoja opažanja planira objaviti i u knjizi, a Guardian ukratko prenosi èemu je sve Bronnie svjedoèila.

1) "Volio bih da sam imao hrabrosti živjeti život onako kako želim, a manje ugaðao drugima i radio što se od mene oèekuje"

"Ovo su ljudi najèešæe navodili. Kad bi shvatili da je njihov život pri kraju i pogledali unazad, shvatili bi koliko svojih snova nisu ostvarili, koliko toga se dogodilo jer su ugaðali drugima. Shvatili bi da nisu svoje izbore temeljili na vlastitim željama i potrebama", isprièala je Ware.

2) "Volio bih da nisam radio toliko"

"Ovo je izjavio skoro svaki muški pacijent kojeg sam lijeèila. Nedostajala su im njihova djeca i partnerice. Žene su takoðer navodile ovaj razlog", navela je medicinska sestra.

3) "Volio bih da sam imao hrabrosti izraziti svoje osjeæaje"

"Mnogi ljudi su zatomili svoje osjeæaje kako bi bili u miru sa ostalima. Kao rezultat toga, nastavljali su živjeti osrednjim životom, pomireni s onim s èim veæ jesu. Mnogi su se razboljeli jer su bili ogorèeni i nesretni".

4) "Volio bih da sam ostao u kontaktu sa svojim prijateljima"

"Ljudi jako èesto ne shvaæaju vrijednosti svojih prijatelja sve dok ne doðu do kraja života. Mnogi su postali toliko zauzeti svojim životom da su na kraju ostali bez brojnih prijateljstava. Svima na kraju života nedostaju prijatelji", otkrila je Bronnie.

5) "Volio bih da sam si dopustio biti sretniji"

"Mnogi do kraja života ne shvate da je sreæa stvar izbora. Ostali su zarobljeni unutar starih odluka i navika. Tješili su se onim poznatim, a strah od promjene sprijeèio ih je da budu sretni do kraja. Na samrti žale što se nisu više smijali i uživali", zakljuèila je medicinska sestra


[Edited by kagemusha on 14-02-2012 at 01:22 GMT]

14-02-2012 at 01:17 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 37
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Religija i filozofija : Ne bojim se smrti nego zivota New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice