Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Rat i mir
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Rat i mir

Sinoc odgledah jednu epizodu "U Evropi" (ona serija sto ide na HRT-u, snimljena po istoimenoj knjizi Geert Mak-a) koja se odnosila na Spaniju, gradjanski rat, odnose medju spancima, insistiranje jednih na zaboravu (ovih sto su vecinu zlocina pocinili) a drugih na istini i pravdi.
Masovnih grobnica je ko u prici po cijeloj Spaniji (haman dobro vise nego kod nas), zrtve torture, silovanja, njihovi potomci, zive, ponekad bukvalno vrata do vrata sa ubicama, cinkarosima, ljudima koji su direktno ucestvovali u zlocinima.
Sela su podijeljena nevidljivim granicama........
Ako uzmemo u obzir da je rat poceo 1936 i trajao 3 godine, poslije kojih je uslijedila Frankova diktatura, koja je trajala do 1975, da su ljudi svo to vrijeme ubijani, da je 81. izveden ponovni pokusaj uspostavljanja diktature onda mozemo, mozda shvatiti kako su ljudi zivjeli.
Danas, rane nisu zacijelile, pravda nije pobijedila, zrtve nisu nasle zadovoljenje, a zlocinci su ili na slobodi, ili poumirali prirodnom smrcu (zvuci li vam ovo poznato?).
Medjutim, pocelo je polako govoriti se o toj proslosti.
Imam utisak da ce se istina otkriti, pravda mozda nikad nece biti zadovoljena u Biblijskom smislu, oko za kurije, zub za protezu, ali istina ce se znati, a zrtve ce valjda dobiti nekakvu zadovoljstinu, barem moralnu.

Sto ja ovo pisem, sta Spanija ima s nama?
Nista i svasta.
Sta cemo mi?
Dokle ce svako samo svoje zrtve brojati u zrtve, i dokle ce samo njihovi zlocinci biti zlocinci?
Kad ce doci vrijeme oprosta, kad vrijeme oprosta uopste dolazi?
Kad ce doci vrijeme kajanja?
Kad cemo shvatiti, da je i tudja mati plakala, da je i tudje dijete ostalo siroce?
Ili su sirocad samo nasa?

Nako ja, nesto se zamislio jutros.

Obrisite vi ovo slobodno, ako vam se ne bude pisalo, samo nemojte matere vam, jedni drugima, matere pominjati u sexualnim kontekstima.

18-01-2012 at 09:31 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Rat i mir

pravda je uvijek sporija od nepravde,al je i dugorocnije gledano ispavnija,moralnija,...
istoriju pisu pobjednici,a pobjednici u slucaju spanije su bili fasisti...
40 godina diktature,pa se jos bore...
a kod nas ni 20 godina sranja pa bi ljudi digli ruke...
borba za istinu i pravdu ce potrajat i kod nas jos dugo dugo...


18-01-2012 at 09:43 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Rat i mir

spanija je ono sto je jugoslavija bila za nas,tamnica naroda
samo tito nikad zvanicno nije bio proglasen kraljem,imo je dobrih strana,socijalnih,ali nikad nije do kraja pogurao jugoslaviju ka parlamentarnoj demokratiji,nego je ostavio moc u rukama,nacionalisticki natrojenih,korumpiranog vojno politickog vrha srbije...
spanija je taj presjek napravila kraljem karlosom,juga to nije ucvinila i zato se juga raspala a spanija nije...
da je juga postala za titina vakta parlamentarna demokratija mozda je moglo sve bit drukcije,mogli smo mozda ostat zajedno,mozda rata ne bi ni bilo,al je sad kasno za kajanje i zavrsena prica...
al izgleda taki nam usud da cemo ponovo bit zajedno pa makar i u toj EU...
i pogotov sto su zlocini iz ww2 gurani pod tepih,nikad se do kraja nije s tim rascistilo, i eto,sta bi...
nisam ja hejter juge,moglo se slobodno putovat,spavat,sport je bio bolji,bilo je i fabrika,radnika,prava,al sve je to vrijeme i tenkovi pregazilo ko da nikad nije ni postojalo...
nasi ocevi su imali prijatelje od triglava do ðevðelije,a mi ovde ni od simin hana pa do solane...jeben je sad vakat,i lnda tesko je i pokusat raspravljat racionalno o razlozima raspada drzava kao juga...
jebiga...otkud meni juga,sa spanijom?pa sve je to isto ba u 5 deka...
uvijek neko najebe... u ratu i miru

18-01-2012 at 09:53 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Rat i mir

citat:
primus inter pares wrote:
pravda je uvijek sporija od nepravde,al je i dugorocnije gledano ispavnija,moralnija,...
istoriju pisu pobjednici,a pobjednici u slucaju spanije su bili fasisti...
40 godina diktature,pa se jos bore...
a kod nas ni 20 godina sranja pa bi ljudi digli ruke...
borba za istinu i pravdu ce potrajat i kod nas jos dugo dugo...






Hoce, na zalost.
Razgovarao sam jednom s prijateljem koji je svojevremeno bio u mogucnosti (zbog prirode svog posla) razgovarati sa zlocincima Haskim.
NIKO osim jednog nekakog pukovnika, generala ne sjecam se cak ni cina a ni imena, se nije pokajao niti zazalio.
Ni sa jedne strane.
Jedan je, nakon citanja presude, i pominjanja svakog zlocina za koji je bio odgovoran ponaosob, iznenadjen visinom kazne rekao:
"Ali gospodine sudija to su MUSLIMANI"
Do njegovog mozga, uopste ne dopire cinjenica ja je to sto je cinio lose, zlocin.....
I tako kod 99.9% njih tamo, a bogami i ovdje na slobodi, i na svim stranama.
18-01-2012 at 09:55 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Rat i mir

citat:
Abulafija wrote:



Hoce, na zalost.
Razgovarao sam jednom s prijateljem koji je svojevremeno bio u mogucnosti (zbog prirode svog posla) razgovarati sa zlocincima Haskim.
NIKO osim jednog nekakog pukovnika, generala ne sjecam se cak ni cina a ni imena, se nije pokajao niti zazalio.
Ni sa jedne strane.
Jedan je, nakon citanja presude, i pominjanja svakog zlocina za koji je bio odgovoran ponaosob, iznenadjen visinom kazne rekao:
"Ali gospodine sudija to su MUSLIMANI"
Do njegovog mozga, uopste ne dopire cinjenica ja je to sto je cinio lose, zlocin.....
I tako kod 99.9% njih tamo, a bogami i ovdje na slobodi, i na svim stranama.



bas tako,nema pokajanja,s time da opet povlacim paralelu sa spanijom,JA MISLIM da su ljevicari u spaniji,bili u pravu i borci za slobodu,kao i kod nas ARBIH,ostavi po strani zlocine,hag,IDEJA za koju se borilo,bila je casna i iskrena...
jebiga idealizam znam,al tako je kako je...
ideja se zaprljala negdje usput,zbog sviju nas...koji se sklanjamo u stranu,sutimo,klanjamo se glasnoj manjini,ne izalzimo na izbore,j***mo sojke samo u sebi i tako...
18-01-2012 at 10:07 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Rat i mir

citat:
primus inter pares wrote:


bas tako,nema pokajanja,s time da opet povlacim paralelu sa spanijom,JA MISLIM da su ljevicari u spaniji,bili u pravu i borci za slobodu,kao i kod nas ARBIH,ostavi po strani zlocine,hag,IDEJA za koju se borilo,bila je casna i iskrena...
jebiga idealizam znam,al tako je kako je...
ideja se zaprljala negdje usput,zbog sviju nas...koji se sklanjamo u stranu,sutimo,klanjamo se glasnoj manjini,ne izalzimo na izbore,j***mo sojke samo u sebi i tako...



Slazem se. Ne ulazim u odgovornost za rat, ko je bio u pravu, ko nije...... Kome nije jasno, nek si trazi objasnjenja.
Mene ovdje vise interesuju ove posljedice.
18-01-2012 at 10:11 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Rat i mir

citat:
Abulafija wrote:


Slazem se. Ne ulazim u odgovornost za rat, ko je bio u pravu, ko nije...... Kome nije jasno, nek si trazi objasnjenja.
Mene ovdje vise interesuju ove posljedice.


PA KUCES GORU POSLJEDICU,osim mrtvih i raseljenih...
da dans dijete od 18 godina izajvi da nikad nije bilo u sarajevu ili banjojluci...
da nikad nije vidilo uzivo muslimana,il srbina,a ima takvih i previse...
a sve demokratija,izbori,
rat-hladni rat-ledeni mir...
18-01-2012 at 10:20 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Rat i mir

citat:
primus inter pares wrote:


PA KUCES GORU POSLJEDICU,osim mrtvih i raseljenih...
da dans dijete od 18 godina izajvi da nikad nije bilo u sarajevu ili banjojluci...
da nikad nije vidilo uzivo muslimana,il srbina,a ima takvih i previse...
a sve demokratija,izbori,
rat-hladni rat-ledeni mir...



To, to, upravo tako...
I to valja mijenjati.
18-01-2012 at 10:41 | Ukljuèi u odgovor
Black0ut
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 14-11-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 613
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Rat i mir

citat:
Abulafija wrote:
Dokle ce svako samo svoje zrtve brojati u zrtve, i dokle ce samo njihovi zlocinci biti zlocinci?
Kad ce doci vrijeme oprosta, kad vrijeme oprosta uopste dolazi?
Kad ce doci vrijeme kajanja?
Kad cemo shvatiti, da je i tudja mati plakala, da je i tudje dijete ostalo siroce?
Ili su sirocad samo nasa?



Postavljas pitanje vrlo naivno kao da ne znas sta se kod nas desilo i odakle je zlo doslo.

Mi nikada nismo poricali njihove zrtve niti smo ikada velicali nase koji su pocinili zlocine. Mi nikada nismo rekli da svaki zlocin nije zlocin. Jel sad mi trebamo redom nase ljude proglasavati zlocincima samo eto da bi uvukli agresorima?

Mis mo narod koji itekako zna da prasta i uvijek smo prastali. Ali kako da sada prastamo kada je nad nama ucinjen nezamisliv zlocin koji se i dan danas porice i zlocinci velicaju. Kako da prastamo kada niko oprost nije ni trazio? Kada su to srbi trazili oprost za ubijene srebrenicane ili za ubijenu sarajevsku djecu??

Mi koji smo bili pod zastavom sa ljiljanima se nemamo za sta da kajemo. Mi nismo napadali nego smo branili gole zivote i pravo na postojanje. Nema razloga da se kajemo sto smo se branili od fasista.

Mi smo shvatili da i tudja rana boli. Ali mi nismo nanosili rane namjerno i planski tako da mi taj teret i nemamo kao sto ga imaju dusmani koji su klali sve redom.

Tvoje pisanje me podsjeca na onu bljuvotinu -mir mir svi su krivi! E Boga mi nismo! I ne znam samo odakle ti ideja da mi prikrivamo ili ne priznajemo patnju na drugoj strani.
19-04-2012 at 00:36 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Rat i mir

nakon ratnih zlodjela i vecim dijelom bezuspjesnim izhodom, veliko-srpski glavni projekat je "izjednacavanje krivice"

time se ovjerava genocid kao kolateralna steta a kako stoji u udzbenicima Historije za 8 razred "nezeljenog sukoba"
i dostignuta geopoliticka kontrola
... nista sto nismo znali


iako gradjani ove zemlje pa cak mnogi konstatujuci Bosanci i Herecegovci neki ideju naivno crpe upravo iz tog postratnog trojanca "izjednacavanja krivice" najljuceg neprijatelja Bosne i Hercegovine, prirodno naklonjeni svemu pa im i nemozemo plaho zamjeriti a sve kao dio jednog projekta na globalnom planu, ali o tome na drugoj temi

sve u svemu... upravo ono oko cega ljudima treba pojasnjavati stvari, navoditi historijske cinjenice i davati objasnjenja bogata argumentima... osvijescivati, kako bi neki sarkasticno rekli...

valjda ipak na kraju ona humanost, koju svako od nas koliko toliko ima u sebi
i pravda... pobijedi

19-04-2012 at 06:30 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 54
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Politika : Rat i mir New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice