Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Ženski minder : Ja i moja svekrva
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cica
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 12-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 18418
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ja i moja svekrva

citat:
blentava wrote:


Šteta, nisi stigla da pre postavljanja ponovo proèitaš, pa æu ti predložiti kako je trebalo da glasi tvoja reèenica:
Nisam imala ni zaovu ni jetrvu, jer je moj hairlija jedinac.





Nemam šta ponovo da proèitam, pišeš u prošlom vremenu jer koliko znam "nisam imala" je prošlo vrijeme, a ja sam još uvijek u braku, da nisam onda bi to bila ipravna reèenica.
09-10-2011 at 23:52 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ja i moja svekrva

blentava je tuè!

de, bona, iskopiraj nam sta! nisi dugo!

09-10-2011 at 23:53 | Ukljuèi u odgovor
cica
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 12-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 18418
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ja i moja svekrva

citat:
blentava wrote:


Bože me saèuvaj, takvog sagovornika u realnom životu, kao što si ti. Ako je tvoj muž jedinac, samim tim, ti nemaš ni zaovu ni jetrvu.




pa o tome se i radi "nemam" a ne "nisam imala"

bježi ba, ti si promašena u svakom sluèaju
10-10-2011 at 00:04 | Ukljuèi u odgovor
blentava
Nivo: Forumski doajen
Aequam memento rebus in ardius

Registriran(a): 26-12-2010
Lokacija: Belgrade, Serbia
Odgovori: 4005
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ja i moja svekrva


MAMIN SIN I TATINA KÆER

"Svekrva se ne sjeæa da je nekad i ona snaha bila."

Sindrom snaha-svekrva tipièan je primjer kombinirane meðugeneracijske i meðuspolne otuðenosti, koja se može riješiti samo ako izmeðu generacija i spolova stvaramo spone zajedništva, a ne kopamo rovove, i ako to shvatimo kao zajednièki posao muškaraca i žena. Ako treba nekoga optuživati, onda neka to ne budu svekrve i snahe, roditelji i djeca, muškarci i žene, veæ odnosi koji su povijesno stvorili takva stanja. Ta misao jedne bake, svekrve i majke doista je jedino rješenje tog zamršenog i sigurno ne samo psihološki, nego i povijesno uvjetovanog meðuljudskog problema. Ne optuživanje, nego razumijevanje, ne meðusobna, nego zajednièka borba, ne neurotsko povlaèenje u sebe, nego aktivno angažiranje, ne visoko filozofiranje, nego praktièno dogovaranje - to može promijeniti ono što je do takvog stanja u našem životu dovelo.


Vezanost muža uz majku

Marija: Ja nemam nekih veæih problema u odnosu s mužem, ali imam sa svekrvom. Živimo u zajednici (svekar, svekrva, muž, ja i dvoje male djece). Muž je veoma vezan za svoju majku. Imamo sobu pored njihove, moramo živjeti zajedno, a svekrvu ne mogu izmijeniti jer su joj 64 godine. Moj muž ne želi shvatiti da se moji stavovi i stavovi njegove majke moraju razlikovati jer je meni samo 26 godina.

Za sve sam ja kriva

Darija: - U braku sam dvije godine. Imamo jedno dijete. Živimo s muževim roditeljima. On je jedinac, imamo dosta problema s njegovim roditeljima. Svekar voli popiti, stalno nekoga vrijeða, u sve se miješa, èak i u kuhanje, a da ne govorim o ostalome. Vièe na svekrvu i na mene, na muža manje jer se boji da æe ga napasti. Njegovi roditelji okrivljuju mene za sve što se dešava u kuæi. Prije je galamio na susjede, a sada na mene i svekrvu. Otkada sam došla u kuæu, više pije. Ako muž na njega galami, svekar to poslije prigovara meni, tvrdeæi da ga ja na to nagovaram. Kada bih se s mužem i djetetom odselika, bilo bi još gore je bih ispala kriva i još bi mi više prigovarali. Marijin muž je "veoma vezan za svoju majku", a "Darijinom mužu njegov otac sve popušta jer se boji da æe ga ovaj napasti". Radi se o vezanosti muževa za svoje roditelje, što remeti njihov sadašnji braèni odnos. Dolazi do sukobljavanja i miješanja odnosa izmeðu braènih partnera te izmeðu njih i njihovih roditelja. Ta vezanost, miješanje i meðusobno sukobljavanje imaju dva osnovna uzroka: prvi se nalazi u nezrelosti, nesposobnosti pojedinog braènog partnera (u ovom sluèaju muža, što ne znaèi da to ne može biti i žena) da razgranièi ta dva odnosa, kvalitetno ih razlikuje, te ih, doduše, i dalje održava, ali na razlièit i odijeljen naèin. U pozadini se nalazi neuspjelo odvajanje od roditelja u tijeku adolescencije, nerazvijen vlastiti identitet, nedovršena adolescentna faza životnoga razvoja pojedinca, što onemoguæuje prijelaz u višu razvojnu fazu braka i zrelih odnosa u njemu. Kao što je teško ili gotovo nemoguæe studirati na fakultetu ako se nakon osnovne škole ne završi uspješno i srednja škola, tako je gotovo jednako nemoguæe zrelo ponašanje unutar braènih odnosa bez uspješnog psihološkog odvajanja od roditelja i zaokruženog razvoja vlastite liènosti u mladenaèko doba. Sve postaje koš kompliciranije ako tako nezreo i nespreman braèni partner postane roditeljem vlastite djece. On je tada optereæen trima razlièitim odnosima: - prema vlastitim roditeljima, - prema braènom partneru, - prema vlastitoj djeci. To je za njema previše i on se ne snalazi te ne može istovremeno meðusobno pomiriti svoje tri uloge: kao odraslo dijete, nezreo braèni partner i nespreman roditelj. Drugi se uzrok nalazi u roditeljima toga braènog partnera, zapravo u njihovoj potrebi da ga i dalje zadrže kao iskljuèivo svoje dijete, a razlog je u nezadovoljstvu vlastitim brakom i životom jer je upravo to dijete, a sadašnji braèni partner, imalo ulogu održavanja braka, nadomještanja i jedinog izvora barem nekakvih zadovoljstava.

Snaha mora biti poslušna (nepravedna uopæavanja)

Snaha: - Svekrva je glava u kuæi, s njom se ne može ništa dogovoriti jer je to njena kuæa. Ja sam prije svega snaha, i to u onom starinskom smislu rijeèi, snaha od koje se oèekuje da bude poslušna, da sve radi, svima ugaða, da bude pristojna, da nema svoje volje. Sve to, meðutim, nije u njenoj prirodi. Zato u njoj grmi: "Želim stvarati, želim živjeti" (a to su krivi "mamini sinovi"). Problem odnosa snaha - svekrva doista je klasièan problem, na bezbroj naèina obraðivan u lijepoj književnosti i struènoj literaturi. U narodu kola bezbroj viceva na raèun svekrva, koje se usporeðuju sa suncem što se ne može dugo gledati, s puricom koja je bolja hladna nego topla, sa zmajem kojeg se može gurnuti kroz prozor s petog kata jer "vjerojatno zna letjeti", itd., itd. Mislim da je takvo gledanje jednostrano, nepravedno, neistinito. Problem nije samo u svekrvi. On je obostran. Snahe i svekrve kao da su si meðusobno potrebne takve kakve jesu. Mnoge od tih snaha nastavljaju svoju još uvijek nedovršenu borbu za odvajanje od vlastitih majku, a mnoge od tih svekrva samo koriste snahu kao opravdanje za nastavak svog grèevitog i nužno frustrirajuæeg osvajanja i prisvajanja sina, koji im izmièe iz ruku. Èesto je to sve nesvjesno i nijedna od njih ne želi to sebi priznati. I opet imamo na jednoj strani nezrelu i nesigurnu snahu, a na drugoj nezadovoljnu i razoèaranu svekrvu. Nastaje rat velikih razmjera, dugog trajanja i teških posljedica. Energija se troši na krivom mjestu. Umjesto da snaha produbljuje i uèvršæuje odnos s mužem, ona se iscrpljuje u ratu sa svekrvom. Umjesto da svekrva shvati kako joj je sin odrastao, oženio se i sada treba prvenstveno ženu, a ne majku, ona troši sve svoje snage na to da ga zadrži za sebe, i to onakvim kakav joj više ne pripada. Prva bi se morala boriti za muža, a ne protiv svoje svekrve, a druga bi se trebala vratiti svom mužu, ako ga je emocionalno napustila, ili tražiti druge oblike životnih zadovoljstava na svojoj razini i meðu svojim vršnjacima, a ne trošiti preostalu životnu energiju na razbijanje braka svoga djeteta.

Meðugeneracijsko manipuliranje

Feministice bi rekle da su lukavi muškarci gurnuli snahama i svekrvama, kao predstavnicama tog drugog, nepotpunog i sporednog spola, djecu u ruke, da se preko njih gloðu, svaðaju i tuku, kako bi oni mogli mirno vladati onim važnijim podruèjima života. Meðutim, to nije rezultat svjesnog, racionalnog i lukavog muškog manevra, niti odrasle i agresivne meðuženske netrpeljivosti, nego posljedica neodgovornog i nezrelog odnosnog sustava, kojega su glavni dijelovi, s jedne strane, infatilni i patrijarhalno hendikepirani "mamin sinèiæ", a s druge strane, na mamu ljuta, na svekrvu agresivna, a osobno nesigurna, kronološki odrasla, formalno udana, a u stvari za majèinstvo i brak nespremna "tatina kæerka", dok je na treæoj strani vlastitim brakom nezadovoljna, životno frustrirana "mamica", koja se za sina grèevito drži kao za utopljenièku slamku.
Dijete ili unuèe koje ulazi u taj sustav direktna je posljedica, a kasnije i žrtva nezrelosti onih koji bi trebali biti zreli, infantilnosti onih koji bi trebali biti odrasli, odraslih koji, na žalost, nisu prestali biti djecom.

Ne optuživanje, nego razumijevanje

Našem braku nisu potrebna samo znanstvena istraživanja, nego i svakodnevna praktièna pomoæ. Mislim da je vrijeme da se razmišlja o tome! Brak i obitelj preozbiljne su društvene institucije da bi bile prepuštene spontanom snalaženju braènih partnera i njihove djece, a još manje nekolicini struènih entuzijasta èije je djelovanje samo kap u moru teških problema na koje nailaze naši braèni partneri i njihove obitelji.

"Brak je kemijski pokus u kome od dva neopasna elementa, kad se spoje, može nastati otrov."

Mr. sc. George Salebi, dr. med.
www.zzjzpgz.hr

10-10-2011 at 00:13 | Ukljuèi u odgovor
cica
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 12-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 18418
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ja i moja svekrva



Èak i da te interesuje drugi Tuzlak, tj. kad bi to bio moj dragi, ti ne bi imala šanse nikakve, ni da te štapom dodirne, a kamoli šta drugo, ne zato što nam se ukusi ne poklapaju (moji i tvoji) veæ zato što moj dragi ne baca oko na matore žene ;hanka

10-10-2011 at 00:37 | Ukljuèi u odgovor
Azur
Nivo: Forumski doajen
xxxxxyyyyy

Registriran(a): 24-07-2005
Odgovori: 5025
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ja i moja svekrva

citat:
cica wrote:



ovo je tema o svekrvama i snahama
Za ovo malo vremena koje je svekar proveo tu ( ni godina kad sve sabereš) je dobar isto kao i svekrva

što se tièe zaova i jetrva ja toga nemam, Huso mi jedinac u matere i oca



Zato je Huso pazljiv prema tebi jer u tebi istovremeno vidi i zenu i sestru. Imas sanse biti voljena citav zivot ako ti ne "zahebes stvar"!!


10-10-2011 at 03:02 | Ukljuèi u odgovor
cica
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 12-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 18418
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ja i moja svekrva

citat:
Azur wrote:


Zato je Huso pazljiv prema tebi jer u tebi istovremeno vidi i zenu i sestru. Imas sanse biti voljena citav zivot ako ti ne "zahebes stvar"!!





Azure, ja mogu zahebat samo ono do èega mi nije stalo
10-10-2011 at 06:20 | Ukljuèi u odgovor
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ja i moja svekrva

po mom skromnom iskustvu sa jednom svekrvom u mom zivotu sporadicni susreti i svako na svojoj teritoriji zivljenja su najjaca podloga da se i svekrva i ja kao snaha dobro slazemo i tako se nas dvije i danas dan super slazemo ,jer ne prekoracujemo granice privatnosti ,(najbitnija stvar u svim odnosima )
nazovemo se jednom mjesecno telefonom ,sretnemo se svi i moja djeca i njena djeca (njen sin ,moje zaove)
dva do tri puta godisnje
ljudska toplota i milina jer na ovolikoj udaljenosti covjek se ih i zazeli
teme su nam ispricaj koga sta trenutno zulja i opet svako svojoj kuci,,
(nitko ne pritrcava u pomoc,jer pomoc nitko nije ni trazio)!!!
u principu ,,nitko nikoga ne smara
,,(mozda je ovo stvar germanske kulture,kulturna distanca )
i neutralnih emocija !!
prije dvije godine sam i sama postala svekrva i pokusavam isti rezim da zadrzim jer je dobar sporadicno vikendsko druzenje i to samo tada kada djeca to zele (oni imaju vise obaveza jer su na pocetku braka a prije par mjeseci su postali i mladi roditelji,,ako upitaju za savjet tu sam ,
a nista ne nudim sama sto je bespotrebno(danas u guglaoni svakakvih savjeta ima,,
kako se bebe doje,,povijaju ,dodatno hrane ,djecije vakcine bolesti lijekovi ,,ako cemo iskreno
svekrve ili matere nisu vise toliko ni potrebne,,jedino ako imamo previse financijskih injekcija e,,to vec sve snahe a i svekrve mogu da postuju

[Edited by senzualna on 10-10-2011 at 13:31 GMT]

10-10-2011 at 13:25 | Ukljuèi u odgovor
XMRVICAxTZ
Nivo: Forumski doajen
sitna al dinamitna

Registriran(a): 05-01-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9833
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ja i moja svekrva

Sve si ti to kriva vidis da s tobom nije nesto u redu cim si dva braka profuckala

svekrva

10-10-2011 at 19:08 | Ukljuèi u odgovor
cica
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 12-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 18418
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ja i moja svekrva

citat:
blentava wrote:
Sama blentava sebe ne doživljava ekstremno razlièitom od okoline, ali svakako razlièitom od onih kojima su brak, porodica i prateæi sateliti (svekrve i ostala mnogobrojna rodbina s obe strane) najvažniji na svetu ili se barem trude da sebe predstave dostojnim tog uzvišenog zadatka...porodiènih ljudi.


スベトラナ




Znaèi tebi brak i porodica nisu bitni

pa nije ni èudo što si dva braka protraæila
10-10-2011 at 20:05 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 51
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Ženski minder : Ja i moja svekrva New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice