Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Ženski minder : Ja i moja svekrva
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Ja i moja svekrva

Da li je svekrva za sve kriva. Mnoge mlade dame tvrde da jeste ali ima i drugih prica. Zasto bi vasa svekrva mogla biti kriva?



citat:
Èini se da žene nikako ne mogu naæi zajednièki jezik sa svojim svekrvama. Smatraju da kritikuju njihov naèin odgoja i previše se miješaju u njihov život. Naime, èak jedna od èetiri žene smatra da je njihova svekrva control freak, da se miješa u sve i da je pomalo zloèesta. U istraživanju koje je na 2000 žena provela stranica Netmums žene su optužile svekrve da se svakodnevno nameæu kao da one znaju sve najbolje. Treæina ispitanica otkrila je da su im nametnule osjeæaj da nisu dovoljno dobre za njihovog sina. Mnoge od njih zbog takvih odnosa prisiljene su se preseliti, a zbog stalne izloženosti stresu pucaju i brakovi. Èak èetvrtina žena, njih 24 posto, okarakterisala je svoj odnos sa svekrvom kao grozan. Njih 16 posto smatra da je zloèesta, 22 posto da je nepristojna, 25 posto da kontroliše, 35 posto da voli osuðivati i 32 posto da se previše miješa u njihov život, prenosi Tportal. Njihov odnos toliko je loš da ga 24 posto žena smatra stresnijim od preseljenja. A zanimljivo je da ga 14 posto smatra gorim od jutarnjih muènina. "Mame misle da ih svekrve kritikuju, gledaju svisoka i da se miješaju. Ali danas više nego ikada svekrve mogu biti podrška mladim mamama, pomažu im oko porodice i brinu se. Treba vremena za pronalazak zajednièkog jezika sa majkom svog supruga, èak ako to znaèi ponekad pregristi jezik", kaže Siobhan Freegard, jedan od osnivaèa Netmumsa.

07-10-2011 at 21:53 | Ukljuèi u odgovor
blentava
Nivo: Forumski doajen
Aequam memento rebus in ardius

Registriran(a): 26-12-2010
Lokacija: Belgrade, Serbia
Odgovori: 4005
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ja i moja svekrva

Šarmirajte svekrvu

Kako bi se izbegli sukobi snaje i svekrve, mladi braèni par treba da živi u svom stanu. Ako ste primorani da živite u zajednici s njegovim roditeljima, vaš suprug bi trebalo da objasni majci koliko ste mu važni, savetuje Elena Nikolajevna, psiholog.

Ne slažete se sa svekrvom i imate utisak da je njen glavni zadatak da vam zagorèava život? Niste ni prva ni poslednja žena koja se tako oseæa. Odnos snaje i svekrve oduvek je bio problematièan, toliko da se od davnina veruje da žene u ovoj relaciji nikako ne mogu da funkcionišu zajedno. Naravno, to nije taèno iako su, istini za volju, sukobi meðu njima relativno èesti. Psiholozi objašnjavaju da se u osnovi ovog problema nalazi borba za sinovljevu, odnosno muževljevu ljubav.

Borba za sina i muža

Sukobi sa svekrvom snaju neæe mimoiæi èak ni ako je s njom imala dobre odnose pre braka. Sa zvaniènim stupanjem u njenu porodicu, svekrva poèinje da posmatra snaju kao suparnicu koja bi mogla da joj preotme sinovljevu ljubav.
– Upravo to jeste suština problema. Kada mlada žena zvanièno uðe u neku porodicu, u tom trenutku svekrva postaje ljubomorna i na sve naèine pokušava da dokaže da sin više voli nju – objašnjava Elena Nikolajevna.
Iako su netrpeljivost i sukobi izmeðu snaja i svekrva èesti, ne treba zaboraviti da ima i porodica u kojima se ove dve „rivalke“ izuzetno dobro slažu. Takoðe, ne mora uvek da znaèi da je svekrva glavni uzrok problema.
– Sin, odnosno muž povezuje ove dve sukobljene strane, tako da je on dužan da razreši veæi deo razmirica. Po pravilu, ni njemu nije lako, posebno na poèetku braka, jer je vezan i za majku i za ženu. Tako se on nalazi izmeðu dve vatre. Ali, bez obzira na sve, on mora da postavi granice koje ne smeju da se preðu – kaže Nikolajevna.

Živite samostalno

Podmetanja, niski udarci i netrpeljivost izmeðu snaje i svekrve najuoèljiviji su u patrijarhalnim porodicama. U takvim uslovima svekrva u snaji vidi, pre svega, pretnju po njenu moæ i poziciju u kuæi.
– Ovo je klasièan scenario u domaæinstvima u kojima živi nekoliko generacija. Tada snaja i svekrva veæ od samog poèetka zapoèinju borbu oko vlasti, jer je obema u interesu da se izbore za moæ – istièe Nikolajevna.
Jedini naèin da se takve svaðe izbegnu jeste da sin, odnosno muž omoguæi svojoj ženi da se odbrani od napada.
Da biste izbegli sukobe, vas dvoje zapoènite samostalni život.
– Za mlade parove izuzetno je važno da se odvoje veæ na poèetku braka. To se pokazalo kao najefikasniji recept. U tom sluèaju snaja i svekrva neæe stiæi da se svaðaju jer æe svaka od njih i dalje biti gazdarica u svojoj kuæi. Po pravilu, u takvim uslovima one se odlièno slažu jer nemaju puno dodirnih taèaka.
Meðutim, ako ne možete ni po koju cenu da se odvojite od svekrve, zbog finansijskih ili nekih drugih razloga, najbolje je da poprièate sa suprugom. Jedino on može da vam pomogne da stvorite mir u kuæi.
– Morate da imate razumevanje za supruga. Nemojte da ga napadate svaki put kad nastanu problemi zbog njegove majke, jer æe to biti kontraproduktivno. Probajte, bez prebacivanja, da mu objasnite svoju situaciju i uèinite sve da mu slikovito doèarate kako se oseæate – savetuje snajkama Elena Nikolajevna.

Najpoznatiji vicevi o svekrvama i snajama

Adam i Eva bili su najsreæniji par na svetu jer nisu imali ni taštu ni svekrvu.

– Moju svekrvu ujeo je pas pre neki dan – kaže Milica
– Pa kako joj je? – upita Slaðana.
Ma dobro je, ali je pas u komi veæ dva dana.

– Moja snaja i ja bile smo sreæne 25 godina. A onda smo se, nažalost, upoznale.

Došla Fati snaja u posetu. Pita je Fata: „Koliko æeš ostati?“, snaja odgovara: „Dok vam ne dosadim.“ A Fata æe iznenaðeno: „Pa, što bona, tako kratko.“

Budite bolja svekrva…

- Znajte da vaš sin i snaja imaju svoj život. Ako hoæete da ih vidite, obavezno im se najavite.
- Budite fleksibilni. Ako deca ne mogu da budu sa vama za Božiæ, družite se na Badnje veèe.
- Pitajte snaju šta joj smeta. Nemojte da se raspravljate i potrudite se da je bolje razumete.
- Ne mešajte joj se u kuæne poslove, veæ pitajte da li joj treba pomoæ. Da biste se bolje slagale, morate da poštujete granice.
- Razgovarajte iskreno i otvoreno o svemu što vas muèi. Razgovor æe vam pomoæi da izgradite odnos zasnovan na poverenju.
- Poštujte potrebe i želje vaš snaje èak i onda kada ih ne razumete.
- Ponašajte se isto prema vašoj deci, ukljuèujuæi i snaju. Dobra svekrva mora da bude pravièna.

Budite bolja snaja…

- Kada pogrešite, izvinite se svekrvi.
- Poštujte njeno mišljenje, godine i iskustvo.
- Neka njen sin s njom razgovara o velikim problemima. Vi se držite po strani i trudite se da se ne mešate.
- Pozovite je ponekad samo da je pitate kako je.
- Pokažite joj poštovanje i saoseæanje i onda kada vam nije do toga.
- Družite se sa svekrvom. Prošetajte zajedno, idite u bioskop. Otkriæete da imate mnogo sliènosti.
- Ne reagujte burno ako doðe do sukoba. Shvatite da svako ima pravo na svoje mišljenje.
zena.blic.rs

08-10-2011 at 01:30 | Ukljuèi u odgovor
cica
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 12-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 18418
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ja i moja svekrva


citat:
Dajdza wrote:
Da li je svekrva za sve kriva. Mnoge mlade dame tvrde da jeste ali ima i drugih prica. Zasto bi vasa svekrva mogla biti kriva?



citat:
Èini se da žene nikako ne mogu naæi zajednièki jezik sa svojim svekrvama. Smatraju da kritikuju njihov naèin odgoja i previše se miješaju u njihov život. Naime, èak jedna od èetiri žene smatra da je njihova svekrva control freak, da se miješa u sve i da je pomalo zloèesta. U istraživanju koje je na 2000 žena provela stranica Netmums žene su optužile svekrve da se svakodnevno nameæu kao da one znaju sve najbolje. Treæina ispitanica otkrila je da su im nametnule osjeæaj da nisu dovoljno dobre za njihovog sina. Mnoge od njih zbog takvih odnosa prisiljene su se preseliti, a zbog stalne izloženosti stresu pucaju i brakovi. Èak èetvrtina žena, njih 24 posto, okarakterisala je svoj odnos sa svekrvom kao grozan. Njih 16 posto smatra da je zloèesta, 22 posto da je nepristojna, 25 posto da kontroliše, 35 posto da voli osuðivati i 32 posto da se previše miješa u njihov život, prenosi Tportal. Njihov odnos toliko je loš da ga 24 posto žena smatra stresnijim od preseljenja. A zanimljivo je da ga 14 posto smatra gorim od jutarnjih muènina. "Mame misle da ih svekrve kritikuju, gledaju svisoka i da se miješaju. Ali danas više nego ikada svekrve mogu biti podrška mladim mamama, pomažu im oko porodice i brinu se. Treba vremena za pronalazak zajednièkog jezika sa majkom svog supruga, èak ako to znaèi ponekad pregristi jezik", kaže Siobhan Freegard, jedan od osnivaèa Netmumsa.




Dupla tema, ali nema veze, proèitah èlanak, pa mi zanimljivo da nigdje nema postotak žena koje smatraju svoju svekrvu dobrom osobom, koje se slažu s njom savršeno
Prosto nemoguæe, nisu sve zloèeste, moja barem nije hB

Ja sam uvijek govorila, "kako sebi posiješ tako æeš da požanješ"
08-10-2011 at 08:17 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ja i moja svekrva

ja sam ovo ljeto provela sa svoje dvije svekrve; jednom bivsom i drugom buducom...

s prvom je bilo ocekivano lose, a s drugom ocekivano dobro...

moglo bi se ovdje razglabati zasto se o svekrvama ovako prica, a o snahama onako, al' ne mogu sad, vratit cu se...

sve u svemu, odnos sa svekrvom nije nista drugaciji od odnosa sa prijateljima i poznanicima. potrebno je znati do koje granice ide povjerenje, gdje pocinje rezerviranost, a kada je potrebno biti otvoren i predati se osjecajima...

odnos sa svekrvom uvelike pokazuje kakve smo osobe... i mi i one...

ako covjek nije u stanju stvoriti odnos, koji ce bar biti ljudski i s postovanjem, onda i nije neki!

08-10-2011 at 08:24 | Ukljuèi u odgovor
Crvena starka
Nivo: Forumski doajen
A woman of courage and honor

Registriran(a): 27-08-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11207
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ja i moja svekrva

Ja ne smijem da pisem nista, nisam aMonimna

A imala bih stosta, ustvari roman cijeli, al' u 7 svezaka, k'o Zakorkina Gricka vjestica

Vjerujte mi na rijec.

08-10-2011 at 08:39 | Ukljuèi u odgovor
Azur
Nivo: Forumski doajen
xxxxxyyyyy

Registriran(a): 24-07-2005
Odgovori: 5025
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ja i moja svekrva

citat:
Crvena starka wrote:
Ja ne smijem da pisem nista, nisam aMonimna

A imala bih stosta, ustvari roman cijeli, al' u 7 svezaka, k'o Zakorkina Gricka vjestica

Vjerujte mi na rijec.



Nemoj da pises, vec si sve rekla kad si spomenula Gricku vjesticu!!

08-10-2011 at 08:45 | Ukljuèi u odgovor
Crvena starka
Nivo: Forumski doajen
A woman of courage and honor

Registriran(a): 27-08-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11207
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ja i moja svekrva

citat:
Azur wrote:



Nemoj da pises, vec si sve rekla kad si spomenula Gricku vjesticu!!




;hanka
08-10-2011 at 08:52 | Ukljuèi u odgovor
alehandra
Nivo: Forumski vuk
traveling incognito

Registriran(a): 13-09-2011
Lokacija: tu i tamo
Odgovori: 616
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ja i moja svekrva

E vala necu ni ja nista napisat

08-10-2011 at 09:11 | Ukljuèi u odgovor
blentava
Nivo: Forumski doajen
Aequam memento rebus in ardius

Registriran(a): 26-12-2010
Lokacija: Belgrade, Serbia
Odgovori: 4005
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ja i moja svekrva

Svekrva iz pakla


Ponašanje i maniri idealne snaje sigurno muèe mnoge udavaèe, pa je jedna svekrva odluèila da "reši misteriju", bar kada je ona u pitanju.
Odmah posle upoznavanja buduæe neveste, ona joj je poslala e-mail u kojem je sve detaljno napisala od ponašanja za trpezarijskim stolom, do toga kakvo venèanje da planira... Sve bi to bilo lepo da je zvuèala dobronamerno, ali svoje savete zaèinila je ciniènim opaskama i kritikama.

E-mail koji je Kerolin Born (60) poslala Hajdi Viders (29) objavila je britanska štampa, nakon što je obišao Internet jer ga je zapanjena snaja "forvardovala" svima koje poznaje, koji su ga proširili dalje.

"Kada si u neèijoj kuæi, ne možeš sa vrata da objaviš šta jedeš, a šta ne, osim ako si smrtno alergièna na nešto. Ne poèinješ da jedeš pre domaæina. Ne uzimaš repete ako ti ne ponude. Ne kukaš kako nemaš dovoljno hrane na tanjiru", samo su neke od kratkih opaski buduæe svekrve.

Kerolin je Hajdi u e-mailu proglasila i "savršenom kandidatkinjom za 'Od devojke do dame'", rijaliti koji društveno smetene devojke pretvara u damice. "Potkaèila" je i njenu želju da ima veliku svadbu.

"Tvoji roditelji to ne mogu da priušte, a ti insistiraš da privlaèiš pažnju svih oko sebe, i ponašaš se kao zvezda. Zapitaj se zašto, niko se ne udaje u zamku osim ako ga je sam sagradio".

"Ukoliko želiš da budeš deo porodice Born, savetujem ti da hitno potražiš savet struènjaka za lepo ponašanje, pošto ti je preko potreban", zakljuèila je ona.

Mladoženja Fredi Born odbio je za "Telegraf" da komentariše "dobronamerni" e-mail svoje mame.
www.mondo.rs



Upoznavanje èoveka vašeg života neminovno dovodi i do upoznavanja ostatka njegove porodice koju obièno predstavlja njegova mama. Nema te snaje na svetu koja odgovara svekrvi...sve ostalo ako je i drugaèije...nije iskreno, ili sa vaše ili sa njene strane. Mada, zabeleženi su i izuzeci.
U svakom sluèaju, svima koji se upuste u te i takve vode želim puno sreæe...biæe im potrebna.
スベトラナ

08-10-2011 at 20:46 | Ukljuèi u odgovor
cica
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 12-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 18418
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ja i moja svekrva

citat:
blentava wrote:


Jes' kako svekrvi gra' pa'ne tako æeš se i provesti.
Imadoh je'nu svekrvu i bilo je vala kako gazdarica kaže, a zna se i ko je gazdarica.
Poruka za ljubitelje tradicionalnih odnosa...nek uživaju, što ljudima kvariti merak. Svekrve su tako nežna i divna biæa, veoma ljubazne osobe, koje jedva èekaju pojavu snajke, usput smišljajuæi strategiju koju potom u kraæim ili dužim intervalima mira i "mira" sprovode u delo.
Ko voli nek izvoli.



što si bona ljubomorna
teško ti podnijet da se jedna snaha i jedna svekrva dobro slažu

Mislim da sam nekad davno, na ovakvoj temi i napisala veæ " Imam sreæu u nesreæi koju je moja svekrva imala, a to je da je nju njena svekrva zahebavala, pa se moja zarekla da se nikad neæe ophoditi prema snahi tako, ni slièno, što i jeste tako od prvog dana i još uvijek je tako hvala Bogu"

Hoæeš jednu ubjedljiviju reèenicu
" Ako budem imala žensko dijete, poželjela bih joj i bila bih sretna da ima svekrvu kao ja"

a sad, voz, ne znam što ti ovo sve napisa, ti si ionako beznažden sluèaj
08-10-2011 at 22:51 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 40
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Ženski minder : Ja i moja svekrva New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice