Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Poucno za sve!
Strana: 1 2 3 4 5 6 7
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poucno za sve!

Ljubav prema drzavi i njenim gradjanima?

http://www.nezavisne.com/novosti/bih/Balkanski-politicari-zvijezde-iz-sou-biznisana-tajnim-racunima-cuvaju-32-biliona-dolara-187275.html

07-04-2013 at 16:45 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poucno za sve!

Kad pogledas fotografiju, dovoljno da nikad ne probas

http://www.avaz.ba/globus/svijet/na-heroin-me-navukao-stric-da-bolje-radim-u-polju

15-04-2013 at 22:09 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poucno za sve!

“Ljepših možda ima, dražih nigdje”: Stvarnost nam je crno-bijela, a buduænost siva
“Ovdje sam postao, ovdje æu nestati. Ovdje sam ugledao i nebeski beskraj i puèinu na kojoj mi se oko odmara, i ovo ne bih zamijenio ni za jedan kraj na svijetu. Ljepših možda ima, dražih nigdje.
Ovaj kraj, to sam ja, to je moj život i moja ljubav, to je moja kolijevka i moja grobnica, moj poèetak i moj svršetak. Znam svaki prevoj, svaki ugib, svako uzvišenje na ovom vidokrugu, znam svaki miris što se javi od proljeæa do zimske bure. Znam svaki preliv svjetla, od ružièastih jutara do crvenih sunèevih zalazaka, od pamuènih oblaèiæa do tmastih oblaèina što najavljuju nevrijeme.A sve je to moje, kao moje vlastito tijelo, i još više i još važnije, jer je to nešto vjeèno što me je prihvatilo, privezalo, obilježilo, sebe sa mnom, mene sobom. Zato ne mogu reæi: Volim svoj zavièaj. Kao što ne mogu reæi: Volim svoje tijelo. Mnogo je taènije ako kažem: Živim s njim, bez njega moj život ne postoji…” – ovako Meša Selimovic u svom djelu “Ostrvo ” opisuje Bosnu.


Kakva je ona zapravo danas? Je li još uvijek mjesto za poželjeti ili samo uspomena na to ?

U sredistu interesa javnosti stoji danas Bosna i Hercegovina. O njoj se govori, raspravlja, polemizira. Njezina se sudbina danas kroji. Teška situacija i položaj Bosne i Hercegovine vidljiv je u svakom njenom pogledu. Trenutno smo zaokupljenji mnogim stvarima kako bi preživjeli svakodnevnicu, da nemamo ni prilike razmišljati o buduænosti, te je najèešæe mlaða populacija ta koja se sve više odluèuje napustiti svoju domovinu kako bi se skrasili i našli nadu pod “tuðim” nebom.
Reklo bi se da buduænost Bosne i Hercegovine prije svega zavisi od njenih graðana. Žalosno ali nadasve istinito. To je naša trenutna realnost. Meðutim, položaj Bosne i Hercegovine nalazio se i u gorim stanjima,pa je ona ipak opstala. Ako se vratimo u prošlost i pogledamo situaciju kada je Bosna bila u sastavu Osmanskog carstva onda možemo zakljuèiti da je i tada bilo problema. Graðanima je bilo dozvoljeno da se vjerski deklarišu kako žele i da javno iskazuju svoju vjersku i etnièku pripadnost. Ali i tada su oni na vlasti nastojali da potèine one kojima vladaju. Prušæakova ideja o pravednosti vladara i moguænosti da se primjeni na Osmansko carstvo koje je u njegovo vrijeme zapalo u duboku dekadenciju i vodilo ka konaènom slomu vladavine teško je bila ostvariva. I drugi mislioci tog vremena se oštro suprotstavljaju vlasti u želji da saèuvaju integritet Bosne. Meðu istaknutijim javlja se Husein – kapetan Gradašèeviæ i njegov pokret za autonomiju.
U Austro – Ugarskom dobu grade se gradovi, ceste i cjelokupan industrijski život teèe naprijed.
Književnik Petar Koèiæ se u svojoj politièkoj i socijalnoj misli oštro suprotstavljao vladi Austro – Ugarske i osuðivao državno ureðenje kao oštri, nemilosrdni apsolutizam. U njegovoj kritici sistem je krajnje radikalan. On je smatrao kako je etnièki stanovništvo Bosne srpsko, samo što je iznutra vjerski diferencirano tj. egzistira samo jedan narod pravoslavne, katolièke i islamske identifikacije.Svoj najveæi procvat BiH je doživjela za vrijeme Jugoslavije. Predsjednik SFRJ, Josip Broz – Tito je naglašavao da je ” Bosna nedjeljiva te da je ona isto i srpska i hrvatska i muslimanska.”
To je bilo pozitivno vrijeme, jer se nije razmišljalo o podjeli Bosne. Tada ona nije imala komplikovanu administrativnu podjelu.

Sa kapitulacijom Jugoslavije pojavljuju se nacionalistièki pokreti èiji nosioci pokazuju pretenzije da Bosnu rasparèaju i prikljuèe Hrvatskoj i Srbiji. To dovodi do eskalacije i rezultirati æe ratom 1992. – 1995. godine. koji æe na sve graðane ostaviti velike posljedice koje se i danas osjeæaju.Parcijalno rješenje BiH u takvim vremenima nije bilo moguæe. Ono što bi riješilo situaciju svakako je bilo primirje, ali na podruèju èitave Jugoslavije. Da nije toga bilo teško da bi se rat smirio. Nastao bi haos i anarhija. U takvim vremenima rata i radikalnih nastojanja Srba i Hrvata, Bosna i Hercegovina je opstala zbog svoje multireligioznosti .

Ipak, akademik Muhamed Filipoviæ istièe kako je na katastrofalnu situaciju Bosne i Hercegovine najviše utjecalo politièko rukovodstvo iz devedesetih godina prošlog vijeka, dok pojedini kritièari tvrde danas kako ona neæe moæi krenuti naprijed bez uplitanja svjetskih moænika. U stvarnosti Bosna i Hercegovina je zemlja snažnih višestoljetnih meðunacionalnih i meðuvjerskih tenzija i sukoba. Današnjica je da na ljestvici nerazvijenih zemalja Bosna i Hercegovina se nalazi meðu prvih pet. Nezaposlenost i siromaštvo su veæi nego ikada. Što je najgore, temeljna ljudska prava bivaju ugrožena, a institucije koje trebaju da osiguraju prava ljudi i da ih zaštite ogrezle su u nepotizmu, korupciji i èemu sve ne. Politièari neprestano pregovaraju o moguænostima i alternativama koje mogu pružiti bolji život u Bosni i Hercegovini.

Meðutim, do dogovora ni do 2030. godine možda neæe doæi. Srbi žele i dalje rasparèati zemlju i pripojiti je Srbiji govoreæi kako ova zemlja nema nikakvu prespektivu, te èineæi je u oèima ljudi još gorom. BiH nikada ne bi mogla opstati kao rasparèana, jer bi i tada došlo do sukoba i završilo bi se nestankom oba naroda. Postoji i varijanta da BiH opet uðe u stanje rata sa Srbijom i da se Meðunarodna zajednica opet umiješa i nametne neki novi Dejton koji nikome ništa lijepo nije donio tada, a kamoli za dvadeset godina. Ako BiH opet uðe u stanje rata do 2030. sigurno se ovaj put neæe izvuæi i past æe u ruke onih koji æe je rasparèati i od države neæe ostati ni traga. Za 20 godina bi mogao postojati samo mit o BiH koja je nekad negdje postojala i biti æe navoðena kao negativan primjer zemlje koja je sama sebe uništila. Bosanskohercegovaèka država nema buduænost ako nije utemeljena na onim jezgrama povjerenja izmeðu Bošnjaka, Srba i Hrvata koje su danas posve potisnute iz obzira etnonacionalnih politika.

Nema buduænosti ako je razgovor o Bosni sveden na odnose izmeðu homogeniziranih politika vezanih za etnièke teritorije. Nema je ni onda kada se proizvodi osjeæanje da bilo ko unutar zatvorenih etnièkih prostora može osigurati tokove razvoja i opstanka. Ako BiH uðe u EU do 2030. ili poslije stanje æe biti možda malo bolje, ali ne toliko da bismo mogli prièati o nekom takvom prosperitetu koji æe omoguæiti i njeno radikalno širenje. Mogli bi se pojaviti novi ulagaèi u privredu BiH koji æe prepoznati njena prirodna bogatstva koja su svakako nezapažena svih ovih godina. Strana ulaganja bi mogla poboljšati i obrazovni sistem i omoguæiti usavršavanje studenata i moguænost da odu van granica BiH, a da njihova diploma bude priznata svuda u Evropi i svijetu. Strani ulagaèi mogu doprinijeti graðenju fabrika koje su potrebne da bi industijalizacija i urbanizacija zahvatila gradove BiH i omoguæila da se od ove zemlje stvori ekonomski zemlja u razvoju koja svojim graðanima pruža moguænosti da opstanu i zadovolje osnovne potrebe za život. Korupcija je danas veliki problem za naše društvo te æe biti prisutna i u 2030. godini, možda èak i u veæoj mjeri ako se društvo bude ubrzano razvijalo. Bosanski narod ne može protiv svog mentaliteta koji joj nalaže da se sve može kupiti ako imate novca koji ste olako zaradili. Sve ima svoju cijenu, manju ili veæu. Stoga, samo novac može održati status i moæ u društvu. Teško se naše društvo može osloboditi okova mišljenja koje je posve loše i dovodi u pitanje njegove vrijednosti. Ljudi se odluèuju na sve i svašta kako bi ostvarili cilj koji nije moguæe po njihovom mišljenju ostvariti na drugi naèin, jer je ” tržište takvo ”. Jaz izmeðu siromašnih i bogatih u društvu BiH bi se mogao toliko produbiti da se stanovništvo više ne bi dijelilo prema vjerskoj opredijeljenosti veæ prema onome koliko novca imaju i sa kolikom društvenom moæi i pozicijom u društvu raspolažu. Sami smo svjedoci diskriminacije u društvu na osnovu novèanih moguænosti i društvene pozicije.

Hoæe li BiH ostati ovakva kakva je danas i za 20 godina, ili æe postati centralizovana ili decentralizovana država, može li postati funkcionalna i uklopiti se u regionalne tokove, pa ukorak sa susjedima uæi u EU, ili æe se raspasti na tri dijela – pitanja su na koja sa sigurnošæu danas niko ne može odgovoriti. Ono što se pouzdano zna je da nema jedinstvenog mišljenja o tome kako æe izgledati za narednih 15 do 20 godina. Ono na što možemo uticati kao graðani Bosne i Hercegovine jeste da se probudimo i borimo za svoja prava. Zajednièkim snagama i savladavanjem razlika može se sve postiæi, èak i ono nemoguæe. Nacionalne tenzije nièemu dobrom ne vode. Nacija i vjera nas možda razdvajaju, ali ako se udruže mogu postati razlog prevazilaženja sukoba i opstanka naše domovine. Kao što su se u prošlosti pojavljivale liènosti koje su se oštro suprotstavljale politici njihovog vremena tako isto u ovim teškim vremenima za BiH treba da se pojavi odreðena snaga koja æe je izvuæi iz duboke tame u koju je zapala. Potrebno je izgraditi plan za narednih dvadeset godina koji æe nas možda dovesti do toga da u 2030. stanje bude bolje do te mjere da se naši nasljednici neæe brinuti za svoju djecu i njihovu buduænost. Možda u to vrijeme budu postojale generacije koje budu više osviještene od nas i imale ideju koja æe ih pokrenuti da se organizuju i ostvare nešto što æe im pomoæi da saèuvaju svoj identitet od zaborava.



Midheta Hrviæ

12-05-2013 at 14:34 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poucno za sve!

BiH: Prevareni žiranti vratili 25 miliona KM tuðih kredita

U prosjeku je svaki prevareni žirant vratio lani 3.150 maraka.

Prevareni žiranti su u prošloj godini vratili oko 25 miliona KM tuðih kredita - ponovio je danas predsjednik Udruženja za zaštitu žiranata u BiH Joco Cvjetkoviæ, istièuæi da je situacija u toj oblasti krajnje zabrinjavajuæa i da je neophodno preduzeti mjere zaštite žiranata.

U prosjeku je svaki prevareni žirant vratio lani 3.150 maraka.

Èlanovi ovog udruženje, u nastojanju da se ta situacija promijeni, dostavili su Odboru Narodne skupštine RS-a za predstavke, prijedloge i društveni nadzor, prijedloge u kojima žiranti traže da im se omoguæi da budu ravnopravna strana u sporovima, putem pravne, finansijske ili nekog drugog oblika pomoæi.

Cvjetkoviæ je u izjavi novinarima u Banjoj Luci, nakon sastanka s èlanovima tog odbora, kazao i da je zatraženo da se postavi pitanje rada i ingerencija Agencije za bankarstvo RS-a, jer je to krovna institucija za kontrolu rada banaka.

Podsjetivši da je u Federaciji BiH u toku usvajanje zakona o zaštiti žiranata, koji je prilièno kompatibilan sa Zakonom o izmjena i dopunama Zakona o bankama u RS, Cvjetkoviæ je dodao da se Meðunarodni monetarni fond negativno izrazio o tom zakonu.

Predsjednik Odbor Narodne skupštine RS-a za predstavke, prijedloge i društveni nadzor Radomir Pašiæ nije mogao obeæati veæu pomoæ prevarenim žirantima.

On je, podsjetivši na male ingerencije tog skupštinskog tijela, kazao da æe pokušati zakljuècima da animiraju nadležne institucije u RS, meðu kojima i Agenciju za bankarstvo, da djeluju u pravcu zaštite i pružanja pomoæi žirantima koji su prevareni.

-Nemamo nadležnosti da donosimo naredbodavne odluke, veæ možemo djelovati u formi usvojenih zakljuèaka - dodao je Pašiæ.

Najavio je da æe Odbor zatražiti da sudovi prema istim èinjenicama, dokazima i argumentima ne donose razlièite presude, kao što je uoèeno u sudskoj praksi, dodajuæi da je primijetna i neobaviještenost žiranta zbog èega èesto gube sudske sporove.

(Fena)


14-05-2013 at 14:27 | Ukljuèi u odgovor
hanumicag
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 30-10-2012
Odgovori: 296
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poucno za sve!

Biæe bolje.

17-05-2013 at 17:30 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 36
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: avaz, Bolt, diablo, Havaji, jasmin501, kokostz, krila, mahic, Miki333, mima15, nina_, njuso1981, Tina_23, ZuZu
FORUM : Politika : Poucno za sve! New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice