Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Ženski minder : Ja i moja svekrva
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ja i moja svekrva

citat:
blentava wrote:
Sunce, potpuno si u pravu. Život u zajednici je osuðen na propast od samog poèetka. Ovako, kad odvojeno žive, mladenci imaju manje dodirnih taèaka bilo sa svekrvom ili taštom i samim tim problemi su reði. Još ako postave od starta distancu tim bolje.


Ne biramo ni roditelje ni roditelje muza/zene.
Mnogi imaju probleme sa svojim roditeljima, iako im uglavnom misle dobro. Zato mislim da se s nekim ljudima slazemo s nekim ne, s nekima se moze biti blizak, prijatelj, da nam je lijepo s nekima jedva rijec progovorimo. Ako smo srece da neko s kim se moze bude i neko koga nismo birali u zivotu ali za koga smo neminovno vezani preko osoba koje jesmo izabrali onda smo imali i srece.

Dobro kaze statebriga, ne treba gledati sve crno bijelo, nema tu pravila kao sto nije istina da su sve macehe kako ih opisuju u bajkama, da su sve majke i ocevi divni, snahe neduzne, mlade, naivne a svekrve stare vjestice i sl.

Zaboravih, samo kad je nasa krv u pitanju prelazi se preko mnogo cega lakse i brze.






20-10-2011 at 22:17 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ja i moja svekrva

Samo za punice i svekrve

http://youtu.be/KJ4iB1Xc8yo

20-10-2011 at 22:56 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ja i moja svekrva

duboko se nadam da ovdje ne insinuiras da se ja, ne dao mi dragi Bog, prepoznajem u tebi, nego da pokusavas da kazes da u konflikte sa svekrvama (ali i majkama) ulazimo zato sto svoju ili osobinu svog muza, koju ne volimo, vidimo u njima...

20-10-2011 at 22:58 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ja i moja svekrva

Ja ne znam o cemu vi, meni je zenina svekrva draga pravo

21-10-2011 at 08:09 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ja i moja svekrva

cuj, ne znam koliko se ovako nesto moze s tobom uopce napraviti, jer si ti spremna da podastres jednostrane kontraargumente na sve sto bi neko postavio, a to automatski vodi u svadju.

npr. ako ja kazem da stupanjem u brak (bilo vjencana ili nevjencana bracna zajednica) stvaramo preduvjete za formiranje zdrave porodicne okoline, ti ces odmah krenuti sa svojim argumentima, koji su jednostrani, kao sto vec gore rekoh, pa ces reci da majka moze biti samohrana, da u toj konstalaciji stvari nista ne nedostaje, bla bla. onda cu ja morati da ti objasnim kako jednoroditeljska porodica ne daje djetetu iste predispozicije za zdrav razvoj, kao sto je slucaj u potpunoj porodici, pa ces onda opet ti tu imati nesto da pametujes i da podastires neke ponjave kopirane s neta, pa cu ti opet morati reci da ne znas nista sama napisat, da samo kopiras, da si krasta i slicno... ne zbog toga sto koristim "recnik destruktivnog konflikta", nego zbog toga sto se s tobom ne moze komunicirati na tom nivou.

btw, ta vrsta komunikacije nije konflikt, niti se govori o konstruktivnom konfliktu, nego jednostavno o debati.

e, sad, ako je tebi debata konflikt (bez obzira sto u svojoj najbanalnijoj formi to i jeste), onda tek nemamo o cemu da pricamo!

21-10-2011 at 13:53 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ja i moja svekrva



cek da zavrsim jedan izvjestaj, pa cu ti ja napisat malo opsirnije sta je sta...

ovdje imamo malo zamijenu teza... prvo trebas vidjeti sta je to brak, pa tek onda za i protiv. ti si ovdje nesto ili pobrkala ili si, u nastojanju da budes koncizna, postala konfuzna

21-10-2011 at 15:10 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ja i moja svekrva

brak je zajednica dvoje ljudi stvorena s ciljem da uredi instituciju zajednickog zivota i zastiti oba partnera u tom „ugovoru“, a samo ujedinjenje ljudi u instituciju braka dolazi iz psiholoske, socijalne i reproduktivne potrebe.

na wikipediji ima clanak o braku, koji mi se na nasem jeziku ne svidja u potpunosti, jer nije rodno prilagodjen, ali nije ni bitno. engleski clanak, s druge strane, je vrlo iscrpan.

no, nije mi bio potreban clanak na wikipediji ili bilo gdje da sastavim listu prednosti i mana braka, ali sam zeljela vidjeti kako oni definiraju bracnu zajednicu.

iako me vjerske posljedice braka ne interesiraju, jer to je jedna potpuno druga tema, ipak cu se toga dotaci malo na kraju, jer zelim dati misljenje sa aspekta prednosti ili nedostataka „istovjerskog“ u odnosu na „visevjerski“ brak.

medjutim, prije nego podastrem ponjavu, da kazem da uopce nije lako napisati mane i prednosti braka, posebno ne ako osoba smatra (kao ja) da brak nije nista lose. takodjer, kada govorim o vrlinama ili o manama braka, ja u stvari stalno pokusavam da ne padnem u zakmu da govorim o manama i vrlinama ljudi u braku, jer onda to nije prica o braku, nego o tome sta bi trebalo ili ne bi trebalo raditi u braku. elem, nije jednostavno, posebno ne spram sugovornika koji je jednostran.

prednosti braka, prvo malo opcenito, pomalo demagoski:
- zadovoljavanje drustvene potrebe za zajednistvom,
- stvaranje porodice s ciljem zajednickog odgoja potomstva u potpunoj porodici,
- veca sansa za finansijskom stabilnoscu i ostvarivanjem ekonomskih ciljeva,
- zdrav seksualni zivot,
- prosirenje indirektne porodice,
- prevazilazenje osjecaja usamljenosti,
- lakse prevazilazenje problema, jer se isti prelaze „u dvoje“,
- prenosenje odnosa blizine i povezanosti na visi nivo i „potvrda“ posvecenosti jednoj, voljenoj osobi,

prednosti braka, sada malo prizemljenije, narodski:
- dijete stalno ima i oca i majku, raste s oboje, vidi kako izleda porodica,
- porodicne duznosti se dijele na bracne partnere,
- dvije plate od po 400 maraka su vece od jedne plate od 800 maraka,
- kad gradis kucu, prileti cijela familija, i tvoja i njegova, pa pomognu,
- ne moras biti stalno depilirana po cijelom tijelu, moze se zalomit i koja dlaka negdje,
- svrha izlaske nije pronalazak nekog da se ogrebes za snosaj, nego prilika za druzenje u opustenoj atmosferi s prijateljima,
- poslije 10 godina ga ne gledas i ne vagas svaku boru ispitivackim pogledom, nego znas kako je ta bora nastala i volis je kao da je tvoja,
- kad ti sve ladje potonu, imas nekog ko ce te shvatiti i pomoci ti da to prevazidjes,
- imas druga/ricu, partnera za sah ili za tenis, s kim mozes da sutis ili da se smijes,
- onaj dobri osjecaj odgovornosti prema nekom drugom, a istovremeno osjecaj „pripadanja“ nekom drugom,

naravno, sve prednosti se dozivljavaju i uzivaju ako si spreman da dajes i da primas, da budes nesebican, ali pametan.

mane braka, samo narodski! (ne mogu pricati o tome u demagoskim cipelama, nekako ne mogu da nadjem dovoljno rjecitosti u sebi za to):
- ne mozes izaci kad ti padne na pamet, s kim ti padne na pamet, kako ti padne na pamet, jer – ako nista drugo – bar trebas da provjeris da li tvoj partner/ica ima neki plan za taj dan;
- ne mozes svoju platu potrositi kako ti padne na pamet, jer postoje stvari koje je potrebno platiti, a koje proizilaze iz zajednickog zivota, postoji odgovornost;
- ne mozes ofarbati, iz vedra neba, spavacu sobu u ljubicasto, jer moras da usaglasis tu boju sa osobom s kojom je dijelis,
- ne mozes se ispaliti na neki dug put, promijeniti mjesto boravka, pa cak i posao, bez da o tome razgovaras sa svojim muzem/zenom,
- brige „odraslog zivota“ su prisutnije u braku, jer je sama institucija organizovanija od samackog zivota, povlaci za sobom razne obaveze, pa tako postajes ozbiljniji i vise ti duvanje na jali ne predstavlja domet dana,
- kad mislis da u frizideru imas jos 3 jajeta, a kad otvoris skontas da ih je muz pojeo i nije ti rekao (ili zena, pa nije rekla)!

sigurno da ima jos i prednosti i mana, ali ne mogu da ih trenutno u svrstam pod ovim okolnostima...

npr. odnos sa svekrvom ili punicom nema nikakve veze sa prednostima u braku. punica ili svekrva dolaze kao dio braka, a od nas zavisi kako cemo izgraditi taj odnos i koliko ce (ako ce) uticati na brak. u svakom slucaju, to nije ni prednost, niti je mana.

no, da ne komentarisem ovako, bez veze, de da ja komentare dam gdje treba i kako treba, naravno, zarobljavanjem teksta!

citat:
blentava wrote:
- baba servis za èuvanje dece
- deca koja odrastu uz prisustvo babe i dede su spremnija za život a kažu i sreænija

baka servis nije prednost braka, nego je prednost zivota u blizini svojih ili partnerovih roditelja ili ako su roditelji uopce zivi. nema veze s brakom! ima jedino veze s time kakvi su karakteri tu na snazi, a to je potpuno druga prica!

citat:
blentava wrote:
- sporan integritet sveže veze

sta ovo uopce znaci?! da brak nakon nekog vremena „obajati“, da covjek izgubi strast prema svom partneru, sta?! brak (ili bilo kakva veza) gubi na svjezini samo ako su partneri takvi da ne zele da rade jedno na drugom i sami na sebi... ponovno, nema veze s brakom, nego ima veze s karakterom!

citat:
blentava wrote:
- ekonomsko-finansijska strana mladenaca

sta ovo treba da znaci?! da mladenci nemaju para ili da imaju puno para, pa poslije vise nemaju i onda se razvedu?! ne kontam...

citat:
blentava wrote:
- razlièitosti u naèinu voðenja domaæinstva

vidis, ako dvoje ljudi, koji zele da zive zajedno, nisu spremni da pomire svoje razlike s ciljem uspjesnog zajednickog zivota, a pod time podrazumijevam i da usklade svoje vidjenje i nauceni nacin vodjenja domacinstva, onda i ne trebaju da zive zajedno, jer ce im to stalno predstavljati izvor frustracije. ponovno govorimo o karakterima, a ne o prednostima, odnosno nedostacima braka

citat:
blentava wrote:
- sukob generacija

pretpostavljam da pricas o zivotu u zajednici, a opet se tu vracamo na pitanje karaktera i kucnog odgoja, a ne na (ne)kvalitet braka.

citat:
blentava wrote:
- neodluènost (variranje) u odnosu prema roditelju i partneru

hmmm, ponovno govorimo o karakteru...

citat:
blentava wrote:
- sukob tradicije i modernog vremena (obièaji kada je svekrva bila snaha razlièiti su od današnjih kada je ona u ulozi svekrve)
- individualne razlike liènosti svekrve i snahe, sposobnost prilagoðavanja obe strane

i opet, karakter... odnos svekrve i snahe nije pokazatelj ni prednosti ni mane braka.

citat:
blentava wrote:
- intenzitet želje za prilagoðavanjem obe strane

i opet, karakter...

generalno gledajuci tvoje navode i moje pokusaje navoda (za koje ne kazem da su uspjesni), cini mi se, kao sto sam vec ranije i rekla, da ti ne govoris o braku, nego projektiras svoje nes(p)retno iskustvo sa pojmom braka i zivota u bracnoj zajednici, njenoj svrsi, potrebi i razlozima za raspad iste.

citat:
blentava wrote:
Da bi se raspravljalo o prednostima braka nad nedostacima života razvedenog èoveka, potrebno je imati oba iskustva.

da, znamo da si svasta prosla, ali nemoj zaboraviti da govoris sa ljudima koji imaju dovoljno godina i iskustva da mogu odgovoriti slabije, jednako ili (nesumljivo) kvalitetnije od tebe na pitanja koja postavljas.

ako iz svih svojih iskustava koja navodis, iz tebe izlaze teze koje su gore vec komentarisane, onda mislim da nema dvojbe da je korijen problema u tebi. koristeci se logikom, vidim da slijed desavanja kod tebe rezultira sazimanjem kompletnog problema braka u odnos snahe i svekrve, iz cega se dalje (takodjer prostom logikom) zakljucuje da nisi imala dobar odnos ni sa jednom svojom svekrvom (ni onom iz crkve, a ni onom bez crkve) i to do te mjere da jedna od njih, baba tvog djeteta, nema ni s djetetom kontakta.

ja bih se, na tvom mjestu, dobro zapitala i razmislila malo o svemu onome sto postiras s raznih strana. vjerovatno si nekada prosla kroz „asertivni“ trening (joj, sto volim te strane rijeci, za koje majmuni ne znaju dati prevod), pa si preuzela filozofiju vrlo omiljenog crtanog lika pepe le pew, koji za sve ima objasnjenje koje samo on vidi i koje, naravno, godi samo njemu.



pitala si o braku, htjela si dijalog bez napada, mislim da si dobila vise nego sto si trazila!

na kraju, samo da kazem nesto o visevjerskim i jednovjerskim brakovima...

po meni, ovi prvi su prekrasni, jer dijete u porodici uci o razlicitim poimanjima religije, prati vise obicaja i uziva u tome...
21-10-2011 at 17:17 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ja i moja svekrva

22-10-2011 at 18:53 | Ukljuèi u odgovor
Cloe
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-06-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2973
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ja i moja svekrva

citat:
statebriga wrote:




Zacehnut ces se zenoooo
22-10-2011 at 18:54 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ja i moja svekrva

citat:
Cloe wrote:
Zacehnut ces se zenoooo

prestadoh citat na vrijeme... inace bi bilo i gusenja...
22-10-2011 at 18:58 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 23
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: El_ldar, germastoned, legendaRNR-a, Maktub, orao, saba, sipumituki, svik, tigrica, toronto, TORQUE
FORUM : Ženski minder : Ja i moja svekrva New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice