Info: Ovo nije bogomolja, ovo je samo forum, ovdje ne vaze pravila ponasanja kao za njih ali je uljudnost i tolerancija pozeljna. Ovdje se raspravlja o religijama i filozofiji, ali forum nije vjerski ni filozofski i ne pripada ni jednoj religiji, ni jednoj filozofiji.


FORUM : Religija i filozofija : Bilal Bosnic na Alfa TV: Emisija U skripcu
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Bilal Bosnic na Alfa TV: Emisija U skripcu

citat:
Aidatuzla wrote:



znam ja to kad zive jedan muskarac i jedna zena.
al zamisli sad da u stan koji zena dijeli s muzem, on dovede jos tri zene (pa ako prezivi ), sta bi se desilo u slucaju raspada bracne zajednice, smrti necije...

ne znam,jako je komplikovano, uglavnom ukoliko Bilal umre, sve cetri ga nasledjuju jer imaju djecu s njim
za ostalo nemam pojma.
05-04-2013 at 17:38 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Bilal Bosnic na Alfa TV: Emisija U skripcu

citat:
MelMel wrote:
Pa ako su ljudi u vanbracnoj zajednici pravno gledajuci zasticeni jednako kao u bracnoj, zasto se onda ne ukine bracna institucija? Prije ce biti da ipak ima neka zvrcka tj privilegija!

pa vjeruj u ovom zakonu jeste ovako uradjeno jer u proslom zakonu prava iz vanbracne zajednice su bila minimalna, i trebalo je dosta vremena za dokazivanje.
sve ovo zvuci lako, ali kad se pokrenu procedure zna se iskomplikovati, poput upisa djeteta u maticne knjige, kupovine imovine, uzimanja kredita, itd....
ne znam nagadjam, ali znam kako stoji u zakonu, sto ne znaci da je i u praksi tako..
05-04-2013 at 17:49 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Bilal Bosnic na Alfa TV: Emisija U skripcu

citat:
laly wrote:

ne znam,jako je komplikovano, uglavnom ukoliko Bilal umre, sve cetri ga nasledjuju jer imaju djecu s njim
za ostalo nemam pojma.


nasledjuje samo ona koja je pred matièarem vjenèana sa njim ..ove tri koje su vjenèane samo šerijatski (ili nisu vjenèane nikako, nemaju pravo na nasledstvo koje je od njega ostalo,ukoliko on sam ne ostavi testament),ali njihova djeca imaju ista prava kao i djeca sa ženom sa kojom je u gradjanskom braku (ako je uopšte vjenèan i sa jednom)...
05-04-2013 at 17:57 | Ukljuèi u odgovor
Bongo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 05-03-2013
Odgovori: 647
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Bilal Bosnic na Alfa TV: Emisija U skripcu

citat:
laly wrote:

ne znam,jako je komplikovano, uglavnom ukoliko Bilal umre, sve cetri ga nasledjuju jer imaju djecu s njim
za ostalo nemam pojma.



Ne hateri mi laly na jos jednom slicnom pitanju, ti se ovdje vidim iskristalizovala ka pravnik za razvod brakova...helem:

nedaj Boze i na svu zalost njegovih hanuma, da Bilal umre, sta i kako da se njegove hanume ponasaju, dali da se pojedinacno udaju ili idu sve cetiri u paketu ?

Hvala laly na odgovoru...
05-04-2013 at 18:07 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Bilal Bosnic na Alfa TV: Emisija U skripcu

citat:
Aidatuzla wrote:



kakav je to brak po serijetu ako sve zene nemaju ista zakonska prava to se neko igra serijeta i iskoristava ga jako ruzno. sad ako su se vjencali u nekoj drugoj drzavi, sta i kako sad ovdje to fercera?


šerijatski ili crkveni brak sklopljenu vjerskoj instituciji ,pred sveštenikom ili kadijom nije pravno legitiman pred BH pravosudjem...samo gradjanski sklopljen brak pred matièarem je pravno legalan i legitiman ..na primjer jedna od ovih žena koja živi sa njim i vjenèana je po šerijatu ,pa odluèi da se razvede od njega,razvod ne može zatražiti u sudskoj instituciji niti može po BH zakonu ostvariti pravo na braènu steèevinu...u eventualnom sudskom postupku bi morala dokazivati koliko je dugo sa njim živjela,da ima djecu (koja moraju biti priznata od stane biološkog oca,onosno moraju na rodnom listu imati ime i prezime oca)..djeca koja nemaju ime oca upisano u rodni list,da bi dobila izdržavanje u tom sluèaju moraju dokazati sudom to oèinstvo (naravno kad su maloljetni ,to za njih pokreæe majka)...nakon tog bi sledilo dokazivanje o unošenju pokretne i nepokretne imovine u zajednicu(potpuno identièno i za braènu i za vanbraènu zajednicu i predmet je posebnog postupka)...
znam da u šerijatskom braku postoji neka vrsta materijalnog pologa ,odnosno izjave kojom muž obezbjedjuje ženi u sluèaju razvoda neku vrstu "otpremnine"...li taj dokument pred našim pravosudjem nije legitiman...
05-04-2013 at 18:14 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Bilal Bosnic na Alfa TV: Emisija U skripcu

citat:
Bongo wrote:


Ne hateri mi laly na jos jednom slicnom pitanju, ti se ovdje vidim iskristalizovala ka pravnik za razvod brakova...helem:

nedaj Boze i na svu zalost njegovih hanuma, da Bilal umre, sta i kako da se njegove hanume ponasaju, dali da se pojedinacno udaju ili idu sve cetiri u paketu ?

Hvala laly na odgovoru...



ja samo rekla sta zakon kaze, pravnik nisam
iskreno mene nerivra kako sebi zena moze dopusti da zivi u takvoj zajednici, a vjerovatno posto su navikle na takvu zajednicu onda ce ici 4 u paketu.
sa srecom onda Bongo
05-04-2013 at 18:15 | Ukljuèi u odgovor
Bongo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 05-03-2013
Odgovori: 647
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Bilal Bosnic na Alfa TV: Emisija U skripcu

citat:
laly wrote:



ja samo rekla sta zakon kaze, pravnik nisam
iskreno mene nerivra kako sebi zena moze dopusti da zivi u takvoj zajednici, a vjerovatno posto su navikle na takvu zajednicu onda ce ici 4 u paketu.
sa srecom onda Bongo


A ti bi mene sa tvojom izrekom "sa srecom", uputila da ograjsem sa njima...man' se belaja laly, tu i tamo povremeno nebi bilo lose ali na duzi period gledano, cetiri zene se nemogu nikako ravnopravno i dovoljno podmiriti.

Evo gore @soraya sve zavrzlame povezane sa tim shejtanlukom je vrlo dobro objasnila.

Ja bih u osudi slicnih slucajeva cak sta vise isao i malo dalje, uvjeren sam da su te zene na neki nacin podobro osakacene, njima nesto ko amin fali.
Al' nej' se njihov izbor , njihov zivot, cudno i zagonet jeste do beskrajnosti.
05-04-2013 at 18:32 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Bilal Bosnic na Alfa TV: Emisija U skripcu

citat:
Bongo wrote:


A ti bi mene sa tvojom izrekom "sa srecom", uputila da ograjsem sa njima...man' se belaja laly, tu i tamo povremeno nebi bilo lose ali na duzi period gledano, cetiri zene se nemogu nikako ravnopravno i dovoljno podmiriti.

Evo gore @soraya sve zavrzlame povezane sa tim shejtanlukom je vrlo dobro objasnila.

Ja bih u osudi slicnih slucajeva cak sta vise isao i malo dalje, uvjeren sam da su te zene na neki nacin podobro osakacene, njima nesto ko amin fali.
Al' nej' se njihov izbor , njihov zivot, cudno i zagonet jeste do beskrajnosti.


vjeruj da ja mislim da im nesto fali. mislim u ovom vaktu pristati na takvu zajednicu u opste nije jasno. pitam se kako su to prihvatile njihove porodice, da li su bile prisiljene, i ne znam, ali stvarno ne mogu vjerovati da tu vlada vjecni sklad.
btw, za "sa srecom" sam se zezala
05-04-2013 at 18:42 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bilal Bosnic na Alfa TV: Emisija U skripcu

citat:
Aidatuzla wrote:



sve ja ovo znam
zato sam i rekla da se prvo moraju vjencati pred maticarem. ne smije s ekrisit zakon drzave u kojoj zivis.



a taj poklon o kojem govoris se zove mehr (znaci, dogovore s ekoliko ce zeni biti isplaceno u slucaju razvoda) i u tome je jedina pravna razlika izmedju serijatskog i gradjanskog braka. ne znam da li se ta stavka moze dodati u gradjanski ugovor u braku (ako neko zeli) a u slucaju razvoda onih koji su vjencani i gradjanski i po serijateu, mehr mora biti isplacen. ako se neko obavezao pred Bogom da ce to zeni isplatiti, to mora i uraditi. al to je vec stvar vjere


jesi li sigurna da moraju i da svi koji su šerijatski vjenèani posjeduju i vjenèani list od matièara?
u svakom sluèaju SAMO šerijatski sklopljen brak nije pravno legitiman pred našim pravosudjem...
sad sam se sjetila da je to mehr(imam prijateljicu koja je imala i šerijatsko vjenèanje)...ne može se mehr unijeti u pravni okvir braka po našem zakonu ,osim možda da se unese u testament kao izvjesna svota novca...ali isplata mehra pred našim pravosudjem nije obligatorna

[Edited by soraya on 05-04-2013 at 18:51 GMT]
05-04-2013 at 18:49 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Bilal Bosnic na Alfa TV: Emisija U skripcu

citat:
Aidatuzla wrote:

znaci 100% sam sigurna da te imam IZ nece vjencati ako ne doneses maticni list. Bas me je to zanimalo nekad pa sam pitala jednog profesora i imama


baš me zanima ima li Bilal Bosniæ taj vjenèani list od matièara
05-04-2013 at 19:17 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 29
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: aronofsky, auspuh, B.S, marina95, medeni, Memo, Probisvjet, pupa, realnosttuzle, sdds, smiljana, tweety
FORUM : Religija i filozofija : Bilal Bosnic na Alfa TV: Emisija U skripcu New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice