Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Poucno za sve!
Strana: 1 2 3 4 5 6 7
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
klon4ti
Nivo: Forumas sa iskustvom
Prva Tuzlanska

Registriran(a): 17-02-2012
Lokacija: Ludara
Odgovori: 287
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poucno za sve!

Koju posluku porati vol2

https://www.youtube.com/watch?v=aacCckyE5e4

03-10-2012 at 13:51 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Poucno za sve!

citat:
klon4ti wrote:
Koju posluku porati vol2

https://www.youtube.com/watch?v=aacCckyE5e4


03-10-2012 at 15:21 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poucno za sve!

Jadi mitropolita Amfilohija zbog balkanskog kasapina

"Boli me srce što nisam mogao braniti Miloševiæa u Hagu"

Amfilohije tuguje zbog Milosevica FOTO: Arhiva (da ga samo vidite)

Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije izjavio je da nije mogao svjedoèiti u Hagu na poziv balkanskog kasapina Slobodana Miloševiæa zbog stava nadležnih u Srpskoj pravoslavnoj crkvi /SPC/ da to ne bi bilo dobro za njega kao mitropolita, iako mu je, kako je rekao, srce suprotno govorilo.

Mitropolit Amfilohije rekao je ovo na opijelu Borislavu Miloševiæu, bratu zloèinca Slobodana Miloševiæa, koji je juèer sahranjen u Ljevoruèkim Tuzima, izmeðu Podgorice i Kolašina.

"Moram da se ispovijedim danas. Slobodan me je iz Haga pozvao da budem njegov svjedok. Izvinio sam se, nisam mogao, iako mi je srce govorilo da to treba da ispoštujem", rekao je mitropolit crnogorsko-primorski.

"Svjedoèim danas da sam trebao i morao da kažem u Hagu da oni koji su trebali da budu suðeni, i koji æe biti suðeni pred Božijim sudom i sudom istorije i pravde, oni su Miloševiæu sudili, a sebi presudili", rekao je mitropolit Amfilohije.

02-02-2013 at 15:09 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poucno za sve!

Ispovijest Amira Fidahiæa, potomka èuvene begovske loze iz Bijeljine

Oca 1945. ubili su mi partizani, a sina 1992. èetnici!


Amir Fidahiæ: Sjeæa se dana kad je otac uhapšen. Sjeæa se svega. Kao da se dogodilo prije nekoliko sati. Otac je, prièa, obukao lijepo novo odijelo, svezao kravatu, stavio fes i veli majci: "Odoh ja u èaršiju, sigurno su došli Roæko (Rodoljub Èolakoviæ, op. a), Nedim-beg i Osmanaga Gruhonjiæ, pa da se s njima pozdravim".

Masovna grobnica

- Kao da ga sad gledam, mati ga isprati na vrata, a on veli: "Znaš šta sam za Roæka uradio, rekao mi je da, dok živi, nikad mi se neæe moæi odužiti". Izaðe iz kuæe u koju se više nikad nije vratio - prisjeæa se u razgovoru za naš list, 81-godišnji Amir Fidahiæ iz Bijeljine, sin Asim-bega Fidahiæa kojeg su u aprilu 1945. kod bijeljinskog garnizona, u narodu poznatijeg kao Lager, strijeljali partizani.

Asim-beg Fidahiæ: Strijeljan na pravdi Boga

Amir i njegov otac Asim-beg potomci su èuvene loze Ali-bega Fidahiæa. Veæ nekoliko mjeseci, Amir Fidahiæ se nada da bi u jednoj od lociranih masovnih grobnica u krugu kasarne, mogli biti i posmrtni ostaci njegovog oca i još petnaestak poznatih bijeljinskih muslimana, kao i èlanova uglednih srpskih porodica.

- Roæko, koji je bio veliki prijatelj mog oca i èija je žena u ratu spašena zahvaljujuæi Murat-begu Pašiæu i mom ocu, taj dan nije došao u Bijeljinu (znaèi izdao ga). Lokalni partizanski komandant Milenko Stojakoviæ, dan ranije, saznali smo, sastavio je spisak uglednih Bijeljinaca za koje je smatrao da nisu simpatizeri tog režima, a koje treba likvidirati, i proslijedio ga egzekutorima.

Upravo dok se u Bijeljini slavilo osloboðenje, ljude sa Stojakoviæevog spiska pokupili su i odveli u zatvor, a dan ili dva kasnije strijeljali kod Lagera - prisjeæa se Amir Fidahiæ.

On danas živi u Tuzli. Prièa da su ga pojedinci iz "bijeljinskih struktura", nakon što je prije nekoliko mjeseci poèelo otkopavanje grobnica, telefonski kontaktirali, znajuæi da on o dogaðajima iz 1945. zna dosta, kao i da zna imena mnogih strijeljanih na tom mjestu.

- Bio sam jedinac i otac me je stalno vodao sa sobom. Sjeæam se dana kad je otac uhapšen i ja sam saznao gdje je zatvoren i otišao sam da ga vidim. Kad me je ugledao, kaže mi da prenesem majci da se ne sekira, da æe to sve proæi, te veli da mu kupim malo duhana i papira i donesem u zatvor. Odmah sam to uradio. Sutradan su ih odveli. I strijeljali - nastavlja.

Amir Fidahiæ nije se godinama smirio dok nije istražio ko je naredio i izvršio ubistvo njegovog oca. Zna da je Stojakoviæ završio na Golom otoku, ali izvršioci ubistva su i dalje živjeli u Bijeljini.

Ne ponovilo se

- Nažalost, sudbinu mog oca, koji je bio i cijenjen i poštovan, kako meðu muslimanima tako i meðu Srbima u Bijeljini, 47 godina kasnije doživio je i moj sin Asim, koji je nosio djedovo ime.

Iz kuæe su ga 2. aprila 1992., u papuèama, izveli èetnici, a potom na pravdi Boga ubili. Znam ko ga je odveo, ko je u njega pucao, znam ko je naredio ubistvo, kao i da njegov egzekutor živi u jednom selu kod Bijeljine.

Sve sam to predao tužiocima, ali kazne ni za ovaj, kao ni za zloèin nad mojim ocem, nema ni do danas.

Nakon progona iz Bijeljine 1993., u taj grad više nikad nisam otišao. Ovo što živim, živim ne bih li doèekao bar jedan trenutak pravde na ovome svijetu - kazuje Fidahiæ.

Tijelo njegovog sina baèeno je u Drinu i voda ga je izbacila negdje kod Šapca. Identificiran je i ukopan u Tuzli.

Djelimièna i zakasnjela pravda je makar to što se napokon progovorilo o ubijenim bijeljinskim begovima i njihovim komšijama Srbima u toku i poslije Drugog svjetskog rata. Hoæe li se bijeljinski zloèinci iz 1992. suoèiti s pravdom, ostaje da se vidi.

A u veæ dvodecenijskom èekanju na kažnjavanje ubica njegovog sina Amir Fidahiæ, neumorni, inteligentni i dostojanstveni Bijeljinac, vodeæi se krilaticom da što nije zapisano nije ni bilo, pisao je i zapisao sve èinjenice o tome šta su preživljavali bijeljinski muslimani u posljednjih sedamdesetak godina. Da im se, kaže, sudbina Fidahiæa ne bi ponovila.

Greška, greška, greška...

Majka Asim-begovica: Bila hrabra i rjeèita žena

- Nekoliko mjeseci nakon aprilskih strijeljanja, 1945. godine, u Bijeljinu je došao Roæko. Moja rahmetli mati se spremi i pravo u njegovo sjedište. Bila je hrabra i rjeèita žena. Pita stražar gdje ide, a ona kaže: "Hoæu Roæku". On je pita: "Koga da najavim", a ona kaže: "Najavite Asim-begovicu Fidahiæku". I pustiše je. Kad je ušla u kancelariju, s vrata pita: "A što mi ubiste Asima", a Roæko se uhvatio za glavu i samo govori: "Greška, greška, greška"...

10-02-2013 at 10:54 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poucno za sve!

Bivši analitièar CIA-e: 'Problem na Balkanu je što su Srbi nezadovoljni sami sobom'


Nakon stoljeæa politièkih, društvenih i ekonomskih promjena još nisu uspjeli doæi do toga da budu sretni s onim što je postignuto, a to pogaða cijelu regiju


David B. Kanin 31 godinu radio je u CIA-a kao viši analitièar, a danas je predavaè meðunarodnih odnosa na Fakultetu za napredne meðunarodne studije Sveuèilišta "John Hopkins”. Skromno kaže ne bi sebe nazvao struènjakom za Balkan, ali struènjakom ga i smatraju.

U razgovoru za beogradsku Politiku koji prenosi portal B92 pojasnio je koji je glavni problem južno od Save.

Srbi su najveæa zajednica u tom podruèju i sve dok su oni i Srbija nezadovoljni ništa nije riješeno. Nije rijeè samo o tome da su Srbi nezadovoljni drugima, nego su nezadovoljni i sami sobom. Nakon stoljeæa politièkih, društvenih i ekonomskih promjena još nisu uspjeli doæi do toga da budu sretni s onim što je postignuto, a to pogaða cijelu regiju, kazao je Kanin.

Južno od Save, gdje je bilo Osmansko carstvo, ništa još nije konaèno, sve je još otvoreno, iako se zasad ništa ne mijenja. U svakom sluèaju, ne vjerujem da je sadašnja situacija tamo trajna, verujem da æe biti novih promjena, premda se ne zna koje æe doæi prve. Za ona podruèja koja su bila dio austrougarskog carstva, sve je postavljeno na svoje mjesto, uglavnom zato što su Srbi u Hrvatskoj izgubili rat. Pobjede na bojištu i dalje su važne, bez obzira na ideološke izjave koje dolaze sa Zapada. Izuzetak je Vojvodina, takoðer nekad dio Austro-Ugarske, gde je glavno pitanje njene manje ili veæe autonomije i položaja u Srbiji, koje je veoma komplicirano i za mene kao autsajdera veoma zanimljivo za praæenje, zakljuèio je Kanin.


11-02-2013 at 07:19 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poucno za sve!

Naslov je "Poucno za sve". Pa kad je tako evo jedan poucan tekst za sve a posebno za Bosnjake. Autor je dobro znani Mr. Fatmir Alispahic, koji uvijek pise o onome sto drugi Bosnjaci ne smiju, jer se boje za svoje fotelje. Gubitkom fotelje odose i primanja. Ruzno povjesno iskusvo jos uvijek nekima Bosnjacima zulja pamet, pa vele "bolje je sutiti i nista ne pisati". Ali da viodimo sta to napisa Mr. F. Alispahic.

citat:
Finalno ispiranje mozga

Nakon sluèaja s Kapijom, i sa Hankom, uslijedilo je i obilježavanje godišnjice masakra na Markalama, kao Dana sjeæanja na poginule Sarajlije. Godišnjica Markala poklopila se sa aktueliziranjem èinjenica o segregaciji bošnjaèke djece koja nemaju pravo da uèe svoju historiju, u onoj mjeri u kojoj to mogu srpska i hrvatska djeca. Prof. dr. Enver Imamoviæ upozorio je da se „trenutno kroz medije nameæu srpski i hrvatski udžbenici koji šire neistine o BiH“, da æe „naša djeca doæi u situaciju da budu napadnuta tvrdnjama da nemaju državu, tvrdit æe se da je nikada nije bilo, a naša nova pokoljenja prihvatit æe ono što èuju sa strane od neprijatelja naše zemlje“, te zakljuèio da je „ovakva situacija alarmantna jer ljudi koji ne uèe historiju ne znaju ko su“. Predsjednik Udruženja nastavnika historije Asmir Hasièiæ potvrðuje da je „u kantonima s bošnjaèkom veæinom nastava iz historije protjerana“. S druge strane, u krajevima sa srpskom i hrvatskom veæinom, djeca imaju uobièajen broj èasova historije, i to historije koja nije bosanskohercegovaèka, a s obzirom na laži – ni antifašistièka. Bošnjaèka djeca, koja pripadaju narodu žrtvi genocida u Srebrenici, koji je preko idejne platforme Armije RBiH jedini ostao vjeran tekovinama antifašizma i jednakosti svih ljudi, eto, nemaju pravo da uèe svoju èasnu i èestitu historiju. Može li se takva segregacija bošnjaèke djece dogoditi sluèajno? Dio je to tzv. reformi u kojima su Bošnjaci ostajali bez svega što su odbranili i oslobodili u ratu, bez lektire, obrazovnih programa, medija, institucija, kako bi se stekla pozicija za finalno ispiranje bošnjaèkog mozga. Tzv. reforme, koje su imale funkciju tihe okupacije Bošnjaka, sprovodili su nam razni „lovrenoviæi“, delegirani od OHR-a i drugih zapadnih adresa. Naravno, nema tog Bošnjaka kojeg je OHR imenovao da Srbima i Hrvatima pravi tzv. reforme. Tako su Srbi i Hrvati pravili tzv. reforme i sebi i nama, po svojoj mjeri, da oni znaju šta su i ko su, a da mi zaboravimo i vlastitu historiju. Uprkos tome, razni „lovrenoviæi“ i dalje su u srcu bošnjaèkih kompleksa.



16-02-2013 at 00:36 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poucno za sve!

Bošnjacima se podvaljuju zablude


Neke organizacije, a uz finansijsku pomoæ iz inostranstva i Srbije, pokušavaju ostvariti one ciljeve koje u protekloj agresiji na BiH nisu uspjeli ostvariti Miloševiæ i Tuðman.

Povodom stavova nekih nevladinih organizacija koja propagiraju da se stanovnici Bosne i Hercegovine na narednom popisu stanovništva u što veæem broju izjasne kao "ostali" predsjednik Bošnjaèkog pokreta za ravnopravnost naroda Sejfudin Tokiæ saopæio je da popis stanovništva u BiH u oktobru ove godine treba da da realnu sliku etnièke strukture stanovništva.

"Za BiH i njene graðane od presudnog je znaèaja stabilna država, a ona je u burnoj historiji uvijek bila direktno povezana sa brojnošæu i organizovanošæu bošnjaèkog naroda.

Popis stanovništva u BiH u oktobru ove godine treba da da realnu sliku etnièke strukture stanovništva na kojoj bi se mogao graditi stabilniji ustavno-pravni sistem zasnovan na evropskim standardima o ljudskim pravima i slobodama.

Ovaj popis je posebno važan za bošnjaèki narod jer dolazi nakon genocida poèinjenog nad Bošnjacima u periodu 1992.-1995. te u vremenu agresivnih i zlonamjernih kampanja sa ciljem da se realan procenat našeg naroda u strukturi stanovništva sa sadašnjih 55 posto svede na znatno manji broj procenata.

Medijskim podmetanjem lažnih dilema Bošnjacima se servira podvala da se izjasne etnièki kao Bosanci ili Muslimani, neke nevladine organizacije, a uz finansijsku pomoæ iz inostranstva, pokušavaju ostvariti one ciljeve koje u protekloj agresiji na BiH nisu uspjeli ostvariti Miloševiæ i Tuðman'', navodi se u saopæenju kojeg potpisuje Tokiæ.

Bošnjaci, dodao je, ne smiju dozvoliti ponavljanje zabluda sa ranijih popisa kada su ''nagovareni da se u znaèajnom procentu izjasne kao Jugosloveni''.

''Bošnjaèki pokret za ravnopravnost naroda poziva graðane bošnjaèkog etnièkog porijekla da se na predstojeæem popisu stanovništva neizostavno izjasne kao Bošnjaci te da ne nasjedaju plaæenim misionarima koji smanjenjem procenta Bošnjaka pokušavaju destabilizirati Bosnu i Hercegovinu i marginalizirati politièki uticaj bošnjaèkog naroda'', konstatirao je Tokiæ.

17-02-2013 at 14:21 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poucno za sve!

Sedam patuljaka iz Aušvica preživjelo zabavljajuæi doktora Mengelea

citat:

Knjiga “Džinovi: Patuljci iz Aušvica” autora Jehude Korena i Elijata Negeva otkrila je sudbinu patuljaste porodice Ovic, dva brata i pet sestara koji su tokom rata pali šaka sadistièkom doktoru Jozefu Mengeleu u logoru smrti Aušvic. Usljed "sreæne" okolnosti da ih je smatarao krunskim dokazom svoje "teorije" o degeneraciji Jevreja u "rasu patuljaka i nakaza" uspjeli da prežive rat i njegove okrutne eksperimente.

U petak, 19. maja 1944, u Ašvic je sa kontingentom maðarskih Jevreja stiglo i sedam patuljaka, dva brata i pet sestara Ovic iz sela Rozavlea, koji su prije rata saèinjavali èuvenu “Trupu liliputanaca” i u svojim najslavnijim danima nastupali èak i pred maðarskim kraljem Karoljom II.

Veæina njihovih sapatnika iz stoènih vagona logor je još isto veèe napustila kroz dimnjak krematorijuma. Ali, patuljci su, dotjerani i u svojoj najboljoj odjeæi, predstavljeni zloglasnom "Doktoru Smrt" Mengeleu, koji se ni najmanje nije naljutio kad su ga zbog toga probudili: “Blago meni!”, povikao je veselo, “sada æu imati posla za narednih 20 godina”.

Sedmoro braæe i sestara, sinovi i kæeri patuljastog rabina Šimsona Jicaka, koji je sa dvije žene normalnog rasta dobio sedmoro patuljaste i troje djece prosjeènog rasta, izdvojeni su u posebnu baraku, zajedno sa svojim “velikim” roðacima iz transpota i njihovom djecom - ukupno 22 ljudi.

Živjeli su u logorskim uslovima i jeli istu hranu kao i ostali zatvorenici, ali bilo im je dozvoljeno da zadrže svoju odjeæu i kosu i bili su svojevrsni Mengeleovi ljubimci.

Doktorov “rad” i zloèini su im ubrzo postali poznati, kao i sudbina drugih patuljaka koji su mu do tada pali šaka.

Nakon što je svojim ispitivanjima izmrcvario patuljastog grbavca i njegovog sina, naredio je da ih kuvaju u kipuæoj vodi dok im meso ne spadne s kostijum, kako bi njihovi skeleti bili izloženi u Berlinu, dok je drugog patuljka za ovakvo izlaganje “pripremio” zaranjenjem u kiselinu.

Najmlaða sestra Perla Ovic, prema èijim uspomenama je knjiga napisana, sjeæa se da su na njima vršeni brojni muèni i besmileni eksperimenti, kao što su beskrajna vaðenja krvi i rendgenska snimanja, zbog kojih su se mali i glaðu iscrpljeni ljudi neprestano onesvješæivali i povraæali, èupanje zuba i trepavica, i naizmjenièno sipanje vrele i ledene vode u uši.

Uprkos ovoj svakodnevnoj torturi, trudili su se da pri susretu sa Mengeleom uvijek budu dotjerani i nasmijani, šalili su se, pjevali mu njegove omiljene pjesme i zvali ga “Vaša ekselencijo”, što je uvijek uspijevao da ga oraspoloži.

Vrhunac “karijere” doživjeli su kada ih je poveo na jedan nacistièki skup, naloživši im prethodno da se što ljepše dotjeraju i obuku, tako da su pomislili da æe im organizovati nastup.

On ih je, meðutim, izveo na pozornicu i natjerao da se potpuno svuku i izlože pogledima, dok je sam šetao od jednog do drugog, pokazivao gdje im se nalaze unutrašnji organi, i predstavljao ih kao primjer “degeneracije jevrejskog naroda u rasu patuljaka i nakaza”.

Pošto njegova “istraživanja” nisu imala nikavih pravih i konkretnih rezultata, Mengele je, naime, upravo njih smatrao za krunski dokaz svojih rasistièkih teorija, ljubomorno ih je èuvao, i to im je u krajnjoj liniji i spaslo život. Kada se proèulo da se Rusi približavaju, pobjegao je ponijevši svoje “nauène” radove sa sobom, a patuljke je ostavio u logoru, odakle su ubrzo osloboðeni.

Nakon rata su emigrirali u Izrael, gdje su  ponovo nastupali kao zabavljaèi, sve dok iz zdravstvenih razloga nisu morali da se povuku.

Najmlaða sestra, Perla Ovic, preminula je tek 2001, u svojoj 80. godini, ispripovijedavši u meðuvremenu prièu o svojoj porodici i tome kako im je “ðavolovom milošæu” u Aušvicu pošteðen život.
18-02-2013 at 02:39 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poucno za sve!

Srbi su spremni uèiniti najstrašnije stvari onima koji nisu Srbi

Piše; Paddy Ashdown


Džordž Bernard Šo (George Bernard Shaw) je govoreæi nimalo ugodnu istinu o svom (i mom) narodu jednom rekao: "Ako dvojicu Iraca zatvorite u jednu prostoriju, uvijek æete jednog moæi ubijediti da onom drugom 'zabije nož u leða'".

Ovo bi se u velikoj mjeri moglo reæi i za Balkance. To je ono tamno što leži u ljudima, što se ne vidi, ali se može osjetiti negdje u dubini ispod naizgled mirne i tihe vanjštine. I upravo ta tamna strana može isplivati u zlim vremenima i rasplinuti se nevjerovatnom brzinom. Ova tamna strana ljudskog duha ne mora biti iskazana tokom obiènih svakodnevnih situacija, ali je tu, i može se nazrijeti kroz crni humor i svakodnevne aforizme koji su svojstveni svim etnièkim skupinama na Balkanu. Jedan od najtipiènijih takvih aforizama koji govori dovoljno sam za sebe je "Nek" komšiji crkne krava".

Srbi i Hrvati

Problem, prema mom mišljenju, leži u pitanju identiteta, koji je najznaèajniji, jer sva tri naroda koji žive na ovim prostorima imaju iste korijene, govore isti jezik i po izgledu su veoma slièni.

Hrvati kao da ne mogu da se odluèe, pa nisu baš sigurni da li èine dio germanske rase na sjeveru, što bi jako voljeli, ili su ipak pripadnici slavenskih naroda, nešto èega se pomalo pribojavaju.

Srbi predobro znaju ko su, tako da su spremni uèiniti najstrašnije stvari onima koji nisu Srbi, ali isto tako i nevjerovatne stvari ostatku svijeta ukoliko ih neko ubijedi da je to neophodno za zaštitu njihovog nacionalnog interesa.

Bošnjaèki muslimani još uvijek tragaju za svojim istinskim identitetom. Oni nisu bili priznati kao nacionalna skupina tokom veæine godina Titove vladavine. Svoj su identitet kovali u godinama nedavnog užasnog rata od 1992. do 1995, èiji je cilj bio njihovo istrebljenje i tokom kojeg im je ostatak svijeta okrenuo leða.

To je nadaren, sposoban i iznad svega gostoljubiv narod. Uprkos tome, njihov najsnažniji identitet i dalje je identitet žrtve. Živeæi u nekoj vrsti stalne pripravnosti, optereæeni sumnjièavošæu, na buduænost gledaju sa strahom, plašeæi se da æe se prošlost ponoviti, pogotovo nakon 11. septembra, Iraka, Afganistana, El-Kaide i "rata protiv islamskog terorizma".

Upravo bi ova èinjenica trebala biti vodilja za Evropu i Zapad u vrednovanju bosanskih muslimana kao èvrstog i pouzdanog mosta u dijalogu gluhih koji se trenutno vodi izmeðu starog hrišæanstva i novijeg militantnog islama. Jer, bošnjaèki muslimani nisu dio novog islama u Evropi, s kojim smo se iznenada i sa strahom suoèili u našim gradovima. Oni pripadaju starom evropskom islamu koji postoji više od èetiri stotine godina.

I sam Alija Izetbegoviæ je obièavao reæi da je i musliman i Evropljanin i da ne vidi nikakve kontradiktornosti u tome.

Bošnjaèki muslimani nisu fanatici kada je u pitanju njihova religija. To je prava sreæa za Evropu i premda smo im tokom posljednjeg rata i godina njihovog istrebljenja okrenuli leða, ipak oni se nisu skrenuli radikalizmu.

Nisu to ni danas, uprkos kontinuiranim, odluènim i skupim pokušajima politickih elita pod maskom vehabijskih ekstremista da od njih naèine militantnu islamsku evropsku petu kolonu.



18-02-2013 at 07:43 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poucno za sve!

Ostali bez identiteta:

MUP RS poništio prijave prebivališta Kadriji Malkiæu i Nedimu Jahiæu iz Srebrenice


Srebrenièaninu Kadriji Malkiæu i aktivisti inicijative „Glasaæu za Srebrenicu“ Nedimu Jahiæu, jutros su dostavljena Rješenja o poništavanju i oduzimanju liènih karata. Tako su Malkiæ i Jahiæ, obojica nastanjeni u Srebrenici, ostali bez identiteta.

U rješenjima koja su primili Malkiæ i Jahiæ danas, navodi se da im je u novembru prošle godine uruèeno Rješenje o poništenju prijave prebivališta, a koje oni, kako su kazali, nikada nisu primili i za koje MUP-RS nema nikakvu dokumentaciju o rpijemu

Kadrija Malkiæ, koji je u Srebrenici roðen, a vratio se u ovaj grad prošle godine, vidno potresen isprièao je novinaru agencije Anadolija kako mu je Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske oduzelo identitet.

„U Srebrenicu sam se vratio u junu prošle godine. Ja sam stvarno povratnik. Obnovio sam svoje imanje, uradio kuæu, pomoæne objekte, voænjake, sve. Živim tamo, otac mi se vratio 2002. godine, a porodica mi je generacijama tu“, kazao je Malkiæ.

Malkiæ se bavi graðevinom i posjeduje vlastitu kompaniju. Pojasnio je da ima više nekretnina i u Sarajevu, Tuzli, Srebrenici, ali da je samo u Srebrenici nastanjen. Rješenje o poništavanju i oduzimanju liène karte primio je jutros na staru adresu prebivališta.

„Ne znam po kojem osnovu mi ukidaju liènu kartu. Jer ukidaju moj identitet. Mislim da se u ovoj zemlji èovjek ima pravo prijaviti na svoju imovinu, zemlju, kuæu u kojoj je roðen. Neovisno gdje radi.

U ratu je izgubio dva brata, i sam je ranjen, kao i njegova majka, koja je preminula od posljedica ranjavanja.

„Želio sam i ranije da se vratim, ali nije išlo. Možete primijetiti na meni kako se osjeæam, nikako. Tužiæu MUP RS, pa æemo vidjeti šta æe biti. Kojim osnovom mi poništavaju liènu kartu. Ja nemam druge liène karte ni drugog prebivališta. Je li ja sad trebam azil tražiti u Federaciji? Tu sam roðen i ja, i moj otac i djeda, svi“, rekao je Malkiæ, te izrazio nadu da æe „ako ima imalo države“, uspjeti vratiti svoju liènu kartu i identitet.

Nedim Jahiæ je prijavio prebivalište u Srebrenici u junu prošle godine, gdje je živio do oktobra. Kako je student Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, više vremena provodi u ovom gradu nego u Srebrenici.

„Ja radim na kampanji i registriranju biraèa u Srebrenici. U Sarajevu sam samo zbog studija, ali moj fokus i u domenu ljudskih prava je zaštita manjiskih grupa i grupa u Srebrenici i redovno idem tamo. Moguæe da je motiv za ukidanje moje liène karte i to što sam bio jedan najaktivnijih u kampanji „Glasaæu za Srebrenicu“ i pisao prijave protiv sadašnjeg naèelnika PS Srebrenica, kazao je Jahiæ, dodavši da za ovakvo postupanje u Zakonu o prebivalištu i boravištu nemaju osnova.

„Institucije trebaju odgovoriti na ovo. Politièke stranke koje nastoje da zaštite sve povratnike ne trebaju donositi nove propise koji mogu ugroziti povratak i ogranièiti slobodu kretanja. Tu mislim na pitanje izmjena Zakona o prebivalištu i boravištu. Treba skrenuti pažnju i na brojne ljude iz Srbije koji su registrovani u Srebrenici i korišteni su godinama kao mašinerija za glasanje“, naglasio je Jahiæ, dodavši da je meðunarodna zajednica "poprilièno gluha na ovo pitanje".

„Oèekujem od ambasade SAD-a da reagira, a od drugih institucija i OHR-a da utièu na to da se ovim povratak ne obeshrabri. Šta znaèi povratak, ako æe naši graðani biti u stalnom strahu da æe ih neko strašiti i da æe biti graðani drugog reda tamo gdje su se vratili“, istakao je Jahiæ.

U saopštenju koje je uputila koalicija „Prvi mart“ danas navodi se da MUP RS, odnosno Policijska stanica u Srebrenici, nastavlja potpuno nezakonitu praksu poništavanja prebivališta i liènih dokumenata graðana nesrpske nacionalnosti, iako oni ispunjavaju sve zakonske uslove.

„Režim Milorada Dodika i SNSD ovim još jednom pokazuju da nastavljaju provoðenje politike „prihvatljivog“ broja nesrba u RS i da se, kao i u mnogim ranijim navratima, ne ustruèavaju da pored predstavnika meðunarodne zajednice otvoreno i blatantno podrivaju Aneks 7 Dejtonskog mirovnog ugovora.

Ukoliko Aneks 7 više nije na snazi, pozivamo Ured visokog predstavnika, odnosno druge odgovorne za provoðenje Dejtonskog mirovnog ugovora, da o tome obavijeste javnost Bosne i Hercegovine. U suprotnom, oèekujemo od njih da u skladu sa svojim mandatom sprijeèe nastavak etnièkog èišæenja koje provodi MUP RS“, stoji u saopštenju.

Udruženja povratnika, žrtava genocida i etnièkog èišæenja u BiH okupljena oko Koalicije "Prvi mart", u saopštenju su navela da oèekuju od OHR-a, Delegacije EU u BiH, Ambasade SAD-a i Vijeæa za implementaciju mira da zaštite Dejtonski mirovni sporazum i omoguæe slobodu kretanja i boravka svim graðanima BiH i tako zaštite mir u Bosni i Hercegovini.

19-02-2013 at 06:18 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 29
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: avaz, Bolt, diablo, Havaji, jasmin501, kokostz, krila, mahic, Miki333, mima15, nina_, njuso1981, Tina_23, ZuZu
FORUM : Politika : Poucno za sve! New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice