Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Poucno za sve!
Strana: 1 2 3 4 5 6 7
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poucno za sve!

Avdo Huseinoviæ, SUICIDI U PORODICI SLOBODANA MILOŠEVIÆA


citat:

Novinar sarajevskog tabloida “AS” Krunoslav Malenica, prvi je 1991. godine istražio prièu o suicidima familije Slobodana Miloševiæa. Ta prièa je u prvi mah doèekana na nož, a ovom novinaru se prijetilo i smræu. Da se nije radilo samo o uèestaloj novinskoj senzaciji, koja je napravljena da bi se novina prodala u što veæem tiražu, obistinilo se vrlo brzo jer je potvrda ovih navoda došla od crnogorskog pisca Jevrema Brkoviæa, koji je odlièan poznavalac biografija „srpskih zloèinaca“ poniklih u crnogorskom kršu. Slobin otac Svetozar, ubio se 3.avgusta 1962. godine pištoljem, navodno zbog toga jer je jedan njegov uèenik, kojem je dao slabu ocjenu, poèinio samoubistvo. Pucao je pištoljem u glavu, odjeven u svoje najbolje odijelo s mašnom. Slobodan Miloševiæ nije prisustvovao oèevoj sahrani jer se nalazio na školskoj ekskurziji u Rusiji. Na grobu Slobinog oca koji se nalazi u rodnom selu, nedaleko od vikendice Slobinog brata po zloèinima i genocidu Momira Bulatoviæa, bivšeg prvog politièara Crne Gore, piše: "Ranjena srca, s bolom u duši, dragom bratu i ocu, profesoru Svetozaru Miloševiæu (1907-1962) u znak trajnog sjeæanja podižu ovaj spomenik sestra Darinka i sinovi Borislav i Slobodan."

Dva sina podizala je svojom uèiteljskom platom majka Stanislava. I Stanislava je 12 godina nakon svog supruga, digla ruku na sebe. Objesila se 1974. godine u Požarevcu. Tako su oba roditelja Slobodana Miloševiæa sami sebi oduzeli život, a ubio se još jedan èlan njegove najbliže porodice, njegov ujak, general Milisav Koljenšiæ, politièki komesar Devete crnogorske narodnooslobodilaèke brigade. Slobin ujak general Koljenšiæ ubio se u Danilovgradu, samo dan nakon samoubistva Slobinog oca Svetozara, 4.avgusta 1962. godine.

Ni Svetozarova sestra Darinka, Slobodanova tetka, nije imala sretan život. Naðena je mrtva u kadi nakon što joj je muž poginuo, a djeca pomrla. Najvjerovatnije još jedno samoubistvo.

Slobodan Miloševiæ je kasnije dolazio u Požarevac obiæi majèin grob, ali zanimljivo, kuæu gdje je proveo djetinjstvo nije posjeæivao. Vrlo je zanimljiv podatak da se Slobodan Miloševiæ, iako su mu otac i majka bili Crnogorci, osjeæao Srbinom.

Èak i njegov brat Bora, koji je preminuo 28.januara 2013.godine i sahranjen pored oca u Uvaèu, izjašnjavao se kao Crnogorac, pa je tako i napravio diplomatsku karijeru. U Titovoj Jugoslaviji su se funkcije dobivale i po republièkom i nacionalnom kljuèu. Bora Miloševiæ je otišao u diplomatiju. Kao crnogorski kadar dobio je mjesto veleposlanika u Alžiru. Radio je i kao savjetnik predsjednika Josipa Broza Tita, pratio ga na putovanja u inostranstvo i brinuo se za njegove govore.

U rodnom selu Miloševiæa danas živi svega nekoliko staraca, a povratak na ognjište pradjedova najavila je Slobina kæerka Marija.
Napomena. Karaci izvod, B.N





[Edited by Dajdza on 20-02-2013 at 02:52 GMT]
20-02-2013 at 02:50 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poucno za sve!

Put u sunovrat RS bez povratka

M. Beæiroviæ SOL STAV - Kolumna


Broj osnovaca u jednom našem entitetu, onome koji sebi tepa Republika Srpska, pao je u protekle èetiri godine za trinaest posto. To je jednostavna demografska i statistièka èinjenica. Usto i dramatièna. Iza te èinjenice stoji sedamnaest godina – ne raèunajuæi rat – sistematske i sistemske korupcije, posvemašnje pljaèke, i ono što je sa stanovišta teksta koji slijedi uvjerljivo najvažnije, politike aktivnog spreèavanja protjeranih i izbjeglih da se vrate na svoja prijeratna prebivališta.


Ovako agresivnu politiku kakvu vodi sadašnji režim u RS-u, ali i svi prethodni, politiku u potpunosti podreðenu doslovnom èišæenju "svog" dijela zemlje od nepodesnog genetskog materijala, nisu u stanju voditi visoko industrijalizirana i razvijena društva sa bilo kakvim izgledima za održivost.

Politika institucionalne diskriminacije nije provodiva bez posljedica i po zajednicu u èije ime se ta politika provodi. Život je naprosto kompleksniji, a ljudi htjeli-ne htjeli, upuæeniji jedni na druge, nego što to mogu zamisliti plitki, plošni i u dobroj mjeri zloèinaèki memorandumski umovi bliski Miloradu Dodiku koje niko nije obavijestio da je Jalta bila prije 70 godina, da je Tito umro 1980. i da je u meðuvremenu pao jedan zid u Berlinu.


Zajednica u demografskom sunovratu u kakvom je danas RS je zajednica èija životna snaga nepovratno curi i jednostavno ne može priuštiti da obeshrabruje, odnosno aktivno spreèava graðane da se vrate i pokušaju iznova izgraditi svoje živote, odnosno da budu potrošaèi i poduzetnici, radnici i inovatori.


I dok su zagnojeni mozgovi savjetnika Milorada Dodika usredsrijeðeni na "dejtonsku nedodirljivost Srpske", sve je jasnije da u današnjem svijetu mogu preživjeti samo ona društva koja promoviraju svoju raznolikost, omoguæavaju jednaka prava svima, pružaju jednake izglede na obrazovanje i potporu i povjerenje u naraštaje koji tek dolaze.


Zvanièna politika RS-a, ukoliko želi da preživi, mora biti privlaèenje njenih raseljenih, dijaspore, Bošnjaka, Hrvata, Srba i ostalih, da svoje znanje i novac steèene u inozemstvu ulože u RS. Ali, to nije moguæe izvesti bez potpunog zaokreta u politici kako na lokalnom, tako i na entitetskom nivou.


Provodeæi politiku spreèavanja ili podrivanja održivog povratka, prizivanjem i kreiranjem okruženja u kojem povratnici nisu dobrodošli, nastavljanjem ratnohuškaèke retorike preko privatnih medija na budžetskim jaslama, negiranjem pravosudno utvrðenih èinjenica o genocidu poèinjenom na teritoriji sadašnjeg entiteta Republika Srpska, vlast u ovom entitetu nastavlja pucati sebi u nogu.


Naime, nisu moguæi i neæe poluèiti nikakve rezultate pokušaji gradonaèelnika Prijedora Marka Paviæa da privuèe investicije iz dijaspore: kao što je pokušao nedavno, šaljuæi izaslanike, Bošnjake, iz skupštinske veæine, u Švicarsku da tamo mole prije dvadeset godina protjerane graðane Prijedora da ulože u aparthejd koji je uspostavljen u tom gradu.


Dijaspora, kako prijedorska, tako i posvuda sa teritorije današnjeg RS-a je uglavnom nesrpska, i ne gleda nimalo blagonaklono na ono što se tamo dogaða, odnosno na zvaniènu politiku entiteta. Pare ne idu bez prava. "muslimanske" pare idu u paketu sa "muslimanskim" glasovima. To je paket-aranžman.


...Emir Suljagiæ

03-03-2013 at 07:48 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poucno za sve!

Stolac je nekad vazio za izuzetno lijep mali gradic. Danas u tom gradu nemate sta vidjeti izuzev ove lijepe kuce. Sve je poruseno: novi i stari hotel, Begovina ali i jos neki objekti poznati po svojoj orjentalnoj arhitekturi. I platani vise nisu kao sto su bili, a o Bregavi i vodopadu da i ne pricam. Ova kuca je sad ukras Stoca. Tu su i lijepo obnovljene dzamije. Ali to je ipak malo. Pogledajmo ovu lijepu gradjevinu. Slicnnih gradjevina bilo je puno u Stocu. Nekih vise nema, jer su smetale, parale su oci nekima svojom ljepotom.

http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/5869/halil_brzina_dovrsava_gradnju_tekije_u_stocu.html

10-03-2013 at 01:26 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poucno za sve!

Jos malo o dobro poznatim problemima.

http://www.24sata.info/vijesti/bosna-i-hercegovina/139522-Ferid-Muhic-Pitanje-zasto-izjasnjavati-kao-Bosnjak-neopristojno-pitanje.html

10-03-2013 at 14:25 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poucno za sve!

Ovo je samo prognoza, ali prognoza cesto ne bude ostavrena. Tako ce najvjerovatnije biti i sa ovom, jer situacija u BiH nece biti ista za 10, 20 ili 30 godina. Mnogo toga ce se promijeniti, pa ce prognoza ostati samo prognoza, jer je pravljena na osnovu sadasnjih prilika-neprilika.

citat:
Naša zemlja polako, ali sigurno, postaje zemlja staraca. Veæ godinama se bilježi veæi broj umrlih od broja roðenih. I on je u konstantnom porastu. UN-ove su procjene da æe do 2050. godine, BiH biti siromašnija za milion i 400 hiljada stanovnika. Još su crnje prognoze za 2100.-u godinu. Tada æe u našoj zemlji živjeti manje od dva miliona ljudi.
[24 sata info]



10-03-2013 at 23:56 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Poucno za sve!

citat:
Dajdza wrote:
Ovo je samo prognoza, ali prognoza cesto ne bude ostavrena. Tako ce najvjerovatnije biti i sa ovom, jer situacija u BiH nece biti ista za 10, 20 ili 30 godina. Mnogo toga ce se promijeniti, pa ce prognoza ostati samo prognoza, jer je pravljena na osnovu sadasnjih prilika-neprilika.

citat:
Naša zemlja polako, ali sigurno, postaje zemlja staraca. Veæ godinama se bilježi veæi broj umrlih od broja roðenih. I on je u konstantnom porastu. UN-ove su procjene da æe do 2050. godine, BiH biti siromašnija za milion i 400 hiljada stanovnika. Još su crnje prognoze za 2100.-u godinu. Tada æe u našoj zemlji živjeti manje od dva miliona ljudi.
[24 sata info]





takve stvari ce se tesko moci promjeniti ili bar popraviti kod nas, zbog nedostatka ekoloske, socijalne pa i nacionalne svijeti,
ali...primjera radi:
danas u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, jednoj od najrazvijenijih arapskih zemalja, jednoj od najuspjesnijih ekonomija na Bliskom Istoku i sigurno jako primjetnoj na svijetskoj sceni,
od ukupne populacije ove zemlje negdje oko 20% je domace stanovnistvo, znaci 80% su stranci,
eh sad prije nego sto neko pocne iznositi zakljucke kako UAE ima naftu i gradjevine a Bosna neme nista, tacno...
ali za 50 ili 90 godina jeste li sigurni da se na ovim prostorime nece razviti bas nikakva ekonomija,
u poslednje vrijeme cesta su istrazivanja na nasim prostorima, razne kompanije buse zemlju nisu dzaba dosli naci ce nesto, nafta izvire kod ljudi u vrtovima dok se nasi (ne)strucnjaci smiju i tvrde da tu nema nista,
neki pretpostavljaju da cijela Sjeveroistocna Bosna lezi na ogromnim bazenima nafte, vrijeme ce pokazati,
mozda za cijelu foru odavno znaju svijetske politicke elite liga 21. vijeka (ko sto rece Cope) ali nas cuvaju za svoj sledeci potez, mozda...
zakljucak: ja sam optimista, bar kad je u pitanju period od nekih 20, 30 pa do 90 @dajdzinih natrednih godina
11-03-2013 at 05:32 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poucno za sve!

Kako je Hasan Jusoviæ spasio Acu Nenadiæa u Dobrovoljaèkoj

citat:

Kad je 3. maja 1992. godine kolona JNA iz tadašnje komande na Bistriku izlazila iz Sarajeva i bila zaustavljena u Dobrovoljaèkoj ulici, paralelno uz dogaðaje koji æe kasnije biti predmetom sudskih sporova, odvijala se jedna drugaèija prièa.
Naime, Hasan Jusoviæ, tada pripadnik Teritorijalne odbrane, spasio je iz kolone vojnika Acu Nenadiæa. Prièa o Aci i Hasanu koga zovu Duša, jedna je od onih koja govori o dobrim ljudima u lošim vremenima.
Jusoviæ je kao civil u službi bio vozaè generala JNA Vojislava Ðurðevca. Tamo je i upoznao Acu koji je bio na odsluženju vojnog roka. "Lijepo smo se slagali, pili kavu zajedno, pili sok zajedno, ne znajuæi za rat. Normalno. On je bio pri kraju odsluženja vojnog roka kad je nas rat obojicu zatekao u komandi. Ja sam osjeæao potrebu da ipak moram preæi u Armiju BiH, tad je to bila Teritorijalna odbrana. Povjerio sam se tom vojniku i rekao mu: 'Aco, ja bih morao pobjeæi'. On je rezonir'o fino i rekao: 'Znam, Duša, ja moram ostati, ti mora da odeš. Èuvaj se, pozdravi svoju obitelj, želim ti sve najbolje'. I on mene isprati nekim, jel', kanalom, kuda sam ja pobjegao", isprièao je Jusoviæ za Radio Slobodna Evropa.
Razišli su se 4. aprila 1992., da bi se mjesec dana kasnije, 3. maja, sreli u posve drugaèijim okolnostima. Aco je bio zarobljen. "Kolona je presjeèena na Skenderiji, prišli iz kuæa, raznoraznih, s raznoraznim naoružanjem. Zarobili nas. Onda sam Hasa vidio u koloni kad su nas bili 'spakirali'. Prišao mi je polako i rekao: 'Ne boj se ništa dok sam ja tu'', isprièao je Aco, koji je tada imao 19 godina.
"Kad sam ga ugledao da je on u koloni, s njima, zarobljen, iznenadio sam se. Samo mi je proletilo kroz glavu kako da mu pomognem, da mu uzvratim. Sjetio sam se da je i on meni pomogao kad sam ja bježao iz Armije. Gledao sam da mu pomognem, da bi on preživio, da bi ostao živ, ne znajuæi šta se može desiti s njim. Prišao sam ja njemu pozadi, udario ga nogom otpozadi, i on je mene vidio. Samo sam mu kazao: 'Ne brini, samo šuti. Dok sam ja, ostat æeš živ'. Tu kolonu èitavu propratio sam hodajuæi ispred njega, iza njega, gledajuæi sluèajno da ga tko ne izvede, da ne bude nešto s njim. Tako sam s tom kolonom otišao do FIS-a, gdje su oni bili smješteni", prisjetio se Jusoviæ.
U Sportskom centru FIS zatražio je da Acu povede sa sobom, što su mu i dozvolili.
"Èim smo izašli iz FIS-a, buduæi da je on bio u uniformi, ne znam ni sam kako to, spontano, pokucao sam na neka vrata od stana, neka gospoða je bila, i zamolio da mi da neku košulju i hlaèe, da bih presvukao tog vojnika. Žena mi je to odmah dala, presvukao se i pošli smo mojoj kuæi koja je na Sedreniku, udaljena negdje oko dva i po kilometra. U jednom momentu ja njemu kažem, buduæi da su barikade bile po putu: 'Odsad se ti zoveš Mirsad'. On je to prihvatio i došli smo mi u mene do kuæe", isprièao je Jusoviæ.
U Jusoviæevoj kuæi u sarajevskom naselju Sedrenik, tik ispod Špicaste stijene s koje su snage Vojske Republike Srpske snajperima i granatama gaðale opkoljeni grad, Aco je proveo mjesec dana. Zajedno su jeli, pili, tik ispod prve linije obrane. Dok ljudi okolo ginu nije bilo jednostavno vojnika JNA saèuvati živog i zdravog. I Aco je toga bio svjestan.
"Fenomenalno. Doveo me u kuæu i dao mi pištolj i dva okvira metaka i rekao: 'Ovo ti ne dajem radi tebe, nego radi moje žene i djece'. Nijedno jutro nisu popili kavu dok ja nisam ustao iz kreveta. Hranili su me. Svi su me poštovali, cijeli kraj tu, mada je bilo jako teško kada je Sarajevo tu bombardovano", isprièao je Aco.
No, i komšijama je ubrzo prirastao za srce, kaže Hilmo Kozica.
„Hasi je najteže bilo, kad ga je doveo, obuæi ga, jer je on bio visoèiji od Haska, nije imao šta obuæi, pa sam mu ja dao kompletnu moju garderobu. Taman je bila za njega, k'o skrojena. U to vrijeme on nije znao šta æe s njim biti uopšte, dal' æe živ iz svoje kuæe, tako da nam je najduži taj period, a najdraži nam je period onaj kada je on veæ otišao odavde na Mrkoviæe, kad je to sve regulisano, s Mrkoviæa na Pale, u Beograd, kad se on javio da je došao živ u Beograd i da je došao svojim roditeljima živ.“
Svi koji su bili zarobljeni s Acom, napominje Jusoviæ, pušteni su nakon par dana. "Svi oni su izašli, sutradan, drugi dan, treæi dan. Aco je onda najgore prošao, jel'? On je èak mjesec dana ostao tu, kod mene", komentariše Jusoviæ.


Radio Slob. Evropa, tekst preuzet iz Nezavisnih novina
17-03-2013 at 00:30 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poucno za sve!

Slobodna Bosna u posjedu je tajnog dokumenta nastalog prije nekoliko godina u krugu srpskih akademika iz Beograda. Rijeè je o Memorandumu Srpske akademije nauka i umjetnosti (SANU) 2 koji se, kao i prethodni, temelji na velikosrpskoj politici “krvi i tla” prema kojoj je Srbija tamo gdje žive Srbi. Naime, rijeè je o perfidnom planu Srbije da u miru vrati sve što je izgubila u ratovima.

“Bosna i Hercegovina je važniji, ali i mnogo lakši sluèaj nego Hrvatska i Crna Gora, zahvaljuæi Dejtonskom sporazumu i èinjenici da iza tzv. jedinstvene BIH stoje samo muslimani i delovi nejedinstvene, zbunjene i bezidejne meðunarodne zajednice. Èinjenica da pojedini delovi meðunarodne zajednice ne bi imali ništa protiv podele BiH, ektremno je važno oružje koje se mora maksimalno iskoristiti u realizaciji zacrtanih ciljeva. Za realizacija ovih ciljeva potrebno je nekoliko godina, najviše decenija”, stoji na poèetku ovog strateškog dugoroènog, srpskog velikodržavnog dokumenta.

Dodiku je u njegovom provoðenju, u posljednjih nekoliko godina, svesrdno i nesebièno, pomagao bivši srbijanski predsjednik Boris Tadiæ, što ne èudi buduæi da su njegovi autori Borisov otac akademik Ljubomir Tadiæ i njegov najbolji prijatelj Dobrica Æosiæ, samoproglašeni otac nacije, i nekolicina akademika porijeklom iz BiH.

U nekoliko poglavlja detaljno su razraðeni osnovni pravci i ciljevi djelovanja politièkih rukovodstava Republike Srpske i Srbije.

Savjetuju se ozbiljno i osmišljeno politièko i ekonomsko okretanje Srbije i RS-a prema Rusiji i sugeriše da treba iskoristiti njenu privrženost Srbima. U istom smislu preporuèuje se fokusiranje na naklonost Grèke, Kipra, Italije, Španije, Danske i Norveške, èiji uticaj u evropskim tokovima nije zanemarljiv. Istovremeno se zahtijeva angažman na omalovažavanju politièara iz zemalja koje podržavaju jedinstvenost BiH. (M.D.)

20-03-2013 at 00:27 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poucno za sve!



Nova knjiga

http://www.avaz.ba/vijesti/teme/cekiceva-knjiga-je-historijska-istina-o-genocidu-nad-bosnjacima

24-03-2013 at 23:40 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poucno za sve!

Bilo je pricas ovakvih i onakvih, ali sadasnja prica donekle ili u vecoj mjeri demantuje ranije price.

http://www.avaz.ba/vijesti/teme/sudski-proces-protiv-mene-bio-je-prolazna-epizoda

30-03-2013 at 16:55 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 36
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: avaz, Bolt, diablo, Havaji, jasmin501, kokostz, krila, mahic, Miki333, mima15, nina_, njuso1981, Tina_23, ZuZu
FORUM : Politika : Poucno za sve! New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice