Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Religija i filozofija : Sufizam Dervišluk TESAVVUF
Strana: 1 2 3 4 5 6
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
visental
Nivo: Forumas sa iskustvom
zajeban al' dobar
Registriran(a): 17-06-2004
Lokacija: vancouver
Odgovori: 81
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Sufizam Dervišluk TESAVVUF

ovako sam nekako cuo definiciju sufija:
sufi je onaj koji cini sto i drgi cine kad je to potrebno. on je isto tako onaj ko cini sto drugi ne mogu ciniti kada je to indikativno.

pa posto vidim da je Necko prisutan zamolio bih ga da nam prozbori o sufizmu.


*
naziv teme prilagodjen



[Edited by samson on 15-01-2009 at 19:58 GMT]

[Edited by Shiva on 26-11-2009 at 15:36 GMT] 


jos uvijek ujutro se ustaje s osmijehom
11-05-2005 at 10:27 | Ukljuèi u odgovor
Necko
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 05-09-2002
Lokacija: Sarajevo
Odgovori: 1240
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: sufi

citat:
visental wrote:

pa posto vidim da je Necko prisutan zamolio bih ga da nam prozbori o sufizmu.




Ma bio sam Visentale ali zbog problema sa prijavom nisam mogao nista prozboriti . Zasad samo da ti se javim
12-05-2005 at 12:48 | Ukljuèi u odgovor
weasel
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: sufi

Sufizam pripada domenu islamskih mistika i predstavlja pravac u kojem se pokusava ostvariti dusevni kontakt sa Bogom.

Sama rijec mistika potice od grcke rijeci "mystikos" i pretstavlja religiozni termin za licni odnosno dusevni kontakt sa bozanstvom.

Spanjolac Ibn Arabi je jedan od islamskih mistika koje sam ja citao.Nesto malo koliko mi je doslo pod ruku jer ima toliko toga sto je on napisao a nije jos uvjek prevedeno.A vjerujte kada procitate i to malo sto sam ja procitao,gledat ce te svijet oko sobe drugim ocima

12-05-2005 at 13:56 | Ukljuèi u odgovor
visental
Nivo: Forumas sa iskustvom
zajeban al' dobar
Registriran(a): 17-06-2004
Lokacija: vancouver
Odgovori: 81
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: sufi

maloprije pisah privatnu poruku Dalili i kazah joj da se trenutno bavim proucavanjem KAKO ZAPAD GLEDA NA SUFIZM.
interesantno je vidjeti sa koliko pijeteta obrazovani sloj Amerikanaca govori i pise o religiozno-filozofskom pogledu uslovno receno mistika, a prije svega pjenika i mislilaca Istoka.

Necko, progovori nam koju koliko je bosanski svijet zaintrigiran sufizmom i da li se izucava na medresama bosanskim? 


jos uvijek ujutro se ustaje s osmijehom
12-05-2005 at 20:31 | Ukljuèi u odgovor
Anna
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 03-06-2004
Odgovori: 7792
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: sufi

Interesantan link o sufizmu
http://www.arches.uga.edu/~godlas/Sufism.html
i jos par:
http://www.ias.org/featured.html
http://www.sufismjournal.org/

Sufizam umjesto istocnjacke filozofije? Mozda Zapad konacno shvata da i ne znaju onoliko koliko misle da znaju, o Istoku

16-05-2005 at 22:12 | Ukljuèi u odgovor
Damir
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 14-08-2003
Odgovori: 577
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: sufi

Tacnije receno radi se o islamskoj nauci Tesavvuf.
No , bilo sta napisati o sufizmu ovim mojim siromasnim perom upropastilo bi ovaj topic koji trazi mnogo vise .
Uglavnom sufije su zuhdije(povuceni) biseri znanja koji zive pod devizom " Illahi ente maksudi ve ridake matlubi" sto bi znacilo "Allahu Ti si moj cilj i Tvoje zadovoljstvo ja zelim".
U Bosni se sufizam batini stoljecima , tacnije od kako je islam dosao na nase krajeve . Medjutim, vremenom je sufizam iscezavao pod nabojem silnih ideologija na nasim prostorima i samim tim je narod na nasim prostorima znatno osiromasio znanjem.
Ipak Islamska Zajednica je uvidjevsi u zadnjim godinama "da nam nesto fali" odlucila ponovo ga ukljuciti u program svojih ukupnih vjerskih aktivnosti.
Danas u Sarajevu imamo preko 40 tekija , u Tuzli na zalost samo jednu aktivnu koja se nalazi kod jalske dzamije.
Sto se tice zapada i sufizma , stvar je vrlo jasna .
Zapadu odgovara takva vrsta islama, koja povucena u sebe trazi Boga.
No, samo da napomenem, da je pravih sufi-sejhova malo, iskrenih evlija jos manje.
Imam Malik je jednom prilikom rekao :
"Ko god studira pravo (fikh) a nije studirao Sufizam (tesavvuf) pokvarit æe sebe; a ko god studira tesavvuf a nije studirao pravo (fikh) postati æe heretik; a ko god objedini obadvoje dosegnuæe Istinu (tehakkak)." Ova izjava je zabilježena i objašnjena u knjizi uèenjaka .
Kada procitate djela od Ebu Hamida El-Gazalija , Ibn Arebija, Abdul Kadir Gejlanija (sve istaknute sufije ili "oni koji su stigli..." ) bice vam jasno o kakvoj se nauci radi i zasto nema toliko iskrenih sufija i dervisa.
-Uzviseni Allah kaze ;" Budi strpljivo uz one koji se Gospodaru svome mole ujutro i navecer, zeleci da zasluze Njegovu naklonost, i ne odvracaj svoj pogled od njih." (El-Kehf,28,)
Ebu Hurejre r.a. prenosi da je Allahov Poslanik s.a.w.s. rekao: " Uzviseni Allah salje meleke da obilaze skupove u kojima se Allah spominje, a kada ih nadju, pocnu se dovikivati :- Dodjite, nasli ste ono sto trazite ! Tada ih prekriju krilima sve do najblizeg neba, i Allah ih upita,- a On najbolje zna-:
-Sta govore moji robovi ?
-Slave Te, velicaju Te, zahvaljuju Ti i uznose Te !- odgovore meleki.
- Jesu li Me vidjeli ? -On upita.
- Ne nisu Te vidjeli, - odgovore oni
A On ih dalje upita:- A sta da su Me vidjeli ?- Oni odgovorise: Da su Te vidjeli, oni bi te obozavali sa jos vecim zarom, jos vise bi Te slavili i velicali.
A sta oni traze od Mene ?- Meleki odgovore: Oni Te mole da im das Dzennet. Uzviseni upita: A jesu li oni vidjeli Dzennet ? - NE tako nam Allaha, oni ga nisu vidjeli. On dalje upita:- A sta bi bilo da su ga vidjeli ?- Meleki odgovore:- Da su ga vidjeli, oni bi jos vise ceznuli za njim , vise bi ga trazili i vise bi ga zeljeli.
Allah Uzviseni upita dalje : Od cega oni traze zastitu ? Meleki odgovorise: Od vatre. - A jesu li oni vidjeli tu vatru ?
- Pita Allah dz.s. dalje.- Ne tako nam Allaha nisu je vidjeli. A sta bi da su je vidjeli :- pita Allah dalje.- Meleki odgovore:
Da su je vidjeli, oni bi od nje jos vise bjezali i jos bi se vise bojali te vatre.
On onda kaze: Uzimam vas za svjedoke, odredjujem da vi svjedocite da sam tim osobama oprostio.
Onda jedan melek rece: Medju njima se nalazi taj i taj i on ne spada medju njih, dosao je samo radi neke svoje potrebe.
Allah dz.s. rece: - Oni su svi jedno drustvo, pa ko sa njima zajedno sjedi , ne moze biti nesretan.
(Buharija, od Ebu Hurejre r.a.)

21-05-2005 at 09:52 | Ukljuèi u odgovor
Abdul van Lengluan
Nivo: Forumski vuk
Djevojka Dana

Registriran(a): 24-10-2005
Lokacija: Nikada
Odgovori: 463
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: sufi

Sufizam je, kao sto je gore navedeno, islamski misticizam. Misticizam kao filozofija prozima sve tri velike religije kao i mnoge druge manje popularne. Ekvivalenti Sufizma kod jevreja i hriscana su Kabala i Gnosticka Crkva. Svima je zajednicka zelja za transformacijom svijesti, da bi dostigli pristup u vise nivoe Stvarnosti.
Ovo stapanje s Allahom [ili Bogom] predstavlja unistenje ega [Madonna i Kabala ] i otkrivenje Velike Istine: da je Bog Svijet stvorio iz Ljubavi, kao visak vlastitog bica.
Starim misticima nije bilo lako protiv machine, tako da je npr. Al Haladsch, jedan islamski mistik, ubijen 922., jer je u religioznoj ekstazi galamio "Ja sam Bog!". Meister Eckhart, najcitaniji hriscanski mistik, je imao frku s papom jer je tvrdio da je Postanje/Geneza jedno sa Stvoriteljom i jednako vjecno kao i Bog.  






25-10-2005 at 23:41 | Ukljuèi u odgovor
besmir
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: sufi

Al Halaj je tvrdio "Ana al-hak," ili "Ja sam Istina," sto je zabranjeno reci, jer je "Al-Hak" jedno od bozjih sifata, odnosno Njegova osobina. Legenda kaze da je, nakon sto je Al Halaj izgovorio te rijeci da ga je sam Bog licno spalio jer se usudio porediti se sa Njim, ali je zapravo mucen od strane ortodoksnih koji su ga i dokrajcili. Postoje dva moderna gledanja na "Ana al-Hak" od Al Falaja:

- prvo je ortodoksno shvatanje prema kojemu su njegove rijeci cista i nepatvorena hereza, i
- drugo je sufisticko shvatanje prema kojem je on zapravo dosegao posljednji stadij na svom putu sufizma: saznanje da u svima nama lezi Bog.

Smisao sufizma je ubiti ego, nestati, vidjeti Boga u sebi, u drugima i oko sebe, sa Njim komunicirati na nacin stapanja sa osnovnim sastojkom svijeta: ljubavi.

26-10-2005 at 10:22 | Ukljuèi u odgovor
kaharlija
Nivo: Forumski doajen
mi smo ljiljani medju trnjem
Registriran(a): 19-10-2005
Lokacija: PNE
Odgovori: 1121
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: sufi

Khidr

Hasan of Basra

When he was asked:"What is islam, and who are the Muslims?" , he answered:"Islam is in the books, and Muslims are in the tomb."


Juzjani

 


ne citaj sta ja pisem
10-11-2005 at 02:40 | Ukljuèi u odgovor
ledo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 22-03-2005
Odgovori: 1294
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: sufi

glas amerike od prije desetaka dana okarakterisao sufizam kao ekstremni islam

30-06-2006 at 23:22 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 22
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: elvis-deba, emir76, emiray, melek_cuvar, nerko, slim, tuzlic
FORUM : Religija i filozofija : Sufizam Dervišluk TESAVVUF New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice