Info: Ovo nije bogomolja, ovo je samo forum, ovdje ne vaze pravila ponasanja kao za njih ali je uljudnost i tolerancija pozeljna. Ovdje se raspravlja o religijama i filozofiji, ali forum nije vjerski ni filozofski i ne pripada ni jednoj religiji, ni jednoj filozofiji.

FORUM : Religija i filozofija : Patologija normalnosti
Strana: 1 2 3
New Topic Post Reply
Poiljalac Poruka
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Odgovori: 11437
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Patologija normalnosti

Postoje termini normalno, nenormalno, zdravo , bolesno i ljudi koriste te termine da bi oznaili razliite stvari. ta je za vas normalno, nenormalno, zdravo, bolesno.
Evo mali uvod ovjeka koji se bavio tim stvarima:

-Kada se kae da cijelom drutvu nedostaje mentalno zdravlje, podrazumjeva se kontroverzna pretpostavka koja je u suprotnosti sa stavom sociolokog relativizma, koji danas zastupa veina naunika. Oni tvrde da je svako drutvo normalno ukoliko funkcionie, i da se patologija moe definisati samo u smislu neprilagoenosti individua nainu ivota njihovog drutva.
Kada se govori o zdravom drutvu, podrazumeva se pretpostavka koja je razliita od sociolokog relativizma. To ima smisla jedino ako pretpostavimo da moe da postoji drutvo koje nije zdravo, a ova pretpostavka, sa svoje strane ukljuuje univerzalne kriterijume za mentalno zdravlje, koji vae za ljudski rod kao takav i prema kojima se moe prosuivati stanje zdravlja svakog drutva. Ovaj stav normativnog humanizma zasnovan je na nekoliko osnovnih premisa.
Vrsta ovjek se moe definisati ne samo u anatomskom i fiziolokom smislu; njeni lanovi imaju zajednike osnovne psihike kvalitete, zakone koji upravljaju njihovim mentalnim i emocionalnim funkcionisanjem i ciljeve kojima se na zadovoljavajui nain reava problem ljudske egzistencije. Tano je da je nae znanje o oveku jo nepotpuno, da jo ne moemo da damo zadovoljavajuu definiciju oveka u psiholokom smislu. Zadatak nauke o ovjeku jeste da doe do tanog opisa onoga to zasluuje da se nazove ljudskom prirodom( Erich Fromm - Zdravo drutvo)

16-02-2010 at 14:05 | Ukljui u odgovor
racionalna manjina

icon Re: Patologija normalnosti

Veina ljudi je bolesna i nenormalna ali paradoks je to to se ti ljudi ne osjeaju nenormalnim. Razlog tome je to drutvo patologiju proglaava normalnom. ovjek koji pati od opsesivno kompulsivne neuroze se proglaava bolesnim,a ovjek koji je 12 sati dnwvno zaokupljen mislima kako zaraditi to vie proglaava se ambicioznim, i njegovo ponaanje se smatra poeljnim i zdravim.Ako neko neto ukrade on se proglaava lopovom,a kakav naziv zasluuje onaj koji ima vika hrane ali je ne eli podijeliti onima koji gladuju. krtost je vei grijeh od krae, ali se samo kraa sankcionie.

16-02-2010 at 14:28 | Ukljui u odgovor
racionalna manjina

Borilaki sportovi( K1, Boks, Ultimate fight)pretstavljaju nain zadovoljavanja sadistikih sklonosti velikog broja ljudi,ali interesantno je to to ljudi koji se tim sportovima bave, ili uivaju gledajui takva "viteka" nadmetanja,nee priznati da imaju sadistike sklonosti. Drutvo osuuje zlostavljanje ivotinja koje se deava pri organizovanim borbama ivotinja, ali nikako se ne izriu osude na raun borbi meu ljudima. Kada "normalni"ljudi vide npr. da se kolju dva psa taj prizor e u njima izazvati saaljenje, ljutnju ili strah, a kad gledaju kako u ringu jedan ovjek udari drugog nogom u glavu kod "normalnih" ljudi se javlja oduevljenje. Pa zar je normalno radovati se kada jedan ovjek pokuava ubiti drugog radi novca i slave. Jad i tuga, ta rei drugo

21-03-2010 at 11:47 | Ukljui u odgovor
nevenkagaragic

Registriran(a): 07-02-2008
Odgovori: 2378

icon Re: Re: Patologija normalnosti

citat:
racionalna manjina wrote:
Borilaki sportovi( K1, Boks, Ultimate fight)pretstavljaju nain zadovoljavanja sadistikih sklonosti velikog broja ljudi,ali interesantno je to to ljudi koji se tim sportovima bave, ili uivaju gledajui takva "viteka" nadmetanja,nee priznati da imaju sadistike sklonosti. Drutvo osuuje zlostavljanje ivotinja koje se deava pri organizovanim borbama ivotinja, ali nikako se ne izriu osude na raun borbi meu ljudima. Kada "normalni"ljudi vide npr. da se kolju dva psa taj prizor e u njima izazvati saaljenje, ljutnju ili strah, a kad gledaju kako u ringu jedan ovjek udari drugog nogom u glavu kod "normalnih" ljudi se javlja oduevljenje. Pa zar je normalno radovati se kada jedan ovjek pokuava ubiti drugog radi novca i slave. Jad i tuga, ta rei drugo

"Plemenite" vestine, tj. "sportovi". Tako ih zovu...a u stvari su fuj!
Evo jednog dobrog teksta.

Psei ljudi

Autor: Veselin Gatalo
Objavljeno: 16.03.2010

Dva od deset ljudi su u stanju muiti i ubiti ovjeka na najgore mogue naine. Ja sam to otkrio sam, u ratu. A u ratu je ak 5 do 6 ljudi od njih 10, spremno na takvo neto. Tako kae psihologija. A sada je, bez obzira na to to je ljevica u BiH militantnija od desnice, ipak kakav takav mir. A ljudi jo uvijek mue druga iva bia. ak odgajaju i djecu sposobnu da to rade.

Znam jednog koji sebe smatra moralnom vertikalom i ljubiteljem ljudi, a u ratu je amarao vezane ljude. Jednog od najboljih predratnih prijatelja izloio je vatri, a potom ga prodao za 30 (trideset) vrea za spavanje. Znam drugog koji je, mrtav hladan, i naalost jo iv (a i potovan od svog naroda), mirno izdavao nareenja za likvidacije i nimalo ga nije sram ni stid zbog toga. ega se pametan stidi, budala se ponosi, vazda bilo i bie. Zapravo, previe takvih znam da bih vjerovao u ljude. A opet, nekako, vjerujem. Vjerujem u ljude jer se drukije ne moe ostati pri pameti. Moda mi je lake, jer ni sam nisam neki dobar ovjek, krio sam boje zapovijesti kao vuk ogradu od tora. I sad ponekad poelim enu mua Monike Belui.

Jednom sam imao vuka. Zapravo, poluvuka. Ili je on imao mene? Volio je ubiti pseto, onako, isto to mu je bilo eif. Radio je to kad ja ne bih bio blizu. Ne bi ih mrcvario, tek bi ih ubio. Doe do psa, iz ista mira ga napadne, pregrize mu vratnu ilu i ode svojim poslom. Znao je da to ne volim. Da niko to ne voli. Zavrio je tako to ga je neko, neko moj, otrovao staklom materijom bez okusa i mirisa. Nisam pitao ko je, nisam ak bio ni ljut. Jer, tako je trebalo biti. Jesam, ja sam ga ubio, da ne bi umirao u mukama od unutranjeg krvarenja. Ali, tako je moralo biti. Zlo raditi, a dobru se nadati, to ne moe. I oni psi koje je pobio, imali su gazde kao to je on imao mene. S tim to su oni vjerovatno zasluili smrt manje od mog Akele.

Sino surfam cyberspace om i naletim na jeziv lanak, jo jeziviji video zapis. Jedan nesretni pas, nauen da mrcvari druge pse, polako ubija dobroudnog rundova. Rundov, sav krvav, pokuava izvui nogu iz eljusti nemani stvorene ljudskom rukom. Mladi neovjek to snima kamerom, ne krije uivanje u mukama nesretne ivotinje. Bodri svog psa koji izgara od elje da udovolji svom gazdi, kida tetive nesretnog rundova dok ovaj isputa krike sline ljudskim. Organizator ubijanja sa sigurne udaljenosti biljei sve, sebi za uspomenu i na radost sebi slinima. Narod koji ima ovakvu omladinu, ne treba da brine za svoju budunost, nee je ni imati.

Mali je korak od ravnodunosti prema tuoj patnji do uivanja u njoj. Bez obzira da li se radi o psu, ovjeku, eni ili djetetu. Nesretni rundov sa snimka Kemala Karovia, maloljetnog organizatora muenja, pas je koji ivi na ulici i samo nastoji doekati idui dan, pas bez ogrlice i gospodara koji bi ga zatitio ili mu barem prekratio muke i prekinuo svirepo iivljavanje. Dakle, nevaan pas. Kemal moda voli svog psa? Jer, zaboga, PitBull je pas stvoren za borbu, zar ne? Zato mu ne udovoljiti? Nesretni rundov je bio samo kolateralna teta na putu ka pseoj srei, vjerovatno jedan od mnogih koji su posluili svrsi.

Moja Vanda je borac, kao i svi belgijski ovari. Lupoid je, bori se vuji, zagrize i otskoi. I opet. I opet. Kad vidi u ljudskim rukama oruje, krui oko ovjeka brzinom komete, ne moe se cijev zaustaviti na njoj. Kad je u bai (provjerio s markirantom, prijateljem uzgajivaem njemakih ovara) napada dok ovjek ne ispusti oruje i ne sjedne, tad sjedi i dri uljeza na oku. A nisam je to uio. to ti je re genetika, a? eka jaeg i pametnijeg, onoga koji vlada stvarima, eka mene da sredim situaciju i kaem joj ta dalje, da ide u boks ili da se odvezemo do grada, na kafu. Hm, jednom je ubila dobermana, jo dok nije bilo ograde oko bae. Uao na njenu teritoriju, ona ga ubila. Da sam bio tu, ne bih joj dopustio da ide do kraja, ak ni da ga rani. Za to slue ljudi, da sprijee nepotrebnu patnju i smrt. Zato nas zovu humanoidima. Dobar ribar i ribi prekrati muke, da se ne gui na zraku. Dobar ribar vrati ribu u vodu ako je premala za jelo.

Sjetim se sitnih lopova i dilera, harmonikaa i kockara, bivih polupismenih legionara koji su vodili vojske i nakon rata sa orgazmikim arom priali koliko su oni vojnika izgubili u ratu. Znate, oni likovi koji u miru stoje iza taraba i puckaju pse na prolaznike, pritom se smijui podrugljivo i glasno. Licitiraju brojevima kao da je tu djecu njihova majka rodila, a ne tue matere, koje im danas ime proklinju. I oni su nekada bili tinejderi kao Kemal. Hm, ne bih se udio da je poneki imao i svoga psa. I hukao ga na druge pse. Jer, kao to rekoh, mali je korak od ravnodunosti prema tuoj patnji i smrti do uivanja u njima.
Mali je korak od psa do ovjeka.

(buka)
http://www.6yka.com/pseci-ljudi
21-03-2010 at 14:18 | Ukljui u odgovor
nevenkagaragic

Registriran(a): 07-02-2008
Odgovori: 2378

citat:
racionalna manjina wrote:
Postoje termini normalno, nenormalno, zdravo , bolesno i ljudi koriste te termine da bi oznaili razliite stvari. ta je za vas normalno, nenormalno, zdravo, bolesno.
....

Nazalost, svedoci smo da je danas sve vise nenormalnog, nezdravog, bolesnog...kud god se okrenuli.
Evo jos jednog zanimljivog teksta.

Forumi mrnje

Datum: 22.02.2010 21:17
Autor: eljko Ivankovi

U nas su internetski forumi najee - forumi mrnje. Oni su nerijetko poligoni frustriranih pojedinaca, bolesnika, glupana, drutvenih marginalaca, neostvarenih tipova. Od svega to imaju i ime paradiraju je kukaviluk anonimnosti.

Oni djeluju u skupinama, kao navijai, a kad su upojedinaeni, krajnje su anonimni, kukaviki nevidljivi. A nigdje im se kao u skupini, na tribini i iz mase, ili na forumu pojedinano, ne prua prilika nekome njima nedostinom "jebati majku".

S tribine najboljem protivnikom igrau ili na forumu nekom vrsnom intelektualcu. Ne podnose oni i ne razumiju vrsnou.

Neu, dakako, do kraja generalizirati jer i meu "forumaima" ima inteligentnih zajebanata, ljudi koji uzmu pola vijagre i idu sve redom podjebavati, koji vole i znaju kvalitetno i inteligentno provocirati. Rijetki su na tim forumima i oni ozbiljni i odgovorni, koji bi eljeli istinski odgovorno razmijeniti miljenje, pa i polemizirati. Susresti na forumu sugovornike, kakve moda nemaju u svojim sredinama. No, najvea je veina njih, naalost, a to je samo ekvivalent ope slike drutva, besprimjerna masa neznalica.

I glupana! Onih iji IQ jedva dosee sobnu temperaturu ljetnog dana. Dobro, bit u popustljiv, recimo bez upaljenog ventilatora! To su likovi one vrste koja misli da sve zna (sport s tribina; a sve ostalo na forumima), budui da tono zna kojem taboru pripada. Njihov tabor je tor vjere i nacije, i on im daje sva znanja. Pojam vjere i pojam nacije su boja dresa za koji se navija i, jo vie, boja dresa protiv kojega se navija. Jer, ne volim ja svoje, koliko mrzim tue! Oni su oni potencijalni silovatelji, muitelji ili ubojice iz naih ratova.

Oni ak i kad ne znaju za to su, iz kojih su razloga to to jesu, znaju dobro i to im je differentia specifica, protiv ega su i protiv koga su i do koje su to mjere. No, ni tu nema onog oekivanog (neu rei i poeljnog) racionalnog sloja, jer sve je svedeno na iracionalnu psihologiju stada, opora, podanitva, vjernike podlonosti, odanosti disciplini zla (oni se tako i zovu da izgledaju strani i opasni), navijakom blejanju... Njihov je prosjeni profil, u najboljem sluaju, nedostina srednja kolska humanistikog usmjerenja, s nacionalno-vjerskom podukom kune radinosti, crno-bijelim filmom u glavi i zauenou nad svakim brojem boja veim od onoga na semaforu.

Pojedinana je njihova snaga vlastita mija rupa iz koje mogu za Ivom Andriem na ulici dobaciti: "Nobelovac, napie li se ta?" i biti zbog toga glavni u raji. A u raji bi bio jo vei da je Nobelovca zbog velike mu dioptrije zovnuo: "oro, napie li se togod?"

Sve je njihovo najvulgarniji dualizam (zato se besprimjerno i tuku za tobonje bogumile!), depno izdanje intelektualne i emocionalne redukcije: crno - bijelo, volim - mrzim... Njihov svijet je reducirano ili - ili...

Oni ne razumiju pluralnost, slojevitost. Oni sebe ne vide, ali pouzdano vas vide u shemi ili - ili. Vi ste za njih ili "na" ili "izdajnik", a ako ste ionako tui onda ste, pogotovu odskora, ono neto na "...fob"!

Nigdje to vjerojatno nije tako vidljivo kao na internetskim forumima, koji su, naalost, legalizirana ili barem zakonom nedosegnuta mjesta govora mrnje, a nerijetko i poligoni za uvjebavanje i prakticiranje neofaizma.

Ne pratim internetske forume, ne doputa mi to vlastita mentalna higijena. ivot je prekratak da bih se bavio jo i tim glupostima. Radije itam ozbiljne knjige i ozbiljne pisce, nego prisustvujem populistikim izlobama nekompetencija, niskih strasti, frustracija, mrnje, neobrazovanosti, elementarnog neznanja, gluposti, ludila, ak - gnusnog faizma!

Ipak, zadnjih sam dana itao svu silu glupih i primitivnih nasrtaja anonimaca na urednike varekog lista "Bobovac", koji su se imenom i prezimenom suprotstavili nadobudnim varekim popiima to su sebi umislili da povijest poinje od njih. Naitao sam se glupih nasrtaja na dr. fra Petra Jelea koji zna povijest i drutvenu stvarnost i suvereno to, zrelo i odgovorno demonstrira. Anonimusi, tj. prvoborci nacionalne frustracije, zamislite, od Jelea brane hrvatstvo i katolianstvo! Naitao sam se napada na Alena Kristia, darovitog mladog teologa, iji je pogovor njegovu prijevodu Dietricha Bonhoeffera, na nekim portalima prizivao avete prolosti, zlo pamenje, govor mrnje. I to u povodu knjige koja se zove "Etika"!?

Kritiku "svoga", odgovornu i zrelu samokritiku, a to sam ve pisao u povodu islamskih kleronacionalista, ti istovremeno smijeni i tuni forumai proglaavaju izdajom. Oni bi lake podnijeli da jednom sunce izae sa Zapada, nego da posumnjaju u toboe svete istine, a ustvari u stupidne mitove vlastite vjere i nacije.

Zato njihove uvrede ljudi, jer oni drukije ne znaju, koji svoj rad javno potpisuju (i pritom to ne smatraju nikakvom hrabrou, za razliku od njihove anonimne "hrabrosti") i iji je rad viestruko verificiran, nekih ak kroz duga desetljea, reakcije su "hrabrih anonimnih beznaajnika", ije ve i javljanje na forumima vrvi elementarnom nepismenou ili glupou u povodu koje je blasfemija spomenuti rije logika.

Oni e vjeno ostati navijai koji na utakmici s tribine, sa sigurne udaljenosti, iz mase, najboljem protivnikom igrau "jebu mater" i to im ostane referenca, vrhunska kreacija koju e s ponosom prepriavati cijeli ivot i sauvati je kao mit o sebi za svoje nasljednike...

(nezavisne novine)
http://www.nezavisne.com/kolumne/vijesti/53631/Forumi-mrznje.html
21-03-2010 at 14:26 | Ukljui u odgovor
racionalna manjina

citat:
nevenkagaragic wrote:

Pojam vjere i pojam nacije su boja dresa za koji se navija i, jo vie, boja dresa protiv kojega se navija. Jer, ne volim ja svoje, koliko mrzim tue!

Ovo je sutina problema.
21-03-2010 at 20:48 | Ukljui u odgovor
racionalna manjina

esto se uje parola "Sportom protiv droge" i mnogo je onih koji poveanje broja narkomana pokuavaju da dovedu u vezu sa nedovoljnim ulaganjem u sport. A u kakav se to sport treba ulagati? Da li treba ulagati u "vrhunski" sport( sport u kojem se ogroman novac ulae u mali broj talentovanih pojedinaca), ili novac treba usmjeriti ka omasovljavanu sporta?
Mnogo pametnija opcija bi bilo raditi na omasovljavanju sporta, jer takav sport bi mogao pomoi u prevenciji narkomanije.
Tad bi ljudi uivali u sportu, i ne bi se njihovo "uivanje" u sportu svodilo na posmatranje malog broja preplaenih "zvijezda" i nihovih "arolija".
Ulaganje u " vrhunski" sport ne samo da nee pomoi u prevenciji narkomanije, nego je "vrhunski" sport ak i podstie.
Motiv za bavljenje vrhunskim sportom uglavnom je novac i slava koji uz njega ide, a da bi to postigao ovjek svu svoju energiju usmjerava ka ostvarenju tog cilja.
U toj svojoj silnoj elji da "uspije u ivotu" on zapostavlja druge segmente ivota, i ide "na sve ili nita". Rijetko ko dobije "sve", a oni koji ne uspiju ponu na sebe gledati kao na "nita". Teko je prihvatiti injenicu da si "niko i nita", kad si se itav ivot trudio da bude" neko i neto". Duboko rauoarane osobe ( propali sportisti a takoe i glumci, ili umjetnici)koje ne vjeruju da postoji drugi nain za "uspjeh"( injenica je da se nabrojane profesije precjenjuju a ostale potcjenjuju)su slojevi drutva iz kojih se najlake regrutuju narkomani i alkoholiari.

31-03-2010 at 00:23 | Ukljui u odgovor
racionalna manjina

"Normalni" ljudi o rasipnikom ivotu pojedinih osoba imaju negativan stav samo ako su te osobe do bogatstva dole nezakonitim sredstvima, a ako su do bogatstva doli legalnim putem onda im to ne smeta, ali vrlo malo je ljudi koji misle da je rasipnitvo negativna pojava bez obzira na koji je nain neko doao do bogatstva.

31-10-2010 at 18:10 | Ukljui u odgovor
racionalna manjina

Ljudi kau da je nenormalno to to se ljudi dijele po nacionalnoj pripadnosti, a ipak se nacionalno opredjeljuju. Postoji ljudi koji imaju stav da se u BiH ljudi ne bi trebali dijeliti na Srbe, Hrvate , Bonjake i ostale, ali umjesto da se bore da izjanjavanje o nacionalnoj pripadnosti ne bude obavezno oni se zalau da se uvede jo jedna kategorija nacionalne pripadnosti-Bosanac. Da li su ti ljudi istinski protiv podjele po nacionalnom kljuu, da li su iskreni kad kau da ljude ne gledaju kroz nacionalnu pripadnost

31-10-2010 at 18:57 | Ukljui u odgovor
racionalna manjina

citat:
MelMel wrote:
Raco, sta se OTO desilo s tvojom terapijom? Haman propustio bobe preko vikenda.

31-10-2010 at 19:08 | Ukljui u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 28
Skriveni clanovi: 0
Aktivni lanovi: 0
Sretan roendan: Basho, beganredzep, hare, lars, nodi206, Samo za Tuzlu
FORUM : Religija i filozofija : Patologija normalnosti New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata